W połowie grudnia br. uczniowie pod opieką prof. Ilony Zych-Chodak i prof. Pawła Szuleckiego udali się do Lanckorony szlifować swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim przed egzaminem DSD I. Język niemiecki doskonaliliśmy na warsztatach nie tylko z naszymi nauczycielami, ale też z panią Niną Diehl.
Sam dom, w którym mieszkaliśmy, również zasługuje na chwilę uwagi. Jego wygląd zewnętrzny absolutnie nie wskazuje, że ma się do czynienia z najstarszym budynkiem świeckim Lanckorony. Historia Dworu Lanckorona sięga czasów średniowiecznych i na przestrzeni wieków budynek pełnił wiele funkcji, od dworu założyciela Lanckorony, przez szkołę, do schroniska młodzieżowego. Wielowiekowa historia Dworu Lanckorona przez wiele lat była ukryta za grubą warstwą tynku. Kolejni właściciele dokonywali zmian na przestrzeni setek lat. W obecnym momencie właściciele budynku starają się przywrócić własnym sumptem jego dawny wygląd i klimat. Jest to wyjątkowe miejsce warte odwiedzenia. Państwo Ciastkowie oprowadzili nas po dworze i dokładnie objaśnili nam jego historię. Oprócz nauki języka uczniowie mieli też okazję zwiedzić Lanckoronę i skosztować gorącej czekolady w przyrynkowych kawiarniach. Dzięki uprzejmości właścicielki lanckorońskiego muzeum mogliśmy także posłuchać o życiu mieszkańców średniowiecznej Lanckorony, zobaczyć narzędzia, jakimi się posługiwali i obejrzeć izby, w których mieszkali. Nie mogliśmy też ominąć półfinału Mistrzostw Świat, który wspólnie oglądaliśmy na dużym ekranie, oczywiście po niemiecku. Znaleźliśmy również czas na kolędowanie i obejrzenie niemieckiej komedii. Ostatni dzień minął nam na nauce języka i przygotowaniach do powrotu. Na pewno każde z nas miło zapamięta ten obóz.
Tekst: Aleksander Trybulec
Zdjęcia: Jakub Rydiger i prof. Paweł Szulecki
Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
C. K. Norwid
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Państwu radość i spokój.
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Państwa pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia
życzy Dyrekcja Szkoły
Dlaczego wzrost cen ropy miałby skutkować wzrostem ceny jabłek? Są to przecież skrajnie różne dobra. Nie podlewamy przecież jabłoni paliwem, a pracownicy rafinerii nie otrzymują wypłaty w jabłkach. Jednak w erze globalizacji i wzajemnych powiązań zwiększa się zależność cen dóbr. Jabłka muszą być transportowane, do czego potrzebna jest ropa. Wzrost cen ropy powoduje wzrost cen transportu, a to z kolei przyczynia się do wzrostu cen jabłek. Można by w nieskończoność wymieniać tego typu zależności, jednak celem było ukazanie znaczenia cen surowców. Więcej o inflacji w publikacji przygotowanej przez ucznia klasy 3d o profilu ekonomiczno – menadżerskim w publikacji Głos Pokolenia przygotowanej w ramach Krakowskiego Koła Ekonomicznego.
Od października do grudnia uczniowie naszego Liceum uczestniczyli w trzech spotkaniach w ramach Krakowskiej Akademii Klimatu.
Jest to druga edycja wyjątkowego projektu edukacyjnego skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, realizowanego przez Fundację Green Festival i Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z Wodociągami Miasta Krakowa.
Podczas każdego ze spotkań organizatorzy łączyli wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat. Młodzież uczestniczyła w dyskusjach z twórcami filmów, ekspertami ONZ oraz przedstawicielami Miasta Krakowa odpowiedzialnymi za politykę zrównoważonego rozwoju.
Braliśmy udział w trzech spotkaniach o następującej tematyce:
18 października – WODA: NOWE Złoto (klasy: 1d oraz 2e wraz z wychowawcami)
Tematem spotkania była woda. Zwracano uwagę na rolę rzek, wpływ ich regulacji na kryzys wodny oraz przeciwdziałanie suszy. Jednym z filmów prezentowanych podczas wydarzenia był obraz „Siostry rzeki” autorstwa krakowskiej artystki Cecylia Malik, współtwórczyni projektu Siostry Rzeki.
9 listopada – NIEWOLNICY KONSUMPCJI (klasy 1e oraz 4R wraz z wychowawcami)
Konsumpcja to temat bardzo bliski każdemu z nas. Codziennie podejmujemy wybory konsumenckie i musimy wiedzieć, jak to robić świadomie. Prezentowane filmy dotyczyły m. in. mitów recyklingu oraz problemów związanych z przemysłem odzieżowym.
7 grudnia – PRZYSZŁOŚĆ Żywienia (klasy 1b oraz 2b wraz z wychowawcami)
Spotkanie dotyczyło wpływu żywności na środowisko.
Relacja z wydarzenia: tutaj 1 oraz tutaj 2
Organizacja: pedagog Magdalena Czaderska
Fundacja Chata Zwierzaka składa serdeczne podziękowania klasie 2a oraz wychowawcy prof. Annie Szefer – Kłęk za udział w zbiórce na rzecz zwierzaków.
W dniu 16 grudnia chór szkolny wziął udział w akcji „ŚPIEWAJ Z NAMI! Kolędowanie z krakowskimi chórami”. Wspólne kolędowanie z chórami to w Krakowie już tradycja. Kolędy, które znamy, lubimy i pamiętamy z dzieciństwa, te najbardziej ciepłe, melodyjne i piękne, zabrzmiały ponownie w interpretacji kilkunastu krakowskich chórów w dwa grudniowe wieczory, w wyjątkowo świątecznej atmosferze Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Głównym.
Poprzednie edycje wydarzenia, z udziałem krakowskich zespołów chóralnych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wypełnili Centrum Kongresowe ICE, salę koncertową Nowohuckiego Centrum Kultury oraz tłumnie gromadzili się na Rynku Głównym, aby wspólnie z chórami śpiewać te najpiękniejsze polskie kolędy.
Cykliczny projekt „ŚPIEWAJ Z NAMI! Kolędowanie z krakowskimi chórami” ma podwójny wymiar – jest okazją nie tylko do podtrzymania wspaniałej tradycji wspólnego kolędowania, ale również stanowi ukłon w stronę krakowskich zespołów chóralnych, które działają tutaj tak licznie i tak prężnie.
Wiesław Myśliwski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich, dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”. Do jego najsłynniejszych powieści należą „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” czy „Ucho Igielne”. I właśnie dyskusji nad drugim rozdziałem tej ostatniej było poświęcone spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie kasy 3h.
Wykład Wojciecha Bonowicza wprowadził młodzież w specyfikę twórczości Myśliwskiego. Następnie rozpoczęła się dyskusja. Uczniowie, mimo początkowej nieśmiałości, żywo wygłaszali swoje opinie. Rozmowa toczyła się głównie nad wątkami życia bohatera oraz symboliki schodów w utworze. Niestety, z powodu ograniczeń czasowych, nie udało się w pełni omówić kwestii cyklu życia człowieka i przemijalności ludzkiego istnienia zaznaczonych najmocniej pod koniec rozdziału.
Dyskusja ze znawcą twórczości Myśliwskiego pomogła uczniom pogłębić ich rozumienie omawianego fragmentu powieści. Wielu z nich zdecydowało się na przeczytanie książki w całości. Wszak Ucho Igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości.
To książka o losie ludzkim, o naszym miejscu w wielkim i nieprzeniknionym świecie. I głównie ten wątek bardzo interesował naszą młodzież. Dlatego na zakończenie wszyscy zgodnie wyrazili nadzieję na kolejne spotkanie, na którym możliwe byłoby dokończenie dyskusji nad rozpoczętymi wątkami.
*Wojciech Bonowicz- poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Autor kilku książek-wywiadów m.in. z Janiną Ochojską, o. Leonem Knabitem, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i biografii księdza Tischnera, którą nominowano do Nagrody Literackiej Nike(2002). Laureat nagrody Literackiej Gdynia, Laureat III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022 za tom wierszy Wielkie rzeczy.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że podczas odbywających się w Lublinie w dniach od 9 do 11 grudnia Mistrzostw Świata w karate tradycyjnym uczennica Dominika Kmiecik z klasy 3h zdobyła:
2 miejsce w kategorii kata indywidualne kobiet oraz
3 miejsce w kategorii fukugo kobiet
Do udziału w zawodach zgłosiło się 1500 uczestników z 56 krajów z całego świata.
Serdecznie gratulujemy!
Po raz kolejny uczennice i uczniowie z naszego liceum – tym razem z klasy 2e artystyczno architektonicznej – spełnili marzenie nieuleczalnie chorego chłopca będącego pod opieką Hospicjum dla Dzieci Alma Spei.
Koordynacja: prof. Anna Czepiec-Mączka
W dniu 17 października 2022 r. klasa 2h rozpoczęła pierwszy cykl zajęć dodatkowych rozszerzających wiedzę o polskich dziełach literackich. Wykłady przeprowadził dr hab. Grzegorz Zając, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Zając specjalizuje się w historii literatury polskiej wieków XVIII i XIX, młodzież zajmowała się tekstami właśnie z tej epoki. Uczniowie poznali twórczość Kajetana Węgierskiego, Franciszka Zabłockiego, Józefa Baki oraz wielu innych artystów, takich jak: Józef Epifani Minasowicz czy Franciszek Dionizy Kniaźnin. Nie zabrakło również utworów Józefa Wybickiego. Uczniowie przyswoili także wiedzę o ówcześnie żyjących rodach szlacheckich – Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i innych wymienionych w utworze Kajetana Węgierskiego pt. ,,Portrety pięciu Elżbiet’’. Wysłuchali opinii autora na temat kobiet, wyrabiając sobie własne zdanie w kwestii dzieła oraz wspomnianych wcześniej – Elżbiet. Młodzież udoskonaliła dzięki temu umiejętność wyrażania własnych poglądów na forum klasy.
Profesor Zając przeprowadzając dyskusje na temat utworów nakłonił uczniów do czynnego udziału w zajęciach, dzięki czemu wiedza i pasja wykładowcy udzieliła się również im. Przekazywane materiały, sposób prowadzenia warsztatów oraz zaangażowanie specjalisty pozwoliło klasie poznać sekrety tworzenia dzieł i koncepty twórców. Młodzież miała okazję do napisania własnego krótkiego wiersza na podstawie tekstu Elżbiety Drużbackiej, wykorzystując zawarte w nim archaizmy. W ten sposób zdobyli wiedzę, która pomoże im z łatwością przeanalizować inne dzieła, nie zapominając o tym, że ogromnie pobudziło to ich kreatywność.
Pierwszy cykl zajęć dobiegł końca 21 listopada. Uczniowie, wraz z wychowawcą, a zarazem polonistą – prof. Bogdanem Kozakiem są niezwykle wdzięczni, że mieli szansę uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach. Bez profesora Grzegorza Zająca uczniowie nie zdobyliby tak wszechstronnej i nieprawdopodobnie dużej wiedzy.
Tekst: Nadia Nocoń kl. 2h
W dniu 28 listopada na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się konferencja „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów.
Wydarzenie było skierowane do nauczycieli przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem konferencji jest doskonalenie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie kształtowania u uczniów postaw przedsiębiorczości, kompetencji proinnowacyjnych oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim.
Po dwóch wykładach inauguracyjnych odbyły się panele dyskusyjne.
Do udziału w panelu nr 1 zaproszeni zostali:
– Dariusz Styrna – Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
– dr Marek Makowiec – Katedra Zachowań Organizacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
– Anna Gąsiorowska – Aribo
– Krystian Jędrak – MyEventeo
– dr Wioletta Nogaj – wicedyrektor II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
– Paweł Jakóbski – uczeń z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
Wśród uczestników konferencji dodatkowo obecni byli uczniowie Sobieskiego, którzy w tym roku szkolnym zgłosili się do udziału w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej: Wiktoria Dudzińska kl. 2d, Izabela Jankovic kl. 2d, Barbara Kowalczyk kl. 2d, Filip Łyczko kl. 2d, Oliwia Nowakowska kl. 2d oraz Stanisław Krawczyk kl. 3d.
Na koniec wydarzenia odbył się konkurs z przedsiębiorczości dla uczniów. Miło nam poinformować, że finalistami konkursu zostali Paweł Jakóbski oraz Stanisław Krawczyk, a w nagrodę otrzymali m.in. tablety. Ponadto Barbara Kowalczyk wyróżniona została za aktywność w trakcie panelu dyskusyjnego.
Serdecznie gratulujemy!
Więcej tutaj
W nagrodzonej prestiżową nagrodą National Book Award w 2018 roku powieści S. Nunez w sposób błyskotliwy, zabawny i przenikliwy opowiada o miłości, przyjaźni i śmierci. Opowiada też o ważnej roli zwierząt, o wartościach, jakie wnoszą one do naszego życia. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – my im czy one nam?
W kolejnym spotkaniu w ramach projektu „Lekcje czytania” uczestniczyli 21 listopada br. uczniowie klasy 3H o profilu humanistycznym. Tym razem warsztaty prowadził Grzegorz Jankowicz – krytyk, tłumacz, eseista, redaktor działu kultura w ,,Tygodniku Powszechnym” i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
Przez dwie godziny lekcyjne uczniowie rozmawiali z gościem o książce pt. „Przyjaciel” amerykańskiej autorki Sigrid Nunez. Trzecioklasiści skupiali się na analizie psychologicznej głównej bohaterki, jej zmarłym przyjacielu oraz relacji, jaka tych dwoje łączyła. Przewijał się również wątek samobójstw i mechanizmów z nimi związanych, szkodliwości klasyfikowania czynów jedynie jako moralne i niemoralne oraz ogólnie więzi międzyludzkich. Podczas zajęć zwrócono uwagę na ową „moralność czynów”, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Uczniowie prowadzili ożywiony dialog z prowadzącym, nieustannie poszerzając zakres rozmowy. Obie strony starały się jak najlepiej zrozumieć uczucia i działania bohaterów omawianej pozycji.
Ostatecznie spotkanie skończyło się, zanim uczniowie zdążyli dojść do głównego wątku książki – relacji głównej bohaterki z psem zmarłego. Obie strony odczuwały niedosyt, w związku z tym uczniowie spotkają się z Panem Grzegorzem Jankowiczem ponownie, tym razem w lutym. Wierzymy, że kolejne spotkanie pozwoli im jeszcze bardziej poszerzyć swoje horyzonty i rozwinąć umiejętność kreatywnego myślenia.
„Nunez nie definiuje uczuć, nie nazywa ich; daje im wolność. „Przyjaciel” to literacki hołd dla wszystkich czworonogów, które zawsze są przy nas. W tej historii role się odwracają – to człowiek staje się najlepszym przyjacielem psa. Jedna z najpiękniejszych opowieści (o miłości? przyjaźni? szacunku?) byciu razem”. Karolina Kurando, „Book Silence”
Tekst: Aleksandra Morek 3h
Organizacja: prof. Elżbieta Kramarz