Relacja z Tygodnia Zdrowia Psychicznego

Za nami trzecia edycja Tygodnia Zdrowia Psychicznego, która trwała w dniach 13 – 17 listopada 2023 r. Tegoroczna akcja profilaktyczna obfitowała w różnego rodzaju wydarzenia. Tydzień ten był wyjątkowy, z uwagi na ogromne zaangażowanie uczniów, którzy swoją kreatywnością i pomysłowością wsparli zespół psychologiczno – pedagogiczny.

Hasło przewodnie Świtowego Dnia Zdrowia Psychicznego brzmiało w tym roku:
„Zdrowie psychiczne powszechnym prawem człowieka”.

Myśl ta towarzyszyła także naszym obchodom. Antonina Kołodziejczyk, Gabriela Milc oraz Maria Krawiec z kl. 2h przygotowały wystawę na ten temat. W swojej pracy zawarły elementy międzynarodowych aktów prawnych wskazujących na potrzebę uwzględnienia zdrowia psychicznego, jako powszechnego prawa człowieka.

Prawo to rozumiane jest jako prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności. Trudności zdrowia psychicznego nigdy nie powinny być powodem do pozbawiania ludzi ich praw kub wykluczania z podejmowania decyzji dotyczących ich własnego zdania.
(Rzecznik Praw Obywatelski RP z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego)

Tegoroczny Tydzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole koncentrował się na rozumieniu i nazywaniu konkretnych emocji. Każdy dzień poświęcony był osobnej emocji, którą za pomocą plakatów i infografik przedstawiali uczniowie. Codzienne wystawy prezentowane były na tablicy obok pokoju nauczycielskiego.

DZIEŃ I: ZŁOŚĆ

W tym dniu Julia Tomasik oraz Aniela Śpiewla z kl. 3h przygotowały fenomenalną grafikę komiksową, która w przystępny sposób pozwalała na zrozumienie uczucia, które nierzadko jest przez nas tłumione.

 


Ponadto uczennice klasy 1d rozdawały młodzieży ulotki z adresami instytucji pomocowych oraz numerami telefonów zaufania, dzięki którym można uzyskać pomoc 24h/dobę.
W tym dniu Pani psycholog Ewa Adamus oraz pedagog Magdalena Czaderska rozpoczęły prowadzenie zajęć dla chętnych grup uczniów, w ramach lekcji wychowania fizycznego. Zajęcia zawierały elementy Treningu autogennego Schultza lub Treningu Jacobsona.
Trening autogenny Schultza to nazwa neuromięśniowej techniki relaksacyjnej. Polega ona na wywołaniu metodą autosugestii medytacji wewnętrznej. Natomiast trening Jacobsona jest metodą relaksacji chętnie stosowaną przez fizjoterapeutów oraz polecaną przez psychoterapeutów, ze względu na pozytywne efekty jej działania. Polega na nauce świadomego odczuwania napięć własnych mięśni. W momencie rozluźniania jednej grupy mięśniowej, relaksacji ulegają także inne grupy. Efektem końcowym terapii jest umiejętność relaksacji podczas wykonywania czynności dnia codziennego.

DZIEŃ II: RADOŚĆ

Centralnym punktem tego dnia było tzw. Drzewo Emocji. Przedsięwzięcie współorganizowały uczennice klasy 1d: Łucja Górny oraz Estera Kupiec. Przygotowane przez nich drzewo widniało obok pokoju nauczycielskiego. Tego dnia uczniowie i nauczyciele mogli przypinać do niego kartki, na których opisywali towarzyszące im w tym dniu emocje. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która chętnie dzieliła się swoimi przeżyciami.
Plakat z infografiką przedstawiającą radość w tym dniu, przygotowała Gabriela Czyżowska z kl. 1i.

DZIEŃ III: SMUTEK

Tego dnia dzięki pracy Natalii Kawy z kl. 3e mogliśmy zapoznać się z tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywa smutek.

 

Panie psycholog oraz pedagog rozpoczęły również prowadzenie zajęć w klasach pierwszych dotyczących tego, w jaki sposób można skorzystać z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole. Celem zajęć było to, aby młodzież, która w tym roku rozpoczęła naukę w naszej szkole, wiedziała, gdzie i w jaki sposób z takiej pomocy można skorzystać.

W tym dniu zaplanowane były także działania dla rodziców. Pani psycholog Ewa Adamus przeprowadziła zajęcia na temat „WYZWANIA WIEKU NASTOLETNIEGO – PROFILAKTYKA ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH”. Kilkunastu rodziców pojawiło się na spotkaniu, które było okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy na temat mechanizmów myślenia nastolatków, ale także do wymiany doświadczeń między rodzicami.

DZIEŃ IV: SPOKÓJ

W czwartek w naszym liceum gościliśmy naszego opiekuna z ramienia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Krakowie – pana Jacka Biłko. Pan psycholog przeprowadził dwa spotkania dla kilku chętnych klas zatytułowane: „Między wolnością a fatum – czy problemy emocjonalne muszą Cię zdominować?”. Podczas wykładów Pan Biłko poruszył temat emocjonalności nastolatków. Przedstawiając liczne przykłady ze swojej pracy zawodowej, starał się pokazać pewną zmianę w podejściu do problemów emocjonalnych. Pokazał, że można spojrzeć na własne trudności emocjonalne nie traktując ich jako fatum, ale jako pewien etap rozwoju lub kryzys, który niekoniecznie musi zdominować, ale może też sprzyjać rozwojowi i dojrzewaniu młodych ludzi.

Tego dnia młodzież miała również okazję zapoznać się poradami od maturzystów. Z inicjatywy uczniów klas pierwszych maturzyści zostali poproszeni o napisanie kilku porad dla młodszych kolegów i koleżanek. Podpowiedzi dotyczyły m.in. sposobów uczenia się, stosunku do nauki, życia pozaszkolnego, relacji z rówieśnikami itp. Uczniowie mogli zapoznać się ze wskazówkami maturzystów na tablicy obok pokoju nauczycielskiego.
Ponadto plakaty ilustrujące emocję wybraną na ten dzień, przygotowały Maria Terebus oraz Martyna Gronostaj z kl. 1d.

DZIEŃ V: LĘK

Zwieńczeniem Tygodnia Zdrowia Psychicznego była wystawa laureatów oraz uczestników szkolnego konkursu 5 uczuć.

Na uwagę zasługuje również przepiękna praca Julii Niemiec z kl. 3b, która przygotowała koło emocji. Praca ta uświetniła naszą wystawę w tym dniu.

Grafikę zapoznającą uczniów z uczuciem lęku i jego funkcji w życiu człowieka przygotowały Amelia Oroń oraz Antonina Sieńko z kl. 1h

Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny kieruje ogromne podziękowania dla wszystkich uczniów, tak licznie zaangażowanych w organizację Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Dziękujemy za Waszą pomysłowość, kreatywność oraz poświęcony czas!


Koordynacja i organizacja: Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny
Zdjęcia: Wojciech Tarnawski, Filip Zaziąbł z kl. 3b
Promocja w mediach społecznościowych: Anna Tarnawska, Hanna Rybak z kl. 2i

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 76
W tym tygodniu: 5693
W sumie: 5225529

bip