Pamiętaj ! Jeśli ktoś dokucza Ci, obraża, nęka lub ośmiesza za pośrednictwem Internetu – masz prawo się bronić:
800 100 100 – telefon zaufania dla rodziców
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
www.kidprotect.pl
www.dyzurnet.pl – anonimowe zgłaszanie treści zabronionych prawem
www.116111.pl
Z radością informujemy, że Krzysztof Szczurek został finalistą XXVII edycji Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbyła się w dniach 23-25 marca br. w Lublinie. Zmaganiom olimpijskim towarzyszył czas na zwiedzanie Lublina, Nałęczowa oraz Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Krzyśkowi serdecznie gratulujemy i już zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji! Krzysztofa do olimpiady przygotowywał prof. Grzegorz Bobek.
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie im. Bronisława Czecha przy al. Jana Pawła II 78, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Dniu Otwartym AWF, który odbędzie się w holu Budynku Głównego we wtorek, 11 kwietnia 2017 w godzinach od 9.00 – 15.00. Podczas wizyty maturzyści będą mieli możliwość zapoznania się z ciekawą i bogatą ofertą edukacyjną,
poznania wymagań niezbędnych do pomyślnego przejścia rekrutacji na dany kierunek, a także zwiedzenia obiektów Kampusu Akademii Wychowania Fizycznego. Jednocześnie zapraszamy na spotkanie z pracownikami i studentami Uczelni o godz. 9.30 w Auli (Budynek Główny AWF).
Absolwentem marca wybrany został Bohdan Hipolit Małachowski, działacz i popularyzator turystyki, abiturient Gimnazjum Sobieskiego w roku 1920. Pasją, a także największym obszarem aktywności zawodowej była dla Małachowskiego turystyka, szczególnie cenił sobie góry. Pracował jako redaktor czasopism krajoznawczych, był zaangażowany w tworzenie od podstaw i wspieranie stowarzyszeń związanych turystyką górską. Więcej informacji tutaj. Biogram przygotowała klasa 1e pod opieką prof. K. Prałat.
W dniu 29 marca br. około 400 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w wydarzeniu „Młodzi&Miłosierdzie 2” w krakowskiej Tauron Arenie.
Byliśmy częścią dziesięciotysięcznej wspólnoty wiary ludzi młodych. Adoracji Najświętszego Sakramentu towarzyszyły słowa „Ja Ciebie nie potępiam” wypowiedziane przez Chrystusa do kobiety cudzołożnej. Mogliśmy posłuchać Słowa Bożego głoszonego przez JE Biskupa Grzegorza Rysia, wysłuchać świadectw (w tym znanego mima Ireneusza Krosnego). To był bardzo twórczy i owocny czas modlitwy, refleksji, śpiewu, radości i wspólnoty.
Dni przedmiotowe w naszym Liceum organizowane są od wielu lat. Podczas tegorocznych Dni Języka Rosyjskiego szczególne zainteresowanie wzbudził film Juliana Frysztackiego z kl. 2f, w którym podzielił się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami po tygodniowym wakacyjnym pobycie w stolicy Rosji. Большое спасибо dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tego dnia, w tym dla tych, których nie ma na zdjęciach, a wykonali w różnych technikach ponad 30 matrioszek oraz przygotowali różne rosyjskie słodkości. W tegorocznym Dniu Języka Rosyjskiego w części muzycznej wzięli też aktywny udział uczniowie X LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych studiowaniem na Dzień Drzwi Otwartych, który odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2017 r.
Wydarzenie to jest elementem edukacji międzykulturowej, podkreśla różnorodność językową i kulturową. Program dedykowany jest dla dorosłych oraz dla gimnazjalistów. 100 programów do wyboru, udział we wszystkich jest bezpłatny. Początek: godz. 16.00, ul Krupnicza 2, Jagiellońskie Centrum Językowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, znane m. in. jako miejsce kursów językowych dla krakowian. Szczegóły i program: tutaj Wydarzenie na Facebooku: tutaj
29-03-2017 W ubiegłym tygodniu wybrani uczniowie klas matematycznych M+ uczestniczyli w Dniu Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Przez cały dzień brali udział w wykładach i warsztatach poszerzających horyzonty matematyczno-informatyczne: Hour o Code – Godzina Kodowania, Czy krowę można wpisać w kwadrat?, Cyfrowe przetwarzanie sygnałów i technika mikroprocesorowa w robotyce, Sieci neuronowe i budowanie modeli językowych, Nonogramy i wielu innych. Więcej informacji o tym pasjonującym wydarzeniu znajduje się pod adresem Wydziału Matematyki Miło nam poinformować, iż jedną z osób prowadzących warsztaty była prof. Agnieszka Kozdęba, która oprócz nauczania matematyki w Dwójce jest także doktorantem na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. Organizatorami wyjścia ze strony II LO byli prof. Michał Rybka i prof. Agnieszka Kozdęba.
W dniu 28 marca br. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszym Liceum prof. dr. hab. Andrzeja S. Kozka z Macquarie University w Australii. Pan Profesor przypomniał nam historę Tadeusza Kościuszki – Naczelnika Insurekcji z 1794 r., polskiego i amerykańskiego generała, zasłużonego w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych, obywatela honorowego Republiki Francuskiej. W tym roku mija 200 lat od śmierci tego wybitnego Polaka.
W Australii Kościuszko nigdy nie był, jednak najwyższy szczyt kontynentu został nazwany jego imieniem przez Pawła Edmunda Strzeleckiego…
Wszystkim zainteresowanym osobom serdecznie polecamy publikacje prof. Andrzeja S. Kozka:
„Testament Kościuszki – Australijska perspektywa”
„Tajemnicza historia tablic na Górze Kościuszki”
„Wystawa fotografii: Festiwale Kościuszkowskie pod Górą Kościuszki 2007 – 2013”
Informacje na temat pomników Kościuszki na całym świecie
Przypominamy również o trwajacym konkursie poświęconemu naszemu wielkiemu rodakowi. Szczegóły tutaj
W październiku 2017 w naszym Liceum zostanie zorganizowany Dzień Tadeusza Kościuszki. Bardzo się cieszymy, że Pan Profesor wyraził zgodę na spotkanie z Sobieszczakami w tym dniu. Będzie nam ogromnie miło gościć Pana Profesora ponownie!
28-03-2017 Dziś odbył się międzynarodowy finał Europejskiego Konkursu EChemTest dla uczniów. Z wielką przyjemnością informujemy, że zwycięzcą konkursu (I miejsce ex aequo) został Dariusz Jajeśniak kl. 3a.
W europejskim finale konkursu brali udział zwycięzcy etapów krajowych, którzy w centrach testowych swoich państw w tym samym czasie rozwiązywali dwa testy elektroniczne w języku angielskim – General Chemistry I i General Chemistry II. Darek poradził sobie z nimi świetnie!
Uczniem od strony chemicznej opiekują się prof. Agata Zegar i prof. Barbara Pac, a od strony języka angielskiego prof. Elżbieta Potępa. Serdecznie gratulujemy!
W szkolnej pracowni P1 można oglądać wystawę zdjęć „Karpaty w fotografii – w pogoni za światłem” autorstwa Kuby Wierzchowskiego. Na zdjęciach można zobaczyć krajobraz polskich i słowackich Karpat. Otwarcie wystawy miało miejsce w czasie Dnia Geografii 20 marca br. i będzie ona trwała do końca roku szkolnego. Kuba Wierzchowski jest fotografem m.in. karpackich krajobrazów. Serdecznie zapraszamy!
Do etapu centralnego XV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej zakwalifikowała się Katarzyna Jędrocha kl. 3e pod opieką prof. Elżbiety Potępy. Finał odbędzie się za dwa tygodnie we Wrocławiu. Serdecznie gratulujemy!
Z dumą prezentujemy Podziękowanie dla naszej szkoły za udział w tegorocznej akcji „Pampersy na Zajączka”. Bardzo serdecznie dziękujemy Darczyńcom, którzy zechcieli wspomóc nieuleczalnie chore dzieci. Akcję charytatywną w szkole koordynowała prof. Anna Bęben.
Julian Frysztacki z klasy 2f (opieka prof. Katarzyna Kamizela) drugi rok z rzędu wywalczył tytuł finalisty Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej. W tym roku do finału zakwalifikowało się 11 osób z całej Polski. Po uroczystej Gali Finałowej we Wrocławiu uczestnicy wzięli udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których rozmawiali z członkami jury na temat własnych prac.
Jak zwykle organizatorzy Konkursu przez dwa dni serdecznie ugościli zarówno finalistów jak i opiekunów. Były różne atrakcje, ale najważniejszą – spotkanie autorskie i panel dyskusyjny ze znanym reportażystą Włodzimierzem Nowakiem. Do Krakowa powróciliśmy ze wspaniałymi przeżyciami, licznymi nagrodami książkowymi oraz nadzieją na miejsce w finale w przyszłym roku. Serdecznie gratulujemy! Zdjęcia Weronika Waluchowska.
Laureatem części krajowej Europejskiego Konkursu EChemTest dla uczniów został Dariusz Jajeśniak kl. 3a, a wyróżnienie zdobył Szymon Wierzbicki kl. 3e. Darek będzie reprezentował nasz kraj podczas europejskiego finału konkursu, który odbędzie się już w najbliższy wtorek. Trzymamy kciuki!
Uczniami opiekują się prof. Agata Zegar i prof. Barbara Pac. Serdecznie gratulujemy!
EChemTest to konkurs mający formę elektronicznego testu opracowanego przez European Chemistry Thematic Network Association (ECTNA, Stowarzyszenie Europejskich Tematycznych Sieci Chemicznych), organizację skupiającą ponad 120 jednostek szkolnictwa wyższego kształcących chemików w całej Europie.
To przyjazne miejsce, w którym młodzi ludzie będą mogli anonimowo uzyskać życzliwą i fachową pomoc w trudnych sytuacjach. Punkt będzie działał od 29 marca do końca grudnia 2017 r. (z przerwą wakacyjną) w każdą środę w godz. 17 – 19. Miejsce: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki ul. Papiernicza 2. Strefa Nastolatka jest otwarta także dla rodziców i opiekunów, którzy nie wiedzą jak pomóc nastolatkowi borykającemu się z trudnościami.
W dniu 29 marca 2017 r. Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Krakowskiej organizuje Szanghajskie Targi Edukacyjne (2017 Shanghai Education Fair) z udziałem 34 uczelni / instytucji z Szanghaju. Podczas targów chińskie uczelnie zaprezentują swoją ofertę edukacyjną skierowaną do polskich studentów oraz uczniów klas maturalnych. Wstęp wolny.
25-03-2017 Grupa uczennic naszej szkoły pod opieką prof. Małgorzaty Sobolewskiej obejrzała pokaz mody ekologicznej stworzonej z materiałów recyklingowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju „Bez odpadów – No waste show”. Pokaz odbył się w ramach największej imprezy modowej w Krakowie Cracow Fashion Show 2017. Podczas CFS 2017 jedną z projektantek mody prezentującą swoją kolekcję była nasza absolwentka (klasa 3e, 2014) Olivia Nowicka. Bardzo dziękujemy Krakowskim Szkołom Artystycznym za zaproszenie na pokaz!
25-03-2017 W naszej szkole miał miejsce finał I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Górach. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Tatrzańskie przy współudziale Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy z całej Polski zmagali się z pytaniami dotyczącymi polskich Tatr, Podhala, Orawy oraz Spiszu, a także zasad bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy w górach. Dużą rolę odgrywała znajomość topografii konkursowego obszaru. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kwinta z klasy 2 h. Bardzo dziękujemy również za pomoc w organizacji uczennicom klasy 2g Natalii Bajor oraz Magdalenie Raźny. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu turystycznego oraz albumów i publikacji o tematyce górskiej. Dziękujemy za udział i gratulujemy osiągniętych wyników. Do zobaczenia za rok!
25-03-2017 Właśnie otrzymaliśmy informację – Adrian Zagórski z kl. 2c pod opieką prof. Edyty Heizy został Laureatem VI miejsca XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Serdecznie gratulujemy!
Laureaci tej olimpiady otrzymują oprócz nagród również indeksy wyższych uczelni. Uniwersytet Jagielloński honoruje laureatów najcenniejszym indeksem – medycyny – (warunkiem jest zdanie pisemnej matury rozszerzonej na minimum 30% z biologii i chemii) i bez dodatkowych ograniczeń psychologii oraz wszystkich kierunków, gdzie wymagana jest podczas rekrutacji biologia.
W szkolnej bibliotece dostępne są różnego rodzaju książki i czasopisma o tematyce psychologicznej. W nowościach znalazły się m.in. takie pozycje, jak: „Mózg nastolatka” F.E. Jensena, „Pokonaj stres” Dagmary Gmitrzak, a także poradniki służąc trenowaniu umiejętności efektywnego uczenia się i rozwijaniu kreatywności z wykorzystaniem mnemotechnik, np. „Techniki zapamiętywania” czy „Mapy twoich myśli”. Zapraszamy do skorzystania z zasobów naszej biblioteki!
22-03-2017 W Krośnie odbył międzyszkolny konkurs „Odkryj Świat z Poznaj Światem”. „Dwójkę” reprezentowali Młodzi Pasjonaci Geografii: Emilia Majewska z kl. 1b, Aleksander Milc oraz Mateusz Radoń z klasy 2e pod opieką prof. Elizy Wojtasik. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży, którą interesują ciekawe podróże, opisy żywiołów i zjawisk, która chce odkrywać nieznane miejsca oraz poznawać kulturę innych narodów. W tegorocznej edycji konkursu poświęconej krajom europejskim I miejsce zajął Aleksander Milc. Serdecznie gratulujemy!