Z radością informujemy, że Dominika Bistroń kl. 2c zakwalifikowała się do finału XXIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Opieka prof. Edyta Heiza.
Zawody finałowe odbędą się 19-21 marca 2020 r. Serdecznie gratulujemy!
Finaliści i laureaci olimpiad korzystają z ulg podczas rekrutacji na studia wyższe. Uniwersytet Jagielloński przypisuje do tej olimpiady przedmiot biologia. Laureaci otrzymują maksymalny wynik kwalifikacji – pierwsze miejsce na liście rankingowej, a finaliści otrzymują 100% punktów z przedmiotu przypisanego do tej olimpiady.
Celem konkursu było przedstawienie artystycznego spojrzenia uczniów na to, co ważne, inspirujące, piękne, wzruszające, zachwycające, oburzające, zastanawiające, dyskusyjne … Jednym słowem ukazanie tego, na co warto zwrócić uwagę – uchwycenie momentu i nastroju chwili.
Konkurs fotograficzny i pokonkursowa wystawa prac / przed biblioteką szkolną od 10 lutego/ miały ukazać kreatywny sposób myślenia uczniów oraz przyczynić się popularyzacji sztuki fotografowania jako środka komunikacji kulturowej.
Oceny zdjęć dokonał pan Mateusz Mrozowski – absolwent studiów fotograficznych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi on autorskie warsztaty fotograficzne dla młodzieży w MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie.
NAGRODZONE NAJCIEKAWSZE PRACE /kolejność nazwisk autorów – alfabetyczna/
WIKTORIA LIGĘZA, klasa 3e
tytuł: Jedyna taka chwila
nagroda za wieloplanowość, kompozycję i niepowtarzalny nastrój.
JULIA MYSZKOWSKA, klasa 3h
tytuł: Zacisze
nagroda za ekspresję, minimalizm i oddanie klimatu miasta nocą.
PIOTR PLATA, klasa 3i
tytuł: Support
nagroda za uchwycenie momentu, za zgodność z tematem konkursu
ANNA WITEK, klasa 1e.
tytuł: IT`S QUITE A LOT MORE THAN JUST
A LITTLE IN LOVE
nagroda za siłę prostoty i dojrzałość w ukazaniu tego co nieprzemijające.
Organizator konkursu i wystawy: prof. Anna Czepiec-Mączka. Serdecznie gratulujemy!
W dniu 17 stycznia br. uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję obejrzeć w Teatrze im. J. Słowackiego spektakl „Kariera Artura Ui” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Napisany w latach 40. XX wieku przez Bertolda Brechta dramat nawiązywał do wydarzeń związanych z narodzinami nazizmu i dojściem Hitlera do władzy. Przedstawienie teatralne, które zobaczyła młodzież, stało się punktem wyjścia do dyskusji, którą bezpośrednio po spektaklu poprowadzili dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski i filozof Piotr Augustyniak.
Rozmowa była próbą odpowiedzi na pytania: Czy to, co widzieliśmy na scenie, może się wydarzyć dzisiaj? Czy kariera Artura Ui może się powtórzyć? Czy obecność współczesnych narzędzi, mediów społecznościowych i Internetu, może umożliwić tego typu karierę, czy wręcz odwrotnie – zburzyć ją poprzez zdemaskowanie mechanizmów manipulacji? Czy totalitaryzm nadal może zagrażać zachodniemu światu?
W rzeczowej dyskusji oprócz uczniów uczestniczyli aktorzy Rafał Dziwisz, Tadeusz Zięba i Wojciech Skibiński. Wspólnie zastanawiano się, co powoduje niemożność porozumienia się, czy konsensus to tylko idea, czy jest coś, co można zrobić, by nie zamykać się we własnych przekonaniach i spróbować podjąć dialog z ludźmi o innych poglądach. Rozważano, czy debata może zbliżyć ludzi i pomóc im porozumieć się ze sobą, czy warto koncentrować się w niej na wartościach. A może to właśnie przywiązanie do wartości uniemożliwia zrozumienie racji drugiej strony. Tak trudno przecież o wspólne wzorce i postawy, nawet problemy klimatyczne dzielą ludzi.
Wydaje się, że krytyczne myślenie, odwaga i autentyczne zainteresowanie drugim człowiekiem oraz jego poglądami, czyli otwartość na rozmowę i słuchanie innych ludzi, mogą być sposobem na znalezienie kompromisu. Takie warunki do wzajemnego poznawania się proponuje właśnie Klub Wyspiańskiego w Teatrze im. J. Słowackiego. Jest to przestrzeń, która ma służyć wymianie myśli, intelektualnym sporom, zbliżeniu się do drugiego człowieka, zrozumieniu jego postawy i porozumieniu pomimo różnic światopoglądowych.
Ku przestrodze niech wybrzmią raz jeszcze słowa Brechta, które padły w scenie końcowej:
„Lecz wy się uczcie patrzeć, a nie gapić.
Czynu potrzeba, […] lecz niechaj do głowy
Triumf przedwczesny ludom nie uderza
Płodne wciąż łono, co wydało zwierza.”
Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: Wiktor Klamra, klasa 2d
17 stycznia nasze Liceum gościło w swoich murach Prodziekana Wydziału Chemii UJ ds. dydaktycznych dr. hab. Andrzeja Eilmesa. W spotkaniu udział wzięło ponad siedemdziesięciu uczniów klas II realizujących chemię w zakresie rozszerzonym. Celem spotkania było przedstawienie Sobieszczakom oferty dydaktycznej Wydziału Chemii.
Na Wydziale Chemii UJ – oprócz Chemii – studiować można Chemię medyczną oraz Chemię zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, Wydział Chemii współuczestniczy w prowadzeniu na Uniwersytecie Jagiellońskim takich kierunków jak Biochemia, Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia oraz Studia Matematyczno-Przyrodnicze.
Spotkanie zorganizowały prof. Barbara Pac i prof. Agata Zegar.
Miło nam zakomunikować, iż na mocy porozumienia pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Krakowie oraz naszym Liceum, od 11 lutego w szkole będzie realizowany pro publico bono program edukacji prawnej. Głównymi celami programu są: poszerzenie świadomości prawnej młodzieży, zapoznanie uczniów z zasadami porządku prawnego oraz przekazania praktycznej wiedzy prawniczej.
Szczegóły w module ogłoszeń w e-dzienniku.
Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego XVIII Olimpiady Lingwistycznej zakwalifikowali się następujący uczestnicy z grup języka angielskiego i języka niemieckiego DSD II:
1. Bożek Zuzanna kl. 2f opiekun prof. Małgorzata Sobolewska,
2. Piechówka Marta kl. 3a opiekun prof. Justyna Grzegorzyca,
3. Skupień Jakub kl. 2a opiekun prof. Katarzyna Pysz,
4. Sobolewska Wanda kl. 1e opiekun prof. Paweł Szulecki.
Serdecznie gratulujemy! Etap okręgowy odbędzie się w sobotę 29.02.2020.
Julka Moskała (klasa 1L) jest równocześnie uczennicą naszego Liceum i krakowskiej szkoły baletowej „Konserwatorium Tańca im. Anny Hełbickiej”.
Zespół taneczny, którego członkiem jest Julka, w listopadzie ubiegłego roku brał udział w półfinałach międzynarodowego konkursu tańca „Youth America Grand Prix 2020” w Paryżu. Układ zbiorowy z tańca współczesnego „A Storm Inside Us, Silence Outside” dał zespołowi kwalifikację do TOP 12.
W grudniu ubiegłego roku Julka i jej koleżanki uczestniczyły w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu. Z układami zbiorowymi z tańca klasycznego „Muszkieterowie” oraz z tańca współczesnego „Burza w nas, cisza poza nami” dziewczęta w obu kategoriach zajęły 1 miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Z radością informujemy, że do II etapu 66. Olimpiady Chemicznej zakwalifikowali się:
Wojciech Radzik z klasy 3f (opieka prof. Iwona Dolnicka)
Dominik Krzemyk z klasy 2b (opieka prof. Agata Patriak)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam poinformować, że aż jedenaście osób z naszej szkoły zakwalifikowało się do Etapu Okręgowego 44 Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki. Są to następujący uczestnicy:
1. WIKTORIA CHRUSTEK kl, 3e,
2. MARIA HAWRYŚ kl. 3e,
3. ZUZANNA KARCZEWSKA kl. 3e,
4. ZUZANNA WCISŁO kl. 3e,
5. NATALIA GŁÓD kl. 3h,
6. OLIWIA STRZEBOŃSKA kl. 3e,
7. WIKTORIA LIGĘZA kl. 3e,
8. OLGA BERKOWICZ kl. 3e,
9. MAŁGORZATA PIWOWARCZYK kl. 3e,
10. ANDRZEJ CIEŚLA kl. 2e,
11. JULIA KUCHARSKA kl. 3e.
Przygotowanie uczestników prof. Agata Reichert-Zaczek.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie okręgowym, który odbędzie się 10-11 lutego 2020.
Serdecznie dziękujemy za przekazanie w ubiegłych latach 1% podatku na rzecz naszej Szkoły!
W roku 2020 zbieraliśmy środki na rozbudowę sieci monitoringu wizyjnego w nowej części budynku. Kamery zostały już zakupione i będą zamontowane wiosną br.
W roku 2019 zbieraliśmy na pomoce do pracowni języka angielskiego oraz dokonaliśmy zakupów do pracowni geograficznej z wpłat w roku 2018.
W tym roku zbieramy fundusze na wyposażenie kolejnej pracowni języka angielskiego.
W formularzu PIT-37 w polu: cel szczegółowy 1% prosimy o umieszczenie dopisku:
„II LO – Kraków 256”
Dziękujemy!
Zakończył się kolejny cykl zajęć laboratoryjnych z chemii realizowanych dla uczniów przygotowujących się do startu w konkursach chemicznych i olimpiadzie chemicznej. Zajęcia te odbywają się w ramach współpracy naszego liceum z Wydziałem Chemii UJ w salach laboratoryjnych Uniwersytetu. Prowadzą je pani dr Mirosława Kot (UJ), pani dr Barbara Pac (II LO) oraz pani mgr Agata Zegar (II LO).
Uczestnicy zajęć rozwiązują zadania laboratoryjne z ubiegłych edycji olimpiad i konkursów chemicznych.
W zajęciach uczestniczyli: Martyna Barut (2a), Patryk Blak (3i), Anastazja Gurgul (3c), Łukasz Kiełtyka (3c), Michał Miziołek (2a), Mateusz Palimąka (3i), Łukasz Pyrek (3i), Maciek Walaszczyk (3a), Klaudia Zięba (3c).
Miło mi poinformować, że Karolina Mazurek uczennica kl I d w dniach 04-06.01.2020 uczestniczyła w turnieju tenisowym – Ogólnopolskim Turnieju klasyfikacyjnym Juniorów Super Seria Grodzisk Mazowiecki, w którym to w grze pojedynczej zdobyła III miejsce, a w grze podwójnej I miejsce w parze z Wiktorią Czerny. Serdecznie gratulujemy!
W dniach 8-11 listopada 2019 r. Karolina brała udział w turnieju Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Bielsko Biała w tenisie, na którym to wraz ze swoją drużyną BTK Advantage BB zdobyła złoty medal, a tym samym Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorek !