Dlaczego wzrost cen ropy miałby skutkować wzrostem ceny jabłek? Są to przecież skrajnie różne dobra. Nie podlewamy przecież jabłoni paliwem, a pracownicy rafinerii nie otrzymują wypłaty w jabłkach. Jednak w erze globalizacji i wzajemnych powiązań zwiększa się zależność cen dóbr. Jabłka muszą być transportowane, do czego potrzebna jest ropa. Wzrost cen ropy powoduje wzrost cen transportu, a to z kolei przyczynia się do wzrostu cen jabłek. Można by w nieskończoność wymieniać tego typu zależności, jednak celem było ukazanie znaczenia cen surowców. Więcej o inflacji w publikacji przygotowanej przez ucznia klasy 3d o profilu ekonomiczno – menadżerskim w publikacji Głos Pokolenia przygotowanej w ramach Krakowskiego Koła Ekonomicznego.
Od października do grudnia uczniowie naszego Liceum uczestniczyli w trzech spotkaniach w ramach Krakowskiej Akademii Klimatu.
Jest to druga edycja wyjątkowego projektu edukacyjnego skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, realizowanego przez Fundację Green Festival i Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z Wodociągami Miasta Krakowa.
Podczas każdego ze spotkań organizatorzy łączyli wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. Młodzież uczestniczyła w dyskusjach z twórcami filmów, ekspertami ONZ oraz przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju.
Braliśmy udział w trzech spotkaniach o następującej tematyce:
18 października – WODA: NOWE Złoto (klasy: 1d oraz 2e wraz z wychowawcami)
Tematem spotkania była woda. Zwracano uwagę na rolę rzek, wpływ ich regulacji na kryzys wodny oraz przeciwdziałanie suszy. Jednym z filmów prezentowanych podczas wydarzenia był obraz „Siostry rzeki” autorstwa krakowskiej artystki Cecylia Malik, współtwórczyni projektu Siostry Rzeki.
9 listopada – NIEWOLNICY KONSUMPCJI (klasy 1e oraz 4R wraz z wychowawcami)
Konsumpcja to temat bardzo bliski każdemu z nas. Codziennie podejmujemy wybory konsumenckie i musimy wiedzieć, jak to robić świadomie. Prezentowane filmy dotyczyły m. in. mitów recyklingu oraz problemów związanych z przemysłem odzieżowym.
7 grudnia – PRZYSZŁOŚĆ Żywienia (klasy 1b oraz 2b wraz z wychowawcami)
Spotkanie dotyczyło wpływu żywności na środowisko.
Relacja z wydarzenia: tutaj 1 oraz tutaj 2
Organizacja: pedagog Magdalena Czaderska
Fundacja Chata Zwierzaka składa serdeczne podziękowania klasie 2a oraz wychowawcy prof. Annie Szefer – Kłęk za udział w zbiórce na rzecz zwierzaków.