Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa 2024

Z przyjemnością informujemy, że dr Marcin Spórna, nauczyciel historii i wielki pasjonat tej nauki, od lat badający losy Absolwentów naszej szkoły, został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrodę wręczyli Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa pani Maria Klaman oraz Małopolski Wicekurator Oświaty pan Artur Pasek.

Wybrane publikacje dr. Marcina Spórny:

Absolwenci III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego – ofiary KL Auschwitz

83. rocznica „Sonderaktion Krakau”

„Sobek” pamięta…

Aktualnie dr Marcin Spórna prowadzi działania związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w budynku szkoły poświęconej 72 Absolwentom III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego – dzisiejszego II Liceum – ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Serdecznie gratulujemy!

„Healthy, Wealthy” – program Erasmus+ w II LO

Realizowany w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego unijny program Erasmus+ wkroczył w nową fazę. W ostatnim tygodniu sierpnia 4 nauczycieli uczestniczyło w zajęciach warsztatowych w niderlandzkim mieście Waalwijk, znajdującym się nieopodal Hertogenbosch, znanego z malarskiej twórczości Hieronima Boscha.

Wraz z nauczycielami z miejscowej szkoły średniej, pedagogami z hiszpańskiej Sewilli oraz tureckiego Denizli nauczyciele z II LO brali udział w różnych aktywnościach, które promowały zdrowy styl życia oraz pokazywały, jak uniknąć wypalenia zawodowego. W ramach programu odbyły się między innymi warsztaty w miejscowej tradycyjnej piekarni, słynącej ze zdrowych i smacznych wypieków oraz zajęcia poświęcone prawidłowemu oddychaniu, które jest tak ważne dla nauczycieli pracujących głosem. Ponadto uczestnicy zajęć mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną pokazującą niderlandzki styl zdrowego życia, którego ważnym elementem jest jazda na rowerze. Był to wstęp do wycieczki rowerowej po okolicy. W jej trakcie uczestnicy zajęć mieli okazję poznać miejsca związane z tradycją i kulturą regionu, w tym zabytkowy młyn oraz fermę słynącą z produkcji serów. Była to również okazja do rozmowy z władzami oświatowymi na temat nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych. Znalazł się również czas na wycieczki do Amsterdamu oraz Hertogenbosch. Obie z nich dostarczyły wiele radości związanej z obcowaniem ze sztuką najwybitniejszych malarzy niderlandzkich z Rembrandtem, Boschem i Veermerem na czele. Natomiast wizyta w amsterdamskim domu, w którym w czasie II wojny światowej ukrywała się znana z pamiętników Anna Frank, obfitowała w chwile wzruszenia i zadumy nad trudną historią i ludzkim losem.

Doświadczenia zdobyte w czasie wyjazdu pozwalają nieco inaczej spojrzeć na zagadnienie dobrostanu, bo przecież w różnych krajach inaczej niż w Polsce realizuje się postulat aktywności, sprzyjającej rozwojowi oraz zdrowiu. Projekt „Healthy, Wealthy”, którym kieruje prof. Justyna Grzegorzyca, zakończy się w styczniu 2025 roku wizytą uczniów i nauczycieli w szkole średniej w Sewilli.

Małopolskie zawody „Z SKSu do AZSu”

W rozgrywanym 27 września turnieju piłki siatkowej szkół średnich w ramach programu z SKSu do AZSu organizowanym przez Akademicki Związek Sportowy Kraków, nasza szkoła wywalczyła III miejsce. W hali sportowej AGH drużyna męska zaprezentowała świetny poziom siatkarski oraz waleczność na mistrzowskim poziomie.

Skład drużyny: Bartosz Miklas kl. 4C, Jakub Sobczyk kl. 4C, Szymon Krawczyk kl 4F,. Błażej Czyżycki kl. 4B, Filip Zaziąbł kl. 4B, Jacek Kawalec kl. 3B, Bartosz Łagudza kl. 3F, Igor Synowski kl. 3F, Igor Kopeć kl. 3F, Maciej Janicki kl. 2A.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Trener: prof. Joanna Pisula

Opieka: prof. Tomasz Wilczyński

Zajęcia z informatyki na AGH

Wraz z początkiem roku akademickiego rozpoczął się kurs „Sieci komputerowe i multimedia”. Zajęcia odbywają się na AGH we wtorki i uczestniczą w nich chętni uczniowie z klas 1a i 4a.

Opieka prof. Tymkiv Taras

Obóz naukowy kl. 2i w Kątach Rybackich

W dniach 23-28 września 2024 roku klasa 2i realizująca rozszerzenie z biologii spędzała czas w Kątach Rybackich na obozie naukowym.  
Podczas 6 dni uczestniczyliśmy w wielu ciekawych zajęciach, które rozwinęły naszą wiedzę z różnych przedmiotów. 
Na pierwszych warsztatach mieliśmy okazję przeprowadzenia rozmaitych doświadczeń z użyciem suchego lodu, czyli dwutlenku węgla w postaci stałej. 
Braliśmy również udział w biegu na orientację po okolicy. 
Następnego dnia uczestniczyliśmy w wykładzie z ornitologii, podczas którego dowiedzieliśmy się m.in. jak rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków. Później udaliśmy się na część praktyczną i wypatrywaliśmy znanych nam osobników. 
Zaczerpnęliśmy również nieco wiedzy z dziedziny entomologii – nauki o owadach. Wysłuchaliśmy godzinnego wykładu, by następnie samodzielnie eksplorować las w poszukiwaniu insektów. Znalezione gatunki omówiliśmy, a zajęcia zakończył quiz podsumowujący poznane fakty i pojęcia.   
Kolejne warsztaty dotyczyły ichtiologii – nauki o rybach. Podczas godzinnej prezentacji dowiedzieliśmy się wszystkiego o ich budowie, co później mogliśmy wykorzystać w praktyce. Naszym zadaniem było wycięcie organów śledzia, czyli wykonanie sekcji zwłok zwierzęcia. Było to nowe i bardzo cenne doświadczenie. Na koniec wybraliśmy się nad morze. 
Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem. Zobaczyliśmy: budynek Poczty Polskiej, ratusz, fontannę Neptuna i Halę Targową. Udaliśmy się również do Teatru Szekspirowskiego na spektakl pt.: Burza. Prequel. Sztuka bardzo nam się podobała, a muzyka oraz gra aktorska była na naprawdę wysokim poziomie. 
Ostatniego dnia wybraliśmy się na pożegnanie morza, a następnie sfinalizowaliśmy obóz zajęciami z botaniki. Prowadzący wprowadził nas w fascynujący świat roślin, by następnie pokazać nam, w części praktycznej, jak obliczać wiek drzew. 
Wieczorem wybraliśmy się na poszukiwanie nietoperzy. Niestety nie udało nam się żadnego zobaczyć, ale nasłuchując, za pomocą specjalnego detektora, okazało się, że całkiem sporo ich nad nami przelatywało. 
Podsumowując cały wyjazd, nauczyliśmy się wielu przydanych nam zagadnień, które na pewno wykorzystamy na lekcjach biologii. Oprócz nauki, dostarczyliśmy sobie też dawki sportu, ponieważ chętni wybrali się na bieganie z prof. Sławomirem Bieleckim. Wyjazd był pełen dobrej zabawy, a humory i pogoda dopisywały.

Organizacja i opieka: prof. Renata Bielecka, prof. Sławomir Bielecki 

Tekst : Zuzanna Wawro kl. 2i 
 
 

Uroczystość ślubowania uczniów klas I

W piątek 13 września 2024 roku na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

O godzinie 8.00 w Katedrze Wawelskiej została odprawiona uroczysta msza święta, którą celebrował ks. Przemysław Druszcz. Kazanie do całej Społeczności Sobieszczaków wygłosił ks. Szymon Kapłon.

Po mszy świętej Dyrekcja II LO, nauczyciele, rodzice, przybyli goście oraz zebrana młodzież przeszli na dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego, gdzie rozpoczęła się uroczystość ślubowania.

Po wprowadzeniu sztandaru II Liceum i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor naszej szkoły pani Wioletta Nogaj, następnie zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa pani Maria Klaman, przewodnicząca Rady Rodziców pani Sabina Postrożny oraz prezydent szkoły Adam Wilk. W uroczystości udział wzięła również pani inspektor Katarzyna Zabrzeska, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę.

Podczas uroczystości pani dyrektor Nogaj wręczyła dwóm absolwentom nagrody za wybitne osiągnięcia. Mieszko Rączka i Stanisław Krawczyk otrzymali szable z wygrawerowaną dedykacją – dla najlepszego z najlepszych – Optimus optimorum.

Po przemówieniach i wręczeniu nagród nadszedł czas na najważniejszą część uroczystości – złożenie ślubowania. Społeczność Sobieszczaków powiększyła się o kolejny rocznik mądrych i szlachetnych młodych ludzi.

W trakcie uroczystości wszyscy zebrani mogli wysłuchać „Gaudeamus igitur” oraz hymnu naszej szkoły w wykonaniu chóru II LO.

Na zakończenie przedstawiciele klas pierwszych wraz z panem wicedyrektorem II Liceum Grzegorzem Bobkiem oddali hołd naszemu patronowi składając kwiaty przy grobie Króla Jana III Sobieskiego w Krypcie św. Leonarda na Wawelu.

Relacja z uroczystości przygotowanej przez Gazetę Krakowską: tutaj

Składamy serdeczne podziękowania:

Panu Profesorowi dr. hab. Andrzejowi Betlejowi – dyrektorowi Zamku Królewskiego na Wawelu za możliwość zorganizowania ślubowania w tym wyjątkowym miejscu

Profesor Annie Mrugalskiej za wykonanie zdjęć z uroczystości

Profesor Joannie Pisuli i uczniom klasy 2 d za opiekę nad proporcami II LO

Profesor Agnieszce Treli-Jochymek oraz chórzystom za uświetnienie uroczystości śpiewem

Pocztowi Sztandarowemu z klasy 4 g

Uczniom II LO należącym do Służby Liturgicznej Ołtarza za pełnienie asysty podczas Mszy Świętej

Organizatorzy uroczystości:

Profesor Barbara Skawińska i profesor Katarzyna Wilkosz oraz uczennice i uczniowie klasy 3 a

Paweł Gomuła z tytułem Mistrza Województwa w tenisie ziemnym.

Podczas rozegranych w Krakowie Mistrzostw Województwa małopolskiego do lat 18 w tenisie ziemnym (21.09-22.09) Paweł Gomuła, uczeń klasy 4b, zwyciężył w grze pojedynczej. Warto dodać, że drugim miejscu znalazł się inny uczeń II LO, Mikołaj Malcharek z klasy 2b. Paweł dobry występ zanotował także w grze podwójnej, gdzie skończyło się na brązowym medalu, czego dokonał w parze z Cyprianem Brachem (obaj reprezentują klub UKS Tenis24 Kraków). Biorąc pod uwagę solidne występy w wakacje i powyższe wyniki, Paweł w październikowym rankingu PZT znalazł się na 90. miejscu.

Serdecznie gratulujemy!

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 192
W tym tygodniu: 2165
W sumie: 5155914

bip