Życzenia


Składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Niech ten szczególny czas będzie dla Państwa okazją do refleksji nad nieprzemijającymi wartościami, które są ważne w życiu każdego człowieka. Życzymy Państwu rodzinnego ciepła, radości ze wspólnych spotkań i nadziei na przyszłość, którą symbolizuje wielkanocne jajko – symbol odradzającego się życia.

Dyrekcja,  Grono Pedagogiczne oraz pozostali pracownicy szkoły

Wymiana z Suchitra Academy w Hydrabadzie w Indiach

Na przełomie lutego i marca odbyła się wyprawa uczniów z naszego liceum do Indii pod opieką prof. Urszuli Batorskiej, prof. Agaty Reichert-Zaczek i prof. Anny Mazan Stachury. Poniżej zamieszczamy relację jednej z uczestniczek, Zuzanny Kowal z kl 3e:
„18 lutego wyruszyliśmy do egotycznych, kolorowych Indii. Podczas przesiadki udało nam się zwiedzić Dubaj nocą, przytłaczające swoim przepychem i nowoczesnością miasto, które ożywa po zachodzie słońca i zachwyca oświetlonymi drapaczami chmur z każdej strony. Przez pierwszy tydzień w Indiach, podróżowaliśmy po turystycznych miastach północy. Zwiedziliśmy pełną kontrastów stolicę- New Delhi, turystyczną Agrę z wizytówką kraju i jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata- Tadż Mahal oraz zachwycający Jaipur z charakterystyczną różową zabudową. Podczas zaskakującego, pełnego wrażeń zwiedzania towarzyszyła nam doświadczona przewodniczka, która zapewniła nam solidną porcję wiedzy i zaskakujących ciekawostek. W drugim tygodniu rozgościliśmy się w Indiach na dobre, mieszkając u indyjskich rodzin na południu kraju w ramach wymiany z Suchitra Academy w Hajdarabadzie. Mieszkanie u rodzin było niezwykłym doświadczeniem, pozwalającym nam zobaczyć prawdziwe życie lokalnych ludzi i nawiązać wartościowe relacje i znajomości. W drodze powrotnej ponownie zatrzymaliśmy się w Dubaju by odwiedzić najciekawsze miejsca i wjechać na najwyższy budynek świata- Burdż Chalifa! Pobyt w Indiach na pewno zapamiętamy do końca życia i jeszcze długo będziemy wracać do niego w pamięci.”

Opieka: prof. Urszula Batorska, prof. Agata Reichert-Zaczek i prof. Anna Mazan-Stachura

Dzień Orientacji Zawodowej

15 marca 2024r. nasza Szkoła miała przyjemność uczestniczyć w 18 edycji Dnia Orientacji Zawodowej. Samorząd Uczniowski miał możliwość zaprezentowania oferty edukacyjnej uczniom klas ósmych krakowskich i okolicznych szkół oraz zaprosić na dzień otwarty 15 kwietnia. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu, które z pewnością ułatwi młodym ludziom decyzję co do dalszej drogi swojej edukacji. Reprezentacja uczniów: Adam Wilk, Mateusz Kadzik, Maria Sztokman z klasy 2h oraz Patrycja Liszka z klasy 3h.

Opiekunowie: prof. Ilona Rudka, prof. Joanna Pisula

DZIEŃ GEOGRAFII 19.03.2024

Jak co roku, wraz ze zbliżającą się wiosną, organizujemy w naszej szkole święto geografii.
Tym razem naszym hasłem przewodnim stała się „Azja-kontynent kontrastów”.
W ramach dnia geografii opowiedzieliśmy o wymianie polsko-indyjskiej ze szkołą Suchitra Academy w Hyderabadzie.
Prof. Agata Reichert-Zaczek, okiem historyka sztuki, pokazała nam piękne zabytki Indii.
Prezentację „W świecie hinduizmu” przedstawiła Zuzanna Kowal z klasy 3e, natomiast o indyjskim jedzeniu i szoku kulturowym wypowiedziały się : Karolina Dymek, Antonia Bałys, Anna Frączek z klasy 3g oraz Klara Rokosz -Kuczyńska z klasy 3e.
Dzień geografii wzbogaciła nam Pani prof. Elżbieta Potępa-Karkoszka barwnymi zdjęciami i opowieściami o Singapurze, Wietnamie, Kambodży oraz Laosie.
Uczennice Sara Piszczek z klasy 3e oraz Ola Noskowska z klasy 2c przedstawiły wspomnienia z podróży po Sri Lance oraz Japonii.
Na zakończenie dnia geografii przenieśliśmy się do Dubaju i ZEA, w towarzystwie Filipa Piekarza z klasy 3f oraz Michała Buckiego i Pawła Gomuły z 3b.
W przerwach między prezentacjami odbyły się dwa konkursy z nagrodami, ze znajomości Indii i ZEA. Uczniowie mieli też okazję spróbować różnorodnych potraw indyjskich.
Podróże stały się nieodłączną częścią współczesnego człowieka, nigdy wcześniej podróżowanie nie było tak łatwe i dostępne dla każdego. Nasza szkoła daje takie możliwości poznawania odległych zakątków świata – m.in Indii, ZEA, Japonii czy Australii, w myśl chińskiej doktryny ”Lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć”.
Do zobaczenia za rok!
Zapraszamy tymczasem do obejrzenia zdjęć z naszego wydarzenia….

Organizacja: prof. Urszula Batorska

MISTRZOSTWA POLSKI POLE & AERIAL 2024


Z radością i dumą pragniemy poinformować, że w dniu 16 marca uczennica klasy 3B Julia Kostrz wraz z Gabrielą Janus zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski Pole & Aerial w Katowicach w kategorii duety seniorki profesjonalistki. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

MuFo Fotografia – niezła sztuka!

13 marca klasa 1e artystyczno-architektoniczna dołączyła do projektu Sztuki wizualne – fotografia, uczestnicząc w warsztatach fotograficznych Fotografia – niezła sztuka! w Muzeum Fotografii MuFo.

Z relacji Anieli Toporskiej z klasy 1e:
Klasa artystyczno-architektoniczna 1e wspólnie z Panią profesor Anną Czepiec-Mączką uczestniczyła w warsztatach w Muzeum fotografii.
Zostaliśmy mile przywitani przez pracownika muzeum, który oprowadził nas po ekspozycji muzealnej ukazującej historię fotografii; wynalazki, ewolucję rozwoju fotografiki i  najważniejszych jej przedstawicieli. W grupach rozmawialiśmy o tym czym jest sztuka współczesna i w jaki sposób fotografia stałą się dziedziną sztuki. Druga część zajęć była częścią projektową i dotyczyła wyrażenia za pomocą zdjęć swojego zdania o współczesnych problemach cywilizacyjnych. Nasze zbiorowe prace zaprezentowaliśmy na forum klasy. Problemy, które uważamy za istotne to /kilka z nich prezentują zdjęcia/:

  • Oczekiwania, wymagania, samoocena.
  • Szczęście, optymizm.
  • Kobieta żyjąca w cieniu mężczyzny.
  • Odwrócenie tradycyjnych ról – kobieta, mężczyzna.
  • Obserwacja zewnętrzna a wnętrze człowieka.
  • Kobieta w społeczeństwie.

Organizacja, pomysłodawca projektu: prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: prof. Anna Czepiec-Mączka i uczennice z klasy 1e: Oliwia Galowitz, Yelizaveta Kulyk, Wiktoria Belska, Aniela Topolska, Izabela Cholewa, Małgorzata Ratajczyk

Czy wiesz co to CITES? – spotkanie z pracownikami Służby Celno-Skarbowej w Krakowie

W piątek 8 marca naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Krakowie – koordynatorzy CITES. Ponieważ za kilka miesięcy rozpoczną się wakacje i podróże, spotkanie miało nam uświadomić, że przywóz wakacyjnych pamiątek do Unii Europejskiej, jeżeli wykonane są one z roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, jest zabroniony bez przedstawienia odpowiednich dokumentów. Dowiedzieliśmy się, czym jest Konwencja CITES i jaka kara grozi za przywóz takich organizmów czy towarów z nich wykonanych do Polski. W międzyczasie mogliśmy przyjrzeć się okazom, które zostały skonfiskowane – torbom czy butom z krokodyli, koralowcom, muszlom, wyrobom z kości słoniowej, futrom i kosmetykom. Funkcjonariusze – przedstawiając odpowiednie narzędzia – opowiadali, jak wykrywa się próbę przemytu gatunków oraz jak zdobywa się odciski palców, aby móc kogoś zidentyfikować. Na końcu spotkania poznaliśmy nieco innego funkcjonariusza, pieska o imieniu Marley, który na co dzień dzielnie tropi przypadki przemytu tytoniu. W przeprowadzonym pokazie piesek po obwąchaniu kilku pudełek wskazał skrzynkę – położył się obok – a po jej otwarciu okazało się, że są w niej papierosy. Zajęcia były bardzo interesujące, a klasy 3a i 2d biorące udział w prelekcji, dzięki zdobytej wiedzy, na pewno unikną kłopotów w przyszłości wracając z dalekich podróży.

Tekst: Maja Dąbrowska, klasa 2d

Organizacja: prof. Anna Szefer-Kłęk, prof. Eliza Wojtasik

Lekcja literatury z Wojciechem Bonowiczem

8 marca klasa 1h miała przyjemność spotkać się z Wojciechem Bonowiczem: poetą, publicystą i dziennikarzem, aby na podstawie tekstu amerykańskiego pisarza Georgea Saundersa pt. „Umiem mówić! ™” porozmawiać o przerażającej wizji świata, związanej z  niepohamowanym rozwojem technologii.
Analiza i interpretacja tego tekstu, napisanego w formie listu pracownika firmy produkującej urządzenie „przyspieszające” mówienie u niemowląt, pozwala dostrzec niebezpieczeństwa związane z bezrefleksyjną automatyzacją rzeczywistości, która pozbawia człowieka zdolności do refleksji i odbiera zdrowie. Pokazuje ponadto mechanizmy działania rynku, manipulację w celu zwiększenia zysków, wybujałe ambicje znacznej części społeczeństwa, w tym rodziców, którzy za wszelką cenę chcą przyspieszyć rozwój dziecka, by w przyszłości odniosło sukces. Okazało się również, że ten, napisany przed laty tekst, staje się z upływem czasu coraz bardziej aktualny. Współczesne nastolatki, które nie wyobrażają sobie życia bez urządzeń elektronicznych, szybko się uzależniają od technologii, ale potrzebują również kontaktu z rówieśnikami i światem zewnętrznym, co najdobitniej pokazała pandemia.
To spotkanie było niezwykle inspirujące i pokazało, że w trakcie dyskusji można dotrzeć do głębszych warstw i znaczeń tekstu.

George Saunders jest amerykańskim pisarzem, który urodził się 2 grudnia 1958 roku. W 1988 roku otrzymał tytuł magistra kreatywnego pisania, na Uniwersytecie Syracuse. Autor podjął współpracę z popularnymi magazynami, do których można zaliczyć „The New Yorker”, „GQ” i „The Guardian”. Od 1997 roku pracuje na Uniwersytecie Syracuse, gdzie prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania.
George Saunders zajmuje się pisaniem opowiadań, powieści, nowel i książek dla dzieci. Autor w swoich powieściach potępia kulturę korporacyjną, potęgę mediów i powszechny konsumpcjonizm. Jest autorem takich książek, jak: „Sielanki”, „10 grudnia” czy „Lincoln w Bardo”. W tych publikacjach, można dostrzec niezwykły humor autora, który w satyryczny sposób prowadzi fabułę powieści.
Georgowi Saundersowi zostało przyznane wiele prestiżowych wyróżnień. Największym osiągnięciem pisarza, było zdobycie nagrody Man Booker Prize, w 2017 roku za powieść pt. „Lincoln w Bardo”. W 1997 roku George Saunders został laureatem nagrody O. Henry Award. Autor doceniony został również za napisane opowiadanie pt. „CommComm”, za które w 2006 roku otrzymał World Fantazy Award. Pisarz nominowany był do takich nagród, jak National Book Award i The Story Prize. Jeden z  najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich.

Autor tekstu: Antonina Sieńko, klasa 1h
Organizacja: prof. Anna Czepiec-Mączka, prof. Ewa Wach-Czubińska
Zdjęcia: prof. Anna Czepiec-Mączka

Dzień Życzliwości w II LO

„Nigdy wątp nigdy, że mała grupa troskliwych ludzi mogłaby zmieniać świat. Tak naprawdę to jedyna rzecz, która go kiedykolwiek zmieniła.”
Margaret Mead

30 stycznia w naszym liceum odbył się Dzień Życzliwości. Wydarzenie to na stałe zapisało się w kalendarzu naszych szkolnych wydarzeń.
Jak co roku zorganizowaliśmy charytatywny kiermasz ciast. Uczniowie przygotowali przepyszne wypieki, z których dochód przeznaczony został na potrzeby Hospicjum dla Dzieci Alma Spei. Uzyskaliśmy rekordowy jak dotąd wynik zbiórki – 840,32 zł!

 

 

Po kilkuletniej przerwie wróciła również Sobieska Foto – Budka. Na przerwach uczniowie i nauczyciele mieli okazję skorzystać z rekwizytów i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Przy okazji Dnia Życzliwości, uczniowie brali udział w głosowaniu na najbardziej życzliwego nauczyciela. W tegorocznym plebiscycie rekordową ilością głosów został wybrany polonista – prof. Michał Kózka. II miejsce zajęła zeszłoroczna laureatka – prof. Agnieszka Werkowicz, natomiast na trzeciej pozycji uplasował się po raz kolejny prof. Grzegorz Knapik. Laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Nowością w tym roku był wybór najbardziej życzliwego ucznia, głosami nauczycieli. Zwycięzcą okazał się Franciszek Zagórski z kl. 3c, którego postawę, zaangażowanie oraz kulturę osobistą wyróżnili nauczyciele.

Niezwykle miłym akcentem, było wręczenie nauczycielom dyplomów z pozytywnymi słowami od uczniów. Były to nierzadko wzruszające wypowiedzi młodzieży, która w ten sposób uzasadniała wybór danego nauczyciela w Plebiscycie Życzliwości.
Ponadto tradycyjnie w całej szkole rozwieszono zrywki z miłymi i pozytywnymi słowami, które uczniowie i nauczyciele mogli przekazywać wybranej osobie.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia!
Obsługa fotograficzna: Julia Dubiel kl. 2e, Zofia Naziębłło kl. 2e, Wojciech Tarnawski i Filip Zaziąbł kl. 3b
Organizacja: Zespół psychologiczno – pedagogiczny wraz z uczniami

Szkolne wyjazdy narciarskie – podsumowanie sezonu

W okresie zimowym 2023/2024 uczniowie uczestniczyli w weekendowych wyjazdach narciarskich do Kubińskiej Holi, Malino Brdo i Rohace. Chętni Sobieszczacy mogli doskonalić umiejętności jazdy na nartach pod okiem instruktorów narciarstwa alpejskiego. W okresie ferii zimowych odbył się również obóz narciarski  w miejscowości Val Cenis we Francji (w ubiegłym roku we Włoszech w Madonna di Campiglio).
Już teraz serdecznie zapraszamy osoby chętne do uczestnictwa w narciarskich eskapadach w sezonie 2024/2025.


Organizacja: prof. Krzysztof Bielawski, prof. Maciej Marczyk

Zajęcia z pomocy w obszarze Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej

W dniu 14 marca uczniowie z klas 1f gr.1 oraz 1f gr.2 uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Kierownika Szkoły Ratownictwa Medycznego panią Bożenę Wożniak-Pachotę. Podczas wykładu, który prowadzony był z wykorzystaniem manekinu oraz defibrylatora, pani ratownik wytłumaczyła uczniom, w jaki sposób należy udzielać pomocy z zakresu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych.
Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że praca ratownika medycznego to jedna z najbardziej wymagających profesji, ponieważ ratownicy medyczni muszą działać szybko i skutecznie, aby uratować życie pacjenta.

Organizacja: prof. Liliana Kalisz

Wizyta w Krakowskim Salonie Ekonomicznym

W lutym br. uczniowie klasy menedżersko-ekonomicznej 2d uczestniczyli w wydarzeniu edukacyjnym w Krakowskim Salonie Ekonomicznym. Tematem zajęć było: „Bezpieczeństwo korzystania z usług finansowych”. Celem wykładu było zapoznanie uczniów z formami zabezpieczenia banknotów oraz bezpieczeństwem płatności w Internecie. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Krakowie wraz z Komendą Miejską Policji w Krakowie.
Organizacja: dyr. Wioletta Nogaj

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W II LICEUM

Dlaczego język może być narzędziem wykluczenia? Czy tekst na kamieniu rzecznym może być poezją? Jak uczyć się polskiego w wielonarodowych klasach? Jak powstał język polski i co ma wspólnego polskie „złoto” z angielskim „gold”?

Na takie pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas Dnia Języka Ojczystego, który odbył się w naszej szkole 29 lutego. Przyjemną i pożyteczną nauką okazały się wykłady i warsztaty, w których uczestniczyły wybrane klasy. Z przyjemnością gościliśmy panią prof. Annę Piechnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która opowiedziała o strategiach wykluczenia w polszczyźnie. Niezwykle ciekawe wnioski o funkcjonowaniu uczniów w klasach polsko-ukraińskich przedstawił prof. Michał Kózka. Zaskakujące przykłady poezji konkretnej oraz poezji w przestrzeni miasta poznaliśmy podczas warsztatów z panem Szymonem Ubrankiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkim wykładowcom serdecznie dziękujemy i niecierpliwie czekamy na przyszłoroczne ciekawostki ze świata naszego języka ojczystego.

Koordynacja: prof. Małgorzata Ścibior-Szeremeta
Zdjęcia: Jędrzej Ziębicki, prof. Małgorzata Ścibior-Szeremeta

Patronat Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego nad klasą 2h

W pierwszym półroczu uczennice i uczniowie klasy 2H odbyli zajęcia związane z patronatem Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Wysłuchali wykładu pana prof. dr. hab. Jana Widackiego na temat kryminologii. Dowiedzieli się o historii tej dziedziny nauki, a także poznali liczby dokonywanych na przestrzeni lat rożnych przestępstw od czasów Zygmunta Starego. Zaznajomili się również z przyczynami tych wzrostów oraz spadków. Niektóre statystyki całkowicie odbiegały od przypuszczeń i zadziwiły klasę. Wykład był bardzo pouczający, skłonił również do rozmyślań na temat tego, w jaki sposób media kształtują postrzeganie świata i czy zawsze jest ono zgodne z rzeczywistością.
Po wykładzie odbyły się warsztaty w grupach. Połowa klasy uczestniczyła w zajęciach dziennikarskich z panią Magdaleną Oleszkiewicz-Gałką oraz panem Tadeuszem Gałką poświęconych na pracę nad wizerunkiem medialnym. Podczas spędzonego w studiu czasu uczniowie mieli za zadanie stworzyć wstępy do programów informacyjnych, inspirując się tymi współczesnymi, które na co dzień są transmitowane w telewizji. Następnie każdy miał możliwość wcielić się w rolę prezentera i przed kamerą zaprezentować przygotowane wydanie.
Druga grupa pod okiem filmoznawczyni – pani dr Anny Taszyckiej próbowała odpowiedzieć na pytanie znajdujące się w temacie zajęć: „Po co nam gatunki filmowe?” Uczniowie wnikliwie poznali cechy różnych gatunków filmowych oraz obejrzeli fragmenty filmów prezentujących te cechy.
Serdecznie dziękujemy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego za możliwość kolejnych odwiedzin ich uczelni oraz za wspaniale zorganizowany czas. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne wyjście.

Autorki tekstu: Aleksandra Bania i Anna Szweblik, kl. 2H

Opieka: prof. Katarzyna Kamizela

Fakultet polonistyczny UJ w klasie 2h

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/2024 klasa 2h dzięki patronatowi Uniwersytetu Jagiellońskiego miała możliwość uczestniczenia w cotygodniowych spotkaniach z wykładowcami tej uczelni. Zajęcia odbywały się w 2 blokach, a każdy z nich składał się z czterech spotkań.
Z panem dr. hab. Tomaszem Kunzem wspólnie skupialiśmy się na wybranych tekstach lirycznych oraz epickich różnych autorów , m.in. Magdaleny Tulli czy Witolda Gombrowicza . Dzięki zajęciom każdy miał możliwość uczestniczyć w otwartych dyskusjach na temat problematyki i własnego rozumienia utworu. Pan Profesor przekazał nam również cenne wskazówki dotyczące analizy i interpretacji utworów.

Drugi blok zajęć prowadzony był przez pana dr. hab. Tomasza Majkowskiego- kierownika Ośrodka Badań Groznawczych. Pan profesor przeniósł nas do świata gier i w ciekawy sposób opowiedział o ich historii- od gier planszowych aż do komputerowych. W ciągu 4 spotkań dowiedzieliśmy się, od kiedy gry towarzyszyły ludziom i jak zmieniały się ich funkcje oraz wygląd. Zajęcia wypełnione były wieloma ciekawostkami i stanowiły miłe urozmaicenie szkolnych zajęć.
Jesteśmy wdzięczni za oba bloki zajęć. Każdy z nich wniósł coś ciekawego i na pewno zapamiętamy przekazaną nam wiedzę!

Autorki tekstu: Aleksandra Bania i Anna Szweblik, kl. 2h

Opieka: prof. Katarzyna Kamizela

A co, jeśli się uda? Czy możemy mieć wreszcie pozytywny mit? Klub Wyspiańskiego – kontynuacja – po raz kolejny musical 1989

Cytowane w tytule pytanie pochodzi z musicalu „1989”. Spektakl został przygotowany wspólnie przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski. Autorami scenariusza są Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, muzyki – Andrzej „Weber” Miłosz. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera. Rewelacyjnie grany, rapowany spektakl o przełomowym dla nas historycznym momencie, sądząc choćby po trudach zdobywania biletów, wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Uczennice i uczniowie z naszej szkoły 1 marca b.r. po raz kolejny mieli okazję obejrzeć musical oraz uczestniczyć w spotkaniu poprowadzonym przez Dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego z reżyserką spektaklu. Wyjątkowość tego spotkania stanowi dodatkową wartość. Młodzi ludzie mieli szansę dowiedzieć się bezpośrednio od twórcy przedstawienia o zamierzeniach, etapach pracy i trudnościach w realizacji spektaklu. O tym w jaki sposób docierano do dokumentów i o rzetelnej pracy tworzenia scenariusza na ich podstawie a także o szukaniu tego, co łączy a nie dzieli w historii. Katarzyna Szyngiera w odpowiedzi na pytania uczniów opowiedziała o specyfice pracy reżyserskiej i o bohaterach spektaklu natomiast Krzysztof Głuchowski zapewnił o trwających pracach nad zapisem cyfrowym ścieżki dźwiękowej muscialu. Zatem czekamy.
Przedstawiamy zdania uczniów, podsumowujące co według nich stanowi o sile spektaklu? Zachwycają – kostiumy, choreografia, ruch sceniczny, dobór aktorów, ich gra, sprawność w tańcu, wokalu i przede wszystkim – tekst. Pozornie zabawa słowem a pod nią głęboka wiedza o tamtym czasie, dylematach, różnicach ideologicznych i pojmowaniu nowej wolnej Polski.
Tekst zatytułowany A co, jeśli się uda?, napisany przez Adama Zielińskiego Łonę, należący do roli teatralnego Jacka Kuronia, zaprasza do namysłu nad przyszłością po sukcesie 4 czerwca 1989 roku. Zacytujmy go, by przypomnieć i skłonić do ponownej refleksji.
Co, jeśli się spełni piękny sen?
Bo widzisz: los się różnie lubi pogmatwać
Co będzie w dzień zwycięstwa, to ja z grubsza wiem
Ale co będzie dzień później – to już zagadka.

Organizacja: opiekun Klubu Wyspiańskiego w II LO prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: Joanna Operacz, klasa 3f i prof. Anna Czepiec-Mączka

Wyniki XIV edycji konkursu fotograficznego Zimą malowane

Miło nam ogłosić, że wśród laureatów konkursu fotograficznego Zimą malowane organizowanego przez Centrum Kultury Podgórza jest uczennica z klasy 3e artystyczno-architektonicznej. Praca Zuzanny Kaczor zajęła II miejsce w kategorii: fotografia uczniów ze szkół ponadpodstawowych.
Na konkurs wpłynęło 267 prac ze szkół podstawowych i średnich. Uroczyste otwarcie wystawy, rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 7 marca 2024r.
Serdecznie gratulujemy!


Opieka prof. Anna Czepiec-Mączka

Koncert „To Kraków Tworzy Metamorfozy”

Prezydent Miasta Krakowa oraz cała społeczność Sobieszczaków zapraszają na wyjątkowy koncert To Kraków Tworzy Metamorfozy, który odbędzie się 5 kwietnia 2024 r. z okazji 10 – lecia Tauron Areny. Na scenie wystąpi plejada uznanych muzyków reprezentujących różne style muzyczne i pokolenia, a wśród nich Wiktor Waligóra, uczeń klasy 4D.

Nam, Sobieszczakom, twórczość Wiktora jest znana, ponieważ jest on dwukrotnym laureatem Festiwialu Małych Form Teatralnych i kilka razy koncertował specjalnie dla nas w Auli szkolnej. Cieszymy się niezmiernie, że dziś jego muzykę grają największe rozgłośnie radiowe, a na koncerty przychodzą tysiące fanów.

Gratulacje!

Edukacja dla bezpieczeństwa

W dniu 1 marca klasy 1c gr. 2 oraz 1h gr. 1 uczestniczyły w zajęciach dotyczących zagrożeń pożarowych, prowadzonych przez Naczelnika Wydziału Ośrodka Szkolenia w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie mł. bryg. Bogusława Szydło.

Podczas wykładu, który prowadzony był wraz z prezentacją multimedialną uczniowie zapoznali się
z wiadomościami dotyczącymi rekrutacji do Akademii Pożarniczej w Warszawie oraz misji jaką pełni Państwowa Staż Pożarna. Do jej zadań należy między innymi: rozpoznawanie zagrożeń pożarowych, organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń. Ponadto uczniowie pozyskali wiedzę, jak zapobiegać pożarowi w domu stosując proste zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Organizacja: prof. Liliana Kalisz

Świetny sezon naszego narciarza Filipa Nowosada z klasy 2g

Filip Nowosad uczeń klasy 2G od wielu lat uprawia narciarstwo alpejskie. W ostatnim czasie na jego koncie pojawiło się wiele sukcesów, a jednym z nich jest złoty medal w slalomie gigancie podczas reprezentowania II Liceum w Licealiadzie. W trwającym sezonie 2023/2024 zanotował również inne osiągnięcia:

Po raz trzeci reprezentował Polskę jako członek kadry narodowej na uznawanych za nieoficjalne Mistrzostwach Świata Młodzików i Juniorów Młodszych U14 i U16 „ALPECIMBRA FIS CHILDREN CUP 2024” w Folgarii we Włoszech i zajął w Slalomie SL – miejsce P33, a w Slalomie Gigancie – P43.

W nieoficjalnych Mistrzostwach Europy Dzieci U14/U16 “Skiinterkriterium Race – International Children’s Race in Alpine Skiing U14/U16” w Czechach Filip Nowosad reprezentował Polskę jako Kadra Narodowa Juniorów Młodszych. W slalomie gigancie zajął 5 miejsce.

W Młodzieżowym Pucharze Polski „PolSKI Mistrz” – w trwającym sezonie 2023/2024, w kategorii Junior Młodszy U16 2008-2009, Filip dwukrotnie stawał na podium zdobywając P2 i P3.

XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych, zorganizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz województwo małopolskie. Uzyskane miejsca w kategorii Junior Młodszy, chłopcy 2008-2009: Slalom – P3, Kombinacja Alpejska – P4, Super Gigant P5 i Slalom Gigant – P7.

W XV Ogólnopolskim Finale Lig Alpejskich Krakówsport Energiapura Cup 2023 w Narciarstwie Zjazdowym Filip zajął P1 zdobywając złoty medal.

Serdecznie gratulujemy!

Wymiana do Belgii

W dniach 20-27 stycznia, uczennice klas 3e, 4e oraz 3a pod opieką prof. Katarzyny Miko i prof. Anny Szot-Gębarowskiej wzięły udział w wymianie, projekcie Erasmus + „Behind the walls”, tym razem odbywającej się pod hasłem „Looking back is going forward”. Myślą przewodnią wymiany było dziedzictwo kulturowe. Wspólnie z belgijskimi oraz hiszpańskimi rówieśnikami mieliśmy pochylić się nad problematyką prezerwacji chylących się ku ruinie budynków. Poprzez przeprowadzone debaty próbowaliśmy rozstrzygnąć jak wykorzystać na nowo porzucone obiekty, równocześnie zachowując ciążącą na nich przeszłość. Była to już druga część wymiany, z uczniami De Bron – szkoły zlokalizowanej w Tielt, urokliwym belgijskim miasteczku. W drogę wyruszyliśmy już w piątek wieczorem, rozpoczynając dwudziestoparogodzinną podróż autobusem (Green Erasmus), która, choć żmudna, upłynęła nam szybko i względnie bez żadnych przykrości. Następnego dnia o tej samej porze byliśmy już na miejscu, gdzie przyjęli nas nasi belgijscy goście – znużonych, jednak z niecierpliwością oczekujących otwierającego się przed nami tygodnia. Niedzielę spędziliśmy z goszczącymi nas rodzinami, poznając obcą nam kulturę i obyczaje. Tielt powitało nas dżdżystą pogodą, nie powstrzymało to nas jednak by do szkoły dojechać rowerami. Miła niespodzianka – niezwykle popularnym środkiem transportu w Belgii. Na miejscu, dla odmiany od atmosferycznych opadów, zostaliśmy ciepło powitani i oprowadzeni po budynku szkoły. Następnie zagraliśmy w 4 gry przygotowane przez belgijskich uczniów, prezentujące porzucone budynki w okolicach Tielt, by następnie wspólnie wybrać jedno z nich. Zwyciężyło „Lactil” – była fabryka nabiału. Wybór ten miał mieć kluczowe znaczenie w nadchodzących dniach. Tego wieczoru zostaliśmy także oficjalnie przyjęci przez burmistrza w urzędzie miasta Tielt. Następnego dnia wyruszyliśmy do Kortrijk, w celu odwiedzenia elektrowni Transfo. Grając w grę terenową dowiedzieliśmy się o różnych przeszkodach, które wypłynęły przy odbudowie byłej elektrowni oraz o rozwiązaniach wprowadzonych w celu uatrakcyjnienia placówki. Zwiedziliśmy także samo Kortrijk, oglądając rozmaite sposoby ponownego wykorzystania starych fabryk, niegdyś industrialnego miasta. Środa nadeszła jako wielki dzień. Z samego rana wyruszyliśmy pociągiem, by zobaczyć Brukselę. Zwiedzanie zaczęliśmy od Domu Historii Europy, znajdującego się tuż obok Parlamentu Europejskiego. Następnie udaliśmy się na rozplanowany spacer, który mimo ograniczonego czasu wprowadził nas w klimat belgijskiej stolicy. Zasmakowawszy Belgii, wzbogaceni o obserwacje przeprojektowanych starych budowli, byliśmy gotowi, by rozpocząć kulminacyjny projekt wymiany. Podzieliwszy się na grupy, przystąpiliśmy do stworzenia własnego projektu przebudowy. Łącząc siły mieliśmy wymyślić jak wtłoczyć na nowo życie w zamkniętą na głucho fabrykę Lactil. Szybko okazało się, że opustoszałe mury przybrały zgoła inne oblicza w każdej z grup. Fabryka miała zatętnić życiem jako kawiarnia, miejsce do nauki, park rozgrywki lub centrum kultury. Stworzone projekty zaprezentowaliśmy na forum, by następnie skonfrontować je międzygrupowo, w debatanckich zmaganiach. Cały tydzień upłynął nam niesamowicie szybko, pozostawił w nas jednak moc wrażeń: zobaczonych miejsc, doświadczeń kulinarnych oraz przede wszystkim nowo poznanych ludzi. W sobotę rano, niemalże z zaskoczenia, nadszedł czas pożegnania. Z lekkim odcieniem żalu wyruszyliśmy w podróż powrotną, by na następny dzień, bezpiecznie dotrzeć do Krakowa. Historie oraz przeżycia, te opowiedziane i przemilczane oraz nabyte umiejętności debatanckie zostaną z nami na długo.

Tekst: Zuzanna Kaczor, kl. 3E

Opieka: prof. Katarzyna Miko, prof. Anna Szot

Bilety na 54. FMFT

Szanowni Państwo,

Pragniemy poinformować, że można już nabywać bilety na Dzień Poezji Śpiewanej i Recytowanej 54. Festiwalu Małych Form Teatralnych za pośrednictwem https://fmft.pl

Sprzedaż biletów na Dzień Sztuk i Tańca oraz Dzień Sztuk i Filmu rozpocznie się 11.03.
Bilety na Galę Festiwalową będą dostępne od 28.03.
Serdecznie zachęcamy do wsparcia młodych talentów swoją obecnością na widowni Teatru Groteska.
Będziemy również zaszczyceni i ogromnie wdzięczni za każdy gest, który pomoże usprawnić pracę nad jeszcze lepszą organizacją Festiwalu Małych Form Teatralnych.
Organizatorzy 54. FMFT
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 209
W tym tygodniu: 5826
W sumie: 5225662

bip