Wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

W XVI edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania wyróżnienie w kategorii szkół średnich uzyskał Jan Szczepanek z klasy 1a – matematyczno – fizyczno – informatycznej. W konkursie uczestniczyło 60 szkół z województwa małopolskiego. W eliminacjach międzyszkolnych wzięło udział 133 uczennic i uczniów.
Organizatorami konkursu byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 13 grudnia 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Podczas gali konkursu Mistrzowie Czytania przeczytali przygotowane fragmenty, a wszyscy laureaci wzięli udział w warsztatach „Czy dobra dykcja i ciekawa ekspresja wyrazu pomaga w wystąpieniach publicznych?”. Warsztaty poprowadziła aktorka Elżbieta Firek.

Jankowi serdecznie gratulujemy!

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: Dorota Szafraniec /TNBSP, Anna Czepiec-Mączka

Jesienna Szkoła Czytania w Pałacu Potockich. Dyskusja wokół Domu Oriona Julii Fiedorczuk – klasy 1h i 3c

„Człowiek z natury rzeczy pozostaje w stanie wojny jeśli nie z drugim człowiekiem, to z Ziemią, z której trzeba wycisnąć wszystko, co tylko da się przerobić na produkty, te zaś, przechodząc przez gęstą, poplątaną, sztucznie wyhodowaną sieć ludzkich pragnień, rozpadną się na zyski dla nielicznych i odpady, wśród których będzie żyła cała reszta” pisze w swej powieści Julia Fiedorczuk. Trafność tego zdania, bolesna prawda, od której na co dzień każdy ucieka by chronić swoją wrażliwą psychikę, albo przechodzi obok tematu obojętnie, bo zupełnie nie czuje problemu. Odpychamy od siebie to co niewygodne, co uwiera, a na co codziennie patrzymy, o czym słuchamy, co dzieje się tuż obok nas, nawet jeśli na drugim końcu świata – bo dotyczy nas ludzi. Czytamy w opisach książki Olgi Fiedorczuk Dom Oriona i pełno w nas pomieszania lęku i naiwności zarazem. Odczucia te towarzyszyły też uczniom po przeczytaniu fragmentów powieści, niezwykle emocjonalnej, refleksyjnej i wymagającej określenia swej postawy. Podczas dyskusji w Pałacu Potockich, którą poprowadził literaturoznawca Patryk Szaja z Katedry Teorii i Antropologii Literatury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie czuć było odkrywanie emocji zawartych w tekście. Uczennice i uczniowie z klas 1h – medialno-prawniczej i 3c biologiczno-chemicznej dyskutowali o tym niezwykle ważnym tekście. O trudnościach w podejmowaniu wiążących decyzji w sprawie ochrony natury, o zmianach klimatycznych, o migracji, o materializacji świata, o etyce podejmowania decyzji, o niszczeniu samych siebie i natury, o zakłamaniu, o granicach poświęcenia swojego komfortu, o globalnych politycznych decyzjach. Książka i dyskusja okazały się potrzebne – bo zmuszające do myślenia o nas samych, innych ludziach, świecie. I uświadamiająca, że to nie inni niszczą… lecz też my. Dyskusja ukazała wiele żalu do świata ale i nadziei.

Refleksje po spotkaniu:

Spotkanie literackie w którym uczestniczyliśmy było poświęcone książce pod tytułem ,,Dom Oriona” autorstwa Julii Fiedorczuk. Książka ta opowiada o losach ludzi z różnych części świata i przedstawia ich historie, w sposób który porusza serca. Często są to wydarzenia bardzo trudne i związane z tułaczką do lepszego miejsca. Podczas warsztatów literackich uczestniczyliśmy w dyskusji na temat wpływu człowieka na środowisko naturalne, a także zastanowiliśmy się z czym wiąże się fakt, iż człowiek jest jego integralną częścią. Spotkanie to było niezwykle ciekawe i emocjonujące. Zostanie nam na długo w pamięci, ponieważ poruszało tematy niezwykle uniwersalne i bardzo życiowe, w szczególności w 21 wieku.

Franciszek Zagórski, 3c

 

Warsztaty pomogły zrozumieć lepiej powieść Dom Oriona Juli Fiedorczuk. Przeanalizowaliśmy zarówno dosłowne, jak i metaforyczne ukazanie problemu przedstawionego w książce. Problemu niełatwego i aktualnego. Staraliśmy się znaleźć jego rozwiązanie, oraz zrozumieć z czego wynika omawiany przez nas problem przedstawiony w książce.
Warsztaty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, dzięki wielu pytaniom zadawanym przez prowadzącego, mieliśmy szansę podzielić się naszą opinią z innymi. Chętnie przyszedł bym na nie ponownie.

Szymon Płaziński, 1h

 

Dom Oriona napisany przez Julię Fiedorczuk skłonił mnie do wielu refleksji m.in. uświadomiłem sobie, jak bardzo nasza wygoda jest kreowana przez czyjeś nieszczęście i jak niewiele jesteśmy w stanie z tym zrobić. Nie zdawałem sobie z tego sprawy. Najbardziej jednak poruszył mnie fakt, jaką perfidną propagandą jest to wszystko przykryte. Są to bardzo przygnębiające tematy, które wpędzają w nieufność i poczucie bezradności. Jest jednak nadzieja, że gdy odpowiednie osoby u władzy staną kiedyś przed lustrem i postanowią wreszcie podjąć jakąś zmianę, nieważne co ich do tego skłoni, to odczujemy to wszyscy na lepsze.

Leon Przybyło, 1h

Koordynacja: prof. Anna Czepiec-Mączka

Sobieski czyta przedszkolakom… o Mikołaju

Po raz ósmy uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sobieski czyta przedszkolakom promując czytelnictwo. Tym razem, trzylatkom z Przedszkola nr 55 w Krakowie Natalia Dudek, Julia Gediga i Kacper Pikulski z klasy 3c przeczytali opowiadanie Russela Puntera Wolny dzień Mikołaja z książeczki pod tytułem Opowiadania na Boże Narodzenie.
Tekst był pretekstem do rozmowy o Świętym Mikołaju, jego dobrych uczynkach, świątecznym czasie i dawaniu prezentów. Spotkanie to, krótkie ale pełne mocnych, pozytywnych emocji i wzajemnego zaciekawienia było chwilą, która uświadamia jak ważne jest bycie z drugą osobą, podzielenie się z innymi swoim czasem, uśmiechem. Niekiedy jest to bardziej wartościowy prezent od kolejnej rzeczy. A przy tym chwila, gdy słuchamy siebie nawzajem wydaje się bezcenna. Kolejna wizyta w Przedszkolu nr 55 w Krakowie uznana została za ważne działanie dla innych i potwierdzenie, że dawanie – cieszy. Jeżeli w tle jest jeszcze książka, to cieszy tym bardziej.

Opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Filmowy październik i listopad 2023 Andrzeja Ossowskiego z klasy 3e

19 października b.r. w Multikinie zostały wręczone nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie Filmowym zorganizowanym przez Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie. Film Andrzeja Ossowskiego Pinokio zajął II miejsce. Konkursowemu Jury przewodniczył redaktor, wykładowca, juror wielu festiwali filmowych, wybitny znawca polskiej animacji – Jerzy Armata.
https://zspm.malopolska.pl/1025-vii-gala-konkursu-filmowego

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego 9 Minut dla uczniów szkół średnich 23 listopada Andrzej otrzymał wyróżnienie za film Pinokio.
Festiwal Filmowy 9 Minut to inicjatywa uczniów i nauczycieli IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. To wydarzenie kulturalne ma na celu popularyzację idei kręcenia filmów krótkometrażowych wśród młodych ludzi, oraz poszerzenie ich wiedzy na temat przemysłu filmowego. W obecnym roku festiwal odbył się po raz siódmy.
https://9minut.hoffmanowa.pl/

25 listopada, po raz dziewiętnasty, odbył się w Warszawie Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Młodych Best Off 2023, na który został zaproszony Andrzej Ossowski ze swoim filmem Pinokio. W Kinie Luna można było zobaczyć kilkanaście filmów młodych twórców i twórczyń, którzy zwyciężyli w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach filmowych. Po projekcjach odbyła się rozmowa z twórcami, które poprowadziła dziennikarka filmowa Kaja Klimek.

Andrzejowi gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne filmy!
„Nieważne gdzie się ustawia kamerę, ważne, aby wiedzieć po co.” Niech słowa wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty Krzysztofa Kieślowskiego niezmiennie towarzyszą w działaniach artystycznych.

Koordynacja: prof. Anna Czepiec-Mączka
Zdjęcia: zasoby prywatne Andrzeja Ossowskiego i Julii Kaweckiej ze strony ZSPM

Projekt: sztuki wizualne – fotografia. Warsztaty w MuFo Rakowicka

Uczennice i uczniowie z klas artystyczno – architektonicznych 3e (7.10.2023) i 2e (23.10.2023) uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Podczas zajęć przekazana została im nie tylko wiedza na temat fotografii, ale też starano się uwrażliwić ich na obraz, podkreślono wielość sposobów widzenia i nadawania znaczeń wizerunkom. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na rozwijanie świadomości wizualnej, wskazanie na różnorodność świata, możliwości jego postrzegania oraz uczenie się rozszyfrowywania przekazów wizualnych i rozwijanie krytycznego myślenia. Uczestnicząc w warsztatach Fotografia – niezła sztuka! uczniowie dowiedzieli się kiedy i w jakich okolicznościach fotografia stała się dziedziną sztuki. Poznali związki fotografii i innych sztuk wizualnych: malarstwa, filmu, video artu, a także między fotografią i pop kulturą. Przyjrzeli się różnym sposobom przedstawiania świata na zdjęciach artystów sprzed wieku i tworzących obecnie. Na koniec samodzielnie wykonali kolaż na losowo wybrany temat.
Klasa medialno – prawna 1h (28.11.2013) uczestniczyła w zajęciach pod tytułem Sprawdzam! Krytyczne patrzenie na fotografię by szukać odpowiedzi na pytania: Czy zdjęcia zawsze pokazują prawdę? Jak fotografie mogą kłamać, skoro rejestrują otaczającą nas rzeczywistość dokładniej niż malarstwo? Zastanawiano się nad zagadnieniem, jak za pomocą fotografii oprócz tego, że możemy zobaczyć przeszłość, możemy też wpłynąć na teraźniejszość czy wykreować przyszłość. Na warsztatach uczniowie poznali techniki i sposoby manipulacji obrazem fotograficznym, nauczyli się uważnie i krytycznie patrzeć oraz dostrzegać przejawy zniekształcania rzeczywistości za pomocą obrazów.
Celem warsztatów w MuFo jest przyzwyczajanie młodzieży do aktywnego udziału w kulturze oraz kształtowanie ich kompetencji społecznych i kulturowych.
Poniżej kilka zdań na temat zajęć od uczestników.
W listopadzie b.r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach w Muzeum Fotografii w Krakowie. Spotkanie rozpoczęło się od, mogłoby się wydawać, banalnego pytania “Co robi zdjęcie?”. Odpowiedź była nie lada wyzwaniem, bo jak się okazuje można interpretować je na dwa sposoby: pierwszy – kiedy pytamy o przedmiot wykonujący zdjęcie, drugi – kiedy mowa o doznaniach odbiorcy. W czasie zajęć zgłębiliśmy oba te aspekty, a także poznaliśmy etapy ewolucji fotografii. Interaktywne wystawy czy pokój z galerią aparatów fotograficznych z różnych okresów czynią pobyt w muzeum nietuzinkowym i niezapomnianym doświadczeniem. Wizyta w MuFo zakończona została warsztatami, podczas których w grupach wykonywaliśmy kolaże na temat “Wariacja kolorów”. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, w szczególności, że jest ono często przez nas niecelowo zapominane.

Emilia Makowska, klasa 3e

W czwartek 23 listopada, klasa 2e wybrała się do Muzeum Fotografii. Na miejscu zostaliśmy bardzo miło przywitani, później jeden z pracowników muzeum oprowadził nas po dwóch wystawach: wystawie stałej oraz czasowej (dotyczącej twórczości Edwarda Steichena). Wystawa stała Co robi zdjęcie? pokazała nam początki fotografii, cały proces przemian i ewolucji technologii, z której dziś korzystamy każdego dnia. Poza tym zobaczyliśmy wiele pięknych prac, każda kryła w sobie coś intrygującego. Mogliśmy podzielić się między sobą lub na forum całej grupy naszymi przemyśleniami. Na wystawie Edwarda Steichena, usłyszeliśmy ciekawe informacje o autorze zdjęć – amerykańskim artyście, który jest bardzo ważną postacią w świecie fotografii. Moim zdaniem odwiedzenie MuFo było bardzo przyjemnym wyjściem, w interesujacy sposób dowiedzieliśmy się o ważnych i przydatnych faktach z obszaru fotografiki. Uważam, że każdy kto tylko ma szansę odwiedzić to miejsce, powinien to zrobić :))

Marcelina Burtan, klasa 2e

28 listopada mieliśmy okazję jako klasa humanistyczna uczestniczyć w warsztatach w Muzeum Fotografii MuFo. To niezwykle  ciekawe  muzeum mieści się w zaskakującym nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi gmachu przy ulicy Rakowickiej. Tam już czekał  przewodnik, który oprowadził nas po wystawie stałej, która inspirowała do zadania pytania: co robi zdjęcie? Pod okiem eksperta obejrzeliśmy kilka fotografii, a następnie naszym zadaniem było poszukiwanie drugiego dna, czyli ukrytych znaczeń zamkniętych w innych obrazach, do których mamy dostęp na co dzień dzięki mediom społecznościowym. Ciekawą formą pracy fotografa może być reportaż, o czym przekonaliśmy się podczas zajęć. Dowiedzieliśmy się, że jest to również bardzo odpowiedzialna praca, wymagająca przestrzegania ustalonych reguł. Z jednej strony fotograf pragnie zdobyć uznanie odbiorców, ale z drugiej strony chce również przekazać coś ważnego. Dlatego też w rozmowie poruszyliśmy kwestię zasad moralnych, których powinni przestrzegać fotografowie. Po zakończeniu warsztatów mieliśmy czas, aby zwiedzić pozostałe wystawy dostępne w muzeum. Taka lekcja poza szkołą umożliwia humanistom poznawanie świata poprzez sztukę, w tym przypadku poprzez odkrycie języka fotografii.

Agnieszka Janawa, klasa 1h

 

Warsztaty w Muzeum Fotografii to bardzo interesujące przeżycie, nie tylko przez ciekawy temat oraz interesujące informacje ale też poprzez cudowną ekspozycję; konstrukcję wystawy i jej przedstawienie w bardzo nowoczesny sposób. Podczas zajęć w MuFo mogliśmy poznać zarówno historię i rozwój fotografii, jak i tajniki oraz zasady prawidłowego tworzenia fotoreportażu. Podsumowując wystawa jest przedstawiona w niesamowicie fascynujący sposób, co dodatkowo wzbudza jeszcze większe zainteresowanie odbiorców a zajęcia wyposażają w umiejętność krytycznego i wnikliwego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość i to co dostrzegamy na fotografii .

Maria Czepczyk, klasa 1h

Zdjęcia:
Olga Poniewierska, klasa 1h
Aleksandra Borkowska, klasa 2e
Jakub Jagiełłowicz, klasa 3e

Koordynacja, opieka: prof. Anna Czepiec-Mączka

Konkurs plastyczny „Świat Jerzego Nowosielskiego”

W konkursie plastycznym „Świat Jerzego Nowosielskiego”, organizowanym przez MDK Huta uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:
1 nagroda Alicja Wójcik, kl. 1e
Wyróżnienie Joanna Żak, kl. 1e
Jury z ASP Kraków stwierdziło bardzo wysoki poziom nadesłanych prac.
Gratulujemy!

Opiekun artystyczny: prof.Marek Batorski

Powrót do szkoły

26.10.23 r. odbył się w murach naszej szkoły niezwykły wernisaż będący podsumowaniem projektu, który współtworzą artystki i artyści, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Fundacja Razem Pamoja.
Karolina Bielawska, Gizela Mickiewicz, Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski razem z kuratorką Marią Brewińską poszerzyli szkolną rzeczywistość wprowadzając do niej prace sztuki współczesnej, stworzone specjalnie dla społeczności II LO w Krakowie. Premierowy pokaz dzieł stworzonych w historycznym budynku specjalnie dla środowiska uczniowskiego i nauczycielskiego szkoły wywołał duże zainteresowanie zarówno uczniów, nauczycieli, jak i lokalnej społeczności, którą również zaproszono na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Różnorodne prace autorstwa twórców i twórczyń zajmujących znaczące pozycje na scenie polskiej sztuki współczesnej powstały w ramach interwencji artystycznych, budując relacje z zastaną architekturą, dokonując zmian za pomocą „narzędzi” sztuki na niełatwym terytorium.

Dokumentacja prac zrealizowana przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Fundację Razem Pamoja dostępna jest pod linkiem: realizacje 2023 Powrót do Szkoły

Opiekun projektu z ramienia szkoły: prof. Agata Reichert-Zaczek

Kolory Indii – Wymiana z Suchitra Academy w Hyderabadzie

W dniach 8-17 października w Krakowie gościli uczniowie z Indii z Suchitra International School w Hydrabadzie. Goście odwiedzili w Krakowie m.in Wawel i Kazimierz. Udali się także do Wieliczki i Auschwitz-Birkenau. Podczas pełnego wrażeń tygodnia w naszej szkole odbyły się warsztaty integracyjne oraz dzień kulturowy, na którym uczniowie naszej szkoły, nie tylko ci biorący udział w wymianie, mieli okazję obejrzeć barwny występ hinduskich uczniów, przymierzyć ich tradycyjne stroje, posmakować hinduskiej kuchni, a nawet otrzymać pamiątkę w formie tatuażu z henny. Dla naszej młodzieży na pewno będą to niezapomniane dni. Z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Indii.

Opieka: prof. Urszula Batorska, prof. Anna Mazan-Stachura i prof. Agata Reichert-Zaczek

Autorka tekstu: Zuzanna Kowal. kl. 3e

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031



Aktualnie online: 2
Dzisiaj: 489
W tym tygodniu: 3897
W sumie: 5191953

bip