W następstwie Wiktorii Wiedeńskiej, pod Parkanami (obecne Štúrovo, miasto na granicy Słowacji i Węgier) 7 i 9 października 1683, odbyły się kolejne z bitew dowodzonych przez Jana III Sobieskiego, z których druga zakończyła się zwycięstwem nad armią osmańską.
W ramach edukacji historycznej i tradycji związanych z patronem szkoły, a także w związku z przyjęciem patronatu honorowego nad budową pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu (zainicjowanej i koordynowanej przez Komitet Budowy Pomnika pod przewodnictwem Piotra Zaparta) w sobotę 7 października uczennice i uczniowie Liceum pod opieką prof. Katarzyny Prałat uczestniczyli w obchodach rocznicy.
Po mszy w bazylice św. Wojciecha (strona węgierska) złożono kwiaty pod pomnikami Króla Jana III Sobieskiego w Štúrovie oraz w Esztergom. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele organizacji polonijnych, władz państwowych, Bractwa Kurkowego, stowarzyszeń akademickich, jak i młodzież wraz z nauczycielami ze szkół im. Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu (szkoła przy Ambasadzie Polskiej) oraz w Wolbromiu. Uroczystości zakończyły się wspólnym obiadem na statku z widokiem na malownicze zakole Dunaju. Tekst opracowała prof Katarzyna Prałat.
Astronomia, to przede wszystkim nauka obserwacyjna. W warunkach jakie stwarza miasto trudno o dobre obserwacje, zatem Sobieszczacy wybrali niekonwencjonalny sposób poznawania nieba – w przenośnym planetarium Bajkonur. Dziś szkolna aula stała się miejscem, gdzie uczniowie rozszerzeń geograficznych oraz niektórych klas pierwszych rozpoczęli naprawdę ciekawą i wciągającą przygodę z nauką o kosmosie.