Komunikat: wyniki wyborów Prezydenta SU II LO

W dniu 27 października br. do Organu odwoławczego od decyzji Komisji Wyborczej wpłynęło odwołanie od wyników wyborów prezydenckich w naszym Liceum, złożone przez jednego z mężów zaufania. Odwołanie zostało pozytywnie rozpatrzone przez Organ odwoławczy. Nie będzie zatem II tury wyborów prezydenckich. Anna Kulma, uczennica klasy 2j, zwycięża w I turze. Ania zdobyła 51 % ważnych głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 48 %.
Aniu, serdecznie gratulujemy!
O terminie zaprzysiężenia poinformujemy wkrótce.

VIII miejsce na Mistrzostwach Świata Tańca w Kopenhadze

Uczennice Zuzanna Garścia kl. 2d, Julia Zaitz kl. 1d i Weronika Zaitz kl. 1e wróciły z Danii z Mistrzostw Świata w Tańcu Hiphop-, Electric boogie- and Break-dance 2017. W kategorii hip-hop formacja New Wena X, w której tańczą nasze uczennice, zajęła 8 miejsce na świecie. Serdecznie gratulujemy!

Jerzy Turowicz Absolwentem października

Jerzy Turowicz urodził się 10 grudnia 1912 r. w Krakowie.  Ukończył III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego. Studiował na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej oraz na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Był redaktorem naczelnym „odrodzeniowego” biuletynu „Dyszel w głowie”, krakowskiego dziennika chadeckiego „Głos Narodu”. W latach 90. jego różnorakie zasługi zostały nagrodzone – w 1994 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego. Więcej tutaj.

Remont biblioteki szkolnej

Dobiegł końca remont biblioteki szkolnej. Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z licznych zbiorów.

Pozdrowienia z wycieczki do Grecji

W dniach 2-11 października uczniowie klas 3f oraz 3h wraz z opiekunami prof. B. Kozakiem oraz prof. L. Mrugalskim przebywali na wycieczce w Grecji. Wycieczka została zorganizowana we współpracy z Instytutem Tradycji Reczypospolitej i Samorządu Terytorialnego. Zwiedzono m. in. Ateny, prawosławne klasztory w Meteorach, miasteczko Litochoro, Park Narodowy Olimpu.

61. rocznica Powstania 1956 roku

W dniu 23 października 2017 r. w dużej  auli Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie odbył się uroczysty koncert z okazji święta narodowego Republiki Węgierskiej w 61. rocznicę Powstania 1956 roku. Wykonawcami byli dwaj wirtuozi gry na cymbałach: Miklós Lukács i Jenő István Lisztes, którzy w kunsztowny i dynamiczny sposób wykonali wiązankę utworów takich autorów jak Zoltán  Kodály, János Hary i Béla Bartók (m. in. Pod górami Csitár, Pieśń wieczorna i Seklerski wieczór).

Obecni byli przedstawiciele władz Krakowa, politycy, ludzie nauki, kultury i członkowie arystokracji, których wszystkich łączy poczucie wielkiej sympatii dla Węgier i świadomość wagi bliskości naszych krajów. Wobec niemożności przybycia z uwagi na nawał obowiązków dyr. Marka Stępskiego, Liceum Sobieskiego reprezentował dr Tomasz Podgórski.

Gospodarzem uroczystości była Konsul Gen. Republiki Węgierskiej w Krakowie dr Adrienne Körmendy, która w serdecznych słowach podziękowała wszystkim za przybycie i przypomniała krótko dzieje Powstania 1956 roku, podkreślając znaczenie więzów polsko-węgierskich na przestrzeni historii.

Wybory Prezydenta SU

W pierwszej turze wyborów o stanowisko Prezydenta Samorządu Uczniowskiego naszego Liceum najwięcej głosów uzyskali Anna Kulma z kl. 2j oraz Mateusz Kaliński z kl. 2d. Druga tura odbędzie się w dniu 31 października. Poniżej prezentujemy zdjęcia z debaty wyborczej, która odbyła się w ubiegły poniedziałek. Organizacja: SU.

Zdjęcia z debaty: Kajetan Kruczek

Białe noce w bibliotece, czyli tydzień z kulturą skandynawską – Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego

26 października br. uczniowie klasy 2c uczestniczyli w wykładzie Świat skandynawskich kronik i sag prof. Jakuba Morawca z Uniwersytetu Śląskiego. Organizatorem Tygodnia kultury skandynawskiej – cyklu wydarzeń o charakterze kulturalno-naukowym była Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Celem spotkania było przybliżenie nauki i kultury skandynawskiej, popularyzacja książki i czytelnictwa. Wykładowi towarzyszyła prezentacja dotycząca roli średniowiecznych ksiąg i sag, ich fenomenu w tworzeniu świadomości narodowej. Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej – eliminacje szkolne

17 października zostały przeprowadzone eliminacje do udziału w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej. Wzięło w nich udział 92 uczniów  –  44 osoby z klas II i 48 osób z klas III.

Spośród uczniów klas III najlepsze wyniki uzyskali:
1. Anna Orłowska (3d) – opieka prof. Barbara Pac
2. Wojciech Sołtys (3g) – opieka prof. Agata Zegar
3. Hubert Kret (3g)– opieka prof. Agata Zegar
Marcin Zabiegaj (3g)– opieka prof. Agata Zegar
4. Dominika Kondyjowska (3g)– opieka prof. Agata Zegar
Oliwia Madej (3d) – opieka prof. Barbara Pac
5. Kacper Kowalczyk (3a) – opieka prof. Barbara Pac

Wśród uczniów klas II najlepsi byli:
1. Jakub Słyk (2b) – opieka prof. Barbara Pac
2. Michał Strycharczuk (2c) – opieka prof. Agata Zegar
Rafał Wilkołek (2c) – opieka prof. Agata Zegar
3. Daria Zboroch (2b) – opieka prof. Barbara Pac
4. Karolina Pachota (2f) – opieka prof. Agata Patriak
5. Julia Gryzło (2f) – opieka prof. Agata Patriak
Pełna lista osób zakwalifikowanych do udziału w Konkursie została wywieszona przy pracowni chemicznej.

Warsztaty muzealne w ramach projektu „Adriatycka Epopeja”


24-10-2017 Grupa S51 (rozszerzenie z historii sztuki) była pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek na warsztatach muzealnych w Międzynarodowym Centrum Kultury. Był to projekt edukacyjny towarzyszący wystawie „Adriatycka Epopeja”. Uczennice najpierw poznały rzeźby chorwackiego artysty Ivana Mestrovica, a następnie same próbowały swoich sił artystycznych tworząc w glinie.

Szkolny Konkurs Geograficzny GEO – EKSPERT Pytanie 2

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu Panowie mieli powód do zadowolenia wynikający nie tylko z ilości składanych im życzeń, ale i świadomości swojej liczebnej przewagi. Według danych ONZ w 2015 r. na 100 kobiet przypadało 101,8 mężczyzn. Pytanie: które społeczeństwo na świecie jest najbardziej sfeminizowane (na 100 kobiet przypada 85 mężczyzn) i jak nazywa się najbardziej zmaskulinizowany kraj (aż 275 mężczyzn na 100 kobiet)? Odpowiedzi przysyłajcie na sobieskigeoekspert@interia.pl w ciągu 24 godzin.

Prawidłową odpowiedź na pytanie 1 przysłali: Zuzanna Gołojuch, Kinga Liszka, Ewa Bubula, Tomasz Mucha, Agnieszka Welian, Aleksandra Nalepa, Anna Kwaśnicka, Agnieszka Lewińska.

Bieszczady jesienią – wycieczka klas 2i oraz 3e


W dniach 19.10.-21.10.2017 klasy 2i i 3e pod opieką prof. Elizy Wojtasik, prof Agaty Reichert-Zaczek i prof. Magdaleny Zawodnik przebywały na wycieczce krajoznawczo-turystycznej w Bieszczadach. Pogoda dopisała i uczestnicy wycieczki mogli podziwiać Bieszczady w pełnej krasie. Oprócz 14,5 km wyprawy na Połoninę Wetlińską uczniowie zwiedzili Skansen Budownictwa Regionalnego w Sanoku oraz Muzeum Historyczne, gdzie podziwiali imponujący zbiór ikon i największe w Polsce zbiory obrazów Zbigniewa Beksińskiego. Wycieczka zakończyła się spacerem po zaporze w Solinie.

Sobieski w Słowackim. Projekt Klub Wyspiańskiego.


W dniu 19 października br. uczniowie klas II i III, nauczyciele oraz dyrekcja naszego Liceum gościli w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl według „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika stał się punktem wyjścia do dyskusji, którą zaproponował dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski, a poprowadził Piotr Augustyniak. W rozmowie (tuż po spektaklu) uczestniczyli również aktorzy występujący w sztuce. Na pewno nie był to „letni” spektakl teatralny. Wzbudził wiele emocji. A przecież o to chodzi w teatrze! Niezwykle cenne były opinie uczniów, imponowała ich umiejętność mówienia o odczuciach i przeżyciach związanych z odbiorem spektaklu. Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka. Zdjęcia: Aleksandra Hajdas, Kajetan Kruczek oraz www.slowacki.krakow.pl

Barwy kampanii wyborczej do SU

20.10.2017 Kończy się kampania wyborcza do nowego Samorządu Uczniowskiego. W szkolnej gazetce „Fama” ukazały się wywiady z osobami kandydującymi na stanowisko Prezydenta II LO.

Kwesta na rzecz ratowania polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w kweście na rzecz ratowania polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie! To piękna i szlachetna inicjatywa.
Szczegóły:
1. Kwestę organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział w Krakowie.
2. Dzięki ofiarności wolontariuszy i darczyńców odnowiono kilkadziesiąt polskich grobów na lwowskiej nekropolii.
3. Wolontariusze otrzymują zaświadczenie o udziale w kweście.
4. Kwesta odbywa się w dniu 1 listopada w godz. 8.00 – 17.00 na Cmentarzu Rakowickim, Batowickim, Salwatorskim oraz w godz. 9.00 – 16.00 na Cmentarzu Podgórskim.
Szczegółowych informacji udziela prof. G. Bobek (można zgłaszać się osobiście w szkole lub poprzez e-dziennik).

Strefa nastolatka

Od 6 października rusza  w Dworku Białoprądnickim ul.Papiernicza 2 Strefa Nastolatka – przyjazne miejsce, w którym młodzi ludzie mogą anonimowo uzyskać życzliwą i fachową pomoc w trudnych sytuacjach. Punkt otwarty będzie w każdy piątek w godz. 16.00 – 18.00

Strefa Nastolatka jest otwarta także dla  rodziców i opiekunów, którzy nie wiedzą jak pomóc nastolatkowi borykającemu się z trudnościami.

Pomoc jest bezpłatna.

Udział II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w uroczystościach związanych z 334 rocznicą bitwy pod Parkanami

W następstwie Wiktorii Wiedeńskiej, pod Parkanami (obecne Štúrovo, miasto na granicy Słowacji i Węgier) 7 i 9 października 1683, odbyły się kolejne z bitew dowodzonych przez Jana III Sobieskiego, z których druga zakończyła się zwycięstwem nad armią osmańską.
W ramach edukacji historycznej i tradycji związanych z patronem szkoły, a także w związku z przyjęciem patronatu honorowego nad budową pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu (zainicjowanej i koordynowanej przez Komitet Budowy Pomnika pod przewodnictwem Piotra Zaparta) w sobotę 7 października uczennice i uczniowie Liceum pod opieką prof. Katarzyny Prałat uczestniczyli w obchodach rocznicy.
Po mszy w bazylice św. Wojciecha (strona węgierska) złożono kwiaty pod pomnikami Króla Jana III Sobieskiego w Štúrovie oraz w Esztergom. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele organizacji polonijnych, władz państwowych, Bractwa Kurkowego, stowarzyszeń akademickich, jak i młodzież wraz z nauczycielami ze szkół im. Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu (szkoła przy Ambasadzie Polskiej) oraz w Wolbromiu. Uroczystości zakończyły się wspólnym obiadem na statku z widokiem na malownicze zakole Dunaju. Tekst opracowała prof Katarzyna Prałat.

Gwiazdy świecą tylko po to, aby każdy mógł znaleźć swoją…


Astronomia, to przede wszystkim nauka obserwacyjna. W warunkach jakie stwarza miasto trudno o dobre obserwacje, zatem Sobieszczacy wybrali niekonwencjonalny sposób poznawania nieba – w przenośnym planetarium Bajkonur. Dziś szkolna aula stała się miejscem, gdzie uczniowie rozszerzeń geograficznych oraz niektórych klas pierwszych rozpoczęli naprawdę ciekawą i wciągającą przygodę z nauką o kosmosie.

Mateusz Garncarz oraz Zofia Daszkiewicz zdobyli medale w V Run & Roll SPEED

Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskich Zawodach V Run & Roll SPEED w Jaśle sukcesy odnieśli Zofia Daszkiewicz z klasy 3h oraz Mateusz Garncarz z klasy 2h. Mateusz wyrolkował 10 km w 19 minut i tym samym zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Zosia na rolkach pokonała 10 km  w 22 minuty oraz 5 km w 28 minut zajmując dwa III miejsca w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Oliwii

Z radością informujemy, że Oliwa Madej kl. 3d pod opieką wychowawczą prof. Beaty Łojczyk uzyskała na rok szkolny 2017/2018 Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce. Lista wszystkich małopolskich stypendystów jest dostępna tutaj Serdeczenie gratulujemy!

Maria Salwińska w programie TV


Nasza absolwentka Maria Salwińska (matura 2016), wybitna tancerka i reprezentantka szkoły w kilku dyscyplinach sportowych, wystąpiła w wtorkowym odcinku programu The Brain. Genialny Umysł. Serdecznie gratulujemy genialnego umysłu! Zdjęcie facebook/thebrainpolska.

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  



Aktualnie online: 15
Dzisiaj: 365
W tym tygodniu: 4590
W sumie: 5177614

bip