Z ogromną przyjemnością informujemy, że Michał Gołaś z klasy 4R z przewodnikiem Kacprem Walasem zdobył w dniu 24 stycznia br. brązowy medal dla Polski podczas Mistrzostw Świata w paranarciarstwe alpejskim w hiszpańskim Espot.
Michał gratulujemy! Jesteśmy z Ciebie ogromnie dumni!
W dnu 19 stycznia w naszej szkole odbył się coroczny Dzień Życzliwości. Jest to dzień, w którym w szczególny sposób zwracamy uwagę na wartość postawy życzliwości w relacjach z drugim człowiekiem. Autentycznej życzliwości nie można kupić, można jej doświadczyć. Życzliwości nie trzeba uczyć, wystarczy ją okazywać. Każdego dnia w szkole, w domu, na ulicy… Życzliwość najczęściej kojarzy się z byciem miłym. To pewna postawa, zwracanie uwagi na drugiego człowieka, drobne gesty i uprzejmość okazywane spontanicznie i dobrowolnie.
W ramach tegorocznego Dnia Życzliwości, w naszej szkole odbył się Charytatywny Kiermasz Ciast. Uczniowie przygotowali pyszne wypieki, które były sprzedawane podczas Dnia Życzliwości. Dochód ze sprzedaży (656,12 zł i 3 centy) został przekazany na potrzeby podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.
Ponadto po raz kolejny uczniowie wybierali najbardziej życzliwego nauczyciela II LO. Zdecydowaną większością głosów wygrała prof. Agnieszka Werkowicz – nauczycielka religii. Uczniowie docenili jej postawę życzliwości, wsparcia, empatii i ogromnego zaangażowania w sprawy uczniów.
Pozostałe miejsca zajęli:
II miejsce – prof. Sławomir Bielecki
III miejsce – prof. Grzegorz Knapik
Serdecznie gratulujemy!
Ważnym elementem wydarzenia była również poczta życzliwości. Uczniowie oraz nauczyciele mogli wysyłać sobie wzajemnie słowa podziękowania, wsparcia i życzliwości. Poczta była roznoszona przez uczniów.
Nowym punktem programu była wystawa zdjęć i prac uczniów oraz nauczycieli prezentująca pasje, zainteresowania oraz czynności sprawiające radość. Wystawę cechowała duża różnorodność. Uczniowie i nauczyciele prezentowali zdjęcia przedstawiające pasje sportowe, artystyczne, muzyczne, kulinarne i kolekcjonerskie. Niesamowite były przedmioty wykonane własnoręcznie (garncarstwo, biżuteria, szaliki). Warte uwagi były również prace artystyczne i graficzne wykonane przez uczniów oraz prof. Agatę Reichert – Zaczek.
Wszystkim uczniom biorącym udział w organizacji Dnia Życzliwości składamy podziękowania za duże zaangażowanie i pomoc!
Organizacja: prof. Magdalena Czaderska, prof. Monika Madej
W dniu 9 stycznia dobiegł końca kolejny cykl zajęć w ramach Uniwersyteckiego Fakultetu Polonistycznego pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem zajęcia prowadził dr hab. Tomasz Majkowski – kierownik Ośrodka Badań Groznawczych UJ. Dr Majkowski przybliżył nam temat, którym zajmuje się na co dzień – gry cyfrowe.
Mieliśmy okazję poznać bliżej ich historię, od pierwszych mechanizmów, jak sławny mechaniczny Turek – szachista, przez pierwsze automaty i konsole do gier, aż do gier cieszących się obecnie dużą popularnością. Dowiedzieliśmy się również o powiązaniach między historią gier a historią wojskowości oraz zapoznaliśmy z kluczowymi sylwetkami, takimi jak Nolan Bushnell – pionier gier cyfrowych. Poruszyliśmy również kwestie oddziaływania gier cyfrowych i RPG na kształtowanie się kultury oraz jaki wpływ kultura wywarła na nie. Dr Tomasz Majkowski opowiedział nam również o wpływie gier i szeroko pojętej kultury gameingu na ludzi oraz o formowaniu się przeróżnych społeczności za pośrednictwem gier cyfrowych.
Podczas tego cyklu zajęć mieliśmy szansę zgłębić naszą wiedzę w niezwykle profesjonalny sposób na tematy, którymi wiele z nas się interesuje. Dr Majewski zdołał wzbudzić zainteresowanie we wszystkich uczestnikach zajęć dzięki ogromnej pasji, z którą przedstawiał nam zagadnienia oraz otwartością na pytania, których padło z naszej strony bardzo wiele. Zajęcia były również szansą na podzielenie się własnymi odczuciami co do omawianych tematów, wygłoszenia opinii oraz przeprowadzenie kilku dyskusji.
Jako klasa bardzo doceniamy możliwość rozwinięcia się w kierunku naszych zainteresowań i poznania ich od nieco innej strony, badając ich wpływ na kulturę. Dziękujemy również bardzo dr. Tomaszowi Majewskiemu za podzielenie się z nami swoją ogromną wiedzą! Z niecierpliwością wyczekujemy również kolejnego cyklu zajęć.
Tekst: Aniela Śpiewla, klasa 2h