Wyniki szkolnego konkursu „matematyka w sztuce”

Niezmiernie miło nam poinformować o wynikach konkursu „Matematyka w sztuce”, który został przeprowadzony w naszym Liceum w ramach obchodów Dnia Matematyki.

Należy podkreślić, że zainteresowanie konkursem wśród uczniów przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy aż 95 prac! – zarówno prace plastyczne, grafiki (w tym komputerowe) oraz zdjęcia fotograficzne. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

Oto laureaci:
Julia Celer kl. 1b I miejsce w konkursie plastycznym
Emilia Hundla kl. 1P – II miejsce w konkursie plastycznym
Monika Zielińska, kl. 1P – III miejsce w konkursie plastycznym
Maria Wojtaniec, kl 2e – wyróżnienie w konkursie plastycznym
Jakub Berlin, Paweł Marchisio, kl.  1P – I miejsce w konkursie fotograficznym
Anna Witek, kl. 1e – II miejsce w konkursie fotograficznym
Zofia Figlarska kl. 1e wyróżnienie w konkursie na najlepszą grafikę komputerową

Wszystkich laureatów i wyróżnionych zapraszamy po odbiór nagród do auli szkolnej w Dniu Matematyki tj. 20 listopada o godzinie 13:05. Nagrody zostaną wręczone po zakończeniu konkursu kahoot.

Serdecznie gratulujemy!
Organizacja konkursu: prof. Dorota Kasprzyk, prof. Anna Sroka
Wsparcie od strony artystycznej: prof. Agata Reichert-Zaczek

Spotkanie z dr. Michałem Rusinkiem


Nasze liceum miało przyjemność gościć dr. Michała Rusinka – sekretarza Wisławy Szymborskiej, doktora nauk humanistycznych, literaturoznawcę, tłumacza, pisarza, a także wykładowcę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Przyjął on zaproszenie prof. Anny Czepiec – Mączki w ramach kolejnego już spotkania z cyklu „Moje fascynacje czytelnicze. Opowiem o …”.
Spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor Marek Stępski od powitania wszystkich zebranych i odczytania napisanego przez siebie moskalika:
Kto powiedział, że tu w Dwójce
W zacnych murach się nie czyta,
Tego wyzwę w słownej bójce
Pan Rusinek zaś przepyta.
W trakcie rozmowy z prowadzącymi dr Michał Rusinek podzielił się z nami spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnego języka polskiego. Dowiedzieliśmy się, iż zapożyczenia są czymś naturalnym i koniecznym, ważna natomiast jest świadomość językowa każdego użytkownika polszczyzny, która pozwala na poprawne wypowiadanie się. Przykładem może być chociażby „słowo roku” 2017 „XD”, z którym nawet językoznawcy mieli wiele problemów.
Nie mogło również zabraknąć wspomnień związanych ze współpracą z Wisławą Szymborską. Dr Rusinek wspominał, iż poetka była bardzo skromną osobą, z czego zresztą słynęła. Kiedy pisał jej biografię, starał się tak formułować myśli, aby sama Noblistka była zadowolona. Pisał szczerze, nic nie dodając, opisując poetkę taką, jaką była. W wypowiedzi nasz gość przywołał anegdoty, jak chociażby opowiastki o pierwszym spotkaniu, jeszcze wtedy studenta polonistyki, ze znaną autorką wierszy oraz o zabawnych zdarzeniach z jej życia, w tym o rozmowie z królem Szwecji Karolem Gustawem XVI w czasie Balu Noblowskiego.
Warto ponadto wspomnieć o tym, że dr Michał Rusinek został współzałożycielem Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, która zajmuje się m.in. opieką nad dorobkiem twórczym pisarki, a także działalnością popularyzatorską i edukacyjną w zakresie propagowania polskiej kultury. Zwraca przy tym szczególną uwagę na propagowanie idei tolerancji i dialogu. Ważnym celem fundacji jest również wsparcie dla twórców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Od 2013 r. Fundacja przyznaje Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tomiki poetyckie wydany w języku polskim lub przełożone na język polski.
Ciekawi byliśmy, co czyta człowiek, który zawodowo zajmuje się literaturą i językiem. Okazuje się, że przede wszystkim są to reportaże, w tym Ryszarda Kapuścińskiego, Marcina Szczygła i szeroko rozumiana literatura faktu, np. reportaże Hanny Krall. Bardzo ceni sobie również poezję polską, wiersze Adama Zagajewskiego, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.
Na koniec zapytaliśmy jeszcze o receptę na dobrą mowę. Odpowiedź była zaskakująca, bo dowiedzieliśmy się, że nikt niczego takiego nie wymyślił . W każdym z nas można znaleźć coś niezwykłego, albo w gestykulacji, albo w sposobie przemawiania. Ważna jest prawda przekazu. Wystarczy sięgnąć głębiej do swojego serca i umiejętności, aby stać się interesującym mówcą.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Trudno było nam się rozstać tak barwnym i dowcipnym prelegentem. Nasz gość zgodził się jednak na pamiątkowe zdjęcia z wszystkimi chętnymi.

Prowadzący: Anna Suruło, klasa 3h, Andrzej Szablewski, klasa 3a.
Zdjęcia: Sara Zawadzka, klasa 3h.
Tekst: Aleksandra Gromotka, i Gabriela Chechelska, klasa 1t.
Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka.

Janusz Majewski Absolwentem listopada

Janusz Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a także Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (do której wrócił w latach 1969–1991 jako wykładowca). Janusz Majewski jest reżyserem ponad stu filmów i spektakli. Jego dzieła to m.in.: Błękitny pokój (1965), Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Lekcja martwego języka (1979), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985), Po sezonie (2005), Czarny mercedes (2019). Na szczególną wzmiankę zasługuje Mała matura 1947 (2010), bo ten film Janusz Majewski nakręcił w murach naszego Liceum.

Janusz Majewski znany jest także pod pseudonimem Patrick G. Clark, pod którym napisał m.in. komedię z gatunku czarnego humoru Upiór w kuchni.

Reżyser w 2001 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą „Orła” w kategorii „Za Osiągnięcia Życia”, a w 2013 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Biogram przygotowała klasa 1L pod opieką prof. B. Pac. Więcej: tutaj

listopad 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  



Aktualnie online: 7
Dzisiaj: 965
W tym tygodniu: 4093
W sumie: 5177117

bip