Tydzień Zdrowia Psychicznego

Za nami kolejna edycja Tygodnia Zdrowia Psychicznego w Sobieskim. Tegoroczna akcja upłynęła pod hasłem ZDROWIE PSYCHICZNE W SZKOLE.

Jest to nawiązanie do hasła przewodniego promowanego w tym roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, które brzmiało: Zdrowie psychiczne w pracy.

Celem naszego wydarzenia było zwrócenie uwagi na wpływ kondycji zdrowia psychicznego młodzieży na jej funkcjonowanie w szkole oraz konieczność uwzględnienia trudności emocjonalnych w pracy z młodymi ludźmi.

Istnieje ścisła zależność pomiędzy stanem zdrowia psychicznego i fizycznego młodego człowieka a jego zdolnością do nauki, osiąganiem szkolnych sukcesów. Zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne wpływają na nasze emocje, myślenie i zachowanie w stosunku do innych ludzi i do nas samych.

Tylko taka placówka, w której młodzież czuje się bezpieczne i z którą czuje łączność, może efektywnie wspierać zdrowie psychiczne wychowanków i przeciwdziałać jego zagrożeniom. Konieczne jest uświadomienie znaczenia problemu zaburzeń psychicznych u młodzieży i walka z ich stygmatyzacją. Promowanie zdrowia i bezpieczeństwa w szkole to w rzeczywistości promowanie jakości edukacji w myśl prostej zasady: Lepiej się czujesz, lepiej się uczysz.

Tydzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole odbywał się w dniach od 25 do 29 listopada. Wspólnie z młodzieżą zaplanowaliśmy różnego rodzaju działania mające na celu zwrócenie uwagi na wybrane trudności wpływające na kondycję psychiczną uczniów (plakat autorstwa Marii Skowronek oraz Zuzanny Kowal z kl. 4e).

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od rozbudzenia pozytywnej motywacji uczniów i nauczycieli. Przy wejściu do szkoły stanęła tablica, na której można było przyczepiać karteczki z pozytywnym hasłem motywującym innych do działania w kolejnym tygodniu nauki. Pomimo początkowych trudności, tablica stopniowo zapełniała się nowymi hasłami. Obsługa stoiska: Nataliia Glushchyk, Aleksandra Kosiniak – Imiołek oraz Maria Seweryn z kl. 3h.

Pani psycholog Ewa Adamus otwarła w auli cykl wykładów dla uczniów  tematem: Inność – wadą czy zaletą? O stereotypach, uprzedzeniach i psychologii społecznej

Następnie pani pedagog Magdalena Czaderska poprowadziła wykład pt. Czy ze stresem rzeczywiście trzeba walczyć? . Trudności w radzeniu sobie z nadmiernym stresem są jednymi z głównych problemów młodzieży w szkole. Pani pedagog wyjaśniła m.in. różnice między stresem mobilizującym, a tym, który destrukcyjnie wpływa na nasze funkcjonowanie.

Motywem przewodnim drugiego dnia Tygodnia Zdrowia Psychicznego była neuroróżnorodność. Pani pedagog Łucja Krasowska wraz z uczennicą klasy 2e Yelizavetą Kulyk, odwiedziły wybrane klasy, w których miały okazję wyjaśnić na czym polega neuroróżnorodność, a także przybliżyć uczniom specyfikę funkcjonowania  osób w spektrum autyzmu, osób z ADHD i in.

W tym dniu również psycholog Ewa Adamus oraz pedagog Magdalena Czaderska poprowadziły drugą turę wykładów dla uczniów w szkolnej auli.

Trzeciego dnia gościliśmy psychologa pana Jacka Biłko – opiekuna naszej szkoły z ramienia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1, który kolejny raz wsparł naszą akcję – tym razem filozoficznym tematem: Czy miłość dzisiaj ma jeszcze sens? Psycholog poruszał nie tylko kwestię znaczenia miłości i budowania relacji międzyludzkich, ale mówił także o ich jakości i o tym co stanowi fundament dzisiejszych związków.

Kolejny wykład tego dnia poprowadziła pedagog  Magdalena Czaderska . Temat spotkania: Dlaczego jestem swoim największym krytykiem, czyli pułapka perfekcjonizmu. Zagadnienie to mocno wiąże się z kwestią poczucia własnej wartości, często zachwianego przez własne i zewnętrzne oczekiwania.

Ważnym momentem trzeciego dnia był premierowy pokaz wywiadu z udziałem uczniów i nauczycieli. Dotyczył on kwestii postrzegania zdrowia psychicznego przez nastolatków i dorosłych, poziomu wsparcia oferowanego w szkole, a także skali problemów emocjonalnych wśród młodych ludzi.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zgodzili się udzielić odpowiedzi na pytania naszej młodzieży.

W szczególności kierujemy ogromne podziękowania dla ekipy filmowej i dziennikarskiej w składzie:

Gabriela Milc kl. 3h, Antonina Kołodziejczyk kl. 3h, Maria Krawiec kl. 3h, Julia Wójtowicz kl. 3i, Wojciech Tarnawski kl. 4b, Filip Zaziąbł 4b.

Dziękujemy za poświęcony czas, zaangażowanie i dyspozycyjność. Wasza pomoc była nieoceniona. Bez Was ten film by nie powstał!

Przy wejściu do szkoły znajdowała się w tym dniu tablica z propozycjami uczniów w kwestii radzenia sobie ze stresem. Obsługa stoiska: Nataliia Glushchyk, Aleksandra Kosiniak – Imiołek oraz Maria Seweryn z kl. 3h oraz Jan Zieleniewski, Szymon Moncznik oraz Adam Kowalski z kl. 2f.

Dodatkowym bonusem tego dnia, było zwolnienie z odpowiedzi ustnych oraz niezapowiedzianych kartkówek.

W czwartym i piątym dniu Tygodnia Zdrowia Psychicznego, w szkolnej auli, odbywały się dodatkowe wykłady pedagog Magdaleny Czaderskiej oraz projekcje wywiadu.

Ponadto maturzystki z kl. 4h : Aniela Śpiewla oraz Julia Tomasikz pomocą kolegów z klasy 2f, przygotowali grę terenową dla uczniów, dotyczącą sposobów radzenia sobie ze stresem. Na kilku przerwach uczniowie mogli zgłaszać się do wyznaczonego punktu, by wziąć udział w rozgrywce. Dla wszystkich, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania, czekała słodka niespodzianka oraz naklejka zaprojektowana przez Anielę Śpiewlę.

W czwartkowe popołudnie pedagog Magdalena Czaderska zorganizowała spotkanie szkoleniowe dla rodziców z cyklu ZROZUMIEĆ NASTOLATKA. Pomimo późnej pory, uczestnicy dopisali, a spotkanie zakończono otwartą dyskusją w trakcie, której Pani pedagog odpowiadała na liczne pytania rodziców.

Ostatniego dnia Tygodnia Zdrowia Psychicznego pedagog Monika Madej zaproponowała młodzieży listę książek o tematyce psychologicznej, po które warto sięgnąć.

Ogólnym celem Światowych Dni Zdrowia Psychicznego jest podniesienie świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym na całym świecie oraz zmobilizowanie wysiłków na rzecz poprawy zdrowia psychicznego. Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji tego typu wydarzeń, ale każdego dnia.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów zaangażowanych w organizację Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Wasze pomysły i wsparcie pomagają nam co roku współtworzyć z Wami to ważne wydarzenie. Dziękujemy raz jeszcze!

Organizacja: Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny

Koordynator wydarzenia: pedagog Magdalena Czaderska

Zdjęcia/nagrywanie/montaż filmu: Wojciech Tarnawski, Filip Zaziąbł z kl. 3b oraz Julia Wójtowicz z kl. 3i

Zajęcia edukacji prawnej w Sądzie Rejonowym dla Krakowa – Śródmieścia

9 stycznia klasy 2d i 3d uczestniczyły w spotkaniu z zakresu edukacji prawnej. W ramach zajęć młodzież miała możliwość zaznajomienia się z podstawowymi wiadomościami n/t funkcjonowania sądownictwa w Polsce oraz dyskusji dotyczącej postępowania sądowego. Dyskusja była owocem uczestnictwa w symulacji sądowej, w której chętni uczniowie wcielili się w role m.in. prokuratora, obrońcy czy oskarżonych. Dużą ciekawość wzbudziła rozmowa dotycząca procesowych aspektów głośnej sprawy karnej Skórzaka.


Opieka: prof. J. Pisula i prof. E. Wojtasik

„ZERO WASTE AND RECYCLING – przystanek Grecja

W dniach 21-25.10. 2024 nasi uczniowie zaangażowani w projekt ekologiczny „Zero Waste and Recycling” realizowany w ramach programu Erasmus+ brali udział w wyprawie do Grecji pod opieką prof. Agaty Reichert-Zaczek. Goszczeni przez szkołę z Messolonghi zwiedzili mało znany lecz bardzo piękny i historycznie ważny region Peloponezu. W trakcie pobytu mieli okazję zapoznać się z produkcją mleka owczego i jego przetwarzaniem w ekologicznym gospodarstwie rolnym. Obserwowali również połów ryb na obszarze morskim zwanym laguną. Uczestniczyli też w wykładzie na uniwersytecie dotyczącym zagrożeń jakie powoduje zanieczyszczenie środowiska oraz zwiedzali ekologiczne składowisko odpadów. Poza działaniami związanymi z tematem projektu był też czas na podziwianie pięknej, greckiej przyrody i antycznych zabytków. Ponieważ 25 października jest w Grecji uroczyście obchodzonym Dniem Niepodległości, uczniowie przygotowali prezentacje na temat walki o niepodległość w ich  krajach w czasie II wojny światowej. W drodze powrotnej mieli okazję zwiedzić Mediolan. Wyjazd na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników ! A teraz czas na rewizytę. 

ZERO WASTE AND RECYCLING – przystanek Bułgaria

W dniach 22.09-27.08.2024 cztery uczennice naszej szkoły pod opieką prof. Agaty Reichert- Zaczek i prof. Justyny Grzegorzycy odbyły wyjazd edukacyjny organizowany w ramach programu Erasmus+ „Zero waste and Recycling” do stolicy Bułgarii, Sofii. Razem ze szkołami z Polski i Bułgarii w programie brały udział również szkoły z Turcji i Grecji. Oprócz odkrywania uroków stolicy i zwiedzania miejsc takich jak chociażby monasterium w Rile, nasze aktywności – zgodnie z tematem przewodnim – koncentrowały się na poszerzaniu wiedzy z zakresu recyklingu i ekologii. Odwiedziliśmy zakład uzdatniania wody w Bistricy, gdzie poznaliśmy proces oczyszczania wody. Przeprowadziliśmy również analizę składu chemicznego wody pobranej z jeziora Pancharevo. Efektem naszej pracy jest e-book poświęcony przepisom na wykorzystanie czerstwego chleba, wykonany w czterech językach, z uwzględnieniem uprzednio nagranych przez kraje partnerskie filmików instruktażowych jak te potrawy przyrządzić. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych zagranicznych partnerów do Krakowa!

Józef Andrzej Franciszek Żurowski (1892-1936)

Przedstawiamy sylwetkę absolwenta II LO w Krakowie.

Wczesne lata życia:
Urodził się 4 października 1892 r. w Podhajczykach (dzisiejsza Ukraina) w szlacheckiej rodzinie herbu Leliwa. Ukończył III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie w 1911 r., wyróżniając się w naukach humanistycznych.

Edukacja i wojna:
Studiował archeologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w czasie I wojny światowej, służąc w armii austriackiej, kontynuował naukę na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Kariera naukowa:
Od 1920 r. pracował jako konserwator zabytków w Małopolsce i na Śląsku. W 1922 r. uzyskał doktorat, a w 1928 habilitację. Jego badania dotyczyły neolitu, epoki brązu i osadnictwa wpływów rzymskich. Prowadził wykopaliska w Złotej, Modlnicy i Jakuszowicach oraz inwentaryzował grodziska na Śląsku.

Popularyzacja nauki:
Publikował artykuły i książki, m.in. Sztuka przedhistoryczna Europy. Był członkiem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i aktywnym uczestnikiem kongresów międzynarodowych.

Śmierć i dziedzictwo:
Zmarł nagle 21 stycznia 1936 r. w Krakowie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej archeologii.

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać pod tym linkiem.

Przygotowanie informacji: klasa 1B.

Akcja Szlachetna Paczka

W duchu świątecznego obdarowywania klasa 1B wraz z wychowawczynią zdecydowała przyłączyć się do akcji Szlachetna Paczka. A działa to tak: wolontariusze i wolontariuszki Szlachetnej Paczki docierają do rodzin w potrzebie w całej Polsce, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy. Darczyńcy i darczyńczynie przygotowują indywidualną pomoc na podstawie opisu wolontariusza lub wolontariuszki. A Szlachetna Paczka łączy ludzi i tworzymy rozwiązania, dzięki którym konkretny człowiek może pomagać konkretnemu człowiekowi.

Klasa uzbierała sporą kwotę pieniędzy, wybrała rodzinę w potrzebie a następnie zakupiła masę rzeczy z listy marzeń, zapakowała to wszystko pięknie i zawiozła do punktu Szlachetnej Paczki, skąd już inni wolontariusze wiozą prezenty do rodzin. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji w przyszłym roku!

Organizacja: Klasa 1B i wych. prof. Anna Szot-Gębarowska

POZNAJEMY TAJEMNICE ‘’SZYBU REGIS’’

Historia szybu Regis sięga XIV wieku. Jest on usytuowany w centrum Wieliczki, powstał na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i działa do dzisiaj. Jest to najstarszy szyb wielickiej kopalni, którym zjechać można pod ziemię na głębokość 127 metrów.

W dniu 9.12.2012 klasa 2i wybrała się na wycieczkę aby pokonać trasę górniczą i przy okazji poznać historię tego szybu.

Na trasie górniczej czekała na nas niezwykła przygoda w podziemiach kopalni. Na początku dostaliśmy niezbędny ekwipunek: kombinezon ochronny, kask oraz lampę. Następnie po zjeździe szybem Regis przewodnik poprowadził nas przez chodniki, komory, a także ciasne przejścia.

Ta trasa dostarcza solidnej dawki wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, jednak wymaga od zwiedzających pewnego wysiłku. Dodatkowo uczestnikom zostały przydzielone konkretne zadania, na przykład mierzenie poziomu metanu. Aby dobrze przygotować się do tej wycieczki, należało zaopatrzyć się w wygodne obuwie oraz ciepłą odzież, ponieważ w kopalni temperatura utrzymuje się w okolicach 14 – 16 stopni Celsjusza.

Główną funkcją, którą pełnił szyb przez stulecia, było wydobycie soli. Transport tego kruszcu był niezwykle pracochłonny. Najpierw należało wyciąć bryły solne, na przykład za pomocą kilofa, ułożyć kruszec na wózkach, a następnie przetransportować na powierzchnię. Górnikom w pracy pomagały konie.

Warto wiedzieć, że 14 marca 2002 roku, tuż przed północą, wywieziono na powierzchnię klacz o imieniu Baśka, która przez 13 lat pracowała w podziemiach kopalni wielickiej. Zakończyła się bardzo długa, bo trwająca około 5 wieków, epoka wspierania w żupach krakowskich podziemnego górniczego trudu siłą pociągową koni.

Nasza wyprawa do szybu Regis dzięki przewodnikom obdarzonych humorem była fascynująca. Bardzo im dziękujemy i wszystkim polecamy.

Organizacja i opieka : prof. Renata Bielecka, prof. Sławomir Bielecki

6 Miejsce Julii Kostrz w Mistrzostwach Świata POSA Pole Sport w Csenatico we Włoszech

W dniach 27 listopada – 1 grudnia 2024 odbyły się w Csenatico we Włoszech Mistrzostwa Świata POSA Pole Sport, w których uczestniczyła uczennica klasy 4b Julia Kostrz i zdobyła 6 miejsce. Ponadto Julia zajęła 1 miejsce w Mistrzostwach Słowacji POSA Pole Sport w Bratysławie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 179
W tym tygodniu: 2505
W sumie: 5260296

bip