Prof. Tomasz Podgórski odznaczony medalem Pro Patria

Dyrekcja II LO informuje, że decyzją szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych min. Jana Józefa Kasprzyka medalem Pro Patria został odznaczony dr Tomasz Podgórski. Wymieniony medal przyznaje się za postawę patriotyczną i szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP i utrwalaniu prawdy historycznej.

Uroczysta dekoracja odbyła się 13 IV 2018 r. w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w historycznych koszarach legendarnego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Z umocowania min. Kasprzyka dekoracji dokonał przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie dyr. Jerzy Giza w asyście komendanta jednostki płk. Stanisława Laciugi, oficerów i młodzieży szkolnej. Obecni był także d-ca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa ppłk. Rafał Iwanek oraz przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski. Po dekoracji odbyła się prelekcja z prezentacją bogatego zestawu archiwalnych zdjęć na temat historii sądeckich podhalańczyków od momentu powstania pułku w 1918 r. poprzez jego udział w wojnie bolszewickiej, pokojową służbę garnizonową aż po kampanię polską 1939 r. Wygłosili ją wspólnie dyr. Jerzy Giza, dr Wojciech Moś i dr Tomasz Podgórski.

Szkolny konkurs geograficzny GEO-EKSPERT

25 kwietnia Młodzi Pasjonaci Geografii odebrali nagrody podczas uroczystego zakończenia I edycji Konkursu. Pierwszą Geo-Ekspertką II LO została Agnieszka Welian z kl. 3h. Główną nagrodą była wycieczka do Pragi. Do stolicy Czech pojechała również laureatka drugiego miejsca – Anna Kwaśnicka z kl. 3e. Na podium stanął ponadto Tomasz Mucha z kl. 1j.

Na ostatnie – ósme pytanie – prawidłowo odpowiedzieli: Zuzanna Gołujuch, Agnieszka Welian, Anna Kwaśnicka, Jakub Skupień, Małgorzata Majewska, Władysław Sokołowski i Tomasz Mucha. Odpowiedzi na wszystkie pytania dostępne tutaj.

Wyniki Geoekspert 2017-2018

Serdecznie dziękujemy Sponsorom, którzy docenili geograficzną pasję Sobieszczaków. Nagrody były naprawdę wyjątkowe, a dzięki niezwykłej wręcz życzliwości firm i osób indywidualnych było ich bardzo dużo. Podziękowania kierujemy do:
Pierwszej Damy RP – za nagrody książkowe,
biura podróży Relax i firmy Geopartner – fundatorów wycieczek do Pragi,
Redaktora Naczelnego czasopisma „Poznaj swój kraj” – za prenumeraty czasopism oraz wejściówki do Jaskini Wierzchowskiej,
sklepu turystycznego EverTrek – za bony podarunkowe,
firm YES, Lilou oraz Geoprofil z Krakowa – za bransoletki dla uczestniczek Konkursu,
sklepu internetowego eplakaty – sponsora geograficznych plakatów,
krakowskich restauracji: Ukraińskie Smaki i Moaburger – za kulinarne vouchery,
manufaktury cukierków Ciuciu – fundatora słodyczy,
sklepu podróżnego Goforworld – za nagrody książkowe i koszulki,
firmy BurdaInternational – za prenumeratę czasopisma Traveler,
Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – sponsora Karty Wolnego Wstępu do wszystkich Odziałów Muzeum,
Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach – za karnet na seans w Planetarium,
firmy Buttonfly – za przypinki z logo Konkursu,
Muzeum Geologicznego w Warszawie i księgarni Bonito – za nagrody książkowe,
szlifierni Ametrix – za brelok z minerałem,
a cukierni Consonni – za tort.
Laureaci otrzymali również okazy minerałów, które przekazali na ten cel: pan Piotr Olejniczak – Kustosz Muzeum Geologicznego w Krakowie oraz pan Andrzej Górny z Muzeum Geologicznego AGH. Darczyńcami byli ponadto: pan Dariusz Zdziech – z IBiDW UJ, pan Michał Kowalik – z księgarni Legolas oraz Rada Rodziców II LO.
Na koniec z radością ogłaszamy, że Redaktor Naczelny czasopisma „Poznaj swój kraj” zgodził się objąć honorowym patronatem następną edycję Konkursu. Zatem do zobaczenia za rok!

Organizacja: prof. Eliza Wojtasik

Relacja z 49. Festiwalu Małych Form Teatralnych

Za nami 49. Gala FMFT! 12 kwietnia po raz kolejny w Teatrze Groteska przeżyliśmy niezapomniane chwile.
Organizacja: prof. Irena Augustyńska oraz prof. Leszek Mrugalski

A już za rok Wielka Gala 50. FMFT w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie!

Pożegnanie klas III

 

W dniu 27 kwietnia na dziedzińcu szkolnym odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych maturzystów. Dyrektor Liceum pan Marek Stępski w pięknych słowach podkreślił wagę i rolę talentów w życiu człowieka. Życzenia dla maturzystów złożyli przedstawiciel Prezydium Rady Rodziców pan Janusz Chrabota, Prezydent Szkoły w roku 2017 Jędrzej Kurek, obecna Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Anna Kulma. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod popiersiem patrona Liceum Króla Jana III Sobieskiego. Uczniowie wyróżniający się w nauce, olimpijczycy, laureaci konkursów, członkowie Samorządu Uczniowskiego i wybitni sportowcy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Tradycyjne „Gaudeamus igitur” wykonał Chór II LO pod dyrekcją prof. Agnieszki Treli-Jochymek. Uroczystość przygotowały klasy 2d (prof. Urszula Batorska) oraz 2j (prof. Aleksandra Musiał).

Zespół z II LO zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy o zarządzaniu

2424-04-2018 Na Wydziale Zarządzania Akademii-Górniczo Hutniczej w Krakowie odbyła się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Oleanpiada – Lean management”. Wydarzenie składało się z 3 głównych etapów. W ramach pierwszego etapu uczestnicy wzięli udział w interaktywnym quizie zawierającym kilkadziesiąt pytań z zakresu Lean Management. Następnym etapem były Symulacje Produkcyjne z wykorzystaniem wiedzy z zakresu Lean w praktycznych zadaniach. Ostatni etap to Audyt stanowiska pracy i usprawnienia procesu symulacji.
I miejsce zajęła drużyna złożona z uczennic klasy ekonomiczno-menedżerskiej 1d w składzie: Anna Dudek, Barbara Gaweł-Kucab, Weronika Gończ, Karina Rzegotka, Martyna Stelmaszak, Dominika Waga i Iga Zawicka. Serdecznie gratulujemy!

Opieka dr Wioletta Nogaj
Zdj.: Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie AGH.

Michał Kurczych z klasy III b finalistą kolejnej olimpiady

Z przyjemnością informujemy, że Michał Kurczych z klasy 3b zajął IV miejsce w Olimpiadzie Wiedzy o Biznesie i Innowacjach i uzyskał tytuł finalisty.

Więcej o olimpiadzie tutaj

Michał jest również tegorocznym finalistą Olimpiady Przedsiębiorczości.

Serdecznie gratulujemy!

Laur Olimpijski Miasta Krakowa dla Laureatów 2016/2017


24-04-2018 W Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się dziś uroczystość wręczenia dyplomów i nagród za szczególne osiągnięcia w konkursach, turniejach i olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2016/2017. Laureaci otrzymali gratulacje od Wiceprezydent Miasta Krakowa do spraw Edukacji i Sportu, Pani Katarzyny Król, a byli nimi: Piotr Dziewałtowski-Gintowt, Olga Kośmidek, Maciej Morawiec, Mateusz Palimąka, Franciszek Pawłowski, Adrian Zagórski i Jakub Zaręba. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia! Zdjęcia: Wiesław Majka, Oto Fotokronika Miasta Krakowa.

Udział w międzynarodowym projekcie języka niemieckiego

Międzynarodowy Konkurs Projektów Uczniowskich „Begegnung mit Osteuropa” obchodził w tym roku 65 urodziny. W tegorocznym konkursie brały udział trzy uczennice z klasy artystyczno-architektonicznej 1e i jednocześnie grupy języka niemieckiego 1n7 z projektem p.t. „Erfülle deine Träume – Spełnij swoje marzenia” pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej.

Relacja z etapu centralnego 44 Olimpiady Geograficznej

22-04-2018 Finał 44 Olimpiady Geograficznej odbył się w Zamościu z udziałem wiceministra edukacji Maciej Kopcia. Do tegorocznej edycji Olimpiady Geograficznej przystąpiło 1872 uczniów z 446 szkół z całej Polski. W zawodach finałowych w Zamościu udział wzięło w sumie 123 uczestników. Rozwiązywali oni testy pisemne, brali udział w drużynowym konkursie terenowym oraz zajęciach terenowych na Roztoczu. Tytuł Finalisty zdobył Eryk Faracik kl. 2a, uzyskując już w drugiej klasie wynik 100% z matury z geografii 2019 i dodatkowe uprawnienia podczas rekrutacji na wyższe uczelnie w Polsce. Serdecznie gratulujemy!
Zdj.:Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pozdrowienia z wymiany z Holandią!


W dniach 20-26 kwietnia 17 uczniów naszej szkoły pod opieką prof. Elżbiety Potępy oraz prof. Anny Szefer przebywa na wymianie międzynarodowej z Bonhoffer College w miejscowości Castricum w Holandii. Zwiedziliśmy już Amsterdam. Czekają na nas tulipany i wiatraki. Pozdrawiamy serdecznie – hartelijk begroeten!

Pan Dyrektor na zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UJ

Na ostatnich zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UJ grupę Sobieszczaków walczących z analizą kationów i anionów odwiedził Pan Dyrektor Marek Stępski.
Pan Dyrektor szybko zmienił rolę z biernego obserwatora zajęć na rzecz czynnego ich uczestnika. Jak widać na załączonym obrazku.

Więcej o tegorocznych Ćwiczeniach laboratoryjnych po ich zakończeniu (czyli jak zwykle w czerwcu).

XII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny – Finał

Instytut Chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w tym roku szkolnym już po raz dwunasty był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego.W I etapie, w którym należało rozwiązać zestaw zadań, wzięło udział 223 uczniów z 43 szkół. Do etapu II – laboratoryjnego – zostało zakwalifikowanych 30 najlepszych uczestników Konkursu, a wśród nich dwoje Sobieszczaków – Dominika Kondyjowska (3g) i Marcin Zabiegaj (3g). Oboje świetnie poradzili sobie z analizą zawartości probówek –  Dominika za rozwiązanie części laboratoryjnej uzyskała maksymalną liczbę punktów, a Marcin niewiele mniej. Ostatecznie oboje uzyskali tytuł Finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego.

Serdecznie gratulujemy !
Uczniami opiekują się prof. Agata Zegar i prof. Barbara Pac.

Wiktoria Sadkiewicz oraz Aleksandra Bułas laureatkami XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim!

Dwie uczennice klasy 3f – Aleksandra Bułas oraz Wiktoria Sadkiewicz (opieka prof. Katarzyna Kamizela oraz prof. Bogdan Kozak) reprezentowały nasze Liceum w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

 

Obie zdobyły wysokie miejsca, a nagrodami były indeksy na wybrane kierunki. Wiktoria będzie studiowała na Wydziale Prawa i Administracji  (prawo własności intelektualnej i nowych mediów), a Ola ma zapewnione miejsce na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Serdecznie gratulujemy!

Etap centralny 42 Olimpiady Języka Angielskiego

Z przyjemnością informujemy, że Jakub Pec kl. 1d został Finalistą 42 Olimpiady Języka Angielskiego, uzyskując już w pierwszej klasie wynik 100% z matury z języka angielskiego 2020 i uprawnienia podczas rekrutacji na wyższe uczelnie w Polsce, w tym m.in. już teraz indeks filologii angielskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opieka prof. Alicja Figiel. Serdecznie gratulujemy!
Uprawnienia olimpijczyków na wybranych uczelniach zebrane są tutaj

Zajęcia laboratoryjne z chemii na Akademii Górniczo-Hutniczej

Dobiegł końca kolejny cykl zajęć laboratoryjnych z chemii w ramach współpracy naszego Liceum z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Pierwsza część – 15 godzin lekcyjnych przygotowujących, prowadzona była przez prof. Wojciecha Biedermana, a druga – 15 godzin ćwiczeń laboratoryjnych,  przez pracownika WIMiC oraz prof. Agatę Patriak. W zajęciach uczestniczyło 12 uczniów klas drugich, którzy  samodzielnie wykonywali ćwiczenia z analizy jakościowej.  A oto jak wyglądała ich praca w laboratorium chemii analitycznej WIMiC:

 

Szkolny Konkurs Geograficzny GEO-EKSPERT

Pytanie 8
Z racji tego, iż rok 2018 został ogłoszony Rokiem Polskiej Geografii, ostatnie konkursowe pytanie dotyczy wkładu Polaków w rozwój światowej myśli geograficznej. Zadanie: uzupełnijcie poniższy tekst, podając imiona i nazwiska sławnych polskich odkrywców i podróżników. Odpowiedzi przysyłajcie na sobieskigeoekspert@interia.pl w ciągu 24 godzin.
Młody Pasjonat Geografii z Sobieskiego wyruszył w daleką podróż. Trasa wiodła z legendarnego grodu Kraka, gdzie w w 1849 r. utworzono pierwszą w Polsce Katedrę Geografii. Kierował nią … (1). Zanim Sobieszczak opuścił miasto, udał się jeszcze do jednej z wyższych uczelni, której patronem jest … (2) – autor słynnego dzieła „O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski”. Następne kroki skierował ku północnemu – zachodowi kraju, gdzie odkrycie największych złóż rudy miedzi w Europie uczyniło Polskę światowym potentatem w produkcji miedzi i srebra. Dokonał tego nie kto inny, jak sławny absolwent Sobieskiego – … (3).
Kolejnym kontynentem, po którym podróżował Młody Pasjonat Geografii, była Ameryka Południowa. Sobieszczak – wytrawny górski wędrownik – zdobył szczyt Cerro Quimal (4278 m n.p.m.) w chilijskim paśmie Andów nazwanych na cześć polskiego geologa z XIX w. Był nim … (4). Strudzony wspinaczką mógł potem część podróży odbyć słynną koleją transandyjską, zaprojektowaną przez polskiego inżyniera … (5). Zaintrygowany wiadomościami na temat Amazonki wybrał się jeszcze do źródeł tej rzeki, aby zobaczyć obelisk z pamiątkową tablicą o treści: „Tu rodzi się Amazonka, największa rzeka świata. Ustaliła to w 1996 r. naukowa polsko-włosko-rosyjsko-peruwiańska wyprawa kierowana przez … (6)”.
W Ameryce Północnej Młody Pasjonat Geografii odwiedził tylko jedno miejsce – Uniwersytet Stanowy w Pensylwanii – gdzie wysłuchał wykładu radioastronoma, współodkrywcy pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego – … (7). Zafascynowany astronomią powrócił do Krakowa i od razu udał się do obserwatorium, aby podziwiać pierścienie Saturna.
Prawidłowe odpowiedzi na pytanie siódme przysłali: Agnieszka Welian, Tomasz Mucha, Anna Kwaśnicka oraz Julia Sałaja, którzy rozpoznali zarówno minerał jak i skałę. Częściowo na pytanie odpowiedziały: Zuzanna Gołojuch, Ewa Bubula oraz Małgorzata Majewska.

Julian Frysztacki po raz trzeci w finale Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu

Z radością informujemy, że Julian Frysztacki – uczeń klasy 3f (opieka prof. Katarzyna Kamizela) został laureatem w Ogólnopolskim Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej za reportaż pt. „Bajzel na grudzie”.
Julian otrzymał Nagrodę Wojewody Dolnośląskiego za  reporterską dociekliwość i konsekwencję w dokumentowaniu tematu pozostałości po śląskiej kopalni Mysłowice.

Po raz 17. jurorzy wskazali 11 najlepszych młodych reportażystów w Polsce. Przyjechali oni na Finałową Galę z Białegostoku, Jarosławia, Radomia, Radomska, Tarnowskich Gór, Krakowa i Wolsztyna. Patroni konkursu obdarowali młodych ludzi cennymi nagrodami, a wydawnictwa – jak co roku – obsypały książkami zdolnych licealistów i ich nauczycieli. Wszyscy finaliści zostali wyróżnieni również szczególnym upominkiem – biżuterią  zaprojektowaną i wykonaną przez p. Sławomira Dereckiego, artystę jubilera, który dodatkowo ugościł nas na warsztatach w swojej galerii w Sky Tower. Zobaczyliśmy, jak powstaje jubilerskie dzieło sztuki. Podczas dwudniowego pobytu we Wrocławiu odbyły się również warsztaty z jurorami, zwiedzanie  Muzeum Teatru, koncert w Narodowym Forum Muzyki oraz  spotkanie z  dr. hab. prof. UWr Arkadiuszem Lewickim (jurorem Turnieju), który opowiadał „Jak mówić o miłości…” Julianowi serdecznie gratulujemy! Więcej tutaj

Dni Otwarte 2018

Drodzy Gimnazjaliści,
Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć w naszym Sobku!
Trzymamy kciuki za wyniki egzaminów i do zobaczenia we wrześniu!

Organizacja: dyr. Wioletta Nogaj

Warsztaty architektoniczne nr 2

13
13-04-2018 W piątek klasa 1e o profilu architektoniczno-artystycznym oraz zainteresowani uczniowie z innych klas brali udział po raz drugi już w warsztatach architektonicznych zorganizowanych dla uczniów szkół średnich przez Akademię Krakowską im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których mieli do zrealizowania konkretne zadania projektowe, m.in. projektowanie pawilonu wystawienniczego czy plomby w historycznej zabudowie. Zajęcia odbywały się pomocą studentów pod opieką nauczycieli akademickich z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych. Opieka ze strony szkoły: prof. Katarzyna Jedynak i prof. Agata Reichert-Zaczek.

I miejsce w Konkursie Piosenki Francuskiej

13-04-2018 Z radością informujemy, że nasza uczennica Wiktoria Jurczyk kl. 2h wygrała XIV Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej (kategoria 15-18 lat), który odbył się na deskach scenicznych Domu Kultury im. A. Bursy na Os. Tysiąclecia. Wiktoria wykonywała utwór Louane pt.”Je vole”. Opieka: prof. Anna Mazan-Stachura. Serdecznie gratulujemy!

Zdj.: www.krakow.pl Konkurencja przebiegała w trzech kategoriach: 6-10 lat, 11-14 lat, 15-18 lat. Zwycięzcy zostali wyróżnieni możliwością udziału w festiwalu regionalnym w Bańskiej Bystrzycy, Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa, nagrodami ufundowanymi przez Instytut Francuski w Krakowie oraz bezpłatnym, intensywnym kursem nauki języka francuskiego w Instytucie. Można ich będzie także usłyszeć podczas czerwcowego Święta Ulicy Stolarskiej.

Europejski Konkurs EChemTest dla uczniów – finał części krajowej

Część krajowa Europejskiego Konkursu EChemTest dla uczniów organizowana jest przez centrum testowe EChemTest działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest ona dwuetapowa – uczestnicy etapu I rozwiązują test Chemia Ogólna -poziom 1, a finaliści dodatkowo test Chemia Ogólna -poziom 2.

Laureatką części krajowej Konkursu została Oliwia Madej z klasy 3d (opieka – prof. Barbara Pac), a   wyróżnienia zdobyli Kamil Pyla z klasy 3i i Wojciech Sołtys z klasy 3g (opieka – prof. Agata Zegar).

Oliwia będzie reprezentowała nasz kraj podczas europejskiego finału konkursu, który odbędzie się już w najbliższy poniedziałek.

Powodzenia!

Dzień Języka Niemieckiego 2018


12-04-2018 Dziś odbył się Dzień Języka Niemieckiego przygotowany przez Aleksandrę Kielar z klasy 2f we współpracy z zespołem nauczycieli języka niemieckiego. Dziękujemy Wszystkim za liczny udział w atrakcjach.

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 120
W tym tygodniu: 5737
W sumie: 5225573

bip