Sukces Sobieszczaków w II Olimpiadzie Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju

Olimpiada Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju została wpisana do terminarza turniejów i olimpiad tematycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2022 r. Jej celem jest stymulowanie aktywności i rozwoju naukowego młodzieży uzdolnionej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania zainteresowania chemią i ochroną środowiska. Wymaga od uczniów szeroko rozumianej wiedzy teoretycznej, umiejętności rozwiązywania niestandardowych zadań problematycznych i praktyki laboratoryjnej.
Laureaci Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju otrzymują najwyższy wynik w postępowaniu rekrutacyjnym na kierunkach UJ, gdzie brana jest pod uwagę chemia (w tym kierunku lekarskiego – po spełnieniu kryterium formalnego, czyli 60% biologia, 50 % matematyka). Laureaci i finaliści olimpiady otrzymują 100% jako wynik z chemii w rekrutacji na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Finaliści oraz laureaci Olimpiady mogą być również zwolnieni w części lub całości z egzaminów do innych szkół wyższych – na mocy uchwał Senatów poszczególnych uczelni.
W II edycji Olimpiady wzięło udział ponad 1200 uczniów z całej Polski, a w etapie centralnym ostatecznie wyłoniono 12 Laureatów i 23 Finalistów.

Z dumą informujemy, że wśród nich są uczennice i uczniowie naszej szkoły:
Mieszko Rączka (4c) zajął III miejsce.
Tytuł Laureata uzyskali (w kolejności alfabetycznej nazwisk):
Magdalena Koń (3c),
Mieszko Rączka (4c),
Łucja Rozkrut (4c),
Filip Szeremeta (4c).

Tytuł Finalisty uzyskali (w kolejności alfabetycznej nazwisk):
Krzysztof Augustyn (4c),
Filip Kawula (4c),
Natalia Moskała (4c),
Jakub Srebnicki (3b),
Jakub Statek (4c),
Karol Stolarz (3c).
Do etapu centralnego Olimpiady zakwalifikowały się również Dominika Dobrzańska (3c) i Magdalena Węglarz (4c).

Opieka: prof. Agata Zegar, prof. Barbara Pac.
Serdecznie gratulujemy!

Wizyta dr Sanchity Bansal w II LO w Krakowie: spotkanie na temat hinduizmu i zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwie indyjskim

Mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole dr Sanchitę Bansal, która podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu hinduizmu oraz zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwie indyjskim.

Dr Bansal w przystępny sposób przedstawiła zawiłości i bogactwo hinduizmu, skupiając się zarówno na jego głównych doktrynach, jak i na praktycznych aspektach wiary, które odzwierciedlają się w codziennym życiu hindusów. Jej prezentacja skłoniła uczniów do refleksji nad różnorodnością kulturową oraz religii i dobrostanu w kształtowaniu tożsamości jednostki i społeczności.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych przez dr Bansal było zagadnienie zmieniającej się roli kobiet w indyjskim społeczeństwie, które przedstawiła, wykorzystując  analizę historycznych kontekstów oraz współczesnych wyzwań, z jakimi borykają się kobiety w Indiach. Zwróciła ona uwagę na ważność równouprawnienia i potrzebę dalszych działań na rzecz promowania pełnej integracji kobiet w różnych sferach życia społecznego i zawodowego.

Dodatkowo, uczniowie mieli okazję do bezpośredniej wymiany zdań z panią Bansal, co pozwoliło im pogłębić zrozumienie omawianych tematów oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Organizacja: prof. Justyna Grzegorzyca

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930



Aktualnie online: 8
Dzisiaj: 432
W tym tygodniu: 3840
W sumie: 5191896

bip