W dniach od 6 do 8 listopada 2024 roku uczniowie II Liceum uczestniczyli w obozie językowym zorganizowanym przez prof. Ilonę Zych- Chodak, prof. Pawła Szuleckiego i koordynatorkę DSD panią Ninę Diehl. Podczas 3 dniowego pobytu w Lanckoronie 23 uczestników szlifowało swoją znajomość języka niemieckiego, przygotowując się do egzaminów DSD II oraz DSD I, które odbędą się również w naszej szkole odpowiednio w listopadzie 2024 roku i w marcu 2025 roku. Młodzież miała okazję poznać historię zarówno samego miasta (podczas oprowadzania przez lokalnego przewodnika pana Zbigniewa Mirka), jak i magicznego „Dworu Lanckorona”, w którym obóz się odbył, a który swoimi korzeniami sięga średniowiecza. Pomiędzy kilkugodzinnymi zajęciami znalazł się również czas na chwile wytchnienia, które spędzane były w miejscowym kawiarniach, piekarniach, sklepikach czy na spacerach. Znaczną część obozu sfinansował Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą (ZfA).
Dziękujemy prof. Ilonie Zych- Chodak oraz prof. Pawłowi Szuleckiemu za zorganizowanie już po raz trzeci tego rozwijającego wydarzenia.
Tekst: Michał Styrna kl. 4h
Fotografie: Jakub Rydiger kl. 3i
Organizacja: prof. Ilona Zych- Chodak, prof. Paweł Szulecki
Z radością informujemy o kolejnym sportowym sukcesie uczennic naszej szkoły. Na zawodach, które odbyły się w dniu 3 listopada w hali Com Com Zone, drużyna Sobieskiego w składzie: Alicja Rusin kl. 2b, Dalia Szczurek kl. 4f i Agnieszka Janawa kl. 2h wywalczyła III miejsce w badmintonie w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży – Licealiada.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekun: prof. Anna Mrugalska
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28-30 października 2024 r.
Postępująca transformacja energetyczna to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, może zakończyć się sukcesem tylko wtedy, gdy cele klimatyczno-środowiskowe będą osiągane przy zapewnieniu bezpieczeństw dostaw energii, zachowaniu odpowiednich warunków dla konkurencyjności gospodarki oraz po akceptowalnych cenach. Podczas tegorocznej edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej skoncentrowano się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań.
Klasa 2i realizująca rozszerzenie z biologii w dniu 29 października została zaproszona na kongres i uczestniczyła w panelu Klimat i Środowisko.
Pierwsza część panelu obejmowała dyskusję prowadzoną pana Patryka Białasa dyrektora Centrum Innowacji i Kompetencji Naukowo –Technologicznych. W dyskusji wzięli udział pan Michał Kurtyka, minister Klimatu i Środowiska (2019-2021), pan Marcin Korolec, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki oraz prof. Ewa Adamiec, AGH. Dyskusja dotyczyła energetyki rozproszonej i jej znaczenia dla środowiska i klimatu.
W drugiej części panelu zaproszona młodzież wzięła udział w grze symulacyjnej „Sprawiedliwa transformacja zależy od Ciebie”. Każda grupa zarządzała transformacją kraju uwzględniając aspekty społeczne , ekonomiczne i środowiskowe. W grupie wyznaczono różne role (Minister Energii, Minister Spraw społecznych, Minister Finansów, Minister Środowiska, Młodzieżowy doradca ds. Klimatu). Fazy gry obejmowały:
Uczestnicy gry w czasie pracy korzystała z udostępnionych przez organizatora materiałów. Gra pozwoliła uczestnikom poznania trade-offów oraz efektów zewnętrznych związanych z działalnością sektora energetycznego. W hallu Centrum Kongresowego znajdowały się różne stanowiska na których zaprezentowano nowoczesne technologie. Stanowisko E-Moto AGH cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Zaprezentowano na nim modele pojazdów elektrycznych .
Kongres dostarczył wiele ciekawych informacji dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). GOZ jest to system wdrażany w strategiach rozwoju wielu krajów na świecie. Zwraca uwagę na racjonalne gospodarowanie zasobami, minimalizację wytwarzania odpadów oraz pozyskiwania surowców i energii ze źródeł odnawialnych.
Dodatkowe informacje z kongresu tutaj
Organizacja i opieka : prof. Renata Bielecka