Na mocy decyzji Komitetu Głównego 43. Olimpiady Języka Angielskiego, do etapu okręgowego zakwalifikowali się następujący uczniowie naszego Liceum:
Maja Górka 1h
Jakub Pec 2d
Gratulujemy!
Do 2-go etapu XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zakwalifikowali się:
Krystian Nalepa 3d
Adrian Chmielowiec 3a
Dominika Waga 2d
Gratulujemy !
W dniu 24 grudnia 2018 r. została opublikowana lista zawodników zakwalifikowanych do 2-go etapu 65. Olimpiady Chemicznej. Wśród nich znajduje się uczeń naszego Liceum Dominik Krzemyk z klasy I b, który przygotowuje się pod opieką prof. Agaty Patriak. Gratulujemy wyniku i życzymy sukcesów w następnych etapach olimpiady.
To już pora na wigilię, to już czas,
A tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas,
A tu jeszcze, a tu jeszcze ktoś ma przyjść,
Bo przy stole wolne miejsce czeka dziś.
Gwiazdo betlejemska, prowadź go przez świat,
Żeby razem z nami przy tym stole siadł.
Prowadź go tu do nas z tych dalekich dróg,
Żeby razem z nami kolędować mógł.
Daj mu światło, bo tak łatwo zmylić ślad,
Daj nadzieję, kiedy w oczy wieje wiatr,
Strudzonemu, zmęczonemu pomóż iść,
Bo samotny nikt nie może zostać dziś…
W dniu 20 grudnia, 2018 r. w szkole zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. W auli szkolnej odbył się konkurs kolęd angielskich, niemieckich, francuskich i hiszpańskich. Nagrody otrzymały: Kasia Łopatka 2C, Wiktoria Jurczyk 3H oraz Santa Helpers (Magdalena Rodzeń i Agnieszka Łyczak 3D), a Aleksander Spisak z 1C wyśpiewał wyróżnienie.
W tym świątecznym okresie Sobieszczacy pamiętali również o tych, dla których nawet symboliczna pomoc jest bezcenna. Bardzo dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy pomogli zorganizować lub odwiedzili nasz Jarmark Świąteczny w sali 26. Wszystkie zebrane datki zostaną przekazane na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej , która obecnie wspiera dzieci umierające z głodu w pogrążonym w wojnie Jemenie.
Z najlepszymi życzeniami Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku – Samorząd Uczniowski oraz grupa 2C4 wraz z opiekunami: prof. Iloną Zych-Chodak oraz prof. Anną Wierzbicką
W dniu 30 listopada 2018 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym odbył się IV Małopolski Konkurs Wiedzy o Kulturze i Historii Stanów Zjednoczonych organizowany przez Bibliotekę Główną, przy wsparciu merytorycznym Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.
Uczniowie 14 szkół licealnych odpowiadali w formie ustnej i pisemnej na pytania przygotowane przez ekspertów z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Ponad 40 uczniów z liceów z województwa małopolskiego wzięło udział w finale konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych zorganizowanym przez Bibliotekę Główną przy wsparciu merytorycznym Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.
Nagrody dla laureatów ufundowali: Uniwersytet Pedagogiczny, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Firma PocketBook.
30 listopada konkurs w kategorii liceów wygraliśmy MY.
Anna Chochlińska (3j), Aleksandra Stachura (2a) i Filip Skałka (2a) wykazali się imponującą wiedzą o amerykańskiej historii, kulturze, geografii i polityce. Opiekun prof. Justyna Grzegorzyca. Pytania, przygotowane przez redakcję „Zoom in on America”, oparte były na materiałach ukazujących się w tym elektronicznym miesięczniku.
Gratulujemy Zwycięzcom i Dziękujemy za podtrzymanie tradycji.
Już po raz drugi, dzięki uprzejmości Narodowego Banku Polskiego, etap szkolny Olimpiady Przedsiębiorczości dla uczniów naszego Liceum, został zorganizowany w siedzibie NBP w Krakowie. W dniu 6 grudnia do konkursu przystąpiło ponad 20 uczniów. Wyniki poznamy 3 stycznia.
Organizacja: dr Wioletta Nogaj
Tegoroczny cykl zajęć laboratoryjnych z chemii realizowanych dla uczniów klas III w ramach współpracy naszego Liceum z Wydziałem Chemii UJ dobiegł końca. Zajęcia odbywały się w salach laboratoryjnych Uniwersytetu, a prowadziły je pani dr Mirosława Kot (UJ) oraz pani dr Barbara Pac (II LO) i pani mgr Agata Zegar (II LO).
Uczestnicy zajęć zmagali się z zadaniami laboratoryjnymi z ubiegłych edycji olimpiady i konkursów chemicznych.
W zajęciach brali udział: Agnieszka Frankowska (3b), Iza Gajko (3e), Agnieszka Grocholska (3b), Weronika Jankowska (3b), Agnieszka Łyczak (3d), Ania Sensoła (3d), Kuba Słyk (3b), Agnieszka Talik (3c), Rafał Wilkołek (3c), Daria Zboroch (3b).
15 XII 2018 r. w Komendzie Karpackiego Oddziału SG odbyło się spotkanie autorskie Jerzego Gizy i dr. Tomasza Podgórskiego. Oprócz promocji najnowszych dzieł autorzy udzielili zgromadzonej publiczności cennej lekcji historii.
Najnowsze publikacje autorów przypominają sylwetki polskich żołnierzy związanych z Sądecczyzną oraz ukazują ich udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania literaci opowiedzieli genezę powstania najnowszych publikacji oraz przytoczyli wiele ciekawych wątków historycznych związanych z patronem Karpackiego Oddziału SG – 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich. Wtórował im prowadzący spotkanie Leszek Zakrzewski-przezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.
Wydarzenie było również okazją do podziękowania autorom za okazaną pomoc przy opracowaniu materiałów histograficznych dotyczących Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Obaj wyróżnieni zostali Odznaką Honorową Karpackiego oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Podobnie uhonorowana została Konsul Gen. Republiki Węgier dr Adrienne Körmendy, która jednak z uwagi na obowiązki konsularne nie była w stanie wziąć udziału w tym wydarzeniu.
Wyróżniony został również sam Karpacki Oddział – na ręce jego komendanta płk. Stanisława Laciugi autorzy wręczyli patent Strażnika Pamięci Narodowej, oznaczony numerem 1.
Autor: Michał Tokarczyk
Źródło: tutaj
18-12-2018 We wtorek metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjął mieszkańców Krakowa, przedstawicieli instytucji, fundacji, organizacji i stowarzyszeń na przedświątecznym dniu otwartym w domu arcybiskupów krakowskich. Profesor Anna Stonawska wraz z z delegacją uczennic i uczniów naszego liceum złożyła metropolicie najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Relacja ze spotkania znajduje się na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej. Zdjęcia Joanna Adamik.
W dniu 8 grudnia br. w auli szkolnej odbył się międzyszkolny turniej brydżowy o Puchar Dyrektora II LO ufundowany przez Radę Rodziców. W zawodach zwyciężyła para uczniów naszego Liceum – Przemysław Pasiński z klasy 1A i Tomasz Ustrzycki z klasy 1G. Gratulujemy!
14-12-2018 W pracowni języka niemieckiego 25 panuje świąteczna atmosfera. Grupy języka niemieckiego z klas pierwszych tradycyjnie przygotowały ozdoby i kartki bożonarodzeniowe, a uczennice i uczniowie siedmiu grup językowych 1n6, 1D1, 2n1, 2n2, 2n6, 2n7 i 3D2 wybrali dziś najpiękniejszą kartkę. Zwyciężyła – z ilością punktów 193 – kartka oznaczona symbolem B przygotowana przez trzy uczennice klasy 1f 1D1. Opieka prof. Małgorzata Sobolewska. Wesołych Świąt!
W dniu 11 grudnia na basenie AWF, podczas zawodów pływackich „Licealiada” – Krakowska Olimpiada Młodzieży, reprezentanci naszego Liceum osiągnęli następujące wyniki:
dziewczęta drużynowo wywalczyły II miejsce – v – ce Mistrzostwo Krakowa
Drużyna w składzie:
Klimczyk Emilia, Grela Anna, Lemańska Aleksandra, Błoniarczyk Katarzyna, Myszkowska Julia oraz Węgrzyn Natalia
Tym samym zakwalifikowały się do zawodów wojewódzkich
Indywidualnie miejsca medalowe wywalczyły:
I miejsce w stylu dowolnym zajęła Natalia Węgrzyn kl.3f
II miejsce w stylu dowolnym zajęła Emilia Klimczyk kl. 1a
Reprezentanci szkoły – chłopcy wywalczyli drużynowo I miejsce – Mistrzostwo Krakowa
Drużyna w składzie:
Bruno Włodarczyk, Przemysław Suchan, Łukasz Suchan, Artur Saganowski, Maksymilian Docew oraz Arkadiusz Sionkowski
Reprezentacja chłopców również zakwalifikowała do zawodów wojewódzkich
Indywidualnie miejsca medalowe wywalczyli:
Bruno Włodarczyk 1 miejsce w stylu grzbietowym
Przemysław Suchan 3 miejsce w stylu klasycznym
Gratulujemy!
Opiekę nad zawodnikami sprawowała prof. Barbara Skawińska.
Poloneza czas zacząć. 11 XII 2018 r. w szkolnej auli odbył się konkurs online dla szkół ze znajomości „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Uczniowie II Liceum rozpoczęli walkę o punkty przy dźwiękach poloneza. Pytania konkursu głównego powstały na bazie pytań ELIMINATORA, a ich cechy to zwięzłość i konkretność. Jednorazowe podejście do konkursu zawierało 20 zadań otwartych i były one losowane dla każdego uczestnika indywidualnie. Jak wypowiadają się organizatorzy: „Pan Tadeusz – konkurs z cytatami online” to projekt nastawiony na masowe uczestnictwo, integrację środowiska szkolnego i wprowadzanie innowacji edukacyjnych. Zgłoszeni Uczestnicy przygotowują się do testu głównego i grają o tytuły mistrzowskie, ale też zapraszają do konkursu rodziców, nauczycieli i znajomych z social mediów, którzy zdobywają punkty dla nich, ich klasy i szkoły. Organizatorzy konkursem uczcili 220. rocznicę urodzin wieszcza, a także 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyniki zostaną przekazane Dyrekcji II Liceum do 22 XII 2018 r.
07-12-2018 W Samorządowym Przedszkolu nr 55 w Krakowie ponownie Sobieski czytał …
Tym razem uczennice z klasy 3j Natalia Czachor i Sabina Krakowska przeczytały grupie najmłodszych przedszkolaków fragmenty książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia i gotowanie”. Tekst był pretekstem do rozmowy z trzy i czterolatkami o ich ulubionych potrawach, a także o ich chęci pomocy rodzicom i dziadkom podczas gotowania. Imponujące jest zaangażowanie przedszkolaków i ich rozeznanie w tematyce kulinarnej, a radość na twarzach maluchów i emocjonalność w odbiorze czytanego tekstu są dla nas przypomnieniem jak ważne i korzystne jest czytanie. Organizacja i opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.
Wszyscy obdarowani cukierkami serdecznie dziękują za prezent!
Konkurs fotograficzny organizowany przez bibliotekę szkolną
SPRÓBUJ TO UCHWYCIĆ – TANIEC rozstrzygnięty!
I miejsce – Zuzanna Gawior, klasa 2e – „Freedom”
II miejsce – Julia Myszkowska, klasa 2h „Balans”
III miejsce – Emilia Zaczek, klasa 2e – „Wir tańca”
Gratulujemy
Pokonkursowa wystawa prac przed biblioteką szkolną.
Zapraszamy!
W środę 5 grudnia w ramach akcji Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach Politechnika Krakowska będzie gościć Partnerów organizacji The Bridge Foundation. Uczniowie Sobieskiego, którzy w zeszłym roku rozpoczęli współpracę z fundacją w projekcie „Edukacja Oknem na Świat”, będą czytali na spotkaniu fragment książki „Baśnie i dziwy, by świat był sprawiedliwy”. Zebranie będzie okazją do dyskusji na temat celów zrównoważonego rozwoju. Serdecznie zapraszamy!
W najbliższą sobotę 08.12.2018 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Wojewódzki Konkurs Chemiczny dla uczniów klas maturalnych i klas II-gich. W szkolnych eliminacjach do tego konkursu wzięło udział 70 uczniów. Zakwalifikowało się łącznie 49 osób – 25 z klas II i 24 z klas III.
Najlepsze wyniki w eliminacjach uzyskali:
Z klas II:
1.Wojciech Radzik kl. 2f
2.Michał Modrzejewski kl. 2b
3.Jakub Morys kl. 2f
Opieka: prof. Iwona Dolnicka
Z klas III:
1.Jakub Słyk kl. 3b
2.Daria Zboroch kl. 3b
Opieka: prof. Barbara Pac
3.Rafał Wilkołek kl. 3c
Opieka: prof. Agata Zegar
4.Natalia Węgrzyn kl. 3f
Opieka: prof. Agata Patriak
Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników!
Urodził się 19 grudnia 1876 r. w miejscowości Pławowice, położonej około 40 km od Krakowa. W latach 1890-1899 uczęszczał do III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Po maturze Antoni Wilk zapisał się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie podjął studia z matematyki i fizyki. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najwyższych odznaczeń państwowych II Rzeczpospolitej, za swoje osiągnięcia naukowe, w szczególności za odkrycia komet (Peltier-Wilk listopad 1925, Wilk luty 1930, Wilk marzec 1930, Wilk-Peltier luty 1937). Astronom otrzymał również medale przyznawane odkrywcom nowych komet przez American Society of Pacific. Więcej tutaj
29 listopada br. w garnizonie rzeszowskim zostały zapoczątkowane uroczystości związane z 100. rocznicą utworzenia 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, który jako pierwsza w pełni narodowo świadoma jednostka w WP, powstał 1 grudnia 1918 r. w Nowym Sączu. Pułk ten wsławił się zajęciem Kijowa w czasie wojny bolszewickiej w 1920 r., a następnie udziałem w wykonaniu decydującego o pogromie armii sowieckich manewru znad Wieprza, opracowanego przez Józefa Piłsudskiego oraz tzw. operacji niemeńskiej w jesieni 1920 r.
1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, dowodzony przez płk. Rafała Iwanka i wchodzący w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, jest spadkobiercą tradycji tego legendarnego sądeckiego pułku. Uroczystości rocznicowe odbywające się w dniach 29 listopada -1 grudnia 2018 r. obejmują m. in. prelekcje na temat historii pułku, prezentacje uzbrojenia rzeszowskiego batalionu, pokazy walki wręcz i inne atrakcje na terenie koszar. Przy tej okazji odznaczono również pamiątkowymi medalami osoby zasłużone w propagowaniu prawdy historycznej i kultywowaniu pamięci o pułkach podhalańskich. Wśród odznaczonych znalazł się dr Tomasz Podgórski, autor wielu publikacji w tym zakresie. Serdecznie gratulujemy!
KAŻDY JEST INNY …
wystawa prac plastycznych
Emilia Zaczek, klasa 2e
ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ