Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe.
Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa ogłosiły konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Gala wręczenia nagród odbyła się 25 kwietnia b.r. w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Towarzyszył jej po raz pierwszy konkurs dla licealistów I, II i V LO w Krakowie na film – reklamę książki popularnonaukowej.
Zespół uczniów z II LO w Krakowie w składzie: Sara Zawadzka kl. 2h, Krzysztof Parocki kl. 2a, Eryk Nowicki kl. 3f, Maciej Sowa kl. 3h i Damian Kaniewski kl. 3i pod opieką prof. Anny Czepiec-Mączki zostali Laureatami konkursu w kategorii reklama filmu dla dzieci. Uczniowie przygotowali film promujący książkę 'Zwierzęta, które wymarły. Atlas stworzeń wymarłych’. Nagrodą są warsztaty dla uczestników konkursu w redakcji Gazety Wyborczej, seans filmowy dla wszystkich uczniów II LO oraz komplet nominowanych książek do biblioteki szkolnej. Gratulujemy!
W głównej kategorii – Mądra Książka Roku – wygrała książka Eda Yonga „Mikrobiom”.
Zwycięzcę w kategorii Mądra Książka Roku dla Dzieci jury wybrało „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” autorstwa Katarzyny Gładysz, Nikoli Kucharskiej, Pawła Łaczka oraz Joanny Wajs.
W głosowaniu internautów wygrała książka „Duże sprawy w małych głowach” Agnieszki Kossowskiej.
Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki powędrowała do Julii Shaw za jej „Oszustwa pamięci”, z kolei nagrodę społeczności akademickiej UJ zdobył Yuval Noah Harari za książkę „Homo Deus: krótka historia jutra”.