Niecodzienna lekcja języka angielskiego

W dniu 17 marca, czyli w Dniu Świętego Patryka, przedstawiciele klasy 2h odwiedzili wraz z prof. Ewą Wach-Czubińską i prof. Anną Czepiec-Mączką uczniów „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ul. Tynieckiej w Krakowie, aby opowiedzieć im na lekcji języka angielskiego, i oczywiście po angielsku, o Irlandii. Tematem zajęć była między innymi tragiczna historia kraju, który przez wiele stuleci pozostawał pod władzą Anglii i odbył długą drogę do niepodległości, choć po dziś dzień część terytorium, czyli Irlandia Północna, wchodzi w skład Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło również ciekawostek o celtach, św. Patryku, Leprechaunie, który na końcu tęczy umieścił garnek ze złotymi monetami. Jednak największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zagadki dotyczące sławnych Irlandczyków, a byli wśród nich prezydenci USA, laureaci literackiej Nagrody Nobla i aktorzy.
Wizyta ta umożliwiła przedstawicielom obu szkół nie tylko zyskanie wiedzy na temat Irlandii oraz programu Erasmus+, ale również była okazją do integracji. Na pożegnanie uczniowie klasy 2h otrzymali okolicznościowe kartki z tradycyjną zieloną koniczyną oraz tajemniczym napisem w języku Braille’a.
Wszyscy uczestnicy tego niezwykłego spotkania są wdzięczni uczniom i nauczycielom „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” za gościnę i poświęcony czas. Być może to początek owocnej współpracy.

Organizacja: prof. Ewa Wach-Czubińska, prof. Anna Czepiec-Mączka

Razem przez Mosty Empatii! 

Projekt „Mosty Empatii”, realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, ma na celu zwiększenie świadomości o zmaganiach osób z niepełnosprawnościami, sprawienie, że poczują się one bardziej zauważane niż oceniane, uczenie ludzi (szczególnie młodych), jak się przy takich osobach zachowywać i im pomagać, oraz pomoc w zrozumieniu, jak czują się osoby z niepełnosprawnościami, by móc spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy – sercem. Ma przede wszystkim na celu sprawić, aby wszyscy czuli się równi. 
 
Nasz zespół liczy, że dzięki prowadzeniu różnych mediów społecznościowych, inicjowaniu wydarzeń publicznych – warsztatów dla dzieci w szkołach podstawowych – oraz przeprowadzaniu rozmów ze specjalistami, jak i osobami z niepełnosprawnościami, uda się zwiększyć empatię i świadomość społeczną w kwestii osób z ograniczoną zdolnością ruchową. 
 
Warsztaty zostały przeprowadzone w czterech szkołach podstawowych, podczas których dzieci miały okazję nauczyć się m.in. podstawowych słów w języku migowym i alfabecie Braille’a, dowiedzieć się, jak skutecznie pomagać osobom niewidomym oraz jak traktować innych z empatią. Miały też okazję doświadczyć na „własnej skórze”, jak to jest poruszać się na wózku, o kulach bądź funkcjonować, widząc jedynie za pomocą białej laski. 
 
Ponadto został zorganizowany kiermasz w naszej szkole, udało się też przeprowadzić wywiad z osobą niewidomą, konta społecznościowe projektu są aktywne regularnie.  
 
Wierzymy, że uda nam się stworzyć choć trochę wrażliwszą społeczność. 

Uczennice klasy 2f. 

Opiekun projektu: prof. Katarzyna Pysz

Lek a Suplement

Nasza szkoła po raz kolejny gościła studentów Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, którzy podzielili się swoją wiedzą.

Ogólnopolska akcja „Lek a Suplement” porusza istotną tematykę różnic między lekiem a suplementem. Skupia najważniejsze informacje dotyczące m.in. różnic w kryteriach, które muszą spełnić leki i suplementy, procesu rejestracji oraz prostych wskazówek, jak sami możemy poznać z jakim produktem mamy do czynienia.

Organizacja: prof. Anna Mrugalska, prof. Joanna Pisula

Dzień orientacji zawodowej

W dniu 21 marca uczniowie uczestniczyli w XIX edycji Dnia Orientacji Zawodowej. Wydarzenie miało miejsce w Szkole Podstawowej  nr 12 przy al. Kijowskiej 3 w Krakowie.

Ósmoklasistom, rodzicom i nauczycielom krakowskich szkół podstawowych została przedstawiona oferta edukacyjna na rok szkolny 2025/2026. Wszystkich zainteresowanych zaprosiliśmy również na dzień otwarty, który odbędzie się w naszej szkole 8 kwietnia.

Naszą szkołę reprezentowali: Olga Poniewierska kl. 2H, Liwia Śmiałek kl. 2H, Zofia Płachno kl. 2C, Joanna Haberko kl. 3A, Brajan Goryl kl. 2A.

Opieka: prof. Joanna Pisula

Egzaminy DSD I (B1)

Po sukcesie uczniów grupy DSD II (poziom C1) w grudniu zeszłego roku, przyszła kolej na „młodszych” poziomem. Dnia 12 marca 2025 roku 25 osób z klas 1-4 , z grup dwu- oraz sześciogodzinnych (DSD I) języka niemieckiego przystąpiło do egzaminu DSD I na poziomie B1. Uczniowie zmagali się z częścią pisemną (rozumienia ze słuchu, czytania i dłuższą wypowiedzią pisemną) oraz 14 i 18 marca z częścią ustną, podczas której opowiadali o swoich pasjach. W tym roku ulubionymi tematami młodzieży były m.in. tenis stołowy, muzyka i malarstwo, podróże, piłka ręczna, windsurfing, nauka języków obcych, śpiew, ulubieni sportowcy i wiele innych. W tej części egzaminu wszyscy osiągnęli poziom B1.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za pomyślny egzamin DSD II na poziomie C1 w kolejnych latach.

Opieka: prof. Ilona Zych-Chodak, prof. Paweł Szulecki

marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 666
W tym tygodniu: 3583
W sumie: 5419120

bip