Osoby zainteresowane udziałem w Konkursie Matematycznym KANGUR (17.03.2016), które nie uiściły jeszcze opłaty 9,- zł, mogą wpłacić pieniądze 01.02.2016 lub 02.02.2016 u nauczyciela matematyki lub u prof. Magdaleny Zawodnik.
Dostęp tutaj. Cele dydaktyczne oparte na europejskich kryteriach ESOKJ. Kurs wspiera naukę języka obcego pod kątem określonych zawodów i sytuacji w miejscu pracy. Materiały powstały w oparciu o oczekiwania pracodawców odnośnie zastosowania języka niemieckiego w pracy. Moduły przystosowane są do nauki języka niemieckiego na poziomach od A2 do B2. Bezpłatne webinaria w dniach 10.2 oraz 15.03. Dla zainteresowanych instrukcja. Autorami kursu są m.in: Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Technische Universität Dresden, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytetem Karola w Pradze.
Listy uczniów zostały wywieszone w gablocie na przeciwko sali nr 13. Grupy rozszerzeń według klas. W planach lekcji brak uzupełnień w poniedziałki.
Dyrekcja Liceum zawiadamia, że od 01.02 obowiązuje nowy plan lekcji. Nowy rozkład zajęć zostanie opublikowany w piątek późnym wieczorem (zakładka „Plan lekcji”).
W dniu 2.02 odbędzie się Rada Pedagogiczna, w tym dniu lekcje 1-9 skrócone, 10-12 odwołane.
Z radością informujemy, iż w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych po raz kolejny zostaliśmy sklasyfikowani w pierwszej setce najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce i otrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły 2016″. W rankingu maturalnym szkół publicznych zajęliśmy II miejsce w Krakowie. Ranking przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.
Dyrekcja Liceum zawiadamia, iż w dniu 12 stycznia 2016 r. wprowadzone zostały zmiany w Statucie Liceum (par. 52, 55, 56, 58, 64, 72, 82, 83) oraz w Regulaminie zawierania kontraktu z uczniem o wybitnych osiągnięciach w konkursach przedmiotowych (pkt. 4). Aktualne wersje dostępne w dziale Aktualności / Dokumenty.
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia, Kołem Naukowym Metodyki Polonistycznej UJ, Stowarzyszeniem Polonistów, Fundacją na rzecz Muzeum Języka Polskiego i Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego organizuje od 21 lutego do 21 marca 2016 roku Miesiąc Języka Ojczystego. Udział w agonie polega na skonstruowaniu mowy na temat: „Mała, choć bardzo ważna. O małych ojczyznach słów kilka”, nagraniu jej i przesłaniu w formie filmu. Dodatkowe informacje: regulamin i formularz zgłoszeniowy
Ta aplikacja to przewodnik po wszystkich uczelniach i wszystkich kierunkach studiów. To kompendium wiedzy o zasadach przyjęć na studia, a jednocześnie poradnik zawierający zbiór porad jak dobrze przygotować się do matury oraz raport dotyczący progów punktowych rekrutacji 2015/16.
Aplikacja dostępna jest na Androida (iOS i Windows Phone od 20 stycznia br.) i jest bezpłatna. Link do pobrania tutaj
Miło nam zakomunikować, iż Krzysztof Szczurek z kl. 2a wygrał etap diecezjalny (odpowiednik wojewódzkiego) Olimpiady Teologii Katolickiej, a Magdalena Karczewska z kl. 2a zajęła II miejsce! W zmaganiach udział wzięło 120 uczestników. Przed Magdą i Krzyśkiem finał ogólnopolski w Łowiczu. Już dzisiaj trzymamy kciuki. Opieka: prof. Grzegorz Bobek.
Już 28 stycznia br. rozpocznie się druga edycja bezpłatnych warsztatów naukowych ADAMED SmartUP Academy. W ramach zaplanowanych działań zrealizowane zostaną dwudniowe kursy o tematyce: biochemia, medycyna, fizyka, chemia oraz kilkugodzinne warsztaty, które odbędą się we współpracy z BioCentrum Edukacji Naukowej. Dla osób, które chcą wziąć udział w zajęciach i wraz z naukowcami przeprowadzić szereg fascynujących eksperymentów, na stronie www.adamedsmartup.pl/academy wraz z informacjami dot. poszczególnych wydarzeń, udostępniony został formularz aplikacyjny.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Marii Danilewicz Zielińskiej „Słowo i tożsamość”. Przedmiotem rywalizacji jest napisanie krótkiego opowiadania na dowolny temat. Dla osób zainteresowanych formularz zgłoszeniowy i regulamin.
KLAPS to ogólnopolski konkurs filmowy organizowany już po raz ósmy przez Samorząd Uczniowski VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, skierowany do młodzieży w wieku od 15 do 24 lat. Filmy są oceniane w 4 kategoriach: film fabularny, reportaż, teledysk i animacja. Zgłoszenia do 15 maja. Więcej informacji tutaj
W dniu 11 stycznia odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego. Nowym przewodniczącym SU została Estera Chorąży z kl. 2c. Do momentu zaprzysiężenia obowiązki Prezydenta Liceum pełnił Adam Cichy z kl. 3d. Serdecznie dziękujemy dotychczasowemu SU za pracę na rzecz Szkoły w roku 2015. Esterze i nowemu SU życzymy samych sukcesów!
Konkurs stypendialny dedykowany jest dla wyróżniających się uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ma pomóc w rozwoju ich talentu i stymulować jak najwcześniejsze ich wejście w świat poważnej nauki i techniki. Nagrodą za I miejsce jest stypendium w wysokości 500 zł. miesięcznie przez okres nawet 6 lat, nadzór mentorski oraz komputer marki Apple. Osoby zainteresowane proszone są o zapoznanie się z regulaminem, a następnie kontakt z dyr. W. Nogaj.
Politechnika Krakowska zaprasza tegorocznych maturzystów do udziału w ogólnopolskim konkursie „O Złoty Indeks PK”. Konkurs organizowany jest w dwóch dyscyplinach: matematyka i chemia. Rejestracja trwa do 4 lutego 2016 r. Pierwszy etap konkursu odbędzie się on-line na platformie e-learningowej w sobotę 6 lutego o godzinie 10:00. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu.
W dniu 14 stycznia br. ostatnią lekcję matematyki w naszym Liceum zrealizowała prof. Bogusława Chwastowska.
W okresie 18.01 – 29.01 sekretariat będzie czynny we wtorki i czwartki w godz. 9.00 – 13.00
W programie warsztaty, wykłady, projekcje filmowe wycieczki i inne. Wstęp wolny. Szczegóły tutaj
Zajęcia kierowane są do różnych grup wiekowych. Wszystkie spotkania są bezpłatne. Szczegóły dotyczące programu i rezerwacji dostępne tutaj
Tematyka szkoleń: wzmacnianie czynników chroniących przed podejmowaniem zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik zajęć będzie miał okazję nauczyć się jak radzić sobie ze stresem, jak być asertywnym oraz jak wzmacniać konstruktywnie poczucie własnej wartości. Zajęcia adresowane do osób dorosłych pozwolą rozszerzyć wiedzę na temat zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży na przykład używania substancji psychoaktywnych oraz zagrożeń związanych z Internetem. W celu zgłoszenia swojego udziału prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 12 411 41 21 wew. 115 lub drogą mailową pod adresem: profilaktyka3@mcpu.krakow.pl. Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Szkolenia prowadzone są w formie wykładowo-warsztatowej. Udział w szkoleniach jest nieodpłatny. Szczegółowe informacje tutaj
15-01-2016 W naszych murach gościliśmy uczestników etapu rejonowego III Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Test oraz pracę argumentacyjną dotyczącą problematyki związanej z istnieniem społeczeństwa informacyjnego pisało 49 uczniów z 10 szkół południowej Polski. Było wśród nich 23 uczniów z naszego liceum. Komisji przewodniczył przedstawiciel organizatora – dr Grzegorz Czapnik z Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowaniem olimpiady zajęły się prof. Marta Kobylińska – Kędzior, prof. Elżbieta Kramarz i prof. Ewa Wach- Czubińska, którym pomagali uczniowie z klas 2a, 2i, 1i i 3g. Wszystkim osobom zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie zmagań olimpijskich serdecznie dziękujemy, natomiast uczestnikom życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do Łodzi na etap centralny. Zdjęcia prof. Marta Kobylińska-Kędzior.
Dziś w Hali TS Wisły przy ul. Reymonta 22 w Krakowie rozegraliśmy towarzyski turniej siatkówki trzech szkół noszących imię Króla Jana III Sobieskiego: II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie jako gospodarza, Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Piekarach Śląskich. Wszyscy zawodnicy mieli na koszulkach napis Sobieski, a baner „Witamy Sobieszczaków” powitał wszystkich obecnych w hali.
Turniej wygrała nasza szkoła pod opieką trenera prof. Tomasza Kaszyńskiego, II miejsce zajął zespół z Jastrzębia-Zdroju, III miejsce zespół z Piekar Śląskich. Najlepszą zawodniczką została wybrana uczennica z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, a najlepszym zawodnikiem Sebastian Stach z II LO w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom i zawodniczkom oraz ich trenerom, a dyrekcjom trzech szkół za zorganizowanie Turnieju. Turniej uświetniły pokazy naszych cheereleaderek.
Zawody sędziowali Absolwentki II Liceum w Krakowie Anna Biederman i Sonia Kowal oraz prof. Wojciech Biederman, który jest również licencjonowanym sędzią Polskiego Związku Siatkówki i uczestniczył w Mistrzostwach Świata Siatkarzy 2014 w Krakowie. Podczas meczu podziękowanie od Dyrektora Marka Stępskiego otrzymały dziewczęta z ubiegłorocznego zespołu cheerleaderek pod opieką prof. Ireny Augustyńskiej. Konferansjerami byli Prezydent II LO Estera Chorąży i Mateusz Dyduch. Zapraszamy do galerii zdjęć, w niedzielę wieczorem filmy z Turnieju.
Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 1969 roku. Festiwal trwa 5 dni, w których skład wchodzą :
Festiwal tworzy cała społeczność Sobieskiego dlatego zachęcamy klasy do tworzenia sztuk, a także wszystkich i każdego z osobna do pomocy w organizacji tego wydarzenia.
Zapraszamy do współpracy! Szczegółowe informacje u prof. Ireny Augustyńskiej i prof. Leszka Mrugalskiego oraz na stronie festiwalu (www.fmft.art.pl)