W dniu 23 maja br. w murach naszego liceum gościli absolwenci klasy XI A – spotykając się w 50 rocznicę przystąpienia do egzaminu maturalnego. Spośród 28 panów na spotkanie przybyła ponad połowa absolwentów, jak widać na zamieszczonych zdjęciach w bardzo dobrej kondycji fizycznej, a szczególnie o doskonałej pamięci, wspominając swojego wychowawcę – prof. Henryka Broniatowskiego i pozostałych uczących.
Spacerując po gmachu liceum z sentymentem odwiedzali sale, w których się uczyli, przypominając sobie ich ówczesny wygląd. Wielkie wrażenie zrobił na absolwentach nowy obiekt sportowy, żałując iż sami nie mieli takich warunków do uprawiania sportu. Miłym akcentem było też zrobienie pamiątkowych zdjęć przy popiersiu króla Jana III Sobieskiego, auli szkolnej oraz przed obrazem Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem” na szkolnym podwórzu. Wieczorem panowie spotkali się na uroczystej kolacji, wymieniali się wrażeniami ze szkoły tak z dnia dzisiejszego, jak i sprzed 50 lat.
W imieniu dyrekcji i młodszych Sobieszczaków życzymy Wam drodzy Panowie dużo zdrowia, aktywności zawodowej i do zobaczenia na kolejnym jubileuszu.
Organizatorami wydarzenia Food Festival są uczniowie z grupy 1a8 pod opieką prof. Anny Wierzbickiej.
Nagrody zostaną ufundowane przez sponsora naszego wydarzenia – Starbucks.
Na przyznanie czekają następujące tytuły:
Rising Star Award – nagroda przyznawana przez sekretnego gościa specjalnego za najlepszą potrawę,
Dentists’ Nightmare – najlepsza słodka potrawa,
Savoury Extreme – najbardziej smaczna i aromatyczna potrawa,
Standastic! – najciekawsza prezentacja,
A Bite of Knowledge – najlepsze informacje odnośnie danej potrawy,
Easy Peasy Food – wyśmienita potrawa, którą przygotować potrafi każdy, a trafia prosto przez żołądek do serca.
Food Festival już jutro!
W dniach 30.05. – 1.06.2017 nasza szkoła gości młodzieżowy chór z dalekiej Mołdawii. Chórzyści przyjechali do Krakowa w ramach rewizyty po naszym pobycie w Mołdawii w październiku 2016 r. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się jutro, t.j. w środę 31.05.2017, o o godzinie 18.00 w MDK Dom Harcerza przy ulicy Reymonta 18 w Krakowie.
Rapsodia to jeden z najlepszych chórów w Mołdawii działający przy Operze w Kiszyniowie. Koncertowali na całym świecie, a nawet reprezentowali swój kraj na konkursie Eurowizji.
26-05-2017 Uczniowie z grup 2-godzinnych języka niemieckiego, grup DSD oraz tegoroczni absolwenci DSD (opieka prof. Ilona Zych-Chodak, prof. Małgorzata Sobolewska, prof. Waldemar Grzebień) wzięli udział w Targach Edukacji i Perspektyw Bildungsmesse zorganizowanych przez Instytut Goethego.
24-05-2017 Na zaproszenie Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Pana dra Michaela Großa odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów DSD II dla uczennic i uczniów z całej Małopolski z udziałem władz Miasta Krakowa i Małopolskiego Kuratorium Oświaty. W uroczystości wzięły udział również nasze grupy DSD 3D1 oraz 3D2 pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej i prof. Ilony Zych-Chodak. Sobieszczakom gratulował również Dyrektor naszego Liceum Pan Marek Stępski. W swoich przemówieniach Pan Konsul Generalny oraz Pani Dorothea Burdzik, Koordynator ZfA w Polsce, złożyli serdeczne gratulacje wszystkim zdającym.
Dziesięcioro najlepszych zdających otrzymało upominki i dyplomy uznania od Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie, a wśród nich również nasza uczennica Anna Kmiecik z grupy 3D1 (opieka prof. Ilona Zych-Chodak). Po gali wszyscy zostali zaproszeni przez Pana Konsula Generalnego na poczęstunek. W tym roku rozdanie dyplomów odbyło się w Auli I Liceum Ogólnokształcącego. Zdj.:Małgorzata Sobolewska
15-05-2017 W poniedziałek odbyły się ostatnie już w tym roku szkolnym zajęcia w ramach Uniwersyteckiego Fakultetu Geograficznego. Uczniowie z rozszerzeń g41 i g11 pod opieką prof. Urszuli Batorskiej udali się na zajęcia terenowe w okolicach budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajęcia pt. „Nowoczesne narzędzia orientacji w terenie” poprowadził dr Rafał Kroczak. Uczniowie otrzymali karty pracy oraz GPS-y z zadaniem odnalezienia przy pomocy historycznej mapy z 1785 roku następujących obiektów: mostu na rzece Młynówce, zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego, kopca pięknej Esterki oraz stawów na folwarku Hołodyńskich. Zadanie to uzmysłowiło nam jak wiele może się zmienić w krajobrazie miasta przez setki lat…
Miło nam poinformować o sukcesie naszej pierwszoklasistki. Natalia Wiącek kl. 1i pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Graficznym „Recycling ratunkiem dla świata”. Praca naszej uczennicy znalazła się wśród 21 najlepszych prac Serdecznie gratulujemy!
Z ogromną radością informujemy, że Katarzyna Radzik z kl. 2c zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Europy w armwrestlingu na prawą rękę. Kasiu, serdecznie gratulujemy!
Tegoroczne XXVII Mistrzostwa Europy Juniorów, Seniorów, Masters w Armwrestlingu (siłowanie na ręce) odbyły się w dniach 16-20 maja w katowickim „Spodku” (Hala Lodowisko). W zawodach uczestniczyło ponad 800 zawodniczek i zawodników z 32 państw. Kasia startowała w kategorii junior 18 do 55 kg. Przypominamy, że Kasia wywalczyła w tym roku tytuł Mistrza Polski na obydwie ręce w kategorii juniorskiej do 55 kilogramów oraz zdobyła mistrzostwo na rękę prawą i wicemistrzostwo na rękę lewą w kategorii seniorskiej do 55 kg.
Absolwentki i Absolwentów grup DSD II 3D1 oraz 3D2 zapraszamy do sekretariatu szkoły po odbiór zaproszeń na uroczystość wystosowanych przez Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie. Ze względów organizacyjnych prosimy o przybycie na rozdanie 45 minut wcześniej.
Miło nam przekazać, że Dariusz Jajeśniak, uczeń klasy 3a (opieka prof. Agata Zegar i prof. Barbara Pac) znalazł się w gronie uczestników zakwalifikowanych na obóz naukowy programu ADAMED SmartUP.
Przygodę z 3. edycją programu ADAMED SmartUP rozpoczęła internetowa gra tekstowa tzw. naukowy survival, w której udział wzięło 6872 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 15-19 lat z całej Polski. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem, zostali zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu.
Na początku maja wyłoniła ona 50 najlepszych osób, które wyjadą na innowacyjny obóz naukowy. Wyjazd ten jest ogromną szansą dla młodych naukowców na pogłębienie zainteresowań i wykorzystanie dotychczas zdobytej wiedzy w praktyce. Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery tematyczne grupy, w zależności od indywidualnych zainteresowań: chemię i biochemię, medycynę, inżynierię i robotykę oraz fizykę i nowe technologie. Przez dwa tygodnie będą ćwiczyć i przeprowadzać eksperymenty pod okiem ekspertów. Zajęcia poprowadzą wykładowcy oraz badacze z najlepszych uczelni i ośrodków akademickich w Polsce i na świecie.
Darek został zakwalifikowany do Grupy 1 – Chemia i Biochemia. Obóz odbędzie się w dniach 16–29 lipca br. w Warszawie. Trzymamy kciuki i życzymy niezapomnianych wrażeń !
Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj
Kraków Miasto-Gospodarz Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn EUROVOLLEY POLAND 2017 oraz Polski Związek Piłki Siatkowej serdecznie zapraszają do udziału w Mini Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej.
Nasza propozycja skierowana jest do wszystkich mieszkańców Krakowa, ponieważ rywalizacja odbędzie się w różnych kategoriach wiekowych osobno dla kobiet i mężczyzn. Rozgrywki wyłonią najlepsze zespoły wśród krakowskich szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz drużyn amatorskich. Nazwa turnieju nawiązuje do hasła promującego Kraków Miasto-Gospodarza EUROVOLLEY POLAND 2017 – #ZwyciężajwKrakowie! #VictoryinKrakow!
#ZwyciężajwKrakowie! Krakowskie Mini Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej zostaną rozegrane w trzech fazach. Najpierw spośród zgłoszonych drużyn, w każdej kategorii w drodze eliminacji wyłonionych zostanie 16 drużyn, które wezmą udział w turnieju głównym! Na tym etapie każdemu zespołowi, umownie zostanie przyporządkowana nazwa kraju występującego w finale zawodowych mistrzostw, które odbędzie się w Polsce na przełomie sierpnia i września. Następnie drużyny będą walczyły ze sobą w grupach o awans do finału imprezy.
Dla najlepszych drużyn ufundowane zostaną nagrody w postaci gadżetów i upominków związanych z EUROVOLLEY POLAND 2017 oraz biletów na mecze rozgrywane w TAURON Arenie Kraków. Dla zwycięskich drużyn w kategoriach szkolnych przewidziana została również dodatkowa niespodzianka.
Zgłoszenia do #ZwyciężajwKrakowie! krakowskich Mini Mistrzostw Europy przyjmowane są poprzez formularz, który znajdą Państwo pod adresem: www.eurovolley2017.com/turniejzwyciezajwkrakowie.
Zapisy potrwają do 21 maja. Na podstawie liczby zgłoszeń zostanie określony dokładny system rozgrywania eliminacji oraz poszczególnych meczów.
Rozgrywki będą odbywały się w Krakowie, w halach Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków przy ul. Reymonta 22. Rozpoczęcie gier eliminacyjnych wstępnie planowane jest na 25-26 maja. Turniej główny rozpocznie się 1 czerwca. W tym dniu przewidziana została również uroczystość prezentacji oficjalnej maskotki mistrzostw. Finał Krakowskich Mini Mistrzostw Europy odbędzie się 10 czerwca.
Serdecznie zapraszamy do zgłoszeń pod podanym adresem
Dzisiaj o godz. 18.00 Muzeum PRL-u zaprasza na debatę inaugurującą cykl „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną”, towarzyszący planowanej na czerwiec wystawy „Paczka z Ameryki”. Transmisję z rozmowy będzie można śledzić także w internecie, pod podanym adresem
Informacje praktyczne:
Terminy spotkań grupy wstępnie zaplanowane są na: 13.05.2017, 20.05.2017, 3.06.2017, 10.06.2017, 1.07.2017, 8.07.2017. Więcej informacji tutaj. Zapraszamy!
W minioną środę 10 maja, odbył się finał V edycji „Młody Lider Krakowa” organizowany przez Krakowską Radę Samorządów Uczniowskich działającą przy Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa pan Bogusław Kośmider.
Celem Konkursu było wyłonienie osoby, która działa aktywnie, pomaga innym i charakteryzuje się cechami przywódczymi, a także promowanie pozytywnych zachowań i działań oraz postaw obywatelskich.
W finale konkursu znalazło się dwoje tegorocznych maturzystów: Martyna Kołtun z kl. 3g oraz Wojciech Firek z kl. 3j. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Grupa języka niemieckiego DSD 1D2 brała udział w tym roku szkolnym w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Projektów Uczniowskich „Begegnung mit Osteuropa” organizowanego przez niemiecki kraj związkowy Nadrenia Północna- Westfalia. Tematem tegorocznej edycji był „Mein Zuhause – Unser Europa”. Prezentujemy dyplomy uznania dla uczniów i dla opiekuna prof. Małgorzaty Sobolewskiej.
Z radością informujemy, że Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie objął patronatem honorowym klasę artystyczno-architektoniczną w roku szkolnym 2017/2018.
Budżet obywatelski to proces, w którym mieszkańcy nie tylko decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta Krakowa. To proces, dzięki któremu mogą przede wszystkim bezpośrednio oddziaływać na miasto priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu. Narzędziem, które wspiera budowanie lokalnego kapitału społecznego i poszukiwanie innowacji społecznych.
W tym roku głosowanie na projekty obywatelskie odbędzie się w dniach 17 – 30 czerwca. Wszyscy uczniowie naszego Liceum, którzy są uprawnieni do udziału w wyborach będą mogli zagłosować na terenie szkoły. Wkrótce zostaną ogłoszone szczegóły w e-dzienniku.
Bardzo miła wiadomość z Łodzi! Aleksandra Bułas z klasy 2f (opieka prof. Katarzyna Kamizela) została laureatką I miejsca etapu centralnego Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Finał odbył się w Katedrze Informatologii i Bibliologii Uniwersytetu Łódzkiego i miał charakter indywidualnego konkursu wiedzy i umiejętności, w którym zawodnicy rywalizowali o punkty odpowiadając na pytania lub wykonując zadania praktyczne z zakresu tematycznego Olimpiady. Przypominamy, że w zeszłym roku uczennica naszej szkoły Maria Majkowska (pod opieką prof. Katarzyny Kamizeli) również wywalczyła I miejsce, a kilkoro uczniów z II LO zdobyło tytuły finalistów. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Plan lekcji obowiązujący od 10.05.2017 jest już dostępny na stronie szkoły
Uczniowie Sobieskiego wzięli udział w projekcie „Młodzież kontra smog”, w którym przygotowywali materiały dotyczące przyczyn smogu oraz sposobów zapobiegania negatywnym skutkom zanieczyszczenia powietrza. Uczennice klasy 1a Aleksandra Piechnik i Wiktoria Pasek przygotowały reportaż, za który zostały nagrodzone przez stowarzyszenie HELIOS. Zapraszamy do obejrzenia filmu:
05-05-2017 W dzisiejszym wydaniu Dziennika Polskiego ukazał się artykuł red. Iwony Krzywdy i Małgorzaty Mrowiec, w którym maturzystki i maturzyści naszego Liceum – Agnieszka, Zuza, Darek i Radek – komentują wczorajszą maturę z języka polskiego. Wersja internetowa dziennika zawiera również film z wypowiedziami Agnieszki i Julii – maturzystek z klasy 3e.
W dniu dzisiejszym punktualnie o godz. 9.00 uczniowie rozpoczęli test pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbędzie się egzamin z języka ojczystego na poziomie rozszerzonym. Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 24 maja. Za wszystkich maturzystów trzymamy mocno kciuki!