Zapraszamy po odbiór świadectw maturalnych w dniu 5 lipca (wtorek) w godz. 9.00 – 13.00 lub w innym terminie w godzinach pracy sekretariatu.
W okresie wakacji Sekretariat Liceum będzie czynny w następujących terminach:
01.07. do 15.07.2016 codziennie w godz. 8.00 – 13.30
18.07. – 17.08.2016 wtorek, czwartek w godz. 9.00-13.00
18.08. – 31.08.2016 codziennie w godz. 8.00 – 13.00
Terminy egzaminów poprawkowych oraz sprawdzających:
25.08 (czwartek) godz. 9.00 (j. angielski, matematyka, geografia, j. niemiecki)
26.08 (piątek) godz. 9.00 (j. polski, j. rosyjski, wos, chemia, fizyka)
29.08 (poniedziałek) godz. 9.00 (historia sztuki)
W pierwszych dniach wakacji Społeczność II LO pożegnała prof. Martę Kobylińską – Kędzior, która po 25 latach pracy w naszej szkole odeszła na emeryturę.
Miło nam poinformować, że Paulina Michalak z klasy IA zwyciężyła w konkursie, dotyczącym życia i twórczości Józefa Czapskiego – wybitnego malarza, literata, pisarza i myśliciela XX wieku. Konkurs organizowany był przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z agencją reklamową JERO z okazji otwarcia Pawilonu Józefa Czapskiego w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Paulina odpowiedziała na wszystkie pytania prawidłowo w czasie 02: 37 min. Nagrodą w konkursie był czytnik e-booków oraz roczny wstęp do Muzeum Narodowego w Krakowia. Gratulujemy!
W piątek 24.06. o godz. 8.00 odbyła się Msza święta, której przewodniczył Ojciec Proboszcz, a nasz Katecheta, O. Marcin Siemek. Uroczysta asysta oraz piękny i głośny śpiew naszej scholi uświetniły uroczystość.
Państwu rodzicom i uczniom naszej Szkoły
dziękujemy za kolejny wspólny rok.
Był to rok ciężkiej pracy, który przyniósł nam nie tylko wiele satysfakcji, ale również obfitował w sukcesy naszych wychowanków i nauczycieli.
U progu wakacji życzymy wspaniałego wypoczynku i … do zobaczenia 1 września.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne II LO
23-06-2016 W wakacyjnej atmosferze odbyło się spotkanie z najlepszymi uczennicami i uczniami szkoły. Nagrody i dyplomy odbierali tegoroczni olimpijczycy z klas I-II-III, laureaci konkursów, najlepsi sportowcy, wyróżnieni świadectwem z biało-czerwonym paskiem z średnią ocen minimum 4,75, najlepsi mówcy I Sobieskiego Parlamentu i osoby z 100% frekwencją. Listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za działalność wolontariacką otrzymały Katarzyna Dudek kl. 2d, Karolina Dziedzic kl. 3a, Julia Heiza kl. 2e, Anna Rzemińska kl. 3a, Justyna Windys kl. 3a i Teresa Wolano kl. 2h.
23-06-2016 Na Stadionie Klubu Sportowego „Nadwiślan” reprezentacje II LO i I LO rozegrały – po raz dwudziesty już – mecz piłkarski. Wierni kibice obu liceów stworzyli fantastyczną atmosferę na trybunach. Drużyna Sobieskiego pokonała Nowodworek 4:0, a bramkarz Dwójki Kacper Chorążka z kl. 1c, reprezentant Polski U-18, obronił m.in. rzut karny. Trenerem naszego zespołu był prof. Maciej Gój. Na linii sędziowała zawodowa sędzia piłkarska Karolina Bojar z kl. 3a M+. Dziękujemy zawodnikom obu drużyn za wspaniałą grę i do zobaczenia za rok! /film z meczu/
20-06-2016 Z dumą prezentujemy wyróżnienie i podziękowanie, jakie otrzymaliśmy od Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Świętego Łukasza w Tarnowie i Kierownika Tarnowskiego Ośrodka Onkologii za udział w kampanii edukacyjnej i upowszechnianie zaleceń „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.
Film w języku angielskim, przygotowany przez naszych uczniów, zostanie jako jeden z trzech filmów polskich zaprezentowany na forum Unii Europejskiej. Opieka merytoryczna nad projektem prof. Renata Bielecka, opieka w zakresie języka angielskiego prof. Anna Szefer-Kłęk. W filmie wystąpili: Katarzyna Kwiecień, Klaudia Kubasiak, Weronika Tomasiczek i Mikołaj Nigbor (wszyscy kl. 1i), montaż Jakub Gawlak kl. 1d. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia filmu konkursowego:
Wypełniony formularz (dostępny tutaj) należy złożyć w sekretariacie Liceum do piątku 24.06 włącznie.
W ubiegłym tygodniu odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia laboratoryjne organizowane we współpracy z Wydziałem Chemii UJ. Brało w nich udział 20 uczniów z naszego Liceum.
Ponad 25 godzin spędzonych w profesjonalnym laboratorium chemicznym było dla nich okazją do zdobycia wiedzy i nowych umiejętności. Sobieszczacy stanęli oko w oko z prawdziwą chemią i… nie dali za wygraną. Walczyli z analizą kationów i anionów, sporządzali roztwory, miareczkowali, wytrącali osady, kłócili się o barwy związków kompleksowych i zarywali noce pisząc sprawozdania. Jednymi słowem: ciężko pracowali i świetnie się bawili (co widać na zdjęciach).
Zajęcia prowadzili pracownicy UJ oraz prof. Barbara Pac i prof. Agata Zegar. Brali w nich udział uczniowie klas drugich: Michał Błaut, Anna Chmielarz , Wiktoria Dziurdzik, Mateusz Giełczyński, Katarzyna Gromna, Agnieszka Hajduk, Dariusz Jajeśniak , Zuzanna Kaczmarczyk, Katarzyna Leszczyńska, Marcelina Makulska, Jan Paczkowski, Aleksandra Pragnąca, Sebastian Rajda, Bartosz Roś, Kamil Sado, Gabriela Sokorska, Kornelia Szkodoń, Maksymilian Tambor, Szymon Wierzbicki i Magdalena Zapała.
W ubiegłym tygodniu zostały ogłoszone wyniki Konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. Teresa Kozaczewska kl. 1a pod opieką prof. Katarzyny Kamizeli została laureatką 1. miejsca. Konkurs, adresowany do uczniów województwa małopolskiego, zorganizowali Stowarzyszenie NZS 1980, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Fundacja Underground i został objęty Honorowym Patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
Celem konkursu- jak określił organizator – „jest m. in. rozwijanie umiejętności poszukiwania, analizowania oraz posługiwania się różnymi źródłami wiedzy o wydarzeniach i postaciach historycznych, poprzez poznawanie dzieł malarskich, literackich, a także piosenek – w odniesieniu do twórczości Jacka Kaczmarskiego.” Teresa wygrała sprzęt elektroniczny, indeks na UJ, a jesienią będzie reprezentowała nasze liceum w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Serdecznie gratulujemy!
W piątek 17 czerwca przed Bazyliką Mariacką w Krakowie, pod płaskorzeźbą upamiętniającą Odsiecz Wiedeńską autorstwa Piusa Welońskiego, odbyła się uroczystość związana z 320. rocznicą śmierci Króla Jana III Sobieskiego. Organizatorami byli Komitet Ogólnopolski Obchodów 333. Rocznicy Viktorii Wiedeńskiej oraz Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu. W wydarzeniu uczestniczył poczet sztandarowy naszego Liceum.
20-06-2016 Wiersze Moniki Winiarskiej z klasy 1e (opieka prof. Katarzyna Kamizela) oraz Maksymiliana Tambora z klasy 2d (opieka prof. Małgorzata Ścibor-Szeremeta) zostały docenione podczas czerwcowego finału XIV Małopolskiego Konkursu Literackiego „I ja poetyckie światy kreuję” . Maksymilian zdobył III miejsce, a Monika dostała wyróżnienie indywidualne. Jeden z jurorów stwierdził :
„Chyba z naszym światem nie jest jeszcze tak źle, skoro młodzi wciąż mają potrzebę refleksji i wyrażają to w poezji. Każdy pisze jak umie i jak czuje, jednak w znacznej części przesłanych wierszy zwraca uwagę erudycja, dbałość o warsztat poetycki, zanurzenie w kulturę, historię, religię. Pojawiają się teksty nie tylko liryczne, ale też celne satyry, wiesze nawiązujące do awangardowych form opartych na kreacji słowa, a nawet rodzaj wierszowanego traktatu historycznego.”
Gratulujemy Monice i Maksymilianowi i czekamy na pierwszy tomik poezji!
Osoby chętne do zostania wolontariuszem podczas Światowych Dni Młodzieży (pomoc na terenie naszego Liceum) proszone są o kontakt z prof. Grzegorzem Bobkiem (osobiście w dniu 22.06 lub 23.06 albo poprzez e-mail: katecheza.sobieski@gmail.com). Pomoc będzie polegać na pełnieniu dyżuru porannego przy wydawaniu śniadania Pielgrzymom (godz. ok. 7.00-10.00). Będzie także potrzebna przy rejestrowaniu i wyrejestrowaniu Pielgrzymów (tutaj niezbędna jest znajomość j. angielskiego lub włoskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację) oraz w sprzątaniu szkoły po wyjeździe Gości (wielkie sprzątanie 3.08). Zapraszamy serdecznie do współpracy już dzisiaj!
Z okazji rozpoczęcia lata przypominamy filmową impresję złożoną z prac naszych nauczycieli i uczniów.
Tegoroczne astronomiczne Lato rozpocznie się tuż po północy, we wtorek 21 czerwca o godz. 00.34, kiedy to Słońce w swej rocznej wędrówce po Ekliptyce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego, zwany punktem Raka.
10 czerwca 2016 r. upłynął termin składania i potwierdzania podań w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Prezentujemy ostateczne statystyki liczby potwierdzonych podań. W stosunku do ubiegłego roku szkolnego nastąpił wzrost sumy podań o 26,5% z 1944 do 2459. Drodzy Gimnazjaliści, znacie już wyniki egzaminu gimnazjalnego, czekamy więc wspólnie na ostateczne wyniki rekrutacji w systemie Omikron. Życzymy Wam powodzenia i do zobaczenia w szkole!
13-06-2016 Dziś odbył się finał Konkursu Wiedzy o Słowacji „Słowacja – lubię to!” – „Slovensko – páči sa mi to!” pod Patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie. Z radością informujemy, że nasi uczniowie pod opieką prof. Elizy Wojtasik zdobyli tytuły Laureatów: Laureat II miejsca Aleksander Milc kl. 1e i Laureatka III miejsca Monika Winiarska kl. 1e. Serdecznie gratulujemy!
12-06-2016 Kolejny sukces naszych młodych sportowców na arenie ogólnopolskiej. Podczas VIII Mistrzostw Polski Klubów AZS w wioślarstwie na torze regatowym „Gopło” w Kruszwicy złoty medal w czwórce podwójnej kobiet bez sternika zdobyła Magdalena Pasternak z kl. 2e (na zdjęciu druga z lewej strony). Serdecznie gratulujemy!
Zgłoszenia do 17.06 tutaj
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 2i z grupy DSD 2D1 Anna Kmiecik pod opieką prof. Ilony Zych-Chodak będzie reprezentować Kraków na Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży we Frankfurcie Internationales Jugendtreffen 2016 in Frankfurt w dniach 26.6.- 16.7.2016. Ania została wybrana spośród kilkunastu kandydatów z krakowskich liceów biorących udział w konkursie zorganizowanym przez Instytut Goethego. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wniosku prof. Barbarze Riedel-Baader. Serdecznie gratulujemy!