Dwudziestu uczniów z klas 1-4 zainteresowanych literaturą i teatrem, w ramach działalności Klubu Wyspiańskiego czyli przestrzeni współpracy II LO w Krakowie z Teatrem im. J. Słowackiego, miało możliwość uczestniczyć w trzech warsztatach praktycznych. Były to:
Samokształcenie, rozwijanie pasji, aktywny kontakt ze światem sztuki i myśli to założenia Klubu Wyspiańskiego. W tym roku działania młodzieży związane były ze zbiorem opowiadań Andrzeja Stasiuk „Opowieści galicyjskie”.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję do dzielenia się swymi odczuciami i swobodnej interpretacji przeczytanego tekstu, a także kreowania tekstów własnych i omówienia próby ich adaptacji do warunków scenicznych. Warsztaty aktorskie doskonaliły pracę nad stresem i świadomością własnego ciała. Były nauką pracy improwizacyjnej w grupie i przestrzenią do zaprezentowania swoich propozycji w oparciu o tekst Andrzeja Stasiuka.
Podsumowując przytaczamy opinie uczestników zajęć Malwiny Wrony z klasy 3e artystyczno-architektonicznej „Tegoroczne warsztaty były dla mnie wspaniałą okazją, aby lepiej poznać świat teatru i literatury. Składały się z dwóch spotkań literacko-reżyserskich oraz (mojego ulubionego) aktorskiego. Wszystkie zajęcia kręciły się wokół „Opowieści galicyjskich” – Andrzeja Stasiuka. Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w takim przedsięwzięciu i tym samym zagłębić się w ciekawą lekturę oraz kreatywnie spędzić czas w super grupie!” oraz Jędrzeja Ziębickiego z klasy 4e artystyczno-architektonicznej „W roku szkolnym 2024/2025, po krótkiej przerwie, do II LO powróciły zajęcia teatralno-literackie organizowane przez Teatr Słowackiego w Krakowie. Klub Wyspiańskiego, bo to o nim mowa, tak samo jak miało to miejsce w latach wcześniejszych, był cyklem składającym się z trzech zajęć podczas których uczniowie mieli szansę wzięcia udziału w warsztatach interpretacyjnych, scenariopisarskich oraz aktorskich. Wszystko to niezmiennie w oparciu o wcześniej wybraną lekturę – w tym roku “Opowieści Galicyjskie” Andrzeja Stasiuka. Każdy z warsztatów pomagał uczestnikom w analizie utworu z różnych perspektyw i przy użyciu różnych form. W części interpretacyjnej, uczniowie wymieniali się na forum spostrzeżeniami co do treści utworu, jego konwencji i środków stylistycznych. Podczas zajęć scenopisarskich skupiono się na głębokiej analizie opowiadania “Miejsce” – będącego w kanonie lektur obowiązkowych na maturze rozszerzonej. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiego konspektu scenariusza bazującego na konwencji analizowanego tekstu. Po zrozumieniu i rozłożeniu lektury na czynniki pierwsze przyszedł czas na zajęcia aktorskie, gdzie uczestnicy odgrywali sceny z “Opowieści Galicyjskich”. Warsztaty w swojej treści były interdyscyplinarne i łączyły elementy analizy literackiej ze spojrzenie scenariopisarskim i teatralnym”.
koordynacja: szkolny opiekun Klubu Wyspiańskiego – prof. Anna Czepiec-Mączka
zdjęcia: Barłomiej Domagała – Teatr im. J. Słowackiego