Podsumowanie działalności Uniwersyteckiego Fakultetu Geograficznego w roku szkolnym 2021/2022

To już szósty rok działalności Uniwersyteckiego Fakultetu Geograficznego. Uniwersytecki Fakultet Geograficzny (UFG) został zorganizowany z inicjatywy prof. Urszuli Batorskiej, pod patronatem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przy współpracy z Panem dr. Franciszkiem Mrozem – wicedyrektorem Instytutu Geografii ds. Dydaktycznych i Studenckich.
Uczniowie z klasy 3R co miesiąc uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników UP w Krakowie.
Podczas zajęć zapoznaliśmy się z historią i współczesnością Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, SW Spitsbergen (dr Piotr Dolnicki), nowoczesnymi technikami pomiarowymi w geografii (dr Paweł Struś) oraz numerycznymi modelami terenu (dr Roksana Zarychta).
Jak na prawdziwych geografów przystało interpretowaliśmy też różnego rodzaju mapy (dr Joanna Fidelus-Orzechowska) oraz zajmowaliśmy się współczesną nawigacją historycznych map Krakowa (dr Rafał Kroczak).

Poznaliśmy też dokładnie rzeźbę Tatr (dr Paweł Krąż), szukaliśmy śladów życia w skałach osadowych (dr Agnieszka Ciurej) oraz odwiedziliśmy Góry Fann w Tadżyckim Pamiro-Ałaju (dr Paweł Kroh).
Analizowaliśmy relacje pomiędzy przestrzenią, czasem a człowiekiem (dr Michał Apollo).
Współczesne problemy hydrologiczne przedstawił nam dr Karol Augustowski, a o polskich drogach wodnych opowiedział nam dr Karol Witkowski.
O roli uzdrowisk mówił dr Robert Faracik w prezentacji „Uzdrowisko – miejsce, które leczy”.
O problemach światowej turystyki opowiedziała nam dr Renata Rettinger, a o kryzysie uchodźczym w Europie dr Tomasz Padło.
Poznaliśmy też zmieniające się role i znaczenie obszarów metropolitalnych, na przykładzie amerykańskich miast (dr Kamila Ziółkowska-Weiss).
Dr Franciszek Mróz przedstawił nam wykład na temat „Europejskie Szlaki Kulturowe – najpiękniejsze drogi”.

Na koniec zajęć odbyły się warsztaty terenowe, podczas których nawigowaliśmy stare mapy Krakowa i dowiedzieliśmy się więcej o tajemnicach naszego miasta, m.in. o kopcu Esterki.
Na zakończenie fakultetu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
UFG to doskonała okazja, aby rozszerzać geografię na poziomie akademickim, rozwijać zainteresowania tą dziedziną nauki pod okiem doświadczonych specjalistów oraz dokonywać obserwacji i pomiarów w terenie. To czyni geografię jeszcze bardziej fascynującą!

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 121
W tym tygodniu: 4346
W sumie: 5177370

bip