Farmakademia w II LO

W ramach współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA – Poland uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie poświęconym studiom na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był to fragment projektu Farmakademia. Studenci zaprezentowali wiodące kierunki medyczne, zasady studiowania i rozwijania zainteresowań naukowych. Przybliżyli naszym uczniom również możliwości stypendialne i wyjazdy w ramach Erasmusa. Młodzież szczególnie była zainteresowana skalą trudności poszczególnych przedmiotów, które studia wybrać w zależności od predyspozycji i możliwości późniejszego wybrania miejsca pracy i jej specyfiki. Zadawali pytania odnośnie zajęć praktycznych np. anatomii oraz jakie przydatne wskazówki mogą przekazać im doświadczeni studenci. Spotkanie to wyjaśniło wiele niejasności, pozwoliło uporządkować uczniom wiedzę odnośnie kierunku dalszej edukacji.

Organizacja wykładu: prof. Anna Perzyńska-Biskup, prof. Joanna Pisula

Brajan Goryl ponownie na podium

W miejscowości Slovenj Gradec w Słowenii, w dniach 25.05 – 26.05 odbywały się zawody w rolkarstwie alpejskim (Inline Alpine). Brajan Goryl uczeń naszej szkoły z klasy 1a wraz z powołaną kadrą Polski wziął udział w obydwóch dniach zawodów.

Pierwszego dnia odbyły się Mistrzostwa Słowenii open w kategorii slalom (Trophy Sl. Gradec SL/SLO (WR)), w którym Polska kadra w różnych kategoriach wiekowych zdobyła bardzo dobre pozycje, m.in. Brajan Goryl, który zdobył 3 miejsce.

W drugim dniu, odbył się Puchar Świata, czyli zawody w których startuje się bez kategorii wiekowych, jedynie z podziałem na płeć. Na każdym Pucharze Świata zbiera się punkty, aby ostatecznie na koniec sezonu zająć dane miejsce. W pierwszy przejeździe startują wszyscy. Aby przejść do drugiego przejazdu, trzeba zmieścić się w pierwszej 40 zawodników, co udało się wszystkim reprezentantom Polskiej kadry. Po drugim przejeździe zawodnicy dostają punkty od 30 miejsca w górę. Im bliżej 1 miejsca, tym więcej punktów. Niemal cała Polska kadra załapała się do pierwszej 30, a Brajan Goryl zdobył ostatecznie 23 miejsce, wracając do Polski z punktami.

Serdecznie gratulujemy i liczymy na więcej takich wyników!

Sukces taneczny naszej uczennicy

Zuzanna Olszewska uczennica klasy 1c, która na co dzień trenuje w studiu Funky Free Dance
Studio wraz z grupą Hunters zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Dance Passion w
kategorii 13-16 lat za poziomie zaawansowanym w stylu street dance.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kaligrafia

Kiedyś kaligrafia była jednym z obowiązkowych przedmiotów w szkołach. 

Niestety umiejętność pięknego pisania staje się coraz rzadszą zaletą. Może się nią jednak pochwalić nasza uczennica Zuzanna Kaczor z klasy 3e, która zdobyła III miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym „Piórem i Pazurem” im. Janusza Korzeniowskiego zorganizowanym w Warszawie przez Academy International Wawer. Finalistką konkursu została również Aniela Toporska z klasy 1e.

Serdecznie gratulujemy!

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka i prof. Agata Reichert-Zaczek

Wyjście klasy 1b do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS

W dniu 23 maja 2024 r. uczniowie klasy 1b zwiedzili Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

W ramach udostępnionej dla zwiedzających Ścieżki Wiedzy SOLARIS uczniowie mieli możliwość zobaczyć jedyny w Polsce synchrotron, przejść po hali eksperymentalnej i obserwować pracę naukowców.

Uczniowie dowiedzieli się, jak działa i do czego służy synchrotron oraz jaką rolę wraz z kriomikroskopem odgrywa w rozwoju współczesnej biologii, chemii, fizyki, a także medycyny i technologii.

Dowiedzieli się, jak odkrycia dokonywane na synchrotronach przekładają się na życie codzienne każdego z nas.

Synchrotron SOLARIS jest największym w Polsce urządzeniem umożliwiającym prowadzenie badań naukowych. Jest to również pierwsze i jedyne synchrotronowe źródło światła w Europie Środkowej.

Krakowski synchrotron został wybudowany według innowacyjnego projektu specjalistów ze szwedzkiego ośrodka MAXIV Laboratory i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu krążąca w nim wiązka elektronów ma znakomite parametry przy stosunkowo niewielkich rozmiarach pierścienia akumulacyjnego. A to z kolei stawia krakowski synchrotron w czołówce urządzeń tego typu na świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat Synchrotronu SOLARIS dostępną na stronie internetowej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Link

Organizacja i opieka: prof. Julia Mleczko, prof. Anna Czepiec-Mączka

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 251
W tym tygodniu: 5868
W sumie: 5225704

bip