Urodził się 22 września 1930 r. w Krakowie. Ukończył Liceum im. Króla Jana Sobieskiego na kierunku matematyczno-fizycznym, zdając maturę w 1949 r. Studiował astronomię na Uniwersytetach Jagiellońskim i Wrocławskim. Pracownikiem tego pierwszego został w roku 1952. Pracę doktorską obronił w 1964 r. Jest ona poświęcona wyrównaniu metodą krakowianową szeregu heliometrycznych kazańskich obserwacji Księżyca, wykonywanych przez Tadeusza Banachiewicza, w celu wyznaczenie jednorodnych parametrów libracji fizycznej Księżyca. W latach 1969-1973 był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, a w latach 1992-2000 prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz członkiem i założycielem Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego. Był jednym z astronomów, którzy w krakowskim obserwatorium zajmowali się nadawaniem sygnału czasu dla Polskiego Radia.
Jest autorem podręcznika Astronomia w geografii, wyróżnionego w 1979 indywidualną nagrodą II stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Działacz związkowy – od 1954 w szeregach Związku Nauczycielstwa Polskiego (Sekretarz Rady Zakładowej UJ w latach 1970 –1980), a od 1980 – NSZZ Solidarność. Uhonorowany licznymi odznaczeniami (m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i medal Honoris Gratia).
Muzyk z zamiłowania – organista.
Źródła:
„Astronomem być… Świadectwa życia i pracy astronomów polskich” Opracowanie Andrzej Woszczyk
https://radiopolska.pl/90lat/powojenna-odbudowa-polskiej-radiofonii/jan-mietelski-o-przygodach-przy-nadawaniu-sygnalu-czasu
Zdjęcie: Wikipedia
Biogram przygotowała klasa 1d pod opieką prof. Elizy Wojtasik