Z radością informujemy, że Franciszek Urbański z klasy 1a zdobył tytuł Finalisty 44. Olimpiady Języka Angielskiego. Franek uzyskał dzięki temu wynik 100% z matury rozszerzonej z języka angielskiego.
Serdecznie gratulujemy!
Opieka prof. Justyna Grzegorzyca.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z wytycznym Ministerstwa Edukacji Narodowej z dn. 16 marca 2020 r., zawody finałowe nie odbyły się. Wszyscy uczniowie zakwalifikowani do finału decyzją Komitetu Głównego uzyskali tytuł finalisty 44. Olimpiady Języka Angielskiego.
W obecnym roku szkolnym klasa 1h brała udział w projekcie edukacyjnym „Uczeń Obywatel”. Celem było zapoznanie z historią, strukturą i funkcjonowaniem samorządu krakowskiego. Ze względu na humanistyczny profil klasy projekt był związany z zainteresowaniami uczniów.
Młodzież uczestniczyła w module pod hasłem „Cykl spotkań samorządowych” koordynowanym przez panią Teresę Kwintę z Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie. W tej części projekt przewidywał zapoznanie uczniów ze strukturą i funkcjonowaniem samorządu lokalnego na szczeblu dzielnicowym i miejskim. Pierwszym etapem było spotkanie w szkole z członkiem zarządu dzielnicy I miasta Krakowa panem Olgierdem Sączkiem, który z widoczną pasją i zaangażowaniem opowiadał nie tylko o swoim powołaniu do pracy z ludźmi, ale i historii Krakowa, głównie w kontekście zabytkowej dzielnicy I Śródmieście. Młodzież miała okazję zapoznać się z biuletynami oraz wcielić się w rolę radnych dzielnicy rozwiązujących dany problem, zgłoszony przez mieszkańców.
Drugim etapem było uczestnictwo w sesji Rady Miasta Krakowa połączone z wcześniejszym zwiedzaniem Pałacu Wielopolskich – siedziby magistratu. Młodzież oprowadzał radny Miasta Krakowa pan Adam Migdał. Następnie zostaliśmy wprowadzeni na salę obrad, gdzie śledziliśmy ich przebieg.
Ostatnim etapem było spotkanie w siedzibie Rady Dzielnicy I z w-ce przewodniczącym Rady Dzielnicy panem Janem Hoffmanem oraz poznanym już wcześniej panem Olgierdem Sączkiem. Młodzież miała okazję zadawać pytania dotyczące pracy w radzie dzielnicy, problemów, z jakimi mierzą się pracownicy oraz mieszkańcy, a także sposobami ich rozpatrywania i rozwiązywania.
Zwieńczeniem projektu miało być uroczyste podsumowanie w siedzibie Rady Miasta Krakowa z udziałem uczniów wszystkich szkół biorących w nim udział. Niestety z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, wydarzenie zostało odwołane.
Składamy serdeczne podziękowania pani Teresie Kwincie za nadzorowanie całego projektu oraz promowanie postaw obywatelskich i zaangażowania w sprawy lokalne wśród młodzieży.
Opieka: prof. Magdalena Czaderska