Do etapu centralnego Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej zakwalifikowały się uczennice: Aleksandra Drewniak, Anna Kmiecik, Wiktoria Noworyta, Aleksandra Sarapata i Magdalena Szymuś pod opieką prof. Katarzyny Kamizeli, prof. Marty Kobylińskiej-Kędzior i prof. Ewy Wach-Czubińskiej. Finał w kwietniu w Łodzi. Serdecznie gratulujemy!
28-01-2015 W auli odbyły się „Warsztaty Przemówień Publicznych”, które Samorząd Uczniowski zorganizował wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców. Wypowiadali się kolejno: Olaf Staszkiewicz, Krzysztof Buła i Maksym Urbanowicz. Całe spotkanie zajęło dwie godziny zegarowe i zostało bardzo pozytywnie odebrane przez społeczność liceum. Wydarzenie koordynowali przedstawiciele krakowskiego projektu społecznego realizowanego w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Zdjęcia: Kinga Maciejasz kl.2b i Tytus Wilam kl.2e. Opieka prof. Olga Błyskal.
Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Oddział Gliwicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego organizują XXIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół średnich. Szczegóły tutaj
Uczelnia zaprasza do kolejnej edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” z cennymi nagrodami. Szczegóły w regulaminie
24-01-2015 Tegoroczna studniówka odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Podczas balu -tradycyjnie- ogłoszono wyniki plebiscytu uczniów na najbardziej znane osoby w poszczególnych kategoriach. Najsympatyczniejszymi nauczycielami zostali wybrani prof. Elżbieta Potępa i prof. Marek Walczyk. Tę część wieczoru prowadzili Jakub Drobny kl. 3b i Grzegorz Florczyk kl. 3c.
Z radością informujemy, że w Rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” po raz kolejny zostaliśmy sklasyfikowani w pierwszej setce najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce i otrzymaliśmy tytuł „Złotej Szkoły 2015”. Ranking objął 2315 liceów w Polsce.
14-01-2015 W środę odbyło się zaprzysiężenie nowego Prezydenta Liceum Adama Cichego. Magdalena Graca, Prezydent II LO kadencji 2013/2014, przekazała władzę nowemu samorządowi kadencji 2014/2015. Podczas uroczystości obecny był Dyrektor Marek Stępski, członkowie ustępującego oraz nowego SU. Zdjęcia: Grzegorz Florczyk kl. 3c.
Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Fizycznego ogłasza konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach: doświadczalnej i literackiej, termin wysyłania prac upływa 01.04.2015. Szczegóły na stronie organizatora.
Na stronie szkoły został opublikowany nowy plan lekcji.
16-01-2015 Równolegle z Turniejem Noworocznym w auli odbywał się etap okręgowy II Ogólnopolskiej Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej Uniwersytetu Łódzkiego dla uczniów z województwa lubelskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Do Krakowa przyjechał Sekretarz Naukowy Olimpiady dr Zbigniew Gruszka.
Olimpiada odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacją zawodów w naszej szkole zajmowały się prof. Ewa Wach-Czubińska, prof. Marta Kobylińska-Kędzior i prof. Elżbieta Kramarz. Zdj.: prof. Marta Kobylińska-Kędzior.
Tak tańczyły nasze wspaniałe cheerleaderki! Choreografie, które nam zaprezentowały, zostały przygotowane głównie przez Marysię Salwińską i Zuzę Woynę-Orlewicz, ale wiele fragmentów powstało dzięki chęciom i ciężkiej pracy całego zespołu. Nie zabrakło imponujących akrobacji, a jak widać po wynikach doping dziewczyn okazał się naprawdę skuteczny. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne pokazy!
Zapraszamy na filmową relację z Turnieju.
Zdjęcia Jan Szydłowski kl. 3i.
16-01-2015 Hala TS Wisła Kraków. Tegorocznemu Turniejowi towarzyszyły ogromne emocje. Mecz siatkówki trzymał kibiców w napięciu do samego końca: 25:23, 24:26, 15:11 dla Sobieskiego. Drużynę prowadził prof. Tomasz Kaszyński.
W meczu koszykówki dwie kwarty grały dziewczęta i to one w obu drużynach zdobyły więcej punktów niż chłopcy. Mecz zakończył się wynikiem 40:15 dla Sobieskiego. Trenerami drużyny byli prof. Maciej Gój i prof. Lech Iwański.
Turniej otworzyli Dyrektorzy i Prezydenci obu szkół oraz Prezes Wisły Kraków Ludwik Miętta-Mikołajewicz. Puchary wręczali Dyrektor I Liceum Tomasz Malicki i Wicedyrektor II Liceum Leszek Lupa. Mecz siatkówki sędziował licencjonowany sędzia Polskiego Związku Siatkówki prof. Wojciech Biederman, a drugim sędzią była Absolwentka Anna Biederman.
Kibiców do dopingu zagrzewali Prezydent Adam Cichy i Wiceprezydent Aleksandra Gierach, a dla Telewizji Sobieski pracowali Wiceprezydenci Maciej Telega i Grzegorz Sarapata. Konferansjerem naszej szkoły był Kamil Wąsik kl. 3d. Na trybunach zasiedli również liczni absolwenci. Zdj.: Kronika Szkoły.
W dniu 15 stycznia nasza szkoła zajęła I miejsce w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży w pływaniu. Medale indywidualne zdobyli: Kinga Jamroży za zajęcie II miejsca na dystansie 50 m stylem klasycznym oraz Karolina Szkudlarek za zajęcia III miejsca na tym samym dystansie stylem dowolnym. Opieka prof. B. Skawińska. Patronat honorowy: Polski Komitet Olimpijski
British Council w Krakowie organizuje 08 lutego 2015 bezpłatne warsztaty „More people go more places with IELTS”, wymagana jest rejestracja. Szczegóły w załączniku lub u prof. Katarzyny Pysz i prof. Anny Wierzbickiej.
15-01-2015 Wczoraj w Auli odbył się koncert charytatywny „Mocne Brzmienie. Mocne Serce.”, z którego zysk przeznaczony jest na Fundację „Alma Spei”. Wystąpiły zespoły: „Grizzly Hills”, „Backstage Pass” i „Tie My Tie”. Koncert zorganizowało Biuro Akcji Charytatywnych Samorządu Szkolnego pod opieką prof. Anny Kuźmy. Zdjęcia: Jan Szydłowski kl. 3i.
Dyrekcja szkoły zawiadamia, iż zostało podpisane porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i naszą szkołą o współpracy w ramach projektu „Klasa Menedżerska”. Porozumienie podpisał Dyrektor Centrum Kancelarii Rektora UEK dr hab. Janusz Fudaliński oraz Dyrektor naszej szkoły pan Marek Stępski. W ramach współpracy uczniowie „Klasy Menedżerskiej” będą m.in. uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę naukową UEK. Klasa menedżerska zostanie utworzona od 1 września 2015 roku. Jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce, która wspólnie z UEK będzie realizować ten projekt, o szczegółach rekrutacji w roku szkolnym 2015/2016 poinformujemy już wkrótce w zakładce rekrutacja.
Zakończył się organizowany przez „Dzień Dobry TVN” i „Na Wspólnej” casting „Aktorski Diament”. Decyzją jury, prawdziwym aktorskim diamentem został nasz absolwent, a obecnie student UEK w Krakowie Patryk Bukalski. Nagrodą w konkursie jest specjalnie napisana dla zwycięzcy rola w popularnym serialu „Na Wspólnej”. Patryk Bukalski jest jednym z laureatów FMFT. Więcej informacji na temat castingu tutaj
” Licealna Trupa Teatralna” działająca na terenie II LO, której opiekunem jest aktor TEATRU STAREGO pan Juliusz Chrząstowski, ogłasza nabór do obsady najnowszego spektaklu, scenariusz zostanie oparty na internetowych blogach.
Pierwsza próba odbędzie się w czwartek 22 stycznia o godz. 15.00. Miejsce: SALA TEATRALNA.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani zagraniem w spektaklu teatralnym. Spektakl weźmie udział w konkursie 46 FMFT. Więcej informacji tutaj.
Celem programu „Skóra pod lupą” jest podstawowa edukacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Polsce na temat nowotworów złośliwych skóry, ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka. Program realizowany jest w ramach zadania Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych pn. Prewencja pierwotna nowotworów, finansowanego przez ministra zdrowia. Zachęcamy do zapoznania się z plakatem i materiałem edukacyjnym
Nasza szkoła jako jedna z nielicznych szkół w Polsce może poszczycić się tak dużą ilością sławnych absolwentów. Od stycznia tego roku w każdym miesiącu będziemy przybliżać życiorys jednej z wybitnych postaci, które przed laty były uczniami naszej szkoły. Rozpoczynamy od prezentacji sylwetki Andrzeja Banacha – pisarza, humanisty, krytyka artystycznego, filozofa, podróżnika, popularyzatora i kolekcjonera dzieł sztuki. Życiorys naszego absolwenta dostępny jest w zakładce Sławni absolwenci oraz w gablocie koło pracowni chemicznej. Szczególne podziękowania składamy na ręce pana Adama Banacha za udostępnienie fotografii Ojca oraz cenne informacje przybliżające nam jego postać. Zebranie i opracowanie treści prof. E. Potępa.
Podczas tegorocznej zbiórki karmy dla zwierząt w ramach akcji „Gwiazdka dla Zwierzaka” udało się w naszej szkole zebrać 635,75 kg żywności zdobywając tym samym 4403,85 pkt. W dniu 9 stycznia dary zostały odebrane ze szkoły przez pracownika Schroniska i przekazane potrzebującym. Wyniki w skali miasta zostaną podane do 10 lutego na stronie Schroniska oraz w mediach. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom, które pomogły w zbiórce karmy dla zwierząt. Poniżej ranking klas, wkrótce poinformujemy o nagrodach. Opieka: prof. M. Baran.
I miejsce : Klasa 1 j – 2130 pkt
II miejsce: Klasa 1 k – 1480 pkt
III miejsce: Klasa 1 g – 1376 pkt
kolejne miejsca: Klasa 1 b – 675 pkt, Klasa 3 e – 116 pkt, Klasa 1 a – 33,9 pkt, Klasa 1 f – 36 pkt, Klasa 2 e – 28 pkt, Klasa 3 g – 25 pkt, Klasa 2 g – 23,5 pkt, Klasa 3 f – 12 pkt, Klasa 3 i – 11,4 pkt, Klasa 1 i – 5 pkt.
Maria Walewska kl. 3i i Krzysztof Więckowski kl. 2h pod opieką prof. Edyty Heizy zakwalifikowali się do etapu centralnego XIX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Finał w marcu w Szczecinie. Serdecznie gratulujemy!
Dyrekcja szkoły informuje, iż w dniu 13 stycznia (wtorek) z powodu zaplanowanej na ten dzień Rady Pedagogicznej, odbędzie się tylko 9 pierwszych lekcji i każda z nich będzie trwała 30 minut.
W dniu 16 stycznia (piątek) odbędzie się Turniej Noworoczny. Wyjście klas ze szkoły zaplanowano na godz. 10.10. Opiekę nad uczniami danej klasy w drodze do Hali TS Wisła Kraków sprawuje nauczyciel, który prowadził zajęcia w danej klasie na trzeciej godzinie lekcyjnej. W tym dniu nie ma skróconych lekcji.