Mistrzostwa Świata Full Contact Karate w Montrealu

W dniu 18 maja dwóch uczniów naszej szkoły wystartowało w DAGEKI V Mistrzostwach Świata Full Contact Karate w Montrealu i wywalczyło dwa miejsca na podium. Franciszek Dyduch z klasy 1c  zdobył tytuł Mistrza Świata w kategorii U-16, a Franciszek Stopa z klasy 2a  III miejsce również U-16 w swojej kategorii wagowej. 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Warsztaty teatralne w Starym Teatrze

W środę, 22 maja nasza klasa 1h miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach teatralnych w Starym Teatrze. Warsztaty prowadzone przez reżysera, dramatopisarza Łukasza Zaleskiego dotyczyły teatru elżbietańskiego i dramatów Szekspira. W pierwszej części zajęć zapoznaliśmy się z historią teatru, przeszliśmy zakamarkami teatru – istnym labiryntem – by dotrzeć do sali, w której odbyła się dyskusja na temat „Co to znaczy być wiernym Szekspirowi w teatrze?”. Stanowiska były spolaryzowane – wśród nas byli zarówno zwolennicy wierności testowi podczas realizacji spektaklu teatralnego jak i dopuszczający jego modyfikacje. Wspólnie zgodziliśmy się, że widza w teatrze bardziej interesuje współczesne odczytanie dramatów a dzieło literackie stanowi wartość samą w sobie. To właśnie patrząc przez ten pryzmat intrygujące i skłaniające do rozmów wydają się współczesne propozycje reżyserów. Zrozumieliśmy też, jak wielki wpływ na odczytanie tekstu i dalszą interpretację na deskach teatru ma przekład tłumacza. Przyjrzeliśmy się również odmiennym konwencjom tworzenia tego samego utworu. Dzięki warsztatom każdy z nas miał możliwość dowiedzieć się czegoś nowego, poszerzyć swoją wiedzę, a także uczestniczyć w rozmowie na merytoryczny temat. Zajęcia te były dla nas wartościowe, gdyż jesteśmy klasą z rozszerzonym językiem polskim, a ponadto każdy z  nas w mniejszym, bądź większym stopniu interesuje się sztuką oraz teatrem.

tekst: Natalia Błaszczyk 1h, Antonia Sieńko 1h

organizacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Sukcesy Uczniów Naszej Szkoły w 53  Olimpiadzie Biologicznej

Z wielką dumą informujemy, że nasi uczniowie osiągnęli kolejne sukcesy na arenie naukowej. Magdalena Koń z klasy 3c, Mieszko Rączka z klasy 4c oraz Martyna Wojdak z klasy 2c zostali finalistami 53. Olimpiady Biologicznej.

Olimpiada Biologiczna to konkurs, który wymaga od uczestników nie tylko szerokiej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych i badawczych. Jednym z elementów konkursu jest przygotowanie pracy badawczej, na którą nasi uczniowie poświęcili znaczną ilość czasu i energii.

Indywidualna praca Magdy, Mieszka i Martyny jest niezwykle ceniona przez całą społeczność szkolną, a ich zaangażowanie rozwija nie tylko ich umiejętności w zakresie biologii, ale także uczy precyzyjnego formułowania myśli i argumentów, co w przypadku prac naukowych bywa niełatwe. Dzięki takim doświadczeniom Magda, Mieszko i Martyna otwierają sobie drzwi do, kto wie, być może pisania światowych artykułów.

Do naszej szkoły uczęszczało wiele ambitnych uczniów, którzy w przyszłości osiągali sukcesy godne podziwu. Nie ma wątpliwości, że i ta trójka uczniów będzie w przyszłości równie wielką dumą naszej szkoły, jaką jest teraz.
Serdecznie gratulujemy naszym finalistom i życzymy im dalszych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich pasji naukowych!

Tekst: Anna Pośpiech klasa 3c

Opieka: prof. Edyta Heiza

#Ogarniam życie… biegiem

W piątek, 24 maja, odbyła się druga edycja imprezy sportowej „#Ogarniam życie… biegiem”. Wzięło w niej udział ponad 300 uczniów z 53 szkół. To dzieci i młodzież, które uczestniczą w miejskim projekcie promującym dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne. Organizatorem zawodów jest Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy.

Każdy z zawodników miał do przebiegnięcia 1000m, które udało się pokonać wszystkim naszym zawodnikom w czasie 23:45. Najszybszy z naszej sztafety był Marcel Rupikowski, który pokonał swój odcinek w czasie 03:20.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego wybiegali w sztafecie III miejsce! To świetny wynik, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Zawodnicy sztafety: Gabriela Mgłosiek 1G, Julian Nowak 2A, Marcel Rupikowski 2A, Jacek Kawalec 2B, Maria Michalik 3A, Julia Gut 3C.

Opiekun: prof. Joanna Pisula

II Miejsce w„Młodzieżowym Smoczym Turniej Siatkówki”

W dniu 22 maja 2024 r. w Hali 100-lecia KS Cracovia odbył się finał Młodzieżowego Smoczego Turnieju Siatkówki – rozgrywek piłki siatkowej organizowanych przez Młodzieżową Radę Krakowa. Do finału dostały się cztery najlepsze drużyny mieszane szkół średnich. II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego wygrało w meczu półfinałowym z ZSZ Huty im. Tadeusza Sendzimira. W drugim meczu półfinałowym zwycięstwo odniosło XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego.

Wszystkim meczom towarzyszyły ogromne emocje, młodzież walczyła o każdy punkt, a wspaniali kibice wspierali nas w grze. Nasi uczniowie wywalczyli II miejsce! Serdecznie gratulujemy zawodnikom i zawodniczkom, ich ciężka praca przyniosła sukces. Życzymy kolejnych świetnych wyników w przyszłym roku szkolnym.

Zawodnicy: Bartosz Miklas 3C, Jakub Sobczyk 3C, Błażej Czyżycki 3B, Liliana Dubas 3B, Maja Samek 3B, Igor Synowski 2F, Bartosz Rychlicki 2F, Amelia Lusina 2H, Jacek Kawalec 2C, Zuzanna Cieślik 1C, Amelia Gawron 1C, Zofia Skrzyńska 1I.

Trener: prof. Joanna Pisula

Gala Mądrej Książki Roku 2023

Rozstrzygnięcie małopolskiego konkursu dla uczniów szkół średnich

W dniu 22 maja b.r. w ramach Copernicus Festival odbyła się w Muzeum Inżynierii i Techniki szósta gala konkursu organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Mądra Książka Roku 2023.

Jury w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Milena Gumienny, właścicielka księgarni De Revolutionibus Books, Adrian Ochalik, absolwent wydziału aktorskiego AST i wieloletni współorganizator konkursu Mądra Książka Roku, Zofia Karpowicz z Pracownia Liternictwa i Typografii – ASP Kraków, Artur Więcek, pseud. „Baron”, reżyser i scenarzysta filmowy – w kategorii reklama książki popularnonaukowej przyznało III miejsce uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego.

Zespół w składzie: Sara Piszczek /3e/, Wiktoria Strużycka /3e/, Emil Maćkowiak /3a/, Jędrzej Ziębicki /3e/ przygotowałreklamę dla książki „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy”.

W konkursie uczestniczyły też, wykonując projekty okładek, uczennice Aniela Toporska /1e/, Julia Niemiec /3b/ i Zuzanna Kaczor /3e/.

Zwycięskie reklamy i okładki, a także pełną fotorelację można obejrzeć na stronie:

lub https://www.madraksiazkaroku.uj.edu.pl/wyniki-2024/

Serdecznie gratulujemy!

Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka, Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą, Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki  oraz Chłopki. Opowieść o naszych babkach – to tytuły, które zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2023. 23 maja w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna! zostały ogłoszone wyniki organizowanego od 2016 roku konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną lub przetłumaczoną na język polski w ubiegłym roku.

Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe.

Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński – właściciel portalu Mądre Książki. Tegoroczni partnerzy to: Copernicus Festival, Gazeta Wyborcza, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz księgarnia De Revolutionibus Books i portal Cafe Nauka.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Koordynacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930



Aktualnie online: 0
Dzisiaj: 30
W tym tygodniu: 1406
W sumie: 5045870

bip