Uczennice i uczniowie z klasy 1 d uczestniczyli w projekcie #FacesOfClimateChange. Realizatorem przedsięwzięcia był Małopolski Oddział Okręgowy PCK.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów gry ekologicznej oraz wybrała najlepsze fotografie związane z prowadzonymi przez młodzież działaniami ekologicznymi.
Głównymi celami Gry było zwrócenie uwagi uczestników na problem postępujących zmian klimatycznych i podejmowanie działań związanych z przeciwdziałaniem tym zmianom. Celem dodatkowym Gry była promocja zmian własnej postawy mieszkańców Małopolski wobec postępujących zmian klimatycznych oraz zwrócenie uwagi na rzeczywisty wpływ drobnych czynności w skali globalnego kryzysu ekologicznego – małymi krokami do wielkiej zmiany. Zarówno gra, jak i konkurs ekologiczny realizowane były w ramach projektu „Zielona rEwolucja – przez proste działania do dużej zmiany” finansowanego przez Województwo Małopolskie.
Laureaci GRY EKOLOGICZNEJ – kategoria szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Krakowie
Laureaci KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
I miejsce: Aniela Zając, II LO Kraków – „Zasadzę drzewko lub roślinkę”
II miejsce: Emilia Wietrzny, II LO Kraków – „Podróżuję rowerem, hulajnogą…”
III miejsce: Barbara Kowalczy, II LO Kraków – „Ograniczam spożycie mięsa”
Gratulujemy laureatom.
Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Eliza Wojtasik.
13 grudnia 2021r. na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki Teatru im. Juliusza Słowackiego odbył się kolejny Akt Finałowy Klubu Wyspiańskiego. Widzowie mieli okazję zobaczyć 8 różnorodnych, interesujących etiud teatralnych inspirowanych Dziadami Adama Mickiewicza, przygotowywanych przez młodzież podczas warsztatów aktorskich od października do grudnia.
Opiekunem artystycznym grupy z II LO była aktorka Agnieszka Kościelniak.
Wystąpili:
Kacper Pikulski 1c, Zofia Wojdała 1e, Anna Wąs 1g, Julita Banaś 1h, Martyna Dębowska 2g, Hanna Flajszer 3f, Michał Salamon 3f, Maria Janik 3h, Magdalena Dźwigoń 3T, Daniel Koprowski 3T, Julia Mostowik 3T, Julia Spisak 3T, Matylda Strama 3T, Kajetan Styczeń 3T
Opinie uczniów:
„Wspaniałe warsztaty, dużo zabawy i idealna okazja do nawiązania nowych znajomości. Dla mnie dodatkowo odskocznia od wyczerpującej nauki w klasie maturalnej. Prowadząca Agnieszka – wybitnie utalentowana i pomysłowa. Dla nas wszystkich była dobrą koleżanką, nie tylko zwykłą „panią od aktorskich”. Każdemu z nas dała okazję wyżyć się aktorsko, stawiała bardziej na improwizację niż na oklepany scenariusz, co osobiście uwielbiam. Mimo, że z powodu kwarantanny nie wystąpiłem, była to dla mnie niebanalna podróż i miło spędzony czas. Bez zastanowienia oceniam 11/10 J. ” Eryk
„Dzięki warsztatom mieliśmy możliwość „nowego” i świeżego spojrzenia na tak wielkie dzieło jakim są Dziady. Pracując z Agnieszką, wspólnie próbowaliśmy znaleźć w nich coś współczesnego. I udało się. Występ był świetną okazją do pokazania swoich umiejętności, zabawy na scenie i spotkania z innymi interpretacjami.” Magda
Zdjęcia: Grzegorz Mart
Opiekun Szkolnego Klubu Wyspiańskiego: prof. Anna Czepiec-Mączka
Z inicjatywy zespołu redakcyjnego publikacji przygotowywanej z okazji 140-lecia Szkoły pt. „Wspomnienia Absolwentów” zostały wykonane przez uczniów klasy 1e II kartki świąteczne, które następnie wraz z życzeniami świątecznymi przesłano naszym Absolwentom biorącym udział w tworzeniu Wspomnień.
Z ogromną radością prezentujemy efekty uczniowskich inspiracji i zapraszamy do oglądania ich prac.
Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom II LO za otwartość na naszą inicjatywę. Szczególne podziękowania kierujemy do prof. Agaty Reichert-Zaczek za koordynowanie akcji, inspirowanie uczniów oraz opracowanie technicznej strony prezentacji prac uczniowskich.
Dorota Kasprzyk
Katarzyna Pysz
Anna Sroka
Zespół redakcyjny publikacji „Wspomnienia Absolwentów”
W grudniu zakończył się cykl zajęć laboratoryjnych z chemii, które odbywały się w salach ćwiczeniowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były prowadzone jako element współpracy naszego Liceum z Wydziałem Chemii UJ. W tym roku prowadzili je dr Beata Kultys (UJ), dr Mirosława Kot (UJ) oraz dr Barbara Pac (II LO) i mgr Agata Zegar (II LO).
W zajęciach brali udział uczniowie klas 3a i 3c realizujący naukę chemii w zakresie rozszerzonym: Aleksandra Capiga (3c), Julianna Chmiel (3c), Tomasz Cichocki (3c), Piotr Gas (3a), Patrycja Gniady (3c), Laura Gryboś (3c), Martyna Klasa (3c), Emilia Michalska (3c), Karolina Nowakowska (3c), Paweł Paryła (3c), Wiktoria Przyjemska (3c), Maja Romanowska (3a), Krzysztof Rzucidło (3a), Maciej Słomka (3c), Maciej Stanek (3a), Aleksandra Stolarz (3c).
Uczestnicy zajęć laboratoryjnych analizowali ilościowo i jakościowo skład badanych próbek – miareczkowali, identyfikowali aniony i kationy w roztworach, przeprowadzali reakcje utleniania-redukcji, otrzymywali i badali związki kompleksowe… Załączone zdjęcia świadczą o tym, że nie tylko sporo się nauczyli, ale także świetnie bawili, mimo reżimu sanitarnego obowiązującego na zajęciach…