W marcu odbyła się pierwsza odsłona rywalizacji w Champions of the Future Academy Program. W Portimao na Kartódromo Internacional do Algarve wystartowało 10 polskich kierowców. Mamy powód do radości, ponieważ uczeń Naszej Szkoły Wojtek Woda z klasy 2D stanął na podium!
Serdecznie gratulujemy Wojtkowi wywalczenia 2 miejsca podczas zawodów, rywalizując z zawodnikami z całego świata, to ogromny sukces i efekt ciężkiej pracy.
Życzymy dalszych sukcesów!
20 marca uczniowie klasy 2H wraz z prof. Anną Czepiec-Mączką i prof. Ewą Wach-Czubińską gościli na Uniwersytecie Jana Pawła II. W nowoczesnym Edukacyjnym Laboratorium Mediów Społecznościowych zgłębiali tajniki wirtualnej rzeczywistości, a ochotnicy mieli możliwość wypróbować Gogle VR. Ponadto w studiu radia bonus nagrywali przygotowane przez siebie podcasty, a w studiu telewizyjnym wcielili się w uczestników programu, prowadzącego rozmowę, reżysera oraz operatorów kamer. Fachowe uwagi prowadzących warsztaty, wśród których byli również studenci Dziennikarstwa i komunikacji społecznej, zaowocowały pierwszymi materiałami medialnymi.
Dwugodzinne warsztaty, dzięki podzieleniu uczniów na 3 grupy, pozwoliły sprawnie przeprowadzić zajęcia, a każdemu uczestnikowi dały możliwość przeżyć ciekawe doświadczenie. Były również świetną zabawą i treningiem przed FMFT.
Te zajęcia na pewno na długo pozostaną w pamięci klasy 2H, która serdecznie dziękuje pracownikom Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II za te wyjątkowe zajęcia.
Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Ewa Wach-Czubińska
Wystawy prac plastycznych, prelekcje oraz spotkania na terenie Krakowa, Wieliczki i Krzeszowic to zasięg terytorialny projektu realizowanego m.in. przez uczennice naszego liceum. A zasięg mentalny? O wiele głębszy. Słowem – malarska przestrzeń dla osób zmagających się z problemami psychicznymi oraz cykl zagadnień uwrażliwiających inne osoby na te kwestie i mobilizujących do refleksji.
Streszczenie można zawrzeć także w dwóch słowach – Jasminum Spes. To właśnie projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, którego pierwszą odsłonę mogliśmy obejrzeć 19 marca na szkolnej auli. Tego dnia w towarzystwie prac malarskich blisko 250 licealistów miało możliwość uczestniczenia w cyklu wykładów. Pierwszy dotyczył ważnego dla młodych ludzi tematu jakim jest dojrzewanie. Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Wieliczce mgr Mariusz Ferenczak zwracał uwagę na istotne różnice pomiędzy dojrzewaniem, a zaburzeniami psychicznymi wskazując, że Istotą sprawy jest je znać, by nie pomylić jednego zagadnienia z drugim. Przytoczył badania, które napawają optymizmem – nie najważniejszy dla młodych ludzi jest nowy smartfon, ale relacja z innymi – poczucie bycia kochanym i chęć posiadania przyjaciół.
Młodzież spotkała się też z psychologiem – mgr Dianą Pawłowską-Krolką, psychoterapeutą z Centrum Zdrowia Psychicznego Leonardo da Vinci w Wieliczce. Prelegentka w sposób warsztatowy przybliżyła uczestnikom kwestię postrzegania siebie, zwracając uwagę że trzeba szukać w sobie tych dobrych, pozytywnych cech, gdyż każdy je ma. Wskazała, że umiejętność ich odkrywania i ich świadomość przełoży się potem na dobre relacje społeczne.
Jakby tego było mało organizatorzy zadbali także o ubranie tej szerokiej tematyki zdrowia psychicznego w aspekt prawny. Ten rozwinęli przed audytorium doktoranci z WPiA UJ – mgr Magdalena Kurdziel i mgr Grzegorz Dudek, zwracając uwagę m.in. na skutki korzystania przez osoby potrzebujące specjalistycznej pomocy z usług osób bez wiedzy i kompetencji.
Drugiego dnia projekt zawitał do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce, gdzie otwarto wystawę prac plastycznych uczestników środowiskowych domów samopomocy mieszkańców domów pomocy społecznej powiatu wielickiego i uczniów II LO w Krakowie. Rangę tego wydarzenia dla lokalnej społeczności potwierdza fakt, że na wśród gości pojawił się także Starosta Wielicki Roman Ptak.
Projekt zwieńczyła kolejna wystawa oraz towarzyszące jej warsztaty, które miały miejsce w niedzielę 23 marca w Zajmed Centrum Zdrowia Psychicznego i Psychoterapii w Krzeszowicach. Wspomniane warsztaty na temat zdrowia psychicznego poprowadziła lekarz Marta Zając, specjalista psychiatra i psychoterapeuta.
Opieka: prof. Michał Hodurek
Z okazji 85 rocznicy zbrodni w Parośli, która zapoczątkowała serię mordów dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej, w szkole odbyły się wykłady, podczas których uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tych tragicznych wydarzeń.
5 marca uczniowie klas 2g i 3g uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez prof. Bieleckiego, poświęconym początkom ludobójstwa, jego najkrwawszemu przebiegowi oraz współczesnym formom upamiętnienia zamordowanych ofiar. Oprócz analizy licznych tekstów źródłowych, uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez swoich kolegów, w której przedstawiono relacje polsko-ukraińskie w pierwszej połowie XX wieku.
12 marca odbył się drugi wykład, który poprowadziła pani Katarzyna Osowska-Wołos z Instytutu Pamięci Narodowej. Wykładowczyni od lat zajmuje się trudnym tematem rzezi wołyńskiej, losami ocalałych oraz dokumentowaniem ich wspomnień z tego tragicznego okresu.
Uczniowie klas 2a oraz 2i mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wielu poruszających historii oraz obejrzeć wywiady z ocalałymi, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami – zarówno dotyczącymi przetrwania rzezi, jak i późniejszego życia naznaczonego traumą.
Wykłady te nie tylko przybliżyły uczniom tragiczną historię rzezi wołyńskiej, ale także skłoniły do refleksji nad trudnymi relacjami polsko-ukraińskimi. Choć przeszłość naznaczona jest bolesnymi wydarzeniami, współczesny dialog i chęć dążenia do prawdy dają nadzieję na stopniowe budowanie lepszych stosunków między naszymi narodami.
Organizacja i opieka : prof. Sławomir Bielecki
Autor tekstu: Antoni Leśniak kl. 3g
1 kwietnia b.r. odbyło się spotkanie autorskie z panią Alicją Zioło, przewodniczką i autorką książki „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”.
Spotkanie prowadziły uczennice z klasy 2h /medialno-prawnej/ Amelka Oroń i Tosia Sieńko.
Tosia napisała kilka zdań na stronę szkoły, by przybliżyć tematykę i klimat spotkania z autorką książki.
„Janina Ipohorska, Kazimiera Bujwidowa, Helena Husarska, Maria Orwid, Helena Rubinstein i wiele, wiele innych wybitnych postaci to kobiety, których nazwiska, jak i historie zostały zapomniane. Kto z nas wie o nich cokolwiek? Zajmowały się nauką, sztuką, przedsiębiorstwem, opieką nad innymi… Działały w ważnych obszarach życia, w czasach całkiem nieodległych ale świadomość ich dokonań nie jest znacząca. By mogły być dostrzeżone czy współcześnie wspomniane zmuszone były dosłownie walczyć o swoją pozycję. O ich znaczenie w naszej świadomości zadbała autorka książki.
Pani Alicja Zioło, przewodniczka po Krakowie i pisarska, w swojej niesamowitej książce „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” oddaje głos tym, które nigdy nie mogły go zabrać, pokazuje nietuzinkowe historie kobiet, utrwala ich obraz.
Klasy 2h i 3b, miały niezwykłą okazję, uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Panią Zioło, podczas którego uczennice i uczniowie mogli dowiedzieć się nie tylko o kulisach powstania książki, a także więcej o samej autorce, jej życiu i motywacji do podejmowania działań ważnych społecznie. Poszukiwanie informacji dotyczących historii kobiet, nawet z tak wielkimi osiągnięciami, jest skomplikowane. Zachęcam by sięgnąć po książkę i poznać te nietuzinkowe kobiety oraz ich dokonania. Wielkim atutem książki jest styl… ale polecam samemu tego doświadczyć.
PS.
Książka „Krakowianki” dostępna jest w bibliotece szkolnej – z autografem autorki.
Z rozmowy z panią Alicją Zioło dowiedzieliśmy się, że już niebawem będziemy mogli przeczytać kontynuację książki!
Koordynacja spotkania: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Anna Sroka
zdjęcia: Szymon Płaziński, klasa 2h
tekst: Tosia Sieńko, klasa 2h
31 marca b.r. uczennice i uczniowie reprezentujący obecny oraz poprzedni Samorząd Uczniowski odwiedzili jedną z najlepiej notowanych obecnie szkół podstawowych. Olga Poniewierska, Liwia Śmiałek, Szymon Płaziński z klasy 2h i Jędrzej Ziębicki z klasy 4e zaprezentowali ofertę naszej szkoły.
Opowiedzieli swoim młodszym koleżankom i kolegom ze SP nr 33 o specyfice poszczególnych klas, o wyjątkowości podejmowanych działań edukacyjnych, o możliwościach realizacji w szkole swoich pasji. Sobieski Parlament, Klub Wyspiańskiego, Erasmus +, FMFT, Egzaminy DSD I i DSD II, turnieje sportowe, Święta Wojna, inicjatywy Samorządu Uczniowskiego – na ich przykładzie uczniowie z naszej szkoły przedstawili potencjały szkoły, która na cztery lata może stać się przestrzenią kreowania dobrych relacji i kształtowania wrażliwych i zaangażowanych nowych uczniów Sobka.
Osoby zainteresowane nauką w naszej szkole zapraszamy w Dniu Otwartym Szkoły 8 kwietnia w godzinach 14.15 – 16.45.
Do zobaczenia!
Koordynacja promocji w SP nr 33: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Ewa Wach-Czubińska