- Podstawą zmiany grupy przedmiotu/ grupy językowej lub języka obcego przez ucznia jest decyzja Dyrektora Szkoły podjęta na podstawie wniosku, karty zgody oraz wyniku sprawdzianu z różnic programowych/testu poziomującego/egzaminu klasyfikacyjnego.
- Wzór wniosku o zmianę języka/ grupy językowej/grupy przedmiotu oraz kartę zgody zawiera załącznik nr 1.
- Z wnioskiem o zmianę języka/grupy językowej/grupy przedmiotu może wystąpić: uczeń pełnoletni, uczeń niepełnoletni za zgodą rodzica/opiekuna prawnego, rodzic lub opiekun prawny ucznia niepełnoletniego.
- Wniosek o zmianę grupy językowej/ grupy przedmiotu musi być złożony przez ucznia w terminie do 30 września danego roku szkolnego na dziennik podawczy w sekretariacie szkoły.
- Wniosek o zmianę języka od kolejnego roku szkolnego musi być złożony przez ucznia w terminie 1-15 czerwca poprzedniego roku szkolnego.
- Wniosek o zmianę języka obcego od nowego roku szkolnego rozpatrywane są w terminie od 16 czerwca do końca danego roku szkolnego.
- Warunkiem zmiany języka obcego na inny język obcy jest przystąpienie ucznia do egzaminu klasyfikacyjnego i uzyskanie z niego oceny pozytywnej.
- Egzamin klasyfikacyjny z języka obcego odbywa się w ostatnim tygodniu sierpnia danego roku szkolnego.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany jest zgodnie z zasadami wewnątrzszkolnego systemu oceniania dotyczącymi egzaminów klasyfikacyjnych, zawartymi w Statucie Szkoły.
- W ostatnim dniu nauki w roku szkolnym uczeń ma obowiązek odebrać z sekretariatu informację, czy zmiana języka jest możliwa i jeśli decyzja jest pozytywna, odebrać zakres materiału do egzaminu klasyfikacyjnego.
- Prawo do rezygnacji z nauki w grupie DSD przysługuje tylko uczniowi klasy I, II, III nie wcześniej jednak niż po roku nauki.
- Uczeń może złożyć wniosek o zmianę grupy językowej na wyższą grupę językową, jeżeli:
- na koniec roku szkolnego lub koniec okresu otrzymał z danego języka obcego ocenę co najmniej bardzo dobrą,
- przystąpił do testu poziomującego i uzyskał minimum 75% możliwych do zdobycia punktów.
- Zmiana grupy językowej na niższą grupę językową możliwa jest tylko z rekomendacji nauczyciela.
- Nauczyciel języka obcego może zaproponować przeniesienie ucznia z grupy wyższej do niższej jeśli uczeń, mimo wszelkich starań, wykazuje braki nie do nadrobienia w danej grupie.
- W przypadku zmiany grupy językowej z wyższej na niższą, ucznia nie obowiązuje test poziomujący.
- Zmiana grupy przedmiotu jest możliwa tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i jeśli jest to konieczne, po napisaniu sprawdzianu z różnic programowych na ocenę pozytywną.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach z wnioskiem o zmianę języka/grupy językowej/grupy przedmiotu może wystąpić wychowawca, pedagog, psycholog, nauczyciel przedmiotu.
- Za skompletowanie podpisów osób wskazanych w karcie zgody do zmiany języka/grupy językowej/grupy przedmiotu odpowiada wychowawca.
- Do momentu otrzymania przez ucznia wyniku ze sprawdzianu/testu poziomującego/ egzaminu klasyfikacyjnego, uczeń pozostaje w dotychczasowej grupie językowej/grupie przedmiotu.
- Po sprawdzianie/teście/egzaminie klasyfikacyjnym osoba upoważniona wpisuje do karty zgody numer nowej grupy językowej i przekazuje kartę zgody wraz z wnioskiem do wicedyrektora szkoły odpowiedzialnego za archiwizację dokumentacji szkolnej.
- Decyzję w sprawie zmiany języka/grupy językowej/grupy przedmiotu wicedyrektor przekazuje uczniowi, rodzicom/opiekunom prawnym ucznia niepełnoletniego, administratorowi odpowiedzialnemu za przydział do grup przez dziennik Librus.
- Zmiany w e-dzienniku dokonuje wicedyrektor odpowiedzialny za przydział do grup lub administrator systemu na podstawie informacji od wicedyrektora.
- Od podjętej decyzji przysługuje prawo do odwołania w terminie trzech dni roboczych od przesłania informacji od wicedyrektora.