w dniu 27 września w 81. rocznicę powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się ceremonia dekoracji Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Polonia Rediviva, nadanym przez Prezydenta RP pana Andrzeja Dudę, przedstawionym na wniosek wojewody osobom z województwa małopolskiego. Wśród wyróżnionych tym odznaczeniem państwowym jest dr Tomasz Podgórski. Dekoracji dokonał Wojewoda Małopolski pan Łukasz Kmita.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Polonia Rediviva nadawany jest osobom żyjącym, które poprzez:
przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności RP, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia RP przez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowanie dobrobytu gospodarczego RP.
Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach Karoliny Mazurek z klasy 2d. W dniach 21-27.09.2020 brała udział w Międzynarodowym Turnieju GRAND PRIX WOJCIECHA FIBAKA 2020 G4, gdzie w finale gry podwójnej w parze z Martyną Szpakowską wywalczyły II miejsce. Zdj.: Wojnar Tennis Academy. Serdecznie gratulujemy!
Maria Bojarska z klasy 3c zdobyła trzy złote oraz dwa brązowe medale medale na Mistrzostwach Europy w Bośni i Hercegowinie w TAEKWONDO ITF. Zawody odbyły się rok temu. Zajęła również I miejsce w konkurencji drużynowych technik specjalnych, I miejsce w konkurencji walk drużynowych testów siły, III miejsce w konkurencji walk powyżej 60 kg oraz III miejsce w konkurencji indywidualnych technik specjalnych – Mistrzostwach Europy Juniorów w Taekwon-do Sarajewo, Bośnia i Hercegowina 2019. Serdecznie gratulujemy!
Na ostatnich mistrzostwach w klasach A i B w tańcach standardowych w Kwidzyniu Maura Kopaczewska z kl. 2c wraz z partnerem tanecznym – Jakubem Pokutą zajęli drugie miejsce w kategorii B i awans do wyższej klasy tanecznej A.
Jak twierdzi Maura: Taniec towarzyski już od około dziesięciu lat napędza mnie do ciągłego działania i pozwala uporządkowywać myśli związane z nauką i codziennymi rozterkami. Kocham go nie tylko za to jak rozwija świadomość ciała, ale też jak za jego sprawą zmienia się podejście do drugiej osoby i prowadzenia własnego życia. Obecnie tańczę tylko w stylu standardowym, w którym rywalizacja bazuje na 5 tańcach – walc angielski, tango, walc wiedeński, slowfox (in. foxtrot) i quickstep.
W dniu 26.09 2020 profesor Sławomir Bielecki na wniosek Kuratorium Oświaty w Krakowie został uhonorowany medalem „Pro patria”.
Uroczystość wręczenia odbyła się podczas zakończenia Olimpiady Losy Żołnierza i Oręża Polskiego.
Odznaczenie profesor Bielecki otrzymał z rąk Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka.
Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Nadawany jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Medal nie jest nadawany pośmiertnie, nie przewidziano również nadawania medalu miejscowościom oraz obiektom historycznym i sakralnym
Odznaka ma kształt krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie umieszczony jest wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku, opartego o skrzyżowane ze sobą – kosę bojową i szablę polską (wzór 1921/22). Na rewersie znajduje się w otoku napis: „URZĄD DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH”, a pośrodku odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Poniżej krzyża, w dwóch rzędach, umieszczono napis: „PRO PATRIA” i „1768–1989” (daty konfederacji barskiej oraz przemian ustrojowych)[2]. Pod datami znajduje się gałązka liści dębowych symbolizujących cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę oraz wawrzyn uosabiający zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.
Autorem projektu medalu jest artysta grafik Andrzej Nowakowski.
Medal nosi się na lewej stronie piersi w kolejności za odznaczeniami państwowymi, a przed Medalem Pro Bono Poloniae.
Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Nadawany jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Medal nie jest nadawany pośmiertnie, nie przewidziano również nadawania medalu miejscowościom oraz obiektom historycznym i sakralnym.
SERDECZNIE GRATULUJEMY PANU PROFESOROWI SŁAWOMIROWI BIELECKIEMU I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW W PRACY Z MŁODZIEŻĄ.
W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do udziału w konkursie grantowym organizowanym przez Narodowy Bank Polski na realizację wydarzenia edukacyjnego pod hasłem: Polski ZŁOTY ma sto lat! Celem konkursu było uświadamianie, jak zmieniła się polska waluta od jej odrodzenia do czasów współczesnych oraz jak stabilna pozycja złotego wpływa na umacnianie gospodarki i pozycję Polski w świecie. NBP pozytywnie zaopiniował projekt i przyznał dofinansowanie na jego realizację w kwocie 4936 zł.
Projekt zakładał zorganizowanie wystawy złożonej z 10 plansz edukacyjnych poświęconych polskiej walucie, a następnie umieszczenie plansz na ścianach w pracowni nauk ekonomicznych. Z uwagi na konieczność nauki zdalnej w ubiegłym roku szkolnym, termin wystawy został przesunięty na wrzesień. Społeczność Sobieskiego wystawę może zwiedzać do 2 października br.
Materiał graficzny: NBP
Wniosek i realizacja: dr Wioletta Nogaj
eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły z całej Europy, współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już ponad 700 tysięcy nauczycieli ze 206 tysięcy szkół, którzy łącznie zrealizowali już 90 tysięcy różnorodnych projektów.
W każdym kraju co roku wybierani są Ambasadorzy eTwinningu- są to doświadczeni eTwinnerzy wspierający swoją pracą działalność Krajowego Biura eTwinning w Polsce. Ich rola opiera się na:
– działaniach informacyjnych w stosunku do środowiska oświatowego oraz wsparciu nauczycieli zainteresowanych uczestnictwem w programie
– wspomaganiu promocyjno-szkoleniowych aktywności Krajowego Biura eTwinning w Polsce, w szczególności w roli trenera lub eksperta z danej dziedziny na poziomie krajowym oraz europejskim
– pomocy i opiece mentorskiej dla nauczycieli zaangażowanych w realizację projektów eTwinning.
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła została wyróżniona podwójnie, gdyż dwie nauczycielki realizujące z młodzieżą projekty międzynarodowe zostały zostały nominowane na Ambasadorów eTwinningu. Są to: prof. Justyna Grzegorzyca i prof. Agata Reichert-Zaczek. Gratulujemy!
W dniu 31 sierpnia, po 36 latach pracy, odeszła na emeryturę prof. Elżbieta Sobańska. 5 uczniów pani profesor otrzymało tytuł laureata Olimpiady Języka Łacińskiego, a 47 tytuł finalisty. 3 uczniów reprezentowało Polskę w Międzynarodowym Konkursie Certamen Ciceronianum w Arpino we Włoszech. W dniu 11 września Dyrektor Liceum pan Marek Stępski wręczył prof. Sobańskiej Szablę Sobieskiego.
Autor tekstu: prof. Anna Szefer-Kłęk
W dniu 11 września, w przeddzień Victorii Wiedeńskiej, młodzież klas pierwszych uczestniczyła w jednej z najważniejszych uroczystości w życiu każdego Sobieszczaka – ślubowaniu. Tegoroczne wydarzenie odbyło się wyjątkowym miejscu – na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.
W przeddzień uroczystości delegacja uczniów wraz z prof. Magdaleną Czaderską złożyła wieniec pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na dziedzińcu szkolnym. Natomiast w dniu ślubowania prof. Tomasz Stępski wraz z uczniami oddali hołd patronowi szkoły, składając wiązankę przy jego grobie w krypcie Św. Leonarda.
O godz. 8.00 rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Wawelskiej z udziałem młodzieży, dyrektora Marka Stępskiego, wychowawców, nauczycieli i rodziców. Po jej zakończeniu udaliśmy się na dziedziniec Zamku Królewskiego, by uczestniczyć w centralnej części uroczystości.
Po odśpiewaniu Hymnu Polski, jako pierwszy głos zabrał dyrektor Marek Stępski, kierując słowa powitania do wszystkich zgromadzonych.
Tradycją II LO jest wręczanie szabli dla wybitnego absolwenta szkoły. W tym roku otrzymał ją Andrzej Szablewski z ubiegłorocznej klasy 3a. W swoim wystąpieniu podziękował dyrekcji, nauczycielom i swoim rodzicom, a także zwrócił się bezpośrednio do uczniów klas pierwszych, podkreślając, że za sukcesem każdego ucznia stoi przede wszystkim wiara w siebie, motywacja, ciężka praca oraz wsparcie bliskich.
Szablę Sobieskiego otrzymała również prof. Elżbieta Sobańska, która niestety w tym roku opuściła mury Sobieskiego (relacja z pożegnania pani profesor wkrótce). Na koniec głos zabrał wiceprezydent szkoły Jakub Basa.
Po oficjalnych przemówieniach nadszedł kulminacyjny moment uroczystości czyli ślubowanie. Od tej pory pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Była to niezwykle podniosła chwila, uświetniona występem szkolnego chóru pod dyrekcją prof. Agnieszki Treli – Jochymek.
Po ślubowaniu nastąpiło również uroczyste przekazanie sztandaru szkoły, które z uwagi na pandemię nie mogło odbyć się podczas zakończenia ubiegłego roku szkolnego.
Na koniec, dzięki uprzejmości dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – pana Andrzeja Betleja – wszyscy zgromadzeni mieli okazję podziwiać ogrody królewskie. Zwiedzanie było poprzedzone krótkim wykładem Pani Katarzyny Żółciak – specjalisty ds. ogrodów.
Składamy w tym miejscu serdeczne podziękowanie proboszczowi Parafii Archikatedralnej – księdzu prałatowi Zdzisławowi Sochackiemu za możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej.
Panu Andrzejowi Betlejowi – dyrektorowi Zamku Królewskiego na Wawelu za możliwość przeprowadzenia ślubowania w tym wyjątkowym miejscu oraz udostępnienia trasy ogrodów królewskich.
Panu Hubertowi Piątkowskiemu – kierownikowi Działu Organizacji Imprez, Usług i Marketingu za pomoc w organizacji ze strony Zamku Królewskiego.
Panu Jarosławowi Kaszyńskiemu za profesjonalną obsługę nagłośnienia i użyczenie sprzętu.
Organizacja: prof. Magdalena Czaderska i prof. Tomasz Stępski wraz z uczniami klas 2g i 2h.
Opieka nad pocztem sztandarowym: prof. Barbara Skawińska
Zdjęcia: Marlena Pec kl. 2h
Zdjęcia oraz materiał filmowy: prof. Małgorzata Sobolewska
Z ogromną przyjemnością publikujemy informację o kolejnym osiagnięciu Janka Kleina z kl. 3h. W Konkursie Literackim „Tuwimowe rymowanie” organizowanym przez Dom Literatury w Łodzi Janek zdobył I miejsce w kategorii poezja 14-18 lat za wiersz pt. Wyjątkowo alienujące natrafienie Pana Poety na Panią Widmową w pociągu slipingowym A.D. 1947. Przygotowanie własne. Serdecznie gratulujemy!
Beneficjent: Gmina Miejska Kraków
Prowadzi projekt: „Małopolska Chmura Edukacyjna (V edycja) Licea Ogólnokształcące w Gminie Miejskiej Kraków” numer RPMP.10.01.04-12-0090/20
Celem projektu jest organizacja zajęć on-line oraz kół naukowych przy współpracy krakowskich wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny) oraz liceów i techników, których planowanym efektem będzie podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z krakowskich szkół, w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych, przedsiębiorczości oraz języków obcych.
Wartość projektu: 298 785,96 zł
Kwota dofinasowania: 283 846,66 zł (dwieście osiemdziesiąt trzy tysiące osiemset czterdzieści sześć zł i 66/100)
Realizatorzy projektu:
Rekrutacja rozpocznie się w pierwszych dniach września. Szkoły prowadzą rekrutację wśród swoich uczniów. W projekcie udział może wziąć uczeń szkoły, która jest jednym z realizatorów
Projekt przewiduje stosowanie mechanizmu racjonalnych usprawnień to znaczy, że każdy uczestnik ze specjalnymi potrzebami może liczyć na dostosowanie warunków specjalnie dla niego.
Beneficjent przewiduje m.in. możliwość korzystania z projektu przez osoby niepełnosprawne ruchowo poprzez realizację projektu w budynkach ze zniesioną barierą architektoniczną.
W załączeniu regulamin konkursu, zawierający katalog usług, które mogą być świadczone na rzecz osób ze względu na określony rodzaj niepełnosprawności (str. 39-46).
Rekrutacja może odbywać się również drogą elektroniczną. Dokumenty rekrutacyjne zostaną przesłane na wskazany w zgłoszeniu adres email, Zgłoszeń należy dokonywać na adres email Szkoły podany na jej stronie internetowej.
Regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne dostępne na stronach www oraz w biurze projektu MCOO ul. Ułanów 9a Kraków
Miło nam poinformować, ze Jan Klein z klasy 3h został Laureatem XXIV Ogólnopolskiego i XXXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2020 w kategorii proza. Janek pzygotowywał się we własnym zakresie. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 290 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 745 utworów. 181 uczniów szkół podstawowych nadesłało 441 utworów. 109 uczniów szkół średnich zaprezentowało 304 prace. Wyniki Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować o wynikach ogólnopolskiego konkursu literackiego Zapiski z czasów dobrowolnej izolacji organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie.
Wyróżnienie w kategorii wiersze otrzymał Jan Klein z klasy 3h.
Opieka prof. Anna Czepiec-Mączka.
Gratulujemy!
Z zapisów jury Nagradzając i wyróżniając chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na prace konkursowe młodych ludzi, tych w wieku szkolnym. Zaskakiwali nas swą niezwykłą dojrzałością, rozległymi zainteresowaniami, nienagannym stylem literackim, indywidualizmem. Poprzez wyróżnienie ich prac chcemy zachęcić i ośmielić ich do dalszego tworzenia i dać sygnał, że warto pisać i szlifować swoje umiejętności.
Wszystkie teksty nagrodzonych uczestników zostaną opublikowane na początku 2021 roku w książce Korona którejśmy nie chcieli.
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w zebraniach w dniu 2 września
– godz. 17.00 klasy b, c, d, g
– godz. 18.00 klasy a, e, f, h
1a – sala 16, 1b – sala 8, 1c – sala 3, 1d -sala 11, 1e -sala 7 (chem.), 1f – sala 28, 1g – sala 13, 1h – sala 27
Zebrania Rodziców uczniów klas II i III odbędą się w dniu 3 września. Szczegóły w e-dzienniku.