Debata w Instytucie Pileckiego z udziałem naszych nauczycieli

Obecny rok szkolny obfitował w wiele wydarzeń edukacyjnych nie tylko w szkolnych murach. W marcu nasi  nauczyciele: Małgorzata Ścibior-Szeremeta oraz Sławomir Bielecki w marcu wzięli udział w dyskusji na temat realizacji podstawy programowej, na którą zaproszeni zostali przez Instytut Pileckiego w Warszawie. Rozmowa dotyczyła włączenia „Raportu Witolda” do treści omawianych na lekcjach j. polskiego oraz historii. Poruszono również problemy związane z realizacją podstawy programowej oraz zainteresowania uczniów historią, a zwłaszcza tematyką II wojny światowej.

Dzień Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim

W związku z 100 rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej zadecydowano, że rok 2023 będzie upływał pod jej patronatem.
W ramach współpracy z UJ nasi uczniowie z klasy 2e uczestniczyli 12 czerwca w organizowanych przez Wydział Polonistyki obchodach Dnia Szymborskiej, które odbyły się w Collegium Novum. Młodzież wysłuchała wykładu Profesora Michała Rusinka oraz dyskusji przeprowadzonej przez literaturoznawców i badaczy poezji noblistki. Podczas spotkania wyświetlono też film dokumentalny pt. „Niektórzy lubią poezję” A. Koszyka.
Opieka: Małgorzata Ścibior-Szeremeta, Anna Czepiec-Mączka
(zdjęcia pochodzą ze strony: www.uj.edu.pl)

Warsztaty teatralne w Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

16 czerwca b.r. uczniowie Magdalena Konieczny 1a, Karolina Grzyb 1g, Martyna Mazurek 2e, Sara Piszczek 2e, Gabriela Rusiniak 2e, Wiktoria Strużycka 2e, Malwina Teodorowicz-Wilga 2e, Zofia Wojdała 2e, Jędrzej Ziębicki 2e, Weronika Zoń 2e, Eliza Staniszewska 2g, Anna Wąs 2g, Julia Tomasik 2h, Maria Wolska 2h, Julia Dąbroś 3c, Maria Leśniańska 3e, Martyna Dębowska 3g i absolwentka Anna Kurbiel uczestniczyli w Dniu Otwartym Wydziału Aktorskiego w Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Zajęcia teatralne, zaproponowane przez dr Dariusza Starczewskiego, uświadomiły uczestnikom jak trudno jest nie grać – po prostu być – bez fałszu, udawania. Praca z rekwizytem utajonym i ćwiczenia z imaginacją oraz etiudy służyły poczuciu nieskrępowania i wolności. Rozmowa z aktorem i reżyserem na temat istoty aktorstwa, wyboru studiów, cech osobowości i tzw. kompetencji miękkich przydatnych w komunikacji międzyludzkiej była niezwykle wartościowym dopełnieniem wprawek aktorskich.
Aktywny udział w pokazie Koła Naukowego, wspólnie ze studentami II roku, pod kierunkiem aktorki Starego Teatru Beaty Paluch, był okazją do ekspresji wokalnej i ruchowej. Uczniowie wykonywali trudne ćwiczenia z rytmiki, koordynacji i artykulacji. Finalnie studenci zaprezentowali kilka piosenek przed licealną widownią. Zajęcia te ukazały twórczy proces powstawania ostatecznej wersji prezentowanej na scenie.
W klubie studenckim uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w dynamicznym pokazie piosenek studentów II roku, przygotowanym pod kierunkiem aktorki Teatru Nowego Proxima i Teatru Bagatela Katarzyny Chlebny oraz pokazie studentek I roku, pod opieką aktora Starego Teatru i Teatru Nowego Proxima w Krakowie oraz Prodziekana Wydziału Aktorskiego Juliusza Chrząstowskiego.
Piękne i wzruszające uczucie grania na scenie, zarazem jednak trudne i pełne lęku oraz poczucie niepewności i obawy o przyszłość po ukończeniu studiów to między innymi tematy rozmów uczniów ze studentami I roku o zwykłej codzienności i spełnianiu marzeń.
Poniżej kilka zdań od uczestników zajęć:
Chciałam bardzo pochwalić dzisiejsze zajęcia aktorskie. Były wspaniale przeprowadzone. Profesorowie, tak jak i studenci, podeszli do całego wydarzenia profesjonalnie ale nie brakowało też elementów zabawy. Całe warsztaty minęły w przyjaznej i przyjemnej atmosferze, gdzie każdy mógł nie tylko posłuchać porad, lecz także uczestniczyć w ćwiczeniach bez poczucia wykluczenia pod względem jakości swoich zdolności.
Gabriela Rusiniak z klasy 2E
Dzień Otwarty Wydziału Aktorskiego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest osobiście dla mnie jednym z milej spędzonych dni pozaszkolnych. Warsztaty aktorskie pozwoliły odżyć drzemiącej w nas kreatywności, a pokazy piosenki aktorskiej obserwowało się z zachwytem. Miłym zakończeniem dnia było muzyczne przedstawienie końcowe wystawiane przez studentów II roku, które wprawiło w zachwyt całą widownię, zrywając nas wszystkich z krzeseł. Pokaz studentów I roku również był intrygujący, kompletnie inny od pierwszego spektaklu. Udało nam się poznać wielu cudownych i charyzmatycznych ludzi – profesorów oraz studentów. Uczestnictwo w takim wydarzeniu było świetną i edukującą rozrywką, którą mam nadzieje przyjdzie nam powtórzyć w przyszłym roku.
Julia Tomasik, 2h
Spotkanie z studentami i nauczycielami Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego było doświadczeniem nietuzinkowym. Pokazano nam jakie umiejętności jesteśmy w stanie zdobyć, jakimi osobami możemy się stać. Zajęcia z Dariuszem Starczewskim, jak i zajęcia z wokalu z Beatą Paluch pozwoliły nam poczuć się swobodnie i umożliwiły nam przeżywanie tych chwil w innym wymiarze. Pokazy podsumowujące zwieńczyły całe wydarzenie, pozostawiając w nas same pozytywne emocje i chęć dalszej eksploracji.
Wiktoria Strużycka, 2e

Koordynacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Wyniki małopolskiego konkursu Drzewo Recenzji 2023 – warto czy nie warto przeczytać


Uroczysta Gala konkursu, podczas której wręczono dyplomy i nagrody, odbyła się 14 czerwca 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Jury nagrodziło prace uczennic z naszej szkoły. I miejsce przyznano Julii Dąbroś z klasy 3c za recenzję książki autorstwa Delii Owens Gdzie śpiewają raki oraz wyróżniono pracę Katarzyny Goryl z klasy I b, która zrecenzowała powieść fantazy Johna Flanagana Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu.

Serdecznie gratulujemy!

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 190
W tym tygodniu: 5807
W sumie: 5225643

bip