Złota Szkoła NBP – lekcje w ramach ekonomii w praktyce

„Lekcje z ekonomią” w ramach projektu Złota Szkołą NBP były realizowane również  w trakcie zajęć ekonomii w praktyce. W sumie w okresie trwania projektu w klasach 2d oraz 2N odbyło się 27 jednostek lekcyjnych.

Podczas zajęć ekonomii w praktyce uczniowie korzystają z branżowych symulacji biznesowych firmy Revas. W trakcie trwania projektu uczniowie korzystali z aplikacji Agencja eventowa.

Branżowe Symulacje Biznesowe to narzędzie przeznaczone do nauki prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstaw przedsiębiorczości. W ramach symulacji uczestnicy podejmują realne decyzje biznesowe zarządzając wirtualnym przedsiębiorstwem doświadczając biznesu m.in.: zaciągają kredyty, obsługują rachunki bankowe, oszczędzają na lokatach, tworzą stanowiska pracy, zatrudniają pracowników, ustalają wynagrodzenia, kupują sprzęt, inwestują w reklamę tradycyjną oraz internetową, ustalają ceny.

Branżowe Symulacje Biznesowe Zarządzania Projektami przeznaczone są do nauki zarządzania projektami. W ramach symulacji uczestnicy stają się Projekt Menedżerami i podejmują realistyczne decyzje związane z prowadzeniem projektu w firmie.

Realizacja: dr Wioletta Nogaj

Zestawienie wszystkich lekcji zrealizowanych w ramach zadania: lekcja z ekonomią dostępne tutaj

Złota Szkoła NBP – lekcje w ramach podstaw przedsiębiorczości

W ramach projektu Złota Szkołą NBP zadanie w kategorii „lekcja z ekonomią” było realizwoane w klasach 2K, 2L, 2M, 2N, 2P oraz 2S.
W sumie w ww. klasach w trakcie trwania projektu zrealizowano 72 lekcje, w każdej z klas na następujące tematy:

      1. Pieniądz – formy, właściwości, funkcje.
      2. Inflacja, przyczyny i skutki. Zabezpieczenia polskich banknotów.
      3. Instytucje rynku finansowego.
      4. Bank centralny: rola, funkcje. Rodzaje polityki pieniężnej.
      5. Utrwalenie wiadomości z tematów 1-3 – ćwiczenia.
      6. Usługi finansowe: karty, konta, lokaty.
      7. Oszczędzanie – prezentacje.
      8. Procent prosty i składany.
      9. Lokaty – zadania. Kredyty – film.
      10. Kredyty: ranking, kalkulator, zdolność kredytowa – ćwiczenia
      11. Usługi finansowe – ćwiczenia.
      12. Oszczędzanie – ćwiczenia. Umowa kredytowa.
      13. Powtórzenie wiadomości na temat finansów osobistych – praca kontrolna.

    Poniżej wybrane materiały edukacyjne oraz prace uczniów.

    W trakcie zajęć uczniowie poznali m.in.:
    1. historię polskiego pieniądza (praca ucznia: mapa myśli),
    2. zabezpieczenia polskich banknotów (uczniowie sprawdzali samodzielnie zabezpieczenia),
    3. główne bankowe i pozabankowe instytucje rynku finansowego (uczniowie samodzielnie odpowiadali na pytania w aplikacji internetowej m.in. na temat KNF, BFG, SKOK-ów, UFG),
    4. rolę i funkcje banku centralnego oraz podstawowe narzędzia polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP (stopy procentowe, operacje otwartego rynku, rezerwę obowiążkową),
    oraz
    5. wykonali prezentacje na tematy związane z oszczędzaniem (Podstawowe zasady racjonalnego wydawania pieniędzy, Najczęstsze błędy finansowe, które popełniamy, Dobre nawyki finansowe przydatne w oszczędzaniu, Sposoby na tanie zakupy w internecie, W jaki sposób nieświadomie marnujemy pieniądze?),
    6. rozwiązywali zadania dotyczące procentu prostego i składanego, realnej stopy oprocetowania, RRSO (praca ucznia – wykonanie kilku kart pracy polegających na rozwiązaniu zadań dotyczących kredytów i oszczędności),
    7. samodzielnie sprawdzali zdolność kredytową dla kredytu konsumpcyjnego i hipotecznego w wariantach rat stałych i malejących
    8. samodzielnie czytali umowę kredytową, a następnie na podstawie poradnika jak czytać umowę kredytową wskazywali popełnione błędy
    9. przygotowali kodeks bezpiecznego korzystania z rachunku bankowego i karty płatniczej
    9. napisali pracę kontrolną obejmującą ww. zagadnienia.
    Realizacja dr Wioletta Nogaj

Złota Szkoła NBP – piąta „lekcja z ekonomią”

Kolejną lekcję przygotowała prof. Anna Szefer-Kłęk.
Lekcja odbyła się w dniu 2 marca.
Temat: „Złota Szkoła NBP – Jak założyć swój pierwszy rachunek w banku (słuchanie, czytanie, ćwiczenia leksykalne)”

Lekcja została przygotowana przy użyciu platform edukacyjnych Nearpod oraz Kahoot! w oparciu o samodzielnie opracowane ćwiczenia na podstawie zasobów znajdujących się na platformie YouTube oraz przy wykorzystaniu informacji znajdujących się na portalu edukacyjnym The Simple Dollar. Lekcja zakończona zadaniem domowym dla uczniów- grą edukacyjną Spent.

Złota szkoła NBP – czwarta „lekcja z ekonomią”

W ramach projektu Złota Szkoła NBP  uczniowie klasy 2g przez 4 godziny lekcyjne rozwiązywali zadania dotyczące procentu prostego i złożonego. Zajęcia prowadziła prof. Dorota Kasprzyk w ramach lekcji matematyki. Daty i terminy realizacji:

  • 5 marca: „Procent składany, procent prosty”
  • 8 marca: „Oprocentowanie lokat i kredytów” (2 godziny lekcyjne w jednym dniu)
  • 9 marca: „Raty malejące i stałe kredytu”

Podczas lekcji uczniowie rozwiązali poniższe zadania

Złota Szkoła NBP – trzecia „lekcja z ekonomią”

W dniach 19 kwietnia oraz 22 kwietnia  „lekcję z ekonomią” w ramach projektu Złota Szkoła NBP w grupie 2n1 zrealizowała prof. Ilona Zych – Chodak. Zajęcia odbyły się w języku niemieckim i obejmowały łącznie 2 jednostki lekcyjne. Temat: „ Auf der Bank” (W banku).

W trakcie lekcji uczniowie:

  1. przygotowali dialog dotyczący wizyty w banku,
  2. obejrzeli filmik/scenkę na temat jak założyć konto w banku,
  3. przygotowali komiks,
  4. zaproponowali wskazówki jak oszczędzać pieniądze,
  5. przygotowali krótką prezentację na temat inflacji w Polsce i Europie.

Złota Szkoła NBP – druga „lekcja z ekonomią”

Kolejną „lekcję z ekonomią” w ramach projektu Złota Szkoła NBP przeprowadziła prof. Katarzyna Pysz. Lekcja odbyła się w dniu 5 marca br. w grupie 2A17 (uczniowie klas 2K i 2N). Temat lekcji: „Opening my first bank account – lekcja life-skills”.

Lekcja została stworzona i przeprowadzona przy użyciu narzędzia do wirtualnej pracy z uczniami – platformy nearpod.com i odbyła się na platformie Microsoft Teams.

W trakcie lekcji uczniowie zostali zapoznani z tematyką kont osobistych prowadzonych w instytucjach bankowych dla osób indywidualnych, ze szczególnym uwzględnieniem zasad tworzenia i prowadzenia kont dla osób niepełnoletnich. Uczniowie poznali zasady i słownictwo fachowe dotyczące zakładania kont bankowych.

W trakcie lekcji uczniowie:

  1. obejrzeli video w wersji oryginalnej (język angielski) na temat możliwości założenia konta, typów kont i korzyści płynących z posiadania konta osobistego oraz możliwości płynących z posiadania kart płatniczych, debetowych i kredytowych. W trakcie oglądania video uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące określonego fragmentu filmu, przewidywali jakie treści nastąpią,
  2. pracowali z tekstem – zadania typu tekst z lukami, w których musieli uzupełnić tekst słownictwem poznanym podczas projekcji video,
  3. łączyli pary wyrazów w języku polskim i angielskim takich jak np. rachunek bieżący, saldo, rachunek oszczędnościowy, stopa procentowa, wypłata środków,
  4. odpowiadali na pytania na temat największych banków (one question quiz),
  5. wybierali bank, w którym chcieliby założyć konto (opinion poll),
  6. poznali na podstawie szczegółowej analizy elementy karty płatniczej i wykonali krótki test sprawdzający z zagadnień poznanych podczas lekcji,
  7. mieli okazję spersonalizować swoje potencjalne karty płatnicze projektując ich awers.


Na końcu zajęć uczniowie odpowiedzieli na pytanie dotyczące konta oszczędnościowego. Odpowiedzi poprawnej udzieliło 80% uczniów.

Złota Szkoła NBP – pierwsza „lekcja z ekonomią”

Drugie zadanie w ramach projektu Złota Szkoła NBP polegało na przeprowadzeniu lekcji szkolnej na temat przewodni programu, czyli finansów osobistych, podczas dowolnego przedmiotu nauczanego w szkole. W dniu 1 marca br. 4 lekcje w języku angielskim prowadziła prof. Anna Wierzbicka. Zajęcia były realizowane w grupach: 2A7, 2C2, 2A19, uK3.

Temat: „Złota Szkoła NBP – Jak założyć swój pierwszy rachunek w banku ( słuchanie, czytanie, ćwiczenia leksykalne)”.

Cele i założenia lekcji:
1. zapoznanie uczniów z fachową terminologią biznesową z zakresu finansów osobistych (w szczegółności związaną z wyborem banku, zakładaniem konta, formami płatności oraz rodzajami przelewów).
2. zaprezentowanie uczniom autentycznych materiałów o tematyce finansowej ( tutorial na platformie YouTube oraz strona internetowa,
3. nauka krytycznego myślenia, poszukiwanie informacji, analiza danych oraz wyciąganie wniosków,
4. umiejętności miękkie: negocjacje
5. rozwijanie kreatywności

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie
2. Rozmowa o finansach i edukacji z zakresu wiedzy ekonomicznej w Polsce oraz w krajach anglosaskich.
3. Analiza sytuacji finansowej nastolatków: źródła dochodów, planowanie wydatków, sposoby na oszczędzanie.
4. Rozwijanie sprawności słuchania tekstu w wersji oryginalnej
5. Uczniowie oglądają film Jak założyć pierwsze konto bankowe i w trakcie filmu odpowiadają na pytania dotyczące zakładania pierwszego rachunku w banku oraz zapoznają się usługami bankowymi, w szczególności z rodzajami kont.
6. Rozwijanie sprawności czytania
7. Ćwiczenie leksykalne. Uczniowie uzupełniają tekst brakującymi słowami tak aby utworzyć logiczny, spójny i gramatycznie poprawny tekst. Tekst jest fragmentem nagrania i dotyczy szczegółowego opisu rachunku bieżącego i oszczędnościowego.
8. Rozwijanie słownictwa fachowego
9. Tłumaczenie terminologii finansowej – ćwiczenie leksykalne ( łączenie w pary wyrażeń w języku angielskim z ich odpowiednikami w języku polskim)
10. Rozwijanie umiejętności czytania i mówienia
11. Uczniowie wypełniają ankietę dotyczącą kryteriów wyboru banku i przedstawiają swoje argumenty w otwartej dyskusji. Rozważają plusy i minusy wyboru banków narodowych, lokalnych oraz internetowych.
12. Rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji
13. Uczniowie analizują informacje znajdujące się na awersie i rewersie karty płatniczej. Starają się dopasować je do podanych w quizie opisów w języku angielskim i samodzielnie ustalają, które z nich znajdą się na z przodu a które z tyłu karty. Analizują też znaczenie i cel umieszczonych na karcie danych.
14. Rozwijanie sprawności mówienia
15. Personalizacja karty płatniczej – uczniowie wybierają obrazek który chcieliby umieścić na swojej karcie i wklejają go do interaktywnej tablicy multimedialnej wraz z krótkim uzasadnieniem swojego wyboru. Podczas wspólnej dyskusji uczniowie przedstawiają swoje argumenty, komentują wybory kolegów i koleżanek.
16. Zadanie domowe
Gra edukacyjna SPENT. Uczniowie podejmują wyzwanie, którego celem jest racjonalne zarządzanie swoimi finansami przez miesiąc. Podczas gry podejmują decyzje dotyczące zarówno wydatków jak i sposobów pozyskiwania pieniędzy ( w tym podejmowanie pracy zarobkowej oraz zaciąganie pożyczek).

Złota Szkoła NBP – ósme spotkanie z ekspertem

Ostatni wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP wygłosił w dniu 27 kwietnia pan Grzegorz Kwiatkowski z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Temat: „Planowanie i kontrola wydatków czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi”.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie z klas: 1c, 1f, 2b, 2c, 2e oraz 2L (łącznie 160 osób).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań i odpowiedzi w galerii zdjęć.

Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Złota Szkoła NBP – siódme spotkanie z ekspertem

Kolejny wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP wygłosił w dniu 26 kwietnia Miejski Rzecznik Konsumentów w  Krakowie pan Jerzy Gramatyka.

Temat wykładu: „Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich”.

Informacje dodatkowe:

­Kradzież danych osobowych – jakie mogą być konsekwencje kradzieży lub wyłudzenia danych?

http czy https?

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 2K, 2M, 2R, 2S oraz 2T (łącznie 152 uczniów).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań i odpowiedzi tutaj

Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Złota Szkoła NBP – piąte i szóste spotkanie z ekspertem

Temat piątego i szóstego spotkania z ekspertem w ramach projektu Złota Szkoła NBP to „Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel”. Wykłady na ten temat wygłosili prof. UJ Wiesław Gumuła w dniu 19 kwietnia oraz pani Renata Deptała z Banku Gospodarstwa Krajowego w dniu 23 kwietnia.

Prof. Wiesław Gumuła jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dotychczas pracował między innymi w Akademii Górniczo-Hutniczej, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących socjologii finansów oraz socjologii osobliwości społecznych.

Pani Renata Deptała pełni funkcję Dyrektora Regionalnego Banku Gospodarstwa Krajowego w Krakowie, jedynego tego rodzaju podmiotu w Polsce należącego do Skarbu Państwa.

W wykładzie w dniu 19 kwietnia uczestniczyli uczniowie klas: 2c, 2d, 2N, 2P oraz 2S (łącznie 156 uczniów).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań: część 1, część 2

Wyniki:

 

W wykładzie w dniu 23 kwietnia uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d, 2f, 2P, 2R (łącznie 175 uczniów).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań i odpowiedzi tutaj: część 1, część 2, część 3.

Spotkania zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Złota Szkoła NBP – czwarte spotkanie z ekspertem

W dniu 15 kwietnia br. w ramach projektu Złota Szkoła NBP wykład wgłosił pan Grzegorz Kwiatkowski z Banku Gospodarstwa Krajowego. Temat spotkania: „Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania”.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1a, 1e, 1h oraz 2a (łącznie 93 uczniów).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań tutaj

Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie klasy 2a (wyniki w galerii zdjęć).

Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Złota Szkoła NBP – trzecie spotkanie z ekspertem

Trzeci wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP wygłosił  w dniu 13 kwietnia br. prof. Cezary Kochalski, ekonomista i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, od 2012 do 2016 prorektor tej uczelni, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2020–2026, kierownik Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny w Instytucie Rachunkowości i Zarządzania Finansami oraz studiów podyplomowych z zakresu analizy ekonomicznej i controllingu.

Temat wykładu: „Pożyczanie pieniędzy, a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą”.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2K, 2L, 2M, 2N (łącznie 271 uczniów).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe (wyniki: część 1, część 2, część 3).

Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Złota Szkoła NBP – drugie spotkanie z ekspertem

Kolejny wykład w ramach projektu Złota Szkoła NBP poprowadził  w dniu 16 marca br. dr Maciej Kopeć – dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie. Temat wykładu: „Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń”. W trakcie spotkania głos zabierała również pani Monika Suder – koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS w Krakowie.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1g, 2d, 2N oraz 2L (łącznie 127 uczniów).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Lista pytań tutaj.

Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie klasy 2d (wyniki  w galerii zdjęć).

Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Złota Szkoła NBP – pierwsze spotkanie z ekspertem

W dniu 9 marca br. wykład na temat „Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników” wygłosił dr Mateusz Folwarski z Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Złota Szkoła NBP

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas 2N i 2P (łącznie 57 osób).

Na końcu spotkania uczniowie odpowiadali na pytania:

  1. Kto jest twórcą polskich banknotów?
  2. Na banknocie 500 PLN jest podobizna Jana III Sobieskiego. A czyj wizerunek był również brany pod uwagę?
  3. Kto jest głównym wydawcą kart na polskim rynku finansowym?

Najwięcej odpowiedzi poprawnych udzieli uczniowie klasy 2N (wyniki w galerii zdjęć).

Spotkanie zorganizowała dr Wioletta Nogaj.

Druga debata II LO Kraków vs. UEK

W dniu 19 kwietnia br. odbyła się druga debata oksfordzka pomiędzy naszym liceum oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Temat: Jako przeciętny polski obywatel zdecydowałbym się oszczędzać pieniądze, a nie je inwestować.

Marszałek debaty: studentka UEK Magdalena Kasowicz
Ekspert: dr inż. Konrad Kolegowicz (UEK)
Sędziowie:
UEK: dr Wojciech Szymla (opiekun Koła Naukowego Controllingu i Finansów), Adam Jabłoński (były członek i zwycięzca Uczelnianej Ligii Krakowskiej)
Krakowskie Stowarzyszenie Mówców: Anna Stelmach, Filip Kamiński
II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie: Sebastian Surówka kl. 2d

Strona propozycji – uczniowie II LO w Krakowie:
Wiktor Gut kl. 3d
Tomasz Peryka-Fijałiewicz kl. 2e
Martna Rajchel kl. 3h
Jan Stępniewski kl. 3g

Strona opozycji – studenci UEK:
Kamila Jórasz
Anna Meus
Karolina Łakomiec
Patrycja Kudyba

Koordynacja: Piotr Budz (student UEK), Paweł Jakóbski (uczeń kl. 2N II LO w Krakowie)
Muzyka: Filip Matracki, Wiktor Waligóra (uczniowie kl. 2N II LO w Krakowie)
Grafika: Zofia Figlarska (uczennica kl. 2e II LO w Krakowie)
Montaż: Marcin Nogaj  (uczeń kl. 2d II LO w Krakowie)

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia!

Pierwsza debata II LO w Krakowie vs. UEK

W dniu 30 marca br. odbyła się pierwsza debata oksfordzka pomiędzy naszym liceum oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Temat: Posiadanie konta bankowego z kartą debetową przez osoby poniżej 18 r.ż. przynosi więcej szkód niż korzyści

Marszałek debaty: Martyna Rajchel (uczennica kl. 3h II LO w Krakowie)
Ekspert: dr inż. Konrad Kolegowicz (UEK)
Sędziowie:
Krakowskie Stowarzyszenie Mówców: Anna Stelmach, Filip Kamiński
II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie: dr Olga Błyskal

Strona propozycji – studenci Koła Naukowego Controllingu i Finansów UEK:
Sandra Lubińska
Klaudia Maślanka
Katarzyna Mitruczuk
Dominika Wilk

Strona opozycji – uczniowie II LO w Krakowie:
Julia Gorczowska kl. 2d
Piotr Pliszka kl. 2d
Sebastian Surówka kl. 2d
Piotr Wietrzny kl. 2a

Koordynacja: Piotr Budz (student UEK), Paweł Jakóbski (uczeń kl. 2N II LO w Krakowie)
Muzyka: Filip Matracki, Wiktor Waligóra (uczniowie kl. 2N II LO w Krakowie)
Grafika: Zofia Figlarska (uczennica kl. 2e II LO w Krakowie)
Montaż: Sebastian Surówka (uczeń kl. 2d II LO w Krakowie)

Debata została zorganizowana w ramach projektu „Złota Szkoła NBP”, którego realizacji podjęła się dr Wioletta Nogaj.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia!

Szczególne podziękowanie kierujemy do dr. inż. Konrada Kolegowicza za zaangażowanie, motywowanie i wsparcie!

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii UJ

Z radością pragniemy zaprezentować tegorocznych laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii UJ
LAUREACI – Klasy II
Michał Mordarski (opieka prof. Agata Zegar)
Kordian Fuksa (opieka prof. Agata Zegar)
Piotr Gas (opieka prof. Agata Zegar)
Maria Dera (opieka dr Barbara Pac)
Arkadiusz Grzech(opieka dr Barbara Pac)

LAUREACI-Klasy III
Angelika Piotrowska (opieka prof. Agata Zegar)
Dominika Bistroń (opieka prof. Agata Zegar)
Natalia Curlej (opieka prof. Iwona Dolnicka)
Katarzyna Latacz (opieka prof. Iwona Dolnicka)
Marta Niemiec (opieka dr Barbara Pac)
Katarzyna Leszczyńska (opieka prof. Agata Patriak)
Serdecznie gratulujemy!

Dzień Otwarty 2021

Drodzy Kandydaci,

15 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć Was podczas wirtualnego Dnia Otwartego w naszym Liceum. Była to edycja znów wyjątkowa, ponieważ po raz kolejny nie mogliśmy spotkać się w murach naszej szkoły, a jedynie za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Mamy jednak nadzieję, że przygotowane dla Was prelekcje, warsztaty i lekcje otwarte stanowiły ciekawe doświadczenie i pokazały choć namiastkę życia II LO.
Dziękujemy za udział i czekamy na Was we wrześniu!

Prezentacja z lekcji otwartej matematyki tutaj

Organizacja: prof. Katarzyna Pysz

Laureaci konkursu plastycznego ,,Portret bliskiej mi osoby”

Laureatami ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,Portret bliskiej mi osoby” w kategorii 14-16 lat zostali:

Wiktoria Wiejacha – III miejsce -klasa 1e
Kamil Janawa – III miejsce -klasa 1f
Małgorzata Ukowska – wyróżnienie 1e

Organizatorem konkursu był Klub Kultury „Chełm”, działający w strukturach Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki w Krakowie”.

Na konkurs wpłynęło kilkaset prac o bardzo wysokim poziomie w różnych technikach plastycznych.

Opieka: prof. Marek Batorski

Serdecznie gratulujemy!

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „GoLem z ArcydzięgieLem” 2021

Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „GoLem z ArcydzięgieLem”, organizowanym przez Centrum Kultury Podgórza w Krakowiew ramach cyklu wydarzeń LemFest 2021, uczennica  Martyna Wróblewska kl. 3c otrzymała tytuł Laureatki.
Udział w konkursie literackim polegał na napisaniu krótkiej wierszowanej formy zawierającej groteskowy, fantastyczny i futurystyczny przepis kulinarny. Opieka prof. Elżbieta Kramarz. Martynie składamy serdeczne gratulacje!

Finalistka XXV Olimpiady Wiedzy O Żywieniu i Żywności

Z ogromną radością informujemy, że Izabela Gajoch kl. 3f została Finalistką XXV Olimpiady Wiedzy O Żywieniu i Żywności. Finaliści tej olimpiady zapewniają sobie oprócz nagród również indeksy wybranych kierunków wyższych uczelni w Polsce lub wynik 100% punktów z przedmiotu biologia podczas rekrutacji na wyższe uczelnie, w tym na Uniwersytet Jagielloński. Opieka prof. Renata Bielecka.
Serdecznie gratulujemy!

17 kwietnia 2021 r. – Dzień z Geografią


W tym dniu odbyły się zarówno finałowe zawody XLVII Olimpiady Geograficznej, jak również miał miejsce Internetowy Test Wiedzy Geograficznej organizowany przez UMK w Toruniu. Wyniki zmagań olimpijskich poznamy za tydzień, a tymczasem gratulujemy sukcesu Szymonowi Rothkegelowi  kl. 3d, który uzyskał tytuł Laureata I miejsca ITWG. W zmaganiach pokonał 270 uczniów, a w finałowej dogrywce zwycięstwo zapewniła mu znajomość… historii.
Gratulujemy również naszemu drugiemu uczniowi, Marcinowi Nogajowi  kl. 2d, który równie dobrze napisał test wiedzy i zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu, w którym wzięło udział tylko trzynastu uczestników. Opieka prof. Eliza Wojtasik.

Dobre samopoczucie w pracy – jak je dostosować do własnych potrzeb?

W ramach międzynarodowego projektu online  pt.: „My sweet working place” w dniu 18 kwietnia br. odbyło się spotkanie eksperckie z dr Sabiną Nowak, adiunktem w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne, informatyczne dla nauczycieli oraz wykłady z CLIL.

Oprócz uczniów naszego liceum uczestniczyła w nim młodzież z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii i Turcji. Tematem przewodnim spotkania było „Dobre samopoczucie w pracy – jak je dostosować do własnych potrzeb?”

Wykład koncentrował się na sposobach poprawy najbliższego otoczenia, w domu i w miejscu pracy, a pomysły omówione na wykładzie obejmowały kilka prostych, ale naukowo sprawdzonych rozwiązań, które mają pomóc uczestnikom spotkania znaleźć równowagę w życiu i być bardziej produktywnym w przyszłej pracy. Uczestnicy dowiedzieli się, że szczęście to stan umysłu i uświadomili sobie, jakie czynniki uszczęśliwiają i wpływają na ich samopoczucie.

Po wykładzie uczestnicy potrafili odpowiedzieć na pytania:

  • Jakie zmiany wprowadzić w swoim otoczeniu, żeby poprawić swoje samopoczucie?
  • Jak zwiększyć obszar mózgu odpowiedzialny za uczenie się, pamięć i koncentrację (*po 8 tygodniach)?
  • Jak być bardziej efektywnym w wyznaczaniu i osiąganiu nowych celów?

Inicjatorem i organizatorem spotkania była prof. Justyna Grzegorzyca – Ambasador eTwinning w Małopolsce

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Miłość niejedno ma imię”


Zeznanie
z ręką na sercu – mówię, jak było i zdawało się – przez krótką chwilę
byliśmy nieskończonością duchem wszechrzeczy pieśnią zbawienia
dźwiękiem Jerycha granicą zdarzeń (…)  Julia Kowina

Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Miłość niejedno ma imię”, organizowanym przez Zielonogórski Ośrodek Kultury, jury wyróżniło wiersze naszej uczennicy – Julii Kowiny z kl. 2h.

Trzy piękne i głębokie teksty: Zeznanie, Nasz osobisty koniec świata oraz Migawka z pozorów zwróciły uwagę jurorów, co jest niemałym sukcesem. W konkursie oceniano bowiem prace 120 młodych autorów, którzy nadesłali aż 354 wiersze. Spośród tylu wybrano jedynie 6 laureatów oraz przyznano 6 wyróżnień.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w najnowszym tomiku poetyckim ZOK. Opieka prof. Elżbieta Kramarz.

Julii składamy serdeczne gratulacje!

kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 420
W tym tygodniu: 3828
W sumie: 5191884

bip