9. Kongres Młodych Matematyków

We wrześniu dwoje Sobieszczaków – Marika Zuchara (klasa 4f) i Adam Machnik (klasa 3a) – mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w 9. Kongresie Młodych Matematyków, który odbył się we Wrocławiu pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego. Matematyczne przygody rozpoczęły się od wykładu dr. Piotra Dyszewskiego pt. „Domino, skarby Azteków i koło podbiegunowe”, podczas którego mówca analizował parkietaże figur płaskich, czyli wypełnienia figur za pomocą kostek domina. W pierwszym dniu kongresu odbyły się również warsztaty: „Matematyczne gwiazdki” prowadzone przez pana Piotra Pawlikowskiego podczas których uczestnicy wykonywali przestrzenne modele foremnych wielokątów gwiaździstych, „Kolorowe sznurówki” pani Weroniki Jakimowicz traktujący o rozróżnianiu węzłów, „Cyfry kontrolne i kody korekcyjne” pana Mateusza Padarza mówiący o tym jak wykryć błędy np. w numerze PESEL oraz projekcja filmu „Przestrzenie Banacha”.

Kolejny dzień rozpoczął wykład prof. Krzysztofa Ciesielskiego pt. „O zasadzie indukcji matematycznej” w trakcie którego uczniowie odkrywali nowe zastosowania tej klasycznej metody dowodzenia, zobaczyli błędy wynikające z nieprawidłowego jej stosowania oraz poznali jej ciekawą historię. Następnie prof. Zdzisław Pogoda w wykładzie „O klasyfikacji: od wielościanów do klasyfikacji wszechświatów” wyjaśnił jak klasyfikacja matematyczna rozwijała się od czasów starożytnych i jak może pomóc nam w opisie naszego wszechświata. Dr Bartosz Naskręcki przedstawił wykład o kryptografii, zatytułowany „Rach, ciach, czyli jak możemy wymienić się tajemnicą”, opowiadając o sposobach szyfrowania informacji i historii odkryć matematycznych, które pozwalają na bezpieczną komunikację. W popołudniowej części dnia uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Hydropolis oraz kolejnych warsztatach. Pan Piotr Pawlikowski uczył uczestników tworzyć modele brył na płaskich przekrojach podczas zajęć „Modele plasterkowe„. Pan Bartosz Szachniewicz podczas warsztatów „Jak i po co liczyć dziury” przy użyciu topologii algebraicznej opisywał kształty zbiorów danych. Pan Piotr Pawlikowski opowiadał o wielościanach jednorodnych, a pan Mateusz Kandybo o teorii automatów.

Kolejny dzień kongresu uczniowie rozpoczęli od wykładu dr. Pawła Rychlikowskiego „Stochastyczna papuga, czyli co oznaczają literki GPT”, który traktował o nowoczesnych modelach językowych, takich jak ChatGPT. Dr Joanna Jaszuńska podczas wykładu „Od twierdzenia Pitagorasa do n-wymiarowych sześcianów” pokazała, jak pewne nierówności algebraiczne można rozwiązać geometrycznie – przy użyciu kwadratów, sześcianów, a nawet n-wymiarowych hipersześcianów. Następnie odbyły się wykłady uczestników kongresu: „Ciała skończone w zadaniach olimpijskich”, „Kolorowe Okręgi  – Twierdzenia van der Waerdena”, „Matematyczne problemy mechanika samochodowego”, „Czterej ślepcy i słoń, czyli jak dziedziny matematyki wpływają na siebie”, „Komputerowe generowanie niekonstruowalnych rysunków geometrycznych”, „Problem 100 więźniów”, „O kwadratowych resztach kwadratowych”, „Od zera do bohatera: Historia liczby zero”, „Liczby Catalana”. Po wykładach uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej „Śladami matematyków lwowskich po Wrocławiu”.

Ostatniego dnia kongresu prof. Mateusz Kwaśnicki podczas prelekcji „Nie rozwiążesz tego!” opowiedział o równaniach, których rozwiązania są nieosiągalne w sposób algebraiczny, a prof. Masza Vlasenko w wykładzie „Niewidzialne dziury równań diofantycznych” referowała o tym, ile punktów wymiernych może leżeć na krzywej i jaki jest ich związek z jej kształtem.

Organizacja i opieka: prof. Krzysztof Portas

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 5
Dzisiaj: 267
W tym tygodniu: 2593
W sumie: 5260384

bip