Sobieski w Słowackim III

Po raz trzeci uczniowie II LO w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w projekcie Teatru im. J. Słowackiego Klub Wyspiańskiego. 23 października br. uczniowie klas I i II oglądali spektakl Teatr w Krakowie. Prolog w reżyserii Remigiusza Brzyka, byłego dyrektora artystycznego Teatru Powszechnego w Warszawie. Spektakl, wykorzystując konwencję podróży, poprowadził widzów przez najciekawsze wydarzenia historyczne związane z Teatrem im. Słowackiego od momentu jego powstania aż po II wojnę światową. W zamyśle reżysera miał być  dyskusją z historią, ale także próbą uchwycenia czegoś tak ulotnego i nieokreślonego jak marzenie. Marzenie o teatrze zadającym pytania, poszukującym i prowokującym do dyskusji.

Integralną częścią wizyty w teatrze było jego zwiedzanie. Uczniowie mieli okazję poznać barwną historię jednego z najpiękniejszych teatrów w Europie i osób z nim związanych,  niezwykłą architekturę obiektu i sceniczne obyczaje.

Trzecią część spotkania stanowiła dyskusja  na temat sztuki. Aktorzy i uczniowie rozmawiali o granicach wolności w sztuce, o odbiorze dzieła teatralnego przez widza. Zastanawiali się, czym jest sztuka, jaka powinna być: radykalna, szczera, prawdziwa …?

Konkluzją było stwierdzenie, iż piękne w sztuce jest to, że może być ona różnie odbierana. Ilu widzów, tyle odczuć, interpretacji. Ważne jest bowiem spotkanie drugiego, innego człowieka w sztuce i poprzez sztukę. Teatr  zaprasza do rozmowy, zachęca do ciągłego poszukiwania, upomina się o wolność wypowiedzi.

Kilka dni później, 26 października,  uczniowie klas III obejrzeli spektakl Wesoły jestem. Poezja z muzyką i proza życia bez muzyki według Stacha Wyspiańskiego. Opiekę artystyczną nad przedstawieniem sprawował Bartosz Szydłowski, a jego producentem był absolwent II LO w Krakowie Bartosz Jelonek. Dynamiczna muzyka Andrzeja Bonarka podkreślała wymowę gorzkich słów poety i autora listów opowiadających o chorobie, biedzie, wątpliwościach, wielkich planach, życiowych porażkach, miłości i nienawiści do Krakowa i jego mieszkańców. Widzowie obserwowali starcie wielkiej poezji z prozą życia.

Dopełnieniem przedstawienia była opowieść o Teatrze Słowackiego i jego związkach z Wyspiańskim, przestawiona przez dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego. Widzowie mieli okazję zobaczyć nową kurtynę w teatrze, nazwaną kurtynę Stanisława Wyspiańskiego. Została ona wykonana przez Tadeusza Bystrzaka, malarza i scenografa, który twórczo wykorzystał szkic artysty zatytułowany „Z moich fantazji” .

Dyskusja po spektaklu, poprowadzona przez filozofa prof. Piotra Augustyniaka, koncentrowała się wokół osobowości Wyspiańskiego. Zgromadzeni zastanawiali się, czy może być on wzorcem dla młodego człowieka, czy może przyczynić się do kształtowania jego postaw życiowych, ale również stawiali sobie pytania: czym jest tworzenie, czy pomimo porażek warto robić to, w co się wierzy i co sprawia radość. Młodzi widzowie podkreślali,  że warto realizować marzenia, mieć pasje, podążać własną drogą, choć może być ona kontrowersyjna i niepopularna w dzisiejszym świecie. Warto robić coś po swojemu, choć  może się to spotkać z niezrozumieniem ze strony innych ludzi.

Miłym dopełnieniem spotkania było ogłoszenie  wyników Międzyszkolnego konkursu na esej: Jak Stanisław Wyspiański skomentowałby „Wyzwolenie” w reżyserii Radka Rychcika? Finalistami zostali: ubiegłoroczny uczeń klasy 3j – Jan Machejek (opieka prof. Anna Czepiec-Mączka) oraz Wiktoria Tolarczyk z klasy 3d (opieka prof. Jolanta Piwowońska). Nagrodą są vouchery do Teatru im. Słowackiego oraz  wydrukowanie prac w Magnesie, internetowym dodatku do Dziennika Polskiego.

Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka

październik 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 467
W tym tygodniu: 3875
W sumie: 5191931

bip