1 kwietnia b.r. odbyło się spotkanie autorskie z panią Alicją Zioło, przewodniczką i autorką książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”.
Spotkanie prowadziły uczennice z klasy 2h /medialno-prawnej/ Amelka Oroń i Tosia Sieńko.
Tosia napisała kilka zdań na stronę szkoły, by przybliżyć tematykę i klimat spotkania z autorką książki.
„Janina Ipohorska, Kazimiera Bujwidowa, Helena Husarska, Maria Orwid, Helena Rubinstein i wiele, wiele innych wybitnych postaci to kobiety, których nazwiska, jak i historie zostały zapomniane. Kto z nas wie o nich cokolwiek? Zajmowały się nauką, sztuką, przedsiębiorstwem, opieką nad innymi… Działały w ważnych obszarach życia, w czasach całkiem nieodległych ale świadomość ich dokonań nie jest znacząca. By mogły być dostrzeżone czy współcześnie wspomniane zmuszone były dosłownie walczyć o swoją pozycję. O ich znaczenie w naszej świadomości zadbała autorka książki.
Pani Alicja Zioło, przewodniczka po Krakowie i pisarska, w swojej niesamowitej książce „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” oddaje głos tym, które nigdy nie mogły go zabrać, pokazuje nietuzinkowe historie kobiet, utrwala ich obraz.
Klasy 2h i 3b, miały niezwykłą okazję, uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Panią Zioło, podczas którego uczennice i uczniowie mogli dowiedzieć się nie tylko o kulisach powstania książki, a także więcej o samej autorce, jej życiu i motywacji do podejmowania działań ważnych społecznie. Poszukiwanie informacji dotyczących historii kobiet, nawet z tak wielkimi osiągnięciami, jest skomplikowane. Zachęcam by sięgnąć po książkę i poznać te nietuzinkowe kobiety oraz ich dokonania. Wielkim atutem książki jest styl… ale polecam samemu tego doświadczyć.
PS.
Książka „Krakowianki” dostępna jest w bibliotece szkolnej – z autografem autorki.
Z rozmowy z panią Alicją Zioło dowiedzieliśmy się, że już niebawem będziemy mogli przeczytać kontynuację książki!
Koordynacja spotkania: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Anna Sroka
zdjęcia: Szymon Płaziński, klasa 2h
tekst: Tosia Sieńko, klasa 2h
31 marca b.r. uczennice i uczniowie reprezentujący obecny oraz poprzedni Samorząd Uczniowski odwiedzili jedną z najlepiej notowanych obecnie szkół podstawowych. Olga Poniewierska, Liwia Śmiałek, Szymon Płaziński z klasy 2h i Jędrzej Ziębicki z klasy 4e zaprezentowali ofertę naszej szkoły.
Opowiedzieli swoim młodszym koleżankom i kolegom ze SP nr 33 o specyfice poszczególnych klas, o wyjątkowości podejmowanych działań edukacyjnych, o możliwościach realizacji w szkole swoich pasji. Sobieski Parlament, Klub Wyspiańskiego, Erasmus +, FMFT, Egzaminy DSD I i DSD II, turnieje sportowe, Święta Wojna, inicjatywy Samorządu Uczniowskiego – na ich przykładzie uczniowie z naszej szkoły przedstawili potencjały szkoły, która na cztery lata może stać się przestrzenią kreowania dobrych relacji i kształtowania wrażliwych i zaangażowanych nowych uczniów Sobka.
Osoby zainteresowane nauką w naszej szkole zapraszamy w Dniu Otwartym Szkoły 8 kwietnia w godzinach 14.15 – 16.45.
Do zobaczenia!
Koordynacja promocji w SP nr 33: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Ewa Wach-Czubińska