30-11-2018 Od środy 28 listopada br. uczennice i uczniowie grup 3D1 oraz 3D2 brali udział kolejno w części pisemnej SK oraz w etapie ustnym egzaminu języka niemieckiego DSD II. Przewodniczącym komisji był Pan Ralf Auris. Jesteśmy pierwszą szkołą w Krakowie, która ma za sobą cały egzamin. Cieszymy się, że wszyscy zdający uzyskali w części ustnej wynik pozytywny i czekamy do wiosny 2019 na wyniki wypracowania SK, rozumienia ze słuchu HV i czytania ze zrozumieniem LV. Opieka prof. Paweł Szulecki i prof. Małgorzata Sobolewska. Poczęstunek w czasie egzaminów ufundowała Rada Rodziców II LO – bardzo dziękujemy!
W dobiegającym końca Roku Polskiej Geografii ogłaszamy kolejną edycję konkursu geograficznego. Tym razem hasło przewodnie zmagań wszystkich pasjonatów geografii brzmi: „Europa jak… Polska”. Zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich w Krakowie do przygotowywania prac, w których należy wskazać analogie pomiędzy obiektami/miejscami występującymi w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Informacje na temat konkursu dostępne są w Regulaminie.
Regulamin do pobrania tutaj
Karta zgłoszenia do pobrania tutaj
26-11-2018 Klasa 2e o profilu artystyczno-architektonicznym gościła dziś w w Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Kraków na wystawie fotografii „Stopklatka” autorstwa Anny Stankiewicz. Autorka zrealizowała cykl fotografii poświęcony klatce schodowej w krakowskiej architekturze – w trakcie wystawy zostały zaprezentowane najciekawsze z nich. Opieka prof. Małgorzata Sobolewska.
24-11-2018 Dziś odbył się pierwszy etap 65 Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej. Brało w nim udział 944 uczniów liceów i techników chemicznych z całej Polski. Do 2 etapu zakwalifikowało się 347 osób. Z radością informujemy, że do 2 etapu zakwalifikował się również uczeń naszej szkoły Wojciech Radzik kl. 2f pod opieką prof. Iwony Dolnickiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dwudniowych zawodach drugiego stopnia 01 i 02 lutego 2019 r.
W dniu 7 listopada br. odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego. Nowym przewodniczącym SU został Mikołaj Marcinowski z kl. 2h. Do momentu zaprzysiężenia obowiązki Prezydenta Liceum pełniła Anna Kulma z kl. 3j. Dziękujemy dotychczasowemu SU za pracę na rzecz Szkoły. Mikołajowi i nowemu SU życzymy samych sukcesów!
Skład nowego Samorządu Uczniowskiego:
W dniach 13-15 listopada br. klasy 1e oraz 2e wyjechały na wycieczkę programową „Arcydzieła malarstwa – wiedeńskim szlakiem wystaw i galerii”. Byliśmy między innymi na wzgórzu Kahlenberg, skąd 12 września 1683 r. król Polski Jan III Sobieski poprowadził armie sprzymierzone na odsiecz stolicy Austrii. Przeszliśmy przez centrum Wiednia, zwiedziliśmy Katedrę św. Stefana, Kościół św. Augustyna, kamienicę Hundertwasserhaus, Galerię Sztuki Albertina, Belweder Górny i Dolny, zamek Schönbrunn, Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Przyrodnicze. W Wiedniu trwają już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Organizacja wyjazdu prof. Katarzyna Jedynak, prof. Agata Reichert-Zaczek, prof. Małgorzata Sobolewska i prof. Urszula Batorska.
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.
Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Na różne sposoby polskie elity starały się zaszczepić wśród chłopów i robotników polską świadomość narodową, rozwijając różnorodne formy samokształcenia i starając się bronić języka polskiego w szkolnictwie. Postulat odbudowy państwa polskiego miały w swych programach wszystkie liczące się polskie partie polityczne. Centrum polskiego życia narodowego stała się ciesząca się od lat 60. XIX w. szeroką autonomią polityczną Galicja. Tam schronienie znajdowali ścigani w zaborze rosyjskim aktywiści, działały swobodnie polskie partie polityczne, a w szkolnictwie, administracji i sądownictwie używano języka polskiego. Hucznie obchodzono tu polskie święta narodowe takie jak rocznice wybuchu powstań narodowych czy ustanowienia konstytucji 3 Maja. Więcej: tutaj
Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej materiałów promocyjnych związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Beneficjent: Gmina Miejska Kraków
Prowadzi projekt: „Małopolska Chmura Edukacyjna III w Gminie Miejskiej Kraków” numer RPMP.10.01.04-12-0097/18-00
Celem projektu jest organizacja zajęć on-line oraz kół naukowych przy współpracy krakowskich wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny) oraz liceów i techników, których planowanym efektem będzie podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z krakowskich szkół, w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych, przedsiębiorczości oraz języków obcych.
Wartość projektu: 369 865,79 zł
Kwota dofinasowania: 351 043,06 zł (trzysta pięćdziesiąt jeden czterdzieści trzy zł 06/100)
Realizatorzy projektu:
Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie, ul. Ułanów 9, 31-450 Kraków
I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, ul. Plac na Groblach 9. (tel. 012 422-96-79)
II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana II Sobieskiego w Krakowie, ul. Sobieskiego 9. (tel. 012 633-73-92)
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, os. Wysokie 6.(tel. 012 648 42 76)
V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, ul. Studencka 12. (tel. 012 422 92 31)
VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, ul. Skarbińskiego (tel. 012 637 42 91)
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, ul. Grzegórzecka 24. (tel. 012 421 15 71)
X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Wróblewskiego 8. (tel. 012 633 11 97)
Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie, ul. Krupnicza 44. (tel. 012 422 32 20)
Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie, ul. Monte Casino 31. (tel. 012 269 15 57)
Zespół Szkół Gastronomicznych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Krakowie, os. Złotej Jesieni 16. (tel. 012 644 50 19)
Zespół Szkół Geodezyjno- Drogowych i Gospodarki Wodnej im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, ul. Lea 235. (tel. 012 637 46 69)
Zespół Szkół Mechanicznych im. Szczepana Humberta w Krakowie, al. Mickiewicza 5. (tel. 012 422 64 43)
W biurze projektu (oraz u pozostałych realizatorów): Ułanów 9, 31-450 Kraków – dostępny regulamin i wszystkie dokumenty projektowe.