Z okazji 85 rocznicy zbrodni w Parośli, która zapoczątkowała serię mordów dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej, w szkole odbyły się wykłady, podczas których uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tych tragicznych wydarzeń.
5 marca uczniowie klas 2g i 3g uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez prof. Bieleckiego, poświęconym początkom ludobójstwa, jego najkrwawszemu przebiegowi oraz współczesnym formom upamiętnienia zamordowanych ofiar. Oprócz analizy licznych tekstów źródłowych, uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez swoich kolegów, w której przedstawiono relacje polsko-ukraińskie w pierwszej połowie XX wieku.
12 marca odbył się drugi wykład, który poprowadziła pani Katarzyna Osowska-Wołos z Instytutu Pamięci Narodowej. Wykładowczyni od lat zajmuje się trudnym tematem rzezi wołyńskiej, losami ocalałych oraz dokumentowaniem ich wspomnień z tego tragicznego okresu.
Uczniowie klas 2a oraz 2i mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wielu poruszających historii oraz obejrzeć wywiady z ocalałymi, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami – zarówno dotyczącymi przetrwania rzezi, jak i późniejszego życia naznaczonego traumą.
Wykłady te nie tylko przybliżyły uczniom tragiczną historię rzezi wołyńskiej, ale także skłoniły do refleksji nad trudnymi relacjami polsko-ukraińskimi. Choć przeszłość naznaczona jest bolesnymi wydarzeniami, współczesny dialog i chęć dążenia do prawdy dają nadzieję na stopniowe budowanie lepszych stosunków między naszymi narodami.
Organizacja i opieka : prof. Sławomir Bielecki
Autor tekstu: Antoni Leśniak kl. 3g