Pielgrzymka klas III do Częstochowy

27 kwietnia maturzyści wraz z opiekunami udali się na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody intencję dziękczynno-błagalne zostały zaniesione do narodowego Sanktuarium przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Uczniowie klas III odwiedzili również Sanktuarium w Leśniowie, w którym zapoznali się z  historią tego miejsca oraz w radości posilili na wspólnej agapie. Wiele modlitwy, radości, śniegu i deszczu było podczas tegorocznej Pielgrzymki. Organizatorem był O. Marcin Siemek.

 

„Laur olimpijski” – nagrody Prezydenta Miasta Krakowa dla ubiegłorocznych olimpijczyków

28-04-2017 W Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów olimpiad z wybranych przedmiotów z ubiegłego roku szkolnego 2015/2016. Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski zaprosił na uroczystość czworo Sobieszczaków.  Nagroda „Laur olimpijski” jest częścią Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. Każdy uczeń otrzymuje dyplom oraz bon, który może zrealizować w kilkunastu placówkach na terenie miasta Krakowa. Za bon można kupić książki naukowe oraz sprzęt multimedialny. Bony mają różną wartość – w zależności od liczby turniejów, konkursów i olimpiad. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy sukcesów olimpijskich!
Zaproszenie dla laureatów olimpiad 2015-2016

Zaproszenie na bezpłatny pokaz filmów docs + science

Fundacja dla AGH wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym zapraszają na IV odsłonę bezpłatnych pokazów filmów naukowych DOCS+SCIENCE, która odbędzie się w ramach 57. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego w dniach 29 maja – 2 czerwca 2017 r.

DOCS+SCIENCE to sekcja filmów dokumentalnych. W programie pojawią się intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Pokazy filmów odbędą się w świetnie do tego przygotowanych salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH,  Budynek B8 sala 010 A i B.

Pozdrowienia klasy 1h z wycieczki do Wrocławia

2Nasza wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Wrocławia okazała się również świetną wycieczką integracyjną oraz naukowo-matematyczną. Znaleźliśmy przepiękny parasol w uroczym Paczkowie, pod którym wszyscy razem schroniliśmy się przed deszczem. Policzyliśmy też wszystkie napotkane we Wrocławiu krasnale – jeden z nich nawet wszedł nam w kadr przed Uniwersytetem Wrocławskim i przypominał o tym, że nauka jest jednak najważniejsza.

Pozdrawiamy serdecznie,
klasa IH, prof.  Anna Wierzbicka oraz prof. Michał Krówczyński

31

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas III

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III 28.04.2017
28-04-2017 Tegoroczna jesienna raczej aura uniemożliwiła nam zorganizowanie uroczystości zakończenia roku szkolnego na dziedzińcu Liceum. Pożegnanie klas III miało miejsce w budynku szkoły – wychowawcy spotkali się o godzinie 12.15 z klasami na klasowych uroczystościach rozdania świadectw, a o godzinie 13.00 w szkolnej auli odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia roku szkolnego. W swoich przemówieniach Dyrektor Liceum Marek Stepski, Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Manwelian i Prezydent Szkoły Jędrzej Kurek pożegnali maturzystów. Poczet sztandarowy klas trzecich przekazał sztandary szkoły uczniom klas drugich. 103 nagrody książkowe otrzymali laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, laureaci i finaliści pozostałych konkursów przedmiotowych, nagrodzeni za bardzo dobre wyniki w nauce, godne reprezentowanie szkoły i szczególne osiągnięcia sportowe w latach 2014-2017, uczennice i uczniowie czynnie działający w Samorządzie Uczniowskim oraz osoby zaangażowane w tworzenie chóru szkolnego i wolontariat. Tradycyjne „Gaudeamus igitur” wykonał Chór II LO pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek. Rada Rodziców pożegnała dyrekcję szkoły i wychowawców klas III pięknymi bukietami kwiatów. Uroczystość przygotowała klasa 2i pod opieką prof. Anny Sroki.


Zdjęcia: Anna Kulma kl. 1j, Mateusz Giełczyński kl. 3d, prof. Małgorzata Sobolewska.

Uczniowie klas III odebrali dyplomy ukończenia kursu informatyki na AGH

W naszym Liceum od kilku lat najlepsi uczniowie wybranych klas mają możliwość uczestniczenia przez okres 3 lat w zajęciach laboratoryjnych z informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.  W dniu 24 kwietnia uczniowie klas III kończący kurs otrzymali pamiątkowe dyplomy.
1Dyplomy wręczył prof. dr hab. inż. Witold Dzwinel, kierownik studiów doktoranckich i opiekun kursu licealnego. Obecni byli również doktoranci prowadzący zajęcia z młodzieżą: mgr Michał Idzik, Radosław Łazarz oraz mgr Michał Orzechowski.

Mamy Laureata Olimpiady Geograficznej

Olimpiada Geograficzna 2017
23-04-2017 Piotr Dziewałtowski-Gintowt kl. 3a niedawno otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora 48 Festiwalu Małych Form Teatralnych, a dziś w Suwałkach zdobył tytuł Laureata XI miejsca XLIII Olimpiady Geograficznej. Tytuł Laureata daje mu wynik 100% z matury rozszerzonej z geografii oraz indeks na wiele kierunków studiów na uczelniach w Polsce, m.in. zarządzanie i archeologia na Uniwersytecie Jagiellońskim lub informatyka stosowana na AGH. Opieka prof. Eliza Wojtasik Serdecznie gratulujemy! Zdjęcie fb/olimpiadageograficzna

Hubert Kubik z kl. 2e w finale 3 olimpiad ekonomicznych

Z radością informujemy, że Hubert Kubik z klasy 2e osiągnął następujące sukcesy w olimpiadach ekonomicznych w bieżącym roku szkolnym:

1.  został finalistą XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Test, z którym zmagał się Hubert dostępny tutaj

2. uzyskał kwalifikację do finału Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (moduł agrobiznes) zajmując 2 miejsce w okręgu

3. uzyskał kwalifikację do finału Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach

Serdecznie gratulujemy!

owe12

 

 

 

 

Opiekunem ucznia jest dyr. Wioletta Nogaj
Wszystkich uczniów zainteresowanych udziałem w kolejnych edycjach olimpiad zachęcamy do kontaktu z nauczycielami już dzisiaj!

Wyniki Sobieszczaków w uniwersyteckich konkursach chemicznych

Z dumą prezentujemy wyniki naszych uczennic i uczniów w konkursach organizowanych przez wyższe uczelnie.

Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (współorganizatorem Konkursu jest Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego).
Do finału konkursu dostali się:

Dariusz Jajeśniak opieka prof. Agata Zegar
Marianna Pasińska opieka prof. Iwona Dolnicka

Finał Konkursu odbywa się 24.04.2017 r.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej UJ
KLASY III
Tytuł Zwycięzcy Konkursu – Marianna Pasińska opieka prof. Iwona Dolnicka
Laureaci ( wg listy rankingowej ) :

Marcin Kania – prof. Iwona Dolnicka
Justyna Antoń – prof. Iwona Dolnicka
Dariusz Jajeśniak – prof. Agata Zegar
Kamil Sado – prof. Agata Zegar
Agnieszka Tużnik – prof. Iwona Dolnicka
Monika Piekarska – prof. Iwona Dolnicka
Szymon Wierzbicki – prof. Barbara Pac

KLASY II
Laureaci ( wg listy rankingowej ) :

Kamil Pyla – prof. Agata Zegar
Hubert Kret – prof. Agata Zegar
Marcin Zabiegaj – prof. Agata Zegar
Wyróżnienie : Małgorzata Pietrzyk – prof. Agata Zegar

Serdecznie gratulujemy!

I miejsce Katarzyny Radzik z kl. 2c w XVII Mistrzostwach Polski w siłowaniu na ręce

Z radością informujemy, że w XVII Mistrzostwach Polski w siłowaniu na ręce I miejsce w Polsce zajęła Katarzyna Radzik z klasy 2c.1 Kasia zdobyła mistrzostwo na obydwie ręce w kategorii juniorskiej do 55 kilogramów oraz mistrzostwo na rękę prawą i wicemistrzostwo na rękę lewą w kategorii seniorskiej do 55 kg. Zawody odbyły się w Szczyrku w dniach: 1.04-2.04.2017. Serdecznie gratulujemy!

Laureat Olimpiady Znajomości Afryki

Maciej Morawiec z kl. 3i został Laureatem Olimpiady Znajomości Afryki! Finał ogólnopolski odbył się w Warszawie 19 kwietnia 2017 r. Interdyscyplinarność tej Olimpiady łączy religię, geografię, historię i społeczeństwo Czarnego Lądu.


Maciek otrzymał indeksy wielu uczelni w Polsce, w tym indeks z pominięciem warunków rekrutacji na prawo Uniwersytetu Jagiellońskiego (i wszystkie kierunki z wiedzą o społeczeństwie). Opiekunem naszego olimpijczyka był prof. Grzegorz Bobek. Serdecznie gratulujemy!

Fotorelacja z Dnia Języka Niemieckiego

Dzień Języka Niemieckiego w II LO 21.04.2017Dzień Języka Niemieckiego w II LO 21.04.2017
21-04-2017 Serdecznie dziękujemy Wszystkim Uczennicom i Uczniom za przygotowanie DJN, a publiczności za liczny udział we wszystkich punktach programu i zaangażowanie. Tegoroczny Dzień Języka Niemieckiego zorganizowała prof. Ilona Zych-Chodak we współpracy z prof. Małgorzatą Sobolewską i prof. Pawłem Szuleckim. Odbyły się cztery quizy wiedzy o krajach niemieckojęzycznych,

liczne prezentacje,

w części muzycznej minikoncert Chóru II LO pod dyrekcją prof. Agnieszki Jochymek-Treli, pokaz walca wiedeńskiego i lekcja tańca „na wesoło” w wykonaniu profesjonalnych tancerzy z grupy DSD 1D2 Agnieszki Talik i Eryka Faracika oraz wykonania utworów muzycznych (m.in. Gabriela Cichy z kl. 1h zagrała Etiudę D-dur niemieckiego kompozytora Johanna Cramera),

przedstawienie teatralne „Rotkäppchen” w wykonaniu grupy DSD 1D1, wystawa p.t. „Niemcy – kraj naukowców”; szkoła była tematycznie udekorowana, można było zabrać książki i czasopisma niemieckie,

a dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się w trakcie całego dnia degustacja potraw i napojów pochodzących z krajów niemieckojęzycznych. Aleksander Strzeboński zrealizował film prezentujący wykonanie niemieckich bułeczek maślanych Flachswickel.

Bardzo dziękujemy Jakubowi Gawlakowi z klasy 2d za opiekę techniczną w auli.

Dzień Języka Niemieckiego – już jutro

djn-logo
Serdecznie zapraszamy na DJN w piątek 21.04.2017 na lekcjach 2,3,5,6,7 oraz na dużej przerwie. W programie m.in. prezentacje, muzyka, nauka walca wiedeńskiego z naszymi profesjonalnymi tancerzami z grupy DSD 1D2, przedstawienie teatralne grupy DSD 1D1 i inne. Pod koniec lekcji 3 oraz 6 (łącznie z przerwą) odbędzie się degustacja potraw z krajów niemieckojęzycznych. Kolor na jutro: czarno-czerwono-żółty!

Konkurs wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Główną nagrodą w konkursie są indeksy na wybrane kierunki studiów.

Wśród zwycięzców jest 7 Sobieszczaków

Drugie najwyższe miejsce zajął Bartosz Wolsza (klasa 3j), który będzie kształcić się na kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Indeksy wywalczyli także – Kamil Burda (klasa 3h) kierunek Zarządzanie międzynarodowe; Michał Jabłoński (klasa 3i) kierunek Zarządzanie informacją; Urszula Ambroży (klasa 3d) kierunek socjologia; Artur Piotrowicz (klasa 3d) kierunek zarządzanie publiczne; Weronika Kutermak (klasa 3d) kierunek dietetyka; Jakub Bułas (klasa 3d) kierunek biofizyka.

Serdecznie gratulujemy! Opieka dr Olga Błyskal. Więcej informacji tutaj

1 2

Zaproszenie na XVI Małopolskie Dni Książki

Książka i róża 2017Biblioteka II LO zachęca do udziału w XVI Małopolskich Dniach Książki „Książka i róża” 23-24 kwietnia br. Organizatorami MDK są Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Program Dni do pobrania tutaj

Prezentacja niemieckiej uczelni ESB Business School Reutlingen

Prezentacja ESB Business School Reutlingen University Kraków 2017
19-04-2017 Nasi absolwenci z rocznika 2013 (grupa DSD) Agnieszka Solarz i Jakub Bojanowski zaprezentowali dziś ofertę kierunku studiów „zarządzanie międzynarodowe w konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego i ESB Business School Reutlingen University z Reutlingen”. Udział w spotkaniu wzięły grupy języka niemieckiego DSD II 1D1, 1D2 oraz 2D2. Opieka prof. Małgorzata Sobolewska i prof. Paweł Szulecki. W ten sposób zainaugurowaliśmy Dzień Języka Niemieckiego w II LO. Serdecznie zapraszamy na DJN w piątek 21 kwietnia.
djn-logo

Jan Zygmunt Robel Absolwentem kwietnia

dr-jan-zygmunt-robel

Jan Zygmunt Robel to kolejny absolwent naszej szkoły, którego chcielibyśmy z dumą przedstawić. Żyjący w latach 1889-1962 naukowiec, biochemik, toksykolog sądowy, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Mimo trudności związanych z okresem, w którym żył, nigdy nie poddawał się w dążeniu do celu.

Więcej wiadomości o działalności i pracy naukowej prof. Robla znajduje się na tablicy obok pracowni chemicznej oraz tutaj. Biogram przygotowała klasa 1F z wychowawcą prof. Agatą Patriak.

Życzenia Wielkanocne

zyczenia-wielkanocneLeszek Długosz

Alleluja

W czas powrotu przylaszczek
W zawierusze zawilców, złocieni
Blask gdy wstaje z ziemi
W Świętą Twoją Wielkanoc
Ponad tymi grobami
Nad padołem nietrwałym
Wznieś chorągiew Twoją Panie
Utwierdź wiarę w nas
Że i oni powstaną?

Męką Twoją odkupieni
Swoją własną oczyszczeni
Wrócą w światłość
– Odzyskają serc własność
W rezurekcji czas
– Gdy się ziemia z niebem jedna
Że i oni , tej chwili – dusza z ciałem
Będą jedno

W czas powrotu przylaszczek
W zawierusze zawilców , złocieni
Blask gdy wstaje z ziemi
– Póki się odmierza czas
Nad padołem nietrwałym
Twej chorągwi purpura
– Znak chwały
Ze zwycięską swą mocą
Niech łopoce
Triumfuje
Alleluja

2011

 

Fotorelacja z Dni Otwartych w II LO

Drodzy Gimnazjaliści!
Dziękujemy, że w dniach 10 i 11 kwietnia mogliśmy gościć Was w murach naszego Liceum. Życzymy powodzenia podczas egzaminów gimnazjalnych w przyszłym tygodniu!
Wszystkie ważne informacje dotyczące rekrutacji możecie śledzić na naszej stronie. Zapraszamy!

Organizacja: dyr. Wioletta Nogaj oraz Samorząd Uczniowski

7 kwietnia w Teatrze Groteska odbyła się 48 Gala Festiwalu Małych Form Teatralnych!

48 Gala Festiwalu Małych Form Teatralnych niewątpliwie będzie niezapomniana! Organizatorzy zadbali o różnorodność, zarówno w kwestii prezentowanych gatunków (sztuki teatralne, poezja recytowana i śpiewana, taniec, film), jak i dozy rozmaitych emocji. Każda z trzech części wydarzenia obfitowała w występy nagrodzonych i wyróżnionych w powyższych kategoriach oraz prezentacje gości specjalnych (oglądaliśmy m.in. Joannę Rudzińską, organizatorkę ubiegłorocznego festiwalu, która oczarowała publiczność tańcem na szarfie w takt sączącej się nieśpiesznie muzyki Östera.)

„To był król, czy to mak był?”
Wśród sztuk festiwalowych na uwagę zasługuje występ Trupy teatralnej przy II LO pod opieką aktora Teatru Starego w Krakowie Juliusza Chrząstowskiego pt. Siała baba mak. W zaprezentowanej inscenizacji na plan pierwszy (oczywiście poza nagrodzonym Piotrem Dziewałtowskim-Gintowtem i wyróżnionym znakomitym mimem Mateuszem Giełczyńskim) wysuwa się słowo. Oparcie scenariusza na niełatwej, lingwistycznej, precyzyjnie rozbijającej utarte zwroty językowe poezji Krystyny Miłobęckiej okazało się pomysłem odważnym, lecz nie niewykonalnym. Sztuka tak dobra jak Wiersz doskonały autorki Wszystkowierszy „sam z siebie się biorę / sam siebie piszę / sam się skreślam”. Niestety z powodów losowych nie mogliśmy obejrzeć ponownie laureatów pierwszego miejsca nagrodzonych za sztukę Rewizor z British International School of Krakow pod opieką Chrisa Riley’ego i Katarzyny Stępniak (absolwentki II LO sprzed dziesięciu lat!) oraz laureatów II miejsca z XXX LO ze sztuką Dziady – autorska interpretacja w reż. Joanny Rudkowskiej.
„Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” / N. Gogol
Element humorystyczny wniosły inscenizacje Sztuka współczesna przygotowana przez klasę 3b (laureaci II miejsca; reż. Marcin Wilk) oraz Kopciuszek (wyróżnienie, klasa 2h; reż. Agnieszka Bujas). Pierwsza opowieść stanowi doskonałą parodię środowiska artystycznego, skupionego wokół sztuki najnowszej, często nierozumianej; urzeka pomysłem, komizmem postaci i sytuacji. Inscenizacja w swoim wydźwięku nawiązywać może do videoartu Kurator Shahara Marcusa z obecnej Kolekcji Mocaku. Druga – porywa za sprawą wartkiej akcji, rymowanego tekstu i gry aktorskiej. Nawet dość prosty morał, w kontekście całości, nie spłycał radosnego odbioru spektaklu. Warto wspomnieć także o intersującym gościnnym występie uczniów z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, którzy przypomnieli znakomitą, ironiczną sztukę Witkiewicza Wariat i zakonnica (reż. Tatiana Żmij), poruszając ponownie kwestie niezrozumienia artysty przez społeczeństwo i wątki psychoanalityczne (skądinąd znane już publiczności 48 Festiwalu z Dni Sztuk).
„Bądź przy mnie blisko, bo tylko wtedy nie jest mi zimno.” / H. Poświatowska
Czym byłby FMFT bez swojego lirycznego oblicza? W tym roku dominantą tematyczną utworów poetyckich były zdecydowanie relacje międzyludzkie, a zwłaszcza metaforyczne ciepło drugiego człowieka, którego domagali się Katarzyna Michałek (IV LO, wyróżnienie) w recytacji wiersza Haliny Poświatowskiej Jeśli chcesz mnie zatrzymać („jeszcze może mnie zatrzymać ciepło twojej dłoni[…]”) oraz Radosław Radoszek (XXI LO, II miejsce w poezji śpiewanej) w utworze Michała Bajora Ogrzej mnie. Swoje występy w kategorii poezja śpiewana zaprezentowały także Aleksandra Walawska, Iaureatka I miejsca za pełne melancholii i ujmujące wykonanie Czarnego bluesa o czwartej nad ranem Starego Dobrego Małżeństwa, a także Lena Niedzielin (III miejsce, poezja śpiewana), opowiadając słodko-gorzką historię porzuconej kobiety piosenką Wojciecha Młynarskiego Z kim ci będzie źle jak ze mną.
„Życie, kochanie, trwa tyle co taniec, / fandango, bolero, bebop” / A. Osiecka
Festiwal Małych Form Teatralnych jest, podobnie jak sztuka w swej istocie, przestrzenią wolności, dynamicznie reagującą na wszelkie zmiany wokół. W związku z tym po raz kolejny przyznano nagrody w nowych kategoriach, do jakich należą film i taniec. Na gali widzowie mogli podziwiać taneczne umiejętności i niesamowite wyczucie hiphopowych rytmów dziewcząt z grupy Wena X Squad (I miejsce), popping Oskara Haüpa (II miejsce) oraz jazz Magdaleny Kaweckiej (II miejsce). W intrygujący świat kabaretu i stylu pin-up przeniosły występy cheerleaderek II LO (III miejsce). W hiphopowym klimacie zachowany był także wyróżniony film Loty Ikara – wersja współczesna, pomysłowo wykorzystujący wątki mitologiczne. Wysoki poziom artystyczny cechował wyróżniony Film niepromujący używek, czyli historia Orfeusza i Eurydyki. Niewątpliwie twórcze zmierzenie się z tak ponadczasowym i często przywoływanym przez artystów motywem może stanowić próbę niemożliwą. Tu jednak autorzy nie popadli w niebezpieczny dydaktyzm i nakręcili film z pięknymi zdjęciami, na wskroś liryczny, nie tylko w słowach, ale i w formie. Nie zabrakło także dzieła (I miejsce) ze szkołą w tle, czyli The Royals, ukazujący osiemnastolatków w ich naturalnym środowisku. Wisienką na torcie należy nazwać niespodziankę – przedstawienie nauczycieli, ale to już inna historia!
Na koniec na scenie teatru Groteska wybrzmiała przejmująca fraza Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal”. Tradycją jest już kończenie festiwalu tym lirycznym obrazem, nostalgiczną metaforą życia jako tańca. Tym razem piosenkę wykonał chór II Liceum wraz z uczennicą Aleksandrą Walawską.

Organizatorzy: prof. Irena Augustyńska oraz prof. Leszek Mrugalski
Tekst: prof. Katarzyna Prałat
Zdjęcia: Kajetan Kruczek z kl. 2h

kwiecień 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 73
W tym tygodniu: 4298
W sumie: 5177322

bip