II Liceum Gospodarzem Olimpiady Geograficznej

Tegoroczne zawody okręgowe XLVII OG odbędą się 6 lutego br. w godz. 12.00-14.30 w gościnnych murach Dwójki. Serdecznie zapraszamy wszystkich Młodych Pasjonatów Geografii!
Prosimy o dostosowanie się do informacji związanych z przebiegiem zawodów (regulamin zawodów pisemnych oraz wytyczne sanitarne) przedstawionych na stronie OG.
Dostęp do wyników i klucza odpowiedzi będzie opublikowany wieczorem na stronie szkoły. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia!

Ranking najlepszych liceów i techników 2021

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce! W tegorocznym rankingu nasze liceum zajęło 42. miejsce.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz dwudziesty trzeci.

Szczegóły tutaj

Sukces w XIII Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”

Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczennic w XIII Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat twórczości wybranego artysty oraz analiza jego dzieła w sposób zindywidualizowany i kreatywny poprzez wykonanie fotografii inspirowanej dziełem mistrza uznanego za wybitnego przedstawiciela swojej epoki z wykorzystaniem współczesnych modeli i przedmiotów. Spośród 303 prac nadesłanych na konkurs Jury przyznało 10 nagród i 17 wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych, ponadto do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało prace 26 autorów. p
Kinga Lewińska z klasy 2P (opieka prof. Agata Reichert-Zaczek) zdobyła II miejsce za pracę zatytułowaną „Siedząca impresja”, inspirowaną obrazem Egona Schiele „Siedząca kobieta ze zgiętym kolanem”.
Natomiast praca Antoniny Nowak z klasy 3f inspirowana abstrakcyjnym dziełem Pieta Mondriana pt. „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni” została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej.
Opieka prof. Agata Reichert-Zaczek.
Serdecznie gratulujemy!

Wyniki V edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA” 2020


Jury w składzie: dr hab. Małgorzata Chyła /Akademia Muzyczna w Krakowie/, dr Jerzy Łysiński /Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków/, dr Marcin Wróbel /Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie/ po wysłuchaniu ponad 200 nagrań podjęło decyzję o przyznaniu nagród, w tym wyróżnieniu uczennicy naszej szkoły Julii Piwowarczyk z klasy 2T. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.
Gala Finałowa V Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA” z powodu pandemii została przełożona na 14 lutego 2021 r. i odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej.
Serdecznie gratulujemy!

Komunikat dyr. L. Lupy dla Maturzystów Absolwentów

1. Wszelkie zmiany w deklaracjach maturalnych możliwe są do piątku  –   5 lutego br. , które ze względu na pandemię można przekazywać drogą  e-mailową na adres dyrekcjasobieski@gmail.com lub mój  (leszlup@wp.pl).

W związku z rezygnacją z egzaminów ustnych nie ma potrzeby korygowania zapisów w deklaracjach, są one pominięte w systemie.

2. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEN i CKE do zaliczenia matury wystarczy przystąpić do trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym, można zrezygnować z egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Proszę pamiętać, że egzaminy na poziomie rozszerzonym są wymagane przez większość wyższych uczelni i mają wpływ przy rekrutacji na studia.

3. W dniu  12 lutego br. piątek –   będę wydawać za potwierdzeniem odbioru wydruki z deklaracji maturalnych oraz hasła do systemu OBIEG według harmonogramu:

absolwenci  –  godz. 12.00 – 13.00

Na wydrukach z deklaracji będą zamieszczone informacje o przyznanych dostosowaniach.

Ze względu na dużą ilość dokumentów bardzo proszę o dotrzymanie tego harmonogramu, a ewentualne nieścisłości wpisywać na przygotowaną przed sekretariatem listę. Wszelkie wpisy będę wyjaśniać od soboty  13 lutego br.  drogą telefoniczną.

4. Proszę o zachowywanie dystansu i przestrzeganie zasad ochrony w związku z pandemią.

5. W  wyjątkowych sytuacjach odbiór wydruków przez absolwentów będzie możliwy  15 lutego br.  między 10.00 a 12.00, po tym terminie dokonywanie zmian i korekta będą niemożliwe (zamknięcie systemu).

Ostatnie pożegnanie Pani Profesor Elżbiety Kaszyńskiej

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w czwartek 14 stycznia 2021 r. o godz. 10.20 w kaplicy na cmentarzu w  Grębałowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Kwatera grobu: LIV-południe-27.

Elu nasza kochana, aż trudno nam w to uwierzyć,
Lecz ze straszną prawdą musimy się dziś zmierzyć,
Odeszłaś od nas dziś w nocy i pustkę tu zostawiłaś,
Lecz zawsze pamiętać będziemy jaka cudowna byłaś!
Jak zawsze śmiałaś się z nami, tańczyłaś i żartowałaś,
I ile wspaniałych kreacji na festiwalach miałaś,
Byłaś dla naszej młodzieży nauczycielem z miłości,
I lekcje Ci zawsze sprawiały bardzo dużo radości,
A dla nas koleżanką i przyjaciółką wierną byłaś,
I w swoim za krótkim życiu wiele dobrego zrobiłaś.
Żyć będziesz wiecznie w pamięci uczniów oraz grona,
I tego pomnika pamięci żaden czas nie pokona.
Ile razy spojrzymy w niebo to myśl nasza pobiegnie do Ciebie,
A i Ty na nas spojrzyj czasami odpoczywając już w niebie!
REQUIESCAT IN PACE

Tekst: prof. Anna Szefer-Kłęk

 

Album orientalny

Miło nam poinformować, że ukazał się nowy album autorstwa dr. Tomasza Podgórskiego, poświęcony motywom orientalnym w twórczości wybitnych polskich malarzy ze szczególnym uwzględnieniem Egiptu. Jest to pierwsza w polskiej literaturze przedmiotu publikacja na ten temat. Liczące niemal 200 stron wydawnictwo w dużym formacie zawiera biogramy artystów i kilkaset ilustracji, rysunków i reprodukcji, obrazujących zainteresowanie polskich mistrzów tą tematyką, od XIX wieku po czasy współczesne. Album został opatrzony przedmową red. Leszka Mazana i posłowiem prof. Joachima Śliwy. 

Branżowe Symulacje Biznesowe

Branżowe Symulacje Biznesowe to narzędzie przeznaczone do nauki prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstaw przedsiębiorczości. W ramach symulacji uczestnicy podejmują realne decyzje biznesowe zarządzając wirtualnym przedsiębiorstwem doświadczając biznesu m.in.: tworzą stanowiska pracy, zatrudniają pracowników, ustalają wynagrodzenia, kupują sprzęt, inwestują w reklamę tradycyjną oraz internetową, ustalając ceny.
Branżowe Symulacje Biznesowe Zarządzania Projektami przeznaczone są do nauki zarządzania projektami. W ramach symulacji uczestnicy stają się Projekt Menedżerami i podejmują realistyczne decyzje związane z prowadzeniem projektu w firmie.

Od września 2020 roku w projekcie uczestniczą uczniowie klas menedżerskich 2d oraz 2N w ramach przedmiotu ekonomia w praktyce. Wniosek i realizacja projektu w szkole: dr Wioletta Nogaj

FMFT powraca

Z radością informujemy, że Festiwal Małych Form Teatralnych doczekał się swojego dżingla.
Autorami dżingla są Filip Matracki i Wiktor Waligóra z klasy 2N, a twórcą animacji jest Kacper Zdeb z klasy 2K.


Serdecznie zapraszamy również do śledzenia strony internetowej FMFT oraz aktualności na festiwalowym profilu w mediach społecznościowych (FB i IG)

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 249
W tym tygodniu: 2575
W sumie: 5260366

bip