Z przyjemnością informujemy, że dr Marcin Spórna, nauczyciel historii i wielki pasjonat tej nauki, od lat badający losy Absolwentów naszej szkoły, został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodę wręczyli Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa pani Maria Klaman oraz Małopolski Wicekurator Oświaty pan Artur Pasek.
Wybrane publikacje dr. Marcina Spórny:
Absolwenci III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego – ofiary KL Auschwitz
83. rocznica „Sonderaktion Krakau”
Aktualnie dr Marcin Spórna prowadzi działania związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w budynku szkoły poświęconej 72 Absolwentom III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego – dzisiejszego II Liceum – ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
Serdecznie gratulujemy!
Realizowany w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego unijny program Erasmus+ wkroczył w nową fazę. W ostatnim tygodniu sierpnia 4 nauczycieli uczestniczyło w zajęciach warsztatowych w niderlandzkim mieście Waalwijk, znajdującym się nieopodal Hertogenbosch, znanego z malarskiej twórczości Hieronima Boscha.
Wraz z nauczycielami z miejscowej szkoły średniej, pedagogami z hiszpańskiej Sewilli oraz tureckiego Denizli nauczyciele z II LO brali udział w różnych aktywnościach, które promowały zdrowy styl życia oraz pokazywały, jak uniknąć wypalenia zawodowego. W ramach programu odbyły się między innymi warsztaty w miejscowej tradycyjnej piekarni, słynącej ze zdrowych i smacznych wypieków oraz zajęcia poświęcone prawidłowemu oddychaniu, które jest tak ważne dla nauczycieli pracujących głosem. Ponadto uczestnicy zajęć mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną pokazującą niderlandzki styl zdrowego życia, którego ważnym elementem jest jazda na rowerze. Był to wstęp do wycieczki rowerowej po okolicy. W jej trakcie uczestnicy zajęć mieli okazję poznać miejsca związane z tradycją i kulturą regionu, w tym zabytkowy młyn oraz fermę słynącą z produkcji serów. Była to również okazja do rozmowy z władzami oświatowymi na temat nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. Znalazł się również czas na wycieczki do Amsterdamu oraz Hertogenbosch. Obie z nich dostarczyły wiele radości związanej z obcowaniem ze sztuką najwybitniejszych malarzy niderlandzkich z Rembrandtem, Boschem i Veermerem na czele. Natomiast wizyta w amsterdamskim domu, w którym w czasie II wojny światowej ukrywała się znana z pamiętników Anna Frank, obfitowała w chwile wzruszenia i zadumy nad trudną historią i ludzkim losem.
Doświadczenia zdobyte w czasie wyjazdu pozwalają nieco inaczej spojrzeć na zagadnienie dobrostanu, bo przecież w różnych krajach inaczej niż w Polsce realizuje się postulat aktywności, sprzyjającej rozwojowi oraz zdrowiu. Projekt „Healthy, Wealthy”, którym kieruje prof. Justyna Grzegorzyca, zakończy się w styczniu 2025 roku wizytą uczniów i nauczycieli w szkole średniej w Sewilli.
W rozgrywanym 27 września turnieju piłki siatkowej szkół średnich w ramach programu z SKSu do AZSu organizowanym przez Akademicki Związek Sportowy Kraków, nasza szkoła wywalczyła III miejsce. W hali sportowej AGH drużyna męska zaprezentowała świetny poziom siatkarski oraz waleczność na mistrzowskim poziomie.
Skład drużyny: Bartosz Miklas kl. 4C, Jakub Sobczyk kl. 4C, Szymon Krawczyk kl 4F,. Błażej Czyżycki kl. 4B, Filip Zaziąbł kl. 4B, Jacek Kawalec kl. 3B, Bartosz Łagudza kl. 3F, Igor Synowski kl. 3F, Igor Kopeć kl. 3F, Maciej Janicki kl. 2A.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Trener: prof. Joanna Pisula
Opieka: prof. Tomasz Wilczyński