Jakub Srebnicki finalistą 70. Olimpiady Chemicznej

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Jakub Srebnicki z klasy 3b zdobył tytuł finalisty 70. Olimpiady Chemicznej.

Aby osiągnąć taki wynik, Kuba musiał poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie chemii w stopniu zdecydowanie wykraczającym poza programy licealne. Po tej olimpiadzie kinetyka, krystalografia, funkcje temodynamiczne w ogniwach, zaawansowane problemy chemii organicznej to już dla Kuby nie pierwszyzna.

Warto dodać, że w mijającym roku szkolnym Kuba został zakwalifikowany do udziału w wolontariacie uczniowskim na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego uczniowie  szkół ponadpodstawowych realizują miniprojekty badawcze w zespołach wchodzących w skład struktury Wydziału.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w zawodach chemicznych w przyszłym roku szkolnym!

Opiekunem Kuby w dziedzinie chemii jest prof. Barbara Pac.

CRACOVIA MARATON

21 edycja CRACOVIA MARATON – najważniejszej imprezy biegowej w Krakowie, jednej z największych w Polsce, zaliczanej do Korony Maratonów Polskich, odbyła się 14 kwietnia 2024 roku. Start i meta zostały usytuowane na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: Z historią w tle, uczestnicy maratonu przebiegli obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć nas – wolontariuszy.
Uczniowie naszej szkoły – stojący na 14 i 40 kilometrze maratonu – pomagali w obsłudze punktu żywnościowego.
Wszystkim uczestnikom wolontariatu gorąco dziękujemy za wspaniały doping i wsparcie biegaczy.

Opiekunowie:
prof. Anna Mrugalska
prof. Joanna Pisula
prof. Anna Perzyńska-Biskup

Spotkanie z poezją

obraz może zawierać kosmos który
może zawierać ekran który może
zawierać obraz który nic nie zawiera
niczego nie udowadnia nic nie znaczy
Marta Eloy-Cichocka

25 marca w Dniu Autorów Europejskich , kilka dni po 21 marca czyli Światowym Dniu Poezji uczennice i uczniowie z klasy 3e artystyczno-architektonicznej mieli przyjemność spotkać się z panią Martą Eloy Cichocką – poetką, tłumaczką, fotografką – w celu wspólnego czytania jej tomiku poezji pod tytułem / obraz / może / zawierać/.
Tytuł nawiązuje do słów generowanych przez sztuczną inteligencje, które towarzyszą obrazom wyświetlanym na stronach internetowych. Wiersze zawarte w tomiku poruszają nie tylko kwestie problemów współczesnego świata ale starają się stawiać pytania egzystencjalne, ważne dla każdego człowieka, zapraszają czytelnika do głębszych przemyśleń i analizy otaczającej nas rzeczywistości.
Spotkanie było dla nas inspirującym doświadczeniem. W jego trakcie mieliśmy okazję nie tylko odkrywać tajniki twórczości poetki, ale także zgłębiać sens poszczególnych wierszy oraz ich związki z ostatnimi wydarzeniami na całym świecie. Szczególnie cenne było ich odczytanie na głos a także dyskusja oraz możliwość zadawania pytań autorce. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć kontekst i inspiracje. Odpowiedzi autorki nie tylko rozwiały nasze wątpliwości, ale także poszerzyły naszą percepcję oraz skłoniły do dalszych refleksji dotyczących wyboru naszych dróg, stylu życia. Spotkanie to, wspólne czytanie poezji, stanowiło dla nas niezwykłą podróż przez świat emocji, uwrażliwienia i odkrycia czym jest trauma historyczna, w jaki sposób może nas definiować. Jestem przekonana, że ta chwila zostanie z nami, inspirując nas do dalszych poszukiwań w świecie literatury i refleksji nad naszą rzeczywistością. Dziękujemy autorce za dzielenie się swoją twórczością oraz za cenny czas poświęcony na spotkanie z nami.

Maja Wietrzycka, klasa 3e

 

Marta Eloy Cichocka – poetka i fotografka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka m.in. Calderona i Racine’a, Juarrozai Zurity, Topora i Tkaczyszyna-Dyckiego. Opublikowała sześć książek poetyckich oraz dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce i strategiach współczesnej powieści historycznej. Ma również na koncie współpracę dramaturgiczną i translatorską z  Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem, Ignacio Garcią i Norbertem Rakowskim. Laureatka licznych nagród poetyckich.

Kilka słów od naszego gościa:
Kolejne intensywne spotkanie z licealistami krakowskiego II LO w ramach Projektu Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO było dla obu stron zaproszeniem do wyjścia poza strefę komfortu. Zarówno z mojej perspektywy, poetki i tłumaczki prowadzącej Lekcję Czytania, jak i chyba z perspektywy całej klasy, zaproszonej do aktywnego udziału w tym czytaniu, a potem do prawdziwej dyskusji i wymiany myśli. Spotkaliśmy się w kręgu, z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, wokół mojej najnowszej książki poetyckiej /obraz/może/zawierać/ – wydanej pod koniec 2023 roku przez krakowską oficynę wydawniczą LOKATOR. Nie jest to łatwa książka, ale pisaniu jej towarzyszyło mi przekonanie, że ten miejscami popękany, a miejscami nawarstwiający się obraz może zawierać nas wszystkich. Stąd poczucie, że to książka polifoniczna – i stąd potrzeba, by wybrzmiała na głosy. I tak się stało. Niesamowicie było dzielić się książką w kręgu, podawać ją z rąk ro rąk, czytać i słuchać, jak wybrzmiewa różnymi głosami i dykcjami. Być może właśnie w tym nietypowym spotkaniu, gdzie role nauczyciela, osoby prowadzącej i publiczności zupełnie się zatarły, chwilami udawało nam się, nawet nieświadomie, bezpośrednio doświadczyć tego, czym była literatura, pierwotna liryka i epika, u zarania dziejów: tym, co łączy ludzi, pozwala im być razem i czuć się bliżej. I mniej samotnie. Bardzo za to dziękuję.

Marta Eloy-Cichocka

Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: Jakub Jagiełłowicz, klasa 3e

Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Ruszyła kolejna edycja organizowanego od lat projektu Szkoła Czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Spotkania z literaturą w Pałacu Potockich prowadzą tłumaczki i tłumacze literatury, a młodzież uczestnicząca spotyka się z osobami, dzięki którym polscy czytelnicy uzyskują dostęp do literatury z różnych zakątków świata. Zaproszeni do prowadzenia zajęć tłumaczki i tłumacze wprowadzają do polszczyzny dzieła z literatury zarówno klasycznej, jak i najnowszej, wzbogacając tym samym język i kulturę. Są wśród nich osoby tłumaczące książki m.in. Virginii Woolf, Roberta Bolaño, Josepha Conrada czy Pedra Calderóna de la Barki. Spotkania są okazją nie tylko do wspólnej lektury przełożonych tekstów, ale też rozmowy o pracy tłumaczy i o tym, jak istotną rolę w kulturze pełni przekład literacki.
W semestrze letnim zajęcia z uczniami klasy 3H poprowadziła pani dr Aleksandra Wojtaszek – bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka. Uczniowie mieli okazje dowiedzieć się więcej o arkanach zawodu tłumacza, poznać cechy, jakie powinien posiadać tłumacz – bardzo dobrą znajomość języków obcych, umiejętność analizy i interpretacji, precyzję i dokładność, zrozumienie kulturowe, a przede wszystkim – zrozumienie dziedziny tematycznej. Mieli też okazję przeanalizować różnorodność tłumaczeń w zależności od osoby, która tłumaczyła dany tekst. Odbyło się to na przykładzie wiersza „Kruk” Edgara Allana Poe, który to utwór był tłumaczony m.in. przez Stanisława Barańczaka, Zenona Przesmyckiego, Władysława Kozaczuka, Krzysztofa Jaskułę czy Barbarę Beaupre.
Po tłumaczeniu z „języka na język” przyszła pora na tłumaczenie z emocji i wrażeń – na słowa. Prowadząca podzieliła uczniów na grupy i dała im niełatwe zadanie – napisanie wiersza o wiośnie. Mimo początkowych trudności, zadanie zostało wykonane bardzo dobrze, nagrodzono je brawami. Spotkanie zakończyło się recytacją autorskich wierszy uczniów – bardzo różnorodnych w swej treści i formie. Niektóre z nich można przeczytać poniżej.

Tekst: Aniela Śpiewla kl. 3h
Wiersze: uczniowie kl. 3h
Organizacja: prof. Elżbieta Kramarz

Ziemia nas kręci!

22 marca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Wody, uczestniczyliśmy w warsztatach laboratoryjnych w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. W ramach podpisanego między naszą szkołą a uczelnią porozumienia, klasa 3d mogła zrealizować trzy równoległe warsztaty w tym dniu. Zatem: badaliśmy wodę (krakowska kranówka jest naprawdę dobra!), przeprowadziliśmy badania w laboratorium gleb oraz – korzystając z różnych metod – prześledziliśmy kronikę Ziemi. Warsztaty były ukierunkowane na zapoznanie uczestników z metodami badań naukowych, ale pokazały nam również praktyczne zastosowanie badań geograficznych.

Opieka: prof. Eliza Wojtasik

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 6
Dzisiaj: 253
W tym tygodniu: 2579
W sumie: 5260370

bip