Kolejną „lekcję z ekonomią” w ramach projektu Złota Szkoła NBP przeprowadziła prof. Katarzyna Pysz. Lekcja odbyła się w dniu 5 marca br. w grupie 2A17 (uczniowie klas 2K i 2N). Temat lekcji: „Opening my first bank account – lekcja life-skills”.
Lekcja została stworzona i przeprowadzona przy użyciu narzędzia do wirtualnej pracy z uczniami – platformy nearpod.com i odbyła się na platformie Microsoft Teams.
W trakcie lekcji uczniowie zostali zapoznani z tematyką kont osobistych prowadzonych w instytucjach bankowych dla osób indywidualnych, ze szczególnym uwzględnieniem zasad tworzenia i prowadzenia kont dla osób niepełnoletnich. Uczniowie poznali zasady i słownictwo fachowe dotyczące zakładania kont bankowych.
W trakcie lekcji uczniowie:
Na końcu zajęć uczniowie odpowiedzieli na pytanie dotyczące konta oszczędnościowego. Odpowiedzi poprawnej udzieliło 80% uczniów.
Drugie zadanie w ramach projektu Złota Szkoła NBP polegało na przeprowadzeniu lekcji szkolnej na temat przewodni programu, czyli finansów osobistych, podczas dowolnego przedmiotu nauczanego w szkole. W dniu 1 marca br. 4 lekcje w języku angielskim prowadziła prof. Anna Wierzbicka. Zajęcia były realizowane w grupach: 2A7, 2C2, 2A19, uK3.
Temat: „Złota Szkoła NBP – Jak założyć swój pierwszy rachunek w banku ( słuchanie, czytanie, ćwiczenia leksykalne)”.
Cele i założenia lekcji:
1. zapoznanie uczniów z fachową terminologią biznesową z zakresu finansów osobistych (w szczegółności związaną z wyborem banku, zakładaniem konta, formami płatności oraz rodzajami przelewów).
2. zaprezentowanie uczniom autentycznych materiałów o tematyce finansowej ( tutorial na platformie YouTube oraz strona internetowa,
3. nauka krytycznego myślenia, poszukiwanie informacji, analiza danych oraz wyciąganie wniosków,
4. umiejętności miękkie: negocjacje
5. rozwijanie kreatywności
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie
2. Rozmowa o finansach i edukacji z zakresu wiedzy ekonomicznej w Polsce oraz w krajach anglosaskich.
3. Analiza sytuacji finansowej nastolatków: źródła dochodów, planowanie wydatków, sposoby na oszczędzanie.
4. Rozwijanie sprawności słuchania tekstu w wersji oryginalnej
5. Uczniowie oglądają film Jak założyć pierwsze konto bankowe i w trakcie filmu odpowiadają na pytania dotyczące zakładania pierwszego rachunku w banku oraz zapoznają się usługami bankowymi, w szczególności z rodzajami kont.
6. Rozwijanie sprawności czytania
7. Ćwiczenie leksykalne. Uczniowie uzupełniają tekst brakującymi słowami tak aby utworzyć logiczny, spójny i gramatycznie poprawny tekst. Tekst jest fragmentem nagrania i dotyczy szczegółowego opisu rachunku bieżącego i oszczędnościowego.
8. Rozwijanie słownictwa fachowego
9. Tłumaczenie terminologii finansowej – ćwiczenie leksykalne ( łączenie w pary wyrażeń w języku angielskim z ich odpowiednikami w języku polskim)
10. Rozwijanie umiejętności czytania i mówienia
11. Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą kryteriów wyboru banku i przedstawiają swoje argumenty w otwartej dyskusji. Rozważają plusy i minusy wyboru banków narodowych, lokalnych oraz internetowych.
12. Rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji
13. Uczniowie analizują informacje znajdujące się na awersie i rewersie karty płatniczej. Starają się dopasować je do podanych w quizie opisów w języku angielskim i samodzielnie ustalają, które z nich znajdą się na z przodu a które z tyłu karty. Analizują też znaczenie i cel umieszczonych na karcie danych.
14. Rozwijanie sprawności mówienia
15. Personalizacja karty płatniczej – uczniowie wybierają obrazek który chcieliby umieścić na swojej karcie i wklejają go do interaktywnej tablicy multimedialnej wraz z krótkim uzasadnieniem swojego wyboru. Podczas wspólnej dyskusji uczniowie przedstawiają swoje argumenty, komentują wybory kolegów i koleżanek.
16. Zadanie domowe
Gra edukacyjna SPENT. Uczniowie podejmują wyzwanie, którego celem jest racjonalne zarządzanie swoimi finansami przez miesiąc. Podczas gry podejmują decyzje dotyczące zarówno wydatków jak i sposobów pozyskiwania pieniędzy ( w tym podejmowanie pracy zarobkowej oraz zaciąganie pożyczek).
Ostatni wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP wygłosił w dniu 27 kwietnia pan Grzegorz Kwiatkowski z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Temat: „Planowanie i kontrola wydatków czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi”.
W wykładzie uczestniczyli uczniowie z klas: 1c, 1f, 2b, 2c, 2e oraz 2L (łącznie 160 osób).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań i odpowiedzi w galerii zdjęć.
Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.
Kolejny wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP wygłosił w dniu 26 kwietnia Miejski Rzecznik Konsumentów w Krakowie pan Jerzy Gramatyka.
Temat wykładu: „Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich”.
Informacje dodatkowe:
Kradzież danych osobowych – jakie mogą być konsekwencje kradzieży lub wyłudzenia danych?
W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 2K, 2M, 2R, 2S oraz 2T (łącznie 152 uczniów).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań i odpowiedzi tutaj
Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.
Temat piątego i szóstego spotkania z ekspertem w ramach projektu Złota Szkoła NBP to „Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel”. Wykłady na ten temat wygłosili prof. UJ Wiesław Gumuła w dniu 19 kwietnia oraz pani Renata Deptała z Banku Gospodarstwa Krajowego w dniu 23 kwietnia.
Prof. Wiesław Gumuła jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dotychczas pracował między innymi w Akademii Górniczo-Hutniczej, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących socjologii finansów oraz socjologii osobliwości społecznych.
Pani Renata Deptała pełni funkcję Dyrektora Regionalnego Banku Gospodarstwa Krajowego w Krakowie, jedynego tego rodzaju podmiotu w Polsce należącego do Skarbu Państwa.
W wykładzie w dniu 19 kwietnia uczestniczyli uczniowie klas: 2c, 2d, 2N, 2P oraz 2S (łącznie 156 uczniów).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań: część 1, część 2
Wyniki:
W wykładzie w dniu 23 kwietnia uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d, 2f, 2P, 2R (łącznie 175 uczniów).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań i odpowiedzi tutaj: część 1, część 2, część 3.
Spotkania zorganizowała dr Wioletta Nogaj.
W dniu 15 kwietnia br. w ramach projektu Złota Szkoła NBP wykład wgłosił pan Grzegorz Kwiatkowski z Banku Gospodarstwa Krajowego. Temat spotkania: „Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania”.
W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1a, 1e, 1h oraz 2a (łącznie 93 uczniów).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań tutaj
Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie klasy 2a (wyniki w galerii zdjęć).
Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.
Trzeci wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP wygłosił w dniu 13 kwietnia br. prof. Cezary Kochalski, ekonomista i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, od 2012 do 2016 prorektor tej uczelni, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2020–2026, kierownik Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny w Instytucie Rachunkowości i Zarządzania Finansami oraz studiów podyplomowych z zakresu analizy ekonomicznej i controllingu.
Temat wykładu: „Pożyczanie pieniędzy, a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą”.
W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2K, 2L, 2M, 2N (łącznie 271 uczniów).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe (wyniki: część 1, część 2, część 3).
Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.
Kolejny wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP poprowadził w dniu 16 marca br. dr Maciej Kopeć – dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie. Temat wykładu: „Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń”. W trakcie spotkania głos zabierała również pani Monika Suder – koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS w Krakowie.
W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1g, 2d, 2N oraz 2L (łącznie 127 uczniów).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań tutaj.
Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie klasy 2d (wyniki w galerii zdjęć).
Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.
W dniu 9 marca br. wykład na temat „Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników” wygłosił dr Mateusz Folwarski z Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Złota Szkoła NBP
W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas 2N i 2P (łącznie 57 osób).
Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania:
Najwięcej odpowiedzi poprawnych udzieli uczniowie klasy 2N (wyniki w galerii zdjęć).
Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.