Jak żyją osoby głuche?

W dniu 11 czerwca klasa 2d miała okazję gościć na lekcji Prezesa Zarządu Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych – Pana Adama Stromidło. Planowane od dawna spotkanie miało na celu zapoznać młodzież z językiem migowym i tym, jak żyją osoby głuche. Pan Prezes przedstawił wiele ciekawych informacji związanych z CODA – słyszących dzieciach głuchych rodziców oraz najnowocześniejszych rozwiązaniach, które pomagają osobom z ubytkiem słuchu. Dowiedzieliśmy się, że jest około 300 języków migowych, ale znając polski język migowy osoba głucha jest w stanie komunikować się z innymi osobami na całym świecie. Ostatnie momenty spotkania były okazją do poznania alfabetu polskiego języka migowego i podstawowych zwrotów.

Organizacja: prof. Eliza Wojtasik

Dziennik Anny Frank

W dniu 6 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły, VII i XLIV LO mieli okazję obejrzeć i wysłuchać mono-operę „Dziennik Anny Frank” Grigoriego Frida. Przedstawienie wiedeńskiego Teatru Muzycznego wyreżyserował Bruno Berger – Gorski.

W roli Anny Frank wystąpiła sopranistka Miriam Hajiyeva. Na fortepianie towarzyszył jej Almog Ahroni. Narratorką była Magdalena Barylak. Spektakl gościł na scenie naszej auli z inicjatywy Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie, który reprezentowała pani wicekonsul Sandra Heiskanen.

Zdjęcia: Emil Maćkowiak (klasa 3a)

Zorganizowanie wydarzenia: prof. Paweł Szulecki

Patronat Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego nad klasą 2h

W drugim okresie roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy 2h wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Pierwszą częścią zajęć był wykład z zakresu wiedzy o mediach pt. „Jak nie dać się złapać w pułapkę informacji, czyli życie z mediami”, który poprowadził pan dr Dariusz Baran. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o historii Internetu i mediów społecznościowych, ich funkcjonowaniu i współczesnych zjawiskach w świecie social mediów. Wykład zwiększył świadomość młodzieży w zakresie korzystania z Internetu, a także związanych z nim problemów i zagrożeń.
Po wykładzie część klasy wzięła udział w warsztatach prezenterskich. Ich celem było doskonalenie umiejętności związanych z prezentowaniem wizerunku medialnego. Podczas sesji w studiu uczestnicy zostali poproszeni o przygotowanie wstępów do programów informacyjnych. Następnie każdy miał okazję wystąpić jako prezenter i przedstawić swoją wizję programu przed kamerą. Była to niesamowita sposobność do praktycznego wykorzystania wcześniej zdobytej wiedzy i poznania kulisów pracy w mediach.

Pod kierunkiem pani dr Anny Taszyckiej, specjalistki w dziedzinie filmoznawstwa, druga grupa podjęła próbę odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie zajęć: „Po co nam gatunki filmowe?”. Uczniowie zgłębiali charakterystyczne cechy różnych gatunków filmowych oraz oglądali fragmenty filmów ilustrujących te cechy. Podczas zajęć omawiano również, jak gatunki filmowe wpływają na odbiór dzieła przez widza. Analizowano przykłady zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych produkcji, co pozwoliło uczniom na lepsze zrozumienie ewolucji gatunków filmowych. Dyskusje, które toczyły się w trakcie zajęć, pobudzały do refleksji nad rolą gatunków w kinematografii.

Tekst: Julia Tichoruk klasa 2h

Opieka: prof. Katarzyna Kamizela

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 266
W tym tygodniu: 2592
W sumie: 5260383

bip