Z radością informujemy o sukcesie ucznia klasy 2g w XXXII Mistrzostwach Świata w Speed-ballu, które odbyły się w Tunisie w Tunezji w dniach 28-29 października br.
Jako najmłodszy reprezentant Polski, Karol debiutował na tak prestiżowej imprezie w kategoriach: debel seniorów wraz z Janem Włóką, gdzie po zaciętym meczu z reprezentacją Niemiec nie zdołali wyjść z grupy oraz w singlu seniorów gdzie zdobył trzecie miejsce i znalazł się na podium zaraz za reprezentantami Tunezji i Egiptu. Ponadto w super solo juniorów uplasował się również na miejscu trzecim za reprezentantami Tunezji i Egiptu. Trzymaliśmy mocno kciuki kibicując całej naszej wspaniałej kadrze i mamy nadzieję, że ten sukces to początek wspaniałej sportowej przygody na międzynarodowej arenie!
Serdecznie gratulujemy!
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego pod hasłem „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”
Dzień ten ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.
Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.
Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.
Na całym świecie pandemia COVID-19 odciska straszliwe piętno na zdrowiu psychicznym ludzi.
Bez zdecydowanego działania wpływ na zdrowie psychiczne może trwać znacznie dłużej niż sama pandemia.
W końcu zaczynamy dostrzegać, że nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego.
Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz z partnerami z globalnej społeczności zajmującej się zdrowiem psychicznym wprowadza nowe wytyczne i opracowuje nowe narzędzia w celu poprawy zdrowia psychicznego. To są pozytywne kroki – ale przed nami długa droga.
Z tej okazji w naszej szkole w dniach 11.10 – 15.10 odbywał się Tydzień Zdrowia Psychicznego.
Wydarzenie otwarte zostało wykładem prof. dr hab. Dominiki Dudek – kierownikiem Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistką w zakresie psychiatrii klinicznej, zaburzeń depresyjnych oraz choroby dwubiegunowej. Pani Profesor pełni również funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Psychiatria Polska”, a także jest prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego na lata 2022–2025. Wykład Pani Profesor dotyczył zaburzeń depresyjnych i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Prof. Dudek przybliżyła charakterystykę choroby. Zaznaczyła istotne różnice między smutkiem a depresją. Wskazała również niepokojące sygnały mogące świadczyć o zachorowaniu.
W trakcie trwania wydarzenia w szkole były udostępnione plakaty profilaktyczne dotyczące m.in. higieny zdrowia psychicznego, zaburzeń depresyjnych, radzenia sobie ze stresem oraz plakaty prezentujące adresy i telefony instytucji pomocowych. Na korytarzach rozdawane były również karteczki z obrazkotreapią prezentujące cytaty i grafikę związaną ze zdrowiem psychicznym, a także ulotki z danymi instytucji pomocowych
Cenną inicjatywą było udostępnienie anonimowych wypowiedzi uczniów naszej szkoły, którzy uczęszczają na psychoterapię. Młodzież podzieliła się pozytywnymi doświadczeniami związanymi z podjęciem terapii i w ten sposób zachęcała kolegów do skorzystania z tej formy leczenia.
Ważną częścią Tygodnia Zdrowia Psychicznego było rozpoczęcie cyklu prelekcji zespołu psychologiczno – pedagogicznego nt. zdrowia psychicznego. Pani psycholog Ewa Adamus oraz pani pedagog Magdalena Czaderska prowadzą zajęcia nt. tego, czym jest psychoterapia i jak może nam pomóc , zaburzeń odżywiania oraz budowania poczucia własnej wartości.
Organizacja i koordynacja wydarzenia: Szkolny Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny
Obsługa fotograficzna: Marlena Pec kl. 3H
Pomoc w organizacji: uczniowie kl. 3h
Zapraszamy do korzystania z dwunastu darmowych e-booków i audiobooków udostępnionych w ramach akcji Czytaj PL – elementu programu Kraków Miasto Literatury UNESCO .
Kod QR zapewniający dostęp do 12 tytułów jest już aktywny.
Instrukcja pobrania e-booków, opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj
Akcja trwa do końca listopada 2021 r.