Reprezentacja piłki ręcznej dziewcząt w ścisłym finale Krakowa

W dniu 15 listopada reprezentantki naszej szkoły rozegrały eliminację do Mistrzostw Krakowa. Zawodniczki stanęły przed trudnym zadaniem i awansowały z drugiego miejsca w grupie do finałowych zmagań, po wygraniu 4 z 5 meczów. W pierwszym meczu przeciwko Szkoły Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego Marcina Gortata odnieśliśmy zasłużone zwycięstwo 9 do 2, a  następnie w drugim spotkaniu z Publicznym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym 8 do 2 i oba te mecze stały pod znakiem naszej zdecydowanej przewagi. W trzecim spotkaniu I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego  stawiło już duży opór, ale ostatecznie i ten mecz wygrywamy 3 do 0 (duża w tym zasługa świetnie broniącej Natalii Detki oraz rzucającej Krystyny Tataruch). Czwarte spotkanie po znakomitej grze wygrywamy 9 do 2  z XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej zapewniając sobie już awans. Ostatni mecz decydujący o rozstawieniu w półfinale ulegamy faworytom do medalu – ekipie XII Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida 5 do 8, po spotkaniu stojącym na wysokim poziomie. Na końcowy wynik ostatniego spotkania ogromny wpływ miało doświadczenie przeciwniczek trenujących piłkę ręczną. Podsumowując ten etap eliminacji należy nasz awans do finałów uznać za ogromny sukces dziewcząt i życzyć im powodzenia w finałach, które odbędą się 11.12.2024.

Naszą szkołę reprezentowały:

Maria Michalik (kapitan i rozgrywająca – rzuciła 3 bramki w eliminacjach), Natalia Detka (nieustraszona bramkarka), Krystyna Tataruch (główna rozgrywająca – gwiazda zespołu rzuciła „tylko” 18 bramek), Julia Śliżewska (podpora drużyny – kołowa – 11 bramek), Anna Nogaj (lewoskrzydłowa – „strongmanka” 2 bramki), Magda Kasprzyk (rozgrywająca), Lena Kuśmierczyk (prawoskrzydłowa), Maria Czepczyk (rozgrywająca), Zosia Naziębło (prawoskrzydłowa), Alicja Krzyżanowska (lewoskrzydłowa), Weronika Wójcik (rozgrywająca), a także zmieniające się pozycjami – Julia Galant, Zuzanna Cieślik oraz Zofia Szczygieł.

Opieka: prof. Krzysztof Bielawski

Sukcesy Karola Kaczmarczyka z klasy 1a w latach 2023 i 2024

Karol jest członkiem kadry narodowej i reprezentuje nasz kraj we wrotkarstwie alpejskim (tzw. Inline Alpine). Jest to dyscyplina sportowa podobna do narciarstwa alpejskiego ale uprawia się ją poza sezonem zimowym, od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Zamiast nart zawodnicy jeżdżą na rolkach na pochyłych trasach asfaltowych gdzie ustawione są tyczki wyznaczające slalom. W ramach tego sportu można współzawodniczyć w 3 dyscyplinach  tj. slalom, slalom gigant i slalom równoległy

Karol od 2021 r. bierze udział w wielu międzynarodowych zawodach w tej dyscyplinie odbywających się głównie w Niemczech, Czechach, Słowenii, Słowacji i na Łotwie. Startuje również w Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Europy. Od 2023 roku Karol z sukcesami startuje także w Pucharze Świata. Występują tam najlepsi zawodnicy z całego Świata bez podziału na kategorie wiekowe. W klasyfikacji końcowej w sezonie 2024 Karol zajął 25 miejsce jako najmłodszy zawodnik w najlepszej trzydziestce pucharu Świata. Dużym sukcesem w jednej z edycji konkursów pucharu świata było zajęte przez Karola 16 miejsce w miejscowości Vysoka Pec (w Czechach).

Do największych osiągnięć Karola z minionych sezonów należy zaliczyć:

Mistrzostwo Europy Dzieci w Slalomie Równoległym – Hiszpania 2023

Mistrzostwo Europy Dzieci w Slalomie – Szwajcaria 2024

3 miejsce Mistrzostw Europy Dzieci w Slalomie Gigancie – Szwajcaria 2024

25 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2024

Mistrzostwo Polski w swojej kat. wiekowej 2023 w dyscyplinie Slalom 

Mistrzostwo Polski w swojej kat. wiekowej 2023 w dyscyplinie Slalom Gigant

Mistrzostwo Polski w swojej kat. wiekowej 2024 w Slalomie Gigancie

1 miejsce w swojej kat. wiekowej w SLOVENIA TROPHY, Słowenia 2024 

1 miejsce w swojej kat. wiekowej w 8. Michael Sandel Cup, Niemcy 2024.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy”

„Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” to film dokumentalny o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie. Premiera debiutu reżyserskiego wokalisty Marcina Bzyka-Bąka odbyła się nieprzypadkowo 13 grudnia w Nowohuckim Centrum Kultury.

Widzowie przez pryzmat życia codziennego trzyosobowej rodziny zobaczyli, jak represje reżimu komunistycznego dotykały zwykłych obywateli. Publiczność dowiedziała się również, jak „wyglądała walka tych, którzy zaryzykowali wszystko, aby walczyć o wolność”.

W 53-minutowym filmie wykorzystane zostały archiwalia z Instytutu Pamięci Narodowej. Autentyczne materiały, nagrane przez Służbę Bezpieczeństwa z ukrycia, dokumentujące nielegalne działania komunistycznych władz – obserwację obywateli, manifestacji i wydarzeń ulicznych. Dokument zwrócił również uwagę na skazanych na wieloletnie więzienie bohaterów Solidarności – Stanisława Handzlika, Edwarda Nowaka, Jana Ciesielskiego oraz Macieja Macha. „Ich wspomnienia, przekazane na ekranie, są kluczowym świadectwem tamtych dramatycznych wydarzeń i oddają hołd tysiącom anonimowych bohaterów, którzy walczyli o niepodległość” – podkreślił reżyser.

W premierowym pokazie filmu uczestniczyli uczniowie z klas 2a, 3f, 3g, 3h. Pokazowi filmu towarzyszyło spotkanie i rozmowa z Edwardem Nowakiem o przyczynach strajku, potrzebie godności i wolności. O wartościach, które zderzyły się z życiem codziennym i podstawowymi potrzebami każdego człowieka. O wielkiej roli kobiet, które były drugoplanowymi bohaterkami rzeczywistości tamtych dni.

opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Katarzyna Kamizela, prof. Małgorzata Ścibior-Szeremeta, prof. Anna Wierzbicka

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 3
Dzisiaj: 270
W tym tygodniu: 2596
W sumie: 5260387

bip