Uczennice i uczniowie z naszej szkoły już trzeci rok uczestniczą w spotkaniach promujących czytelnictwo, organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Tym razem 8 listopada b.r. klasa 3h, w ramach jesiennej edycji Szkoły czytania, uczestniczyła w spotkaniu z panem Wojciechem Bonowiczem. Spotkanie dotyczyło analizy tekstu George Saundersa Umiem mówić!
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (w którym prowadzi poświęconą poezji rubrykę Moi, mistrzowie). Autor kilku książek-wywiadów i biografii Tischner. Laureat nagrody Literackiej Gdynia – stał się jednym z najwybitniejszych głosów poetyckich swojego pokolenia, zachowując równocześnie wyrazistą odrębność na pokoleniowej mapie. Laureat III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022 za książkę Wielkie rzeczy (Wydawnictwo a5).
Zaproponowany tekst amerykańskiego pisarza był pretekstem do dyskusji o życiu. Dokładniej, o współczesnych, intrygujących problemach społecznych; o mechanizmach manipulacji w komunikacji międzyludzkiej, o strategiach wpływu na innych, o granicach między człowieczeństwem a używaną przez ludzi technologią, o konsumpcjoniźmie. Zachęcał do przyjrzenia się w jaki sposób literatura opisuje pewne zjawiska społeczne. Współczesna literatura, jak wiemy, nie daje gotowych i jednoznacznych odpowiedzi na stawiane pytania. Skłania nas, co jest ratunkiem, do nieustannego wysiłku intelektualnego, do samodzielnego podejmowania decyzji, do współudziału w kreowaniu odpowiedzi. Pomaga przez to zrozumieć otaczający nas świat i siebie.
Niewątpliwie tematyka i atmosfera spotkania sprzyjały rozmowie o tym, co istotne dla młodych ludzi, uruchomiły krytyczne myślenie i wnikliwą analizę omawianych sytuacji. Było też okazją do poznania współczesnej, wysoko notowanej literatury.
Refleksje uczniów po spotkaniu:
Spotkanie z Wojciechem Borowiczem było szansą na rozwinięcie naszych zdolności refleksyjnych, i chętnie z niej skorzystaliśmy. Tekst Georgia Saundersa idealnie nadawał się do interpretacji jak i porównania świata przedstawionego w książce do naszej współczesności. Przeprowadziliśmy na ten temat żywą dyskusję, dochodząc do wniosku, że sytuacje i sposoby manipulacji klienta pokazane w tekście odnoszą się do sytuacji, z którymi możemy się spotkać w prawdziwym życiu (np. w reklamach). Spotkanie było przyjemnym, luźnym doświadczeniem i cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć.
Helena Zielińska
Cudowna, komfortowa atmosfera stworzona przez pracowników Krakowskiego Biura Festiwalowego w Pałacu Potockich i prowadzącego zajęcia, umożliwiła nam otworzenie naszego wnętrza i odważne wyrażanie opinii w dyskusji. Dla wielu z nas był to prawdziwy kamień milowy – pierwsza możliwość, by przełamać wewnętrzne rozterki, strach oraz niepewności i podzielić się myślami z innym – co umożliwiło nam humanistyczny i społeczny rozwój. Wielką pomocą okazał się świetnie dobrany tekst, otwierający zarówno prowadzącemu, jak i nam, pole do manewru i wielorakiej interpretacji. Spotkanie to, było dla nas nie tylko dyskusją literacką ale i ,,lekcją życia” – Wojciech Borowicz perfekcyjnie zaprezentował nam jak poprzez literaturę uczyć się dostrzegać i rozwiązywać oraz kształtować swoje poglądy na problematyczne realia współczesnego świata.
Maria Wolska
Szkołę czytania organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka