Spotkanie z poezją

obraz może zawierać kosmos który
może zawierać ekran który może
zawierać obraz który nic nie zawiera
niczego nie udowadnia nic nie znaczy
Marta Eloy-Cichocka

25 marca w Dniu Autorów Europejskich , kilka dni po 21 marca czyli Światowym Dniu Poezji uczennice i uczniowie z klasy 3e artystyczno-architektonicznej mieli przyjemność spotkać się z panią Martą Eloy Cichocką – poetką, tłumaczką, fotografką – w celu wspólnego czytania jej tomiku poezji pod tytułem / obraz / może / zawierać/.
Tytuł nawiązuje do słów generowanych przez sztuczną inteligencje, które towarzyszą obrazom wyświetlanym na stronach internetowych. Wiersze zawarte w tomiku poruszają nie tylko kwestie problemów współczesnego świata ale starają się stawiać pytania egzystencjalne, ważne dla każdego człowieka, zapraszają czytelnika do głębszych przemyśleń i analizy otaczającej nas rzeczywistości.
Spotkanie było dla nas inspirującym doświadczeniem. W jego trakcie mieliśmy okazję nie tylko odkrywać tajniki twórczości poetki, ale także zgłębiać sens poszczególnych wierszy oraz ich związki z ostatnimi wydarzeniami na całym świecie. Szczególnie cenne było ich odczytanie na głos a także dyskusja oraz możliwość zadawania pytań autorce. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć kontekst i inspiracje. Odpowiedzi autorki nie tylko rozwiały nasze wątpliwości, ale także poszerzyły naszą percepcję oraz skłoniły do dalszych refleksji dotyczących wyboru naszych dróg, stylu życia. Spotkanie to, wspólne czytanie poezji, stanowiło dla nas niezwykłą podróż przez świat emocji, uwrażliwienia i odkrycia czym jest trauma historyczna, w jaki sposób może nas definiować. Jestem przekonana, że ta chwila zostanie z nami, inspirując nas do dalszych poszukiwań w świecie literatury i refleksji nad naszą rzeczywistością. Dziękujemy autorce za dzielenie się swoją twórczością oraz za cenny czas poświęcony na spotkanie z nami.

Maja Wietrzycka, klasa 3e

 

Marta Eloy Cichocka – poetka i fotografka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka m.in. Calderona i Racine’a, Juarrozai Zurity, Topora i Tkaczyszyna-Dyckiego. Opublikowała sześć książek poetyckich oraz dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce i strategiach współczesnej powieści historycznej. Ma również na koncie współpracę dramaturgiczną i translatorską z  Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem, Ignacio Garcią i Norbertem Rakowskim. Laureatka licznych nagród poetyckich.

Kilka słów od naszego gościa:
Kolejne intensywne spotkanie z licealistami krakowskiego II LO w ramach Projektu Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO było dla obu stron zaproszeniem do wyjścia poza strefę komfortu. Zarówno z mojej perspektywy, poetki i tłumaczki prowadzącej Lekcję Czytania, jak i chyba z perspektywy całej klasy, zaproszonej do aktywnego udziału w tym czytaniu, a potem do prawdziwej dyskusji i wymiany myśli. Spotkaliśmy się w kręgu, z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, wokół mojej najnowszej książki poetyckiej /obraz/może/zawierać/ – wydanej pod koniec 2023 roku przez krakowską oficynę wydawniczą LOKATOR. Nie jest to łatwa książka, ale pisaniu jej towarzyszyło mi przekonanie, że ten miejscami popękany, a miejscami nawarstwiający się obraz może zawierać nas wszystkich. Stąd poczucie, że to książka polifoniczna – i stąd potrzeba, by wybrzmiała na głosy. I tak się stało. Niesamowicie było dzielić się książką w kręgu, podawać ją z rąk ro rąk, czytać i słuchać, jak wybrzmiewa różnymi głosami i dykcjami. Być może właśnie w tym nietypowym spotkaniu, gdzie role nauczyciela, osoby prowadzącej i publiczności zupełnie się zatarły, chwilami udawało nam się, nawet nieświadomie, bezpośrednio doświadczyć tego, czym była literatura, pierwotna liryka i epika, u zarania dziejów: tym, co łączy ludzi, pozwala im być razem i czuć się bliżej. I mniej samotnie. Bardzo za to dziękuję.

Marta Eloy-Cichocka

Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: Jakub Jagiełłowicz, klasa 3e

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  



Aktualnie online: 4
Dzisiaj: 436
W tym tygodniu: 3844
W sumie: 5191900

bip